Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

За изложбите, родословията и още нещо

Що е то Кинология и има ли тя почва у нас!

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 02, 2005 11:04 pm

Какво мислите Вие драги Зооманияци по този въпрос!!
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ~LOVE~LIONS~ » Пон Мар 28, 2005 9:34 pm

Кинология всички знаят че е наука,която изучава кучетата и всичко около тях.Не мисля че тя има развитие у нас,абе изобщо тук какво се развива.
Част от нещата,които обичам,но само част от тях
Изображение
~LOVE~LIONS~
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 28, 2005 9:35 pm

Ехехехех добре казано. Но защо според тебе кинологията не е развита у нас.....аз и давам 10% а ти :)
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ~LOVE~LIONS~ » Пон Мар 28, 2005 9:49 pm

Ами незнам и аз,но мисля че е поради няколко причини:
1.Няма популярност.
2.Тази причина е основна:Любители на кучета тук има,но никой не иска да учи нещо свързано с това,защото знае че от тази професия не се изкарва много.,съответно няма развитие.
3.Младите хора гледат да ходят по чужбина и да учат нещо популярно и шечелившо.
Част от нещата,които обичам,но само част от тях
Изображение
~LOVE~LIONS~
Животинче с въпрос

Какво е това кинология и имали тя почва у нас :)

Мнениеот Face » Вто Май 17, 2005 10:33 am

Понеже в няколко теми този въпросе засегана реших да отворя нова тема и да разгледе този въпрос по обстойно.
какво преставля кинологията? - това е наука за кучета. Кинологията не се обвърза в организации и тези организации не са кинологията.
Голяма част от хората, да не кажем основна свързват кинологията с изложи и мероприятия от този. Повява се мнение, че кинологията се заключава в членуване в дадени организации, посещаване на дадени мероприятия и т.н. Само, че истина е друга. Огранизациите и мероприятията който организрат те са част от кинологията но, това не е основата. Качеството на кучета се свързва с излобжи, но самите изложби подпомаг развитието но само това. В света има няколко киноложки федерации и всички те имат свой стандарти за породите, 99% от тах са много близки, но в същото време имат и доста основни различия. Ето тук е ключа към всичко и веднага можем да си направим изводи какво е кинологията и каква е вързката с изложбите и дадените организации.
Face
В стадото

Мнениеот Selene » Вто Май 17, 2005 4:20 pm

Мммда, налага се да призная, че съм точно от хората, за които говориш. Съгласна съм, че изложбите развиват кинологията, но един стопанин на породисто куче не може да направи нищо сам. Трябва да са повече ( стопаните ), за да предприемат по-мащабно начинание ( създаване на частен развъдник или нещо от сорта), но за да докажат, че кучетата са елитни работата пак опира до паспорти и сертификати. Съдя по себе си - ако искам породисто куче, а не някое с безпороден дядо/баба, задължително ще поискам паспорт и родословие.
ИзображениеИзображение
Selene
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 17, 2005 9:00 pm

Още има да еволюираме в тази насока :( за да развиеш една наука се иска яко бачкане и саможертва :( малко хора са готови да го направят :(
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Face » Вто Май 17, 2005 9:27 pm

Не неказвам че си от тези хора. Просто изложбите трябва да бъта приемани, повече като зоотехнически меропрития. Кое най-важното на една изложба? - оценката и това какво е написано в оценачния лист. Но когато започне да се гледат само титли и те да с раздават като топъл хляп нещата изглеждат такива, каквито казваш. Един човек не моеда направи нищо, но затова има развъдни и е много важна работата м/у самите равъдници. Единсвено те равиват породите. Клубовете и другите организации за регистратори, което е нормално да бъде така. един клуб или една организация има една обща цел, да подпомага равитието на породите и да следи за спазването на определни правила, но само толкова. Те немогат да се месят в развъждането, равъдчика затова е равъдчик за да прецени нещтата и да се стреми да допуска колкото е възможно по-малко грешки, за да развива дадена порода по-добре. ня трябва изложбите и титлите да бътат водещи, а самите кучета. Многото титли или по-малко титли не прави едно куче по-добър производите или по-лош.

п/с после ще продължа
Зоо, къде се губиш човек :)
Face
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 18, 2005 4:57 am

7 дена бачкам 7 дена почивам - нещо подобно на през 10 планини в 9еветата :)
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот LudmilDo » Сря Май 18, 2005 8:19 am

Фейс, би ли се съгласил/а, че клуба или организацията определят до голяма степен правилата на развъждане?!
Ще ти дам един пример: при Германското овчарско куче, за да бъде допуснат един екземпляр до разплод е необходимо да получи подобаваща оценка от екстериорна изложба, да издържи съответен работен изпит, както и да има рентгенова снимка, доказваща липсата на дисплазия.
Така че, аз се съгласявам с теб, за важната роля на самите развъдчици за развитието на породата, но самите те трябва да спазват правилата на организацията по породата. Нали?! :idea:
I LOVE THIS BREED
LudmilDo
В стадото

Мнениеот Face » Сря Май 18, 2005 8:36 am

LudmilDo написа:Фейс, би ли се съгласил/а, че клуба или организацията определят до голяма степен правилата на развъждане?!
Ще ти дам един пример: при Германското овчарско куче, за да бъде допуснат един екземпляр до разплод е необходимо да получи подобаваща оценка от екстериорна изложба, да издържи съответен работен изпит, както и да има рентгенова снимка, доказваща липсата на дисплазия.
Така че, аз се съгласявам с теб, за важната роля на самите развъдчици за развитието на породата, но самите те трябва да спазват правилата на организацията по породата. Нали?! :idea:

Да това е така. Но тези правила са изготвени от специалистите в дадена организация. В клуб "Далматин-Елит" - вече няколко пъти променяме правилника за равъждане и селекция. По последната промяна, която още не е влязла в сила рабитхме близо две години. Целта е да подобрим работа на всички. Просто в старите правилници имаше някой пропуски, а някой от процедурите бяха нефективни. Имаше едно нещо - което когат сме го приемали имаше своето основание. Връзките който не са от развъдници да бъдат изцяло насочвани от селекционера, той да определи коя женска с кой мъжки. Когато го взехме това решение, причината беше че се бяхме затворили в много тесни линии и ако се заплождаше ей така имаше опасност да затвърдим много недостаъци. Но на малко по-късен етап, когато се внесаха кучета от вън(за 4 години 13) нещат се промениха и още през 2002 годиназапочнахме, да преработваме нещата. Вече опасноста от затваряне в наши вътрешни линии беше избегната.
Нещата са свързани, това не може да се отрече и така трябва да бъде според мен, но не можем да приемеаме че еднаорганизация движи всички. Тя просто регистрира и обработва резултатити и подпомага за по-доброто развитие, на породата, но не тя е водеща сила.
Face
В стадото

Мнениеот LudmilDo » Сря Май 18, 2005 9:10 am

Дали е водеща или не всеки сам преценява, но по мое мнение щом е създадена организацията, трябва да определя насоките за развитие на породата, а развъдчиците да ги следват!
I LOVE THIS BREED
LudmilDo
В стадото

Мнениеот Face » Сря Май 18, 2005 9:44 am

LudmilDo написа:Дали е водеща или не всеки сам преценява, но по мое мнение щом е създадена организацията, трябва да определя насоките за развитие на породата, а развъдчиците да ги следват!

Да но ако не са развъдчиците, техните наблюдения изледвания, вет лекарите с тяхната работа, зооинжинерите - организациите няма да съществуват. При една промяна на стандарта, коя я прави? - организцията или развъдчиците. На тях се възлага задача изготвят промени в стандартите. няма организация която да пише стандарт, няма икак да стане. Нали всички правила по който се работи и данеите организации зпазват и следят за спазването, за изговени от специалистите.
Та искам да кажа че всики това което се спазва и е и т.н. е направено от самите развъдчици, като целта е винаги да се въри напред.
Кой развъжда НОК, клуба или ти? Клуба какво прави? следи дали спазваш правилата, но не ти казвак с кое куче и как да работиш? Едното неможе без друго, това е гарантирано.
Face
В стадото

Мнениеот LudmilDo » Сря Май 18, 2005 10:24 am

Face написа:
LudmilDo написа:Дали е водеща или не всеки сам преценява, но по мое мнение щом е създадена организацията, трябва да определя насоките за развитие на породата, а развъдчиците да ги следват!

Да но ако не са развъдчиците, техните наблюдения изледвания, вет лекарите с тяхната работа, зооинжинерите - организациите няма да съществуват. При една промяна на стандарта, коя я прави? - организцията или развъдчиците. На тях се възлага задача изготвят промени в стандартите. няма организация която да пише стандарт, няма икак да стане. Нали всички правила по който се работи и данеите организации зпазват и следят за спазването, за изговени от специалистите.
Та искам да кажа че всики това което се спазва и е и т.н. е направено от самите развъдчици, като целта е винаги да се въри напред.
Кой развъжда НОК, клуба или ти? Клуба какво прави? следи дали спазваш правилата, но не ти казвак с кое куче и как да работиш? Едното неможе без друго, това е гарантирано.

Съгласен, но стандарта се утвърждава от организацията, защото ако всеки развъдчик започне да си пише стандарт, съответстващ на неговите животни то хауса е неизбежен. Затова развъдчиците трябва да членуват в организацията и по този начин да се помага на породата.
I LOVE THIS BREED
LudmilDo
В стадото

Мнениеот Face » Сря Май 18, 2005 10:37 am

Съгалсен - всичко е свързано, няма начин. Идеята ми беше, че според мен не трябва да се залита в някоя от краиностите.
Face
В стадото

Мнениеот LudmilDo » Сря Май 18, 2005 10:57 am

абсолютно прав. явно не си изразил правилно мисълта си в предишните мнения, но стана добре, че пописахме
I LOVE THIS BREED
LudmilDo
В стадото

Мнениеот Selene » Сря Май 18, 2005 2:22 pm

Ти членуваш в Далматин-Елит? Жестоко!!! В списание "Кучето" яко се говори за него. Виждала съм и снимки на кучета оттам. И те са жестоки ( в смисъл готини).
ИзображениеИзображение
Selene
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 18, 2005 10:06 pm

Готина беседа :) кефите ме - за жалост аз съм пас щото съм уморен и в работната ми седмица намалявам активността си :( карма
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Face » Пет Май 20, 2005 2:28 pm

LudmilDo написа:абсолютно прав. явно не си изразил правилно мисълта си в предишните мнения, но стана добре, че пописахме

Да така се получило, но все пак това което написахме, може да се окаже полезно на някой :wink:
Face
В стадото

Мнениеот Face » Пет Май 20, 2005 2:29 pm

Selene написа:Ти членуваш в Далматин-Елит? Жестоко!!! В списание "Кучето" яко се говори за него. Виждала съм и снимки на кучета оттам. И те са жестоки ( в смисъл готини).

Да, членувам. Аз съм почетен член на клуба. Кое е това списание Кучето? Какво пише в него? Дай малко повече инфо :wink:
Последна промяна Face на Пет Май 20, 2005 2:38 pm, променена общо 1 път
Face
В стадото

Мнениеот Face » Пет Май 20, 2005 2:31 pm

zoomaniak написа:Готина беседа :) кефите ме - за жалост аз съм пас щото съм уморен и в работната ми седмица намалявам активността си :( карма

Няма страшно зоо ще свикнеш. Всички сме так :lol: :wink:
Face
В стадото

Мнениеот LudmilDo » Пет Май 20, 2005 2:58 pm

Face, Честит рожден ден!!!
Здраве и късмет!
I LOVE THIS BREED
LudmilDo
В стадото

Мнениеот Face » Пет Май 20, 2005 3:24 pm

Мерси за пожеланията и поздравленията :wink:
Face
В стадото

Мнениеот Гост » Пет Май 20, 2005 6:03 pm

Face написа:Да, членувам. Аз съм почетен член на клуба. Кое е това списание Кучето? Какво пише в него? Дай малко повече инфо :wink:

Цялото име на списанието е " Моят приятел Кучето". Преди доста време спрях да си го купувам, защото спряха да го докарват. В него пишеше за българските кучета и изложби, дресировка и болести и т.н. В изложбените страниц съм виждала класации, в които имаше и ваши далматинци. Като се поразровя малко ще ти кажа имената им.
Гост

Мнениеот Georg » Съб Май 21, 2005 7:40 am

В Пловдив също вече трудно се намира.Аз си го поръчвам в един павилион за вестници и списания.Имам всички броеве от първия до сега без 8 броя за 2004 г., но ги има в редакцията на списанието.Смятам да си ги поръчам по пощата.Много добро списание е.Поздрави за издателката Радостина Тонева.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот North face » Вто Юли 26, 2005 9:25 am

Ще успоря :lol: има и хора /кинолози и развъдници /,коита се занимават с чистопородно развъждане,ходят по киноложки мероприятия и извън страната си /изложби,специялки,семинари / и се стараят да са в крак с европейската кинология. Но определено тези хора са малко :roll:

Давам пример със себе си :P Изпълнявам горните условия вече над 10г. но в Б-я трудно си продавам някое бебе. Те просто не отговарят на българските стандарти :не са заплодени случайно в градинка щтото стопаните та ги разхождат и после случайно се оказало ,че те били брат и сестра ама карай :twisted: , не на всяка цена се гони синьото око за сметка на гентиката и доброто родословие-----и т.н. просто засега няма,кой да оцени труда на развъдниците.Според мен просто има българи /болшинството / ,които по никакъв начин не искат да се развиват и то не само в киноложко отношение. сега има информация достъпна за всички но никой не се интересува от произход на кучето, родословието ,да се огледа молко адже ба как изглежда тая порода по стандарт /уж българина все се пази да не го излъжат някъде,да не се мине и хоп.../ да разгледа малко сайтове и бг. и европейски [/b]
siberians forever
North face
Животинче с въпрос

Мнениеот Face » Вто Юли 26, 2005 11:40 am

В Бълагрия има КИНТОЛОГИЯ а не КИНОЛОГИЯ. Аз дълго време бях оптимист и наистина в един период от време имаше надежда и нещата бяха тръгнали напред, но в един момент всико почна да върви надолу. Има определени единици който се опитват на направят нещо, но нещата спират до там. Тези неща се случиха поради много фактори, но както секазва засега не се вижда светлина в тунела. :( По неясни за мен причини всичко започна да се обезценява. В момента най-важното нещо за което се говори са титлите на кучета. Изложбите станаха едно рутинно мероприятие на което се раздават титли на КИЛОГРАМ, изобщо се забрави що е тва изложба и каква е нейната цел. Последните 2.5 години по изложбите съдят само едини и същи съдии. През месец, два се правят промоции за шампиони на Бълагрия. За да ти стане кучето шампион на България е нужно да отидеш на една промоция и с една титла САС то става шампион. В момента таква промоциика тече във Варна. В същото верме участницте на изложбите намаляват. За едим месец можеш даси направиш кучето шампион на 4 държави без никакъв проблем Достатъчно е да участваш на една таква промоция, ставаш шампион на България и отиваш след това сърбия македония и румъния взимаш по един САС и там и си готов шампиона на 4-тири държави. САС с 50 кучета е нещо напълно нормално, конкуренция в пордите я няма. Има по едно две кучета от порода, ако се случи да са повече това направо си е жив късмет.
Ще дам пресен пример от вчера, Говоря с един човек и го питам защо това куче не е участвало на изложбата нали е записано?
Отговор - ами те се разбраха единия ден да участва едното а надругия ден другото за да не си пречат, понеже кучета са в един клас. Нестига че кучета са само две с класа ами и да не си пречели.
Такива уговорки има постоянно и по-лошото е че това се смята за нещо нормално и солидарно и ако някой те помоли за такова нещо ти трябва дасе съгласиш,ако не го направиш, не е истина какви думи можеш да чуеш за себе си. Как си искал да прецакаш този или онзи и как може да си такова тъпо говедо и да правиш такива мръсотии. Еи за такива неща си говорим. Уговорките в изложбите са нещо нормално :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Започнаха да се роят клубове, дружества и дружества на кило. Киноложката култура значително запада, поради една единсвена причина че Кинологията единсвено се свързва с изложбите. Демек тоя който ходи по изложби е кинолог.
парадоксите който се получават последните години са големи.
Още един пресен пример. Специалка за Дого Аржентино, преди няколко седмици. Чудесно организирана и проведена изложба. Поздравявам Клуб за това и всики хора който се постараха за нея.
какво се случва на специлаката. Две от кучета в класа шампиони(шампиони на България) - добра морфология която прави впечатлени но се указват с обратни захапки, което е недопустимо за породата. Тук следват много въпроси:
Кой са тия слепи съдии който са дали титли на тия кучета за да станат шампиони?
Как отговорника по развъждане да допусне такива кучета до разплод, като това е недопустимо за порода?
Как обаче да ги спре от разплод като те са излълнили необходимите условия за да могат да се ползват за разплод, даже са и шампиони на България?
Още един пример от тези дни, проведен разговор м/у мен и още един човек:
Стана дума че едно куче което много добре се оформило, станало чуденсно изобщо да не се надяваш, че от връзката ще излезе такова хубаво куче но кучето е крипторх и край с него( в смисъл, няма изложби разплод и т.н.)
Въпрос към мен- Колко е голямо е това куче? - аз казах че мисля че е на 16-18 месеца не бях сигурен.
коментар след отговора ми - Жалко, то това се оправя ама кучето трябваше да е по-малко, щяха да му направят операция и готово, това е лесна работа.
Като го чух това направо онемях............ Направих коментар че това са пълни глупости и е недопустимо да се прави такова нещо
Отовор - Е защо щом кучето е хубаво какво пречи, той крипторха не е проблем, щеше да му се направи операция и готово
...........
...
....................

Всики тези неща водят само към едно нещо към успешно развитие на КИНТОЛОГИЯТА, и успешно затриване на Кинологията.
Face
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 28, 2005 9:21 am

Трябва ПО-ЧЕСТО да се говори ЗА проблемите на КИНОЛОГИЯТА НИ. Малцина са хората които им се занимава с това говорене. Всеки говори за успехите в кинологията на еди кой си и т н.......Разберете от мен нещо - наблюдавам кинологията от един сравнително добър поглед и срок и знам едно: 1 успехите при добра работа и честен труд са ДАДЕНОСТ ТЯХ ПРОСТО ГИ ИМА но те не развиват кинологията като цяло. Развива Я РЕШАВАНЕТО НА ПРОБЛЕМИТЕ и премахването на болните места и т н........все пак помнете едно когато аз стана на 80г тези хора които сега петнят и вредят на кинологията не ще са живи - въпроса е да не ги наследят хора които са като тях. Еволюция му е майката.......
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Face » Вто Авг 09, 2005 8:57 am

Зоо винаги ми е харесвало да си говоря с теб на такива въпроси, защото не си обременен. Не се притесняваш да кажеш това което мислиш пред всички. Съгалсен съм с теб, че трябва дасе говори за тези неща и най-вече с това, че проблемите трябва да се решават. Кой хора ще застанат на място на тези който са сега ще видим след време, дано не са същите като тях. Надявам се да се появат още нови и свестни хора. Въпроса е как ще ги посрещнем тези хора, какво ще им кажем как ще ги ориентираме. Аз си спомням още в началото, когато тръгвахме как ни посрещнаха различни хора. Първото нещо което научихме е кой са боклиците и какви простоии прават. Това от една страна е хубаво но мен ме интересуваше повече не кой са бокилуците, ами кой са светсните, кое как се прави, напътствия съвети и т.н., но за сметка на това получихме "указания" каква страна трябва да вземем. Но какво ме интересуваше мен тогава този или онзи като нямаше кой да ми покаже какво трябва да правя, как да обуча кучето си, как да го гледам, за какво трябва да внимавам и т.н. Добре, че имаше и-нет вече и се въпозвах максимално от него, да намирам информация която ми е нужна. Другото което разбрах е, че не се казва цялата информация която ти е нужна когато си купуваш куче. Питаш, казват ти, че всичко е наред а после се оказва, че не е точно така, крият се разни неща за кучилата който се раждат и какво евентуално можеш да очакваш. С течениена времето научаваш че еди какво си имало назад и може това да се появи в бъдеще, то хубаво ама защо не се казва още от началото когато си купуваш кучето? Обесняват за планирани връзки, как всичко било предвидено, 10 пъти мерено един път рязано и след две три години разбираш защото някой се е изпуснал, че всъщност това кучило го имало защото женската като била разгонена и изтървали мъжкия и връзката станала :shock: :shock: :shock: Започваш да гледаш в недоумение и се чудиш какво става. Докато пишех това се сетих, за един съвет който ни даваха преди време, че е хубаво женската да се пуне първия път за да видиш какво дава :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:. Това било за да не се дават пари на вятъра.:shock: Ами какво може да даде?- кученца, какво друго ще даде, но въпроса е какви са тези кученца? Как може очакваш нещо при положение, че ти ще я пуснеш на някой мъжки да видиш какво дава? Нали ако кучетата имат еднакви недостатъци или само някой общи единсвеното което ще стане е, че ще затвърдиш. Тогава какво женската брак или няма да заплождаш защото пробата не била успешна :shock: :shock: Аз лично не бих очакваш нещо друго да се роди.
Та мисълата ми е, че ако посрещаме хората с такива неща и има даваме таквиа съвети, какво да очакваме от тях за бъдеще? Нещо хубаво ли? - едвали. Проблема Зоо не само в това, че имаме такива хора на чело и е ниска киноложка култура и знания а не искането да се научим да работим, криенето на информация за кучилата, неспазването на елементарни правила, но в същото време се бием по гърдите. Всяка порода си има определени здравословни проблеми, което нормално, но какво правим по въпроса, вместо да спрем да работим с тия кучета ние ги заплождаме усилено, защото неможем да кажем, че моето куче има това и не е добре да се работи с него, защото после ще се чудим какво да правим след няколко генерации и как да оправяме нещата. Но тогава нещатата не се оправят лесно, даже в повечето случай изобщо не се оправят. Няма да забравя първите ни контакти в развъдници от скандинавските старни и съседни от тях държави. В началото почти всички ни отказах на продадът куче, като си избираха най-различни оправдания, хубавото е, че вече не е така и можем да си вземе куче от където искаме, но тези който ни отговори не скриха нищо от нас. Ние искахме да си вземем мъжко куче което да ползваме за разплод и с което да посещаваме изложби. Равъдник Далмакадемис и Гуинмор (от Холандия) ни казаха неща дори за който не бяхме питали. Получихме пълна информация, какво се очаква, какви евентални неща могат да се появят, какви са техните наблюдения от други кучила, натези кучета. Макар че ние си бяхме направили наше проучване и имахме известно клоличество информация, те ни дадохаи таква каквато няма начин да разберем ако не ни я кажат. Това единсвено показва тяхната отговорност за това което правят и ти показват как би трябвало и ти да постъпваш за напред.
Трябва да подхождаме и ние към новите хора, съвсем отговорно да им покажем, че не всичко само заплождания, титли и сладки прикъзки а е много по-отговорно,това което правим.
пак се отпеснах.. :wink:
Face
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Вто Авг 09, 2005 9:24 am

Виж сега - на мен ми пука за много неща. Но аз съм и един вид независим и необременен с разни членства и т н........
Няма обединение няма развитие. Малцина са хората които разбират, че успехите са даденост на не те оправят развитието на кинологията. Стресиращи цени; липса на информираност; липса на много неща.

Единственият път е интернет - за да се предупреди народа ни какво става. Без значение кой ще пострада или кой ще остане с лайната в скута си.

Който иска да се развива правилно той ще страни от боклуците. А пък и те са до време. Във времето предвиждам един сайт точно пълен с тази информация която седи под масата. Всичко трябва да се знае и когато крайният потребител има нужната точна информация ще си направи добре сметката към кого да се обърне.

Само борбата е решение - информационната борба говоря. Хората казват, че информацията е пари. Аз казвам, че информацията е власт. Нека да раздадем властта на хората - по-равно. Скоро ще дойде времето когато ще започнем и тази стъпка.

Хора като теб има и в интернет и извън интернет......

Ще наблюдаваме - за сега само това ни остава........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Face » Сря Авг 10, 2005 8:52 am

Който иска да се развива правилно той ще страни от боклуците. А пък и те са до време.

Зоо един път си говорих с баща ми, който по принцип хич не се кефи на това че гледам кучета и т.н., но един път си говорихме по тази тема и за случващото се, понеже говорил с хора ката мен :D и чул някави работи и взе да ме разпитва и т.н. Няма смисъл да предавам целия разговор но заключението ми беше такова като твоето, че това няма да продължи вечно и всичко ще се промени. :lol:
Face
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 10, 2005 5:20 pm

Виж сега то не може да продължи вечно защото са прекалено очевадни нещата. И всеки вижда и запомня и аз се надявам си прави съответните изводи и т н....не вярвам некой да рискува да наследи лайната на другите. За какво ще прави това. Освен за пари. Ама и това е до време.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

За изложбите, родословията и още нещо

Мнениеот M » Съб Сеп 08, 2007 8:37 pm

Hello :!:
Най-лесно някой може да каже това куче е чистокръвно но...
Как може да се разбере едно куче чистокръвно ли е ?
там от една порода и т.н. :?: :?: :?:
(интересува ме за ротвайлер)
Просто искам да съм сигурен.

Благодаря предварително :!: :)
M
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Съб Сеп 08, 2007 9:18 pm

Google... или трябва да го види специалист или си купи книга за кучета и виж в нея. :wink:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Нед Сеп 09, 2007 12:17 pm

Гугъл не може да каже дали определено куче е породисто.
Единствения човек, който може да го направи е съдия по породата на някоя от многобройните изложби. Това е в случай, че кучето няма родословие. Тогава се отива на изложба за експертна оценка. И съдията определя колко кучето спада към стандарта на породата. Ако кучето има родословие, най-лесния начин за доказване на чистопородността му е да се покаже родословието.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот M » Нед Сеп 09, 2007 3:18 pm

еми примерно реша да си купя куче нали без такива изложби..
някакъв начин да се разбере или само тоя е :?:
M
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Нед Сеп 09, 2007 3:28 pm

Ако решите да си купите куче и искате то да е с родословие трябва да си го вземете от регистриран и лицензиран развъдник за породата, членуващи в клуб по породата или в БРФК. Преди да си купите кучето ще ви се покажат родословията, ако развъдника е истински. И ще си получите кучето с нужните документи. Родословието е нещото, с което истинските развъдници се гордеят и показват без проблем. Връзката на бащата и майката се знае, техните родословия и т.н.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот M » Нед Сеп 09, 2007 3:34 pm

аха окс...
Може ли да предложите някои от тия така наречените клубове или развъдници в БГ?
И някой може ли да ми каже долу-горе каква е цената на малко чистокръвно ротвайлерче :?:

мерсаж за информацията.. :)
M
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Нед Сеп 09, 2007 3:45 pm

http://www.nkrbg.com/ - сайта на клуба на Ротвайлери

А това са легитимните развъдници - http://www.nkrbg.com/razv.htm /пак от този сайт/
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот M » Нед Сеп 09, 2007 4:00 pm

таман тях разглеждах..
а нещо примерни ценички за кученцата :?:
M
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Нед Сеп 09, 2007 4:54 pm

Е, това вече няма как да знам. Нямам нищо общо с породата. А и всеки развъдник определя цената сам за себе си и за определеното кучило. Тя зависи от много неща. Обадете се, или пишете на някой развъдник, и ги попитайте какви кученца имат в момента и каква им е цената.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Вто Сеп 11, 2007 6:50 pm

В родината ни читави кучета са над 500 до 1000лв, че и нагоре - според породата....
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Re: Как може да се разбере кучето чистокръвно ли е ?

Мнениеот Face » Вто Окт 02, 2007 2:59 pm

M написа:Hello :!:
Най-лесно някой може да каже това куче е чистокръвно но...
Как може да се разбере едно куче чистокръвно ли е ?
там от една порода и т.н. :?: :?: :?:
(интересува ме за ротвайлер)
Просто искам да съм сигурен.
Благодаря предварително :!: :)

Хм, ще се опитам да обясня точно :wink:
По-правилно е да се казва куче с доказан произход, поне според мен. Едно куче, за да е с доказан произход, трябва да има документ за произход или така нареченото родословие. Без такъв документ само може да се гадае. Родословието (неговата бланка) може да изглежда по различен начин, понеже клубовете имат право да си направят своя бланка която само трябва да се одобри от БРФК и FCI. На родословието задължително има печат на клуба по порода или киноложкото дружество, печат от служба племенна книга (към БРФК) и още един печат който е от БРФК и е с ромбоидна форма. Това се отнася за България. В България родословията се издават от клубовете и задължително се заверяват от БРФК (служба племенна книга), ако няма такава заверка, родословието не е валидно.
Родословието е документ за произход, който потвърждава че дадено куче има еди какъв си произход. Родословието не е документ за качество, същото така не е ветеринарен паспорт (или обратното)
малко куче което излиза от развъдник то задължително има или татуировка или микрочип, която/който за записани в родословието.

Това е накратко :)
Face
В стадото

Парадокс с развъдниците...

Мнениеот zoomaniak » Сря Окт 10, 2007 9:13 pm

Мили приятели - животни и животинчета?
Имам проблем - видях парадокс - проблем - не знам кое го поражда.
В България има лицензирани развъдници - но колко от тях са в сянка и колко от тях са на светло........
Знаете ли какво срещам - лицензиран развъдник с умрел сайт от всички страни и само с един мобилен телефон....
Обаждам се - искам куче - и се започва едно философстване - няма адрес - няма показани условия за развъждане на кучета и т н...
Развъдниците ми се оправдават, че ако си пуснали адреса в сайта всякакви луди щели да им звънят по вратата.............еми то клиентите и луди да са пак няма да усетят къде и как аджаба има развъдник...
На въпроса...
- Как отглеждате кучетата си; колко имате - къде ги гледате; мога ли да видя баща - майка - става една направо какафония от нередовни отговори.........
- А всъщност развъдниците развъждат кучета - котки - дракони и т н....попови прасета ако щете....Клиента иска да види обстановката - да дойда на адрес, а не в парка да види кученцето което му се предлага и папка с листове хартия.........

Странно се чувстват - и неодумявам как искат развъдниците да прогресират.......едни могат да си позволят да пишат всички данни за тях - други стоят в сянка и само показват гордо дипломите си от изложбите............

Претендират ми че имат сайтове - а разчитат само на телефонни разговори........

Не знам..........натъжих се - а искат да правят кинология............искат при тях да идват истинските ценители на породиииииииииииииииииии - как да дойдат тези хорица - като развъдниците стоят в сянка..........

Повечето...........
Колкото и да се опитвам да мисля в бъдещето - толкова ТЕ мислят в миналото - а родят ли им се кученца сякаш са им се родили звезди..........

Но защо хората не ги знаят...........легенди се предават от уше на уше - слухове - спортува се с пускането на обяви - нищо организирано няма - никакви инвестиции - а искат да продават кучетата си. А роптаят срещу животните без документи по зоомагазините.........

Шибана дилема........... :twisted:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Чет Окт 11, 2007 10:25 am

ЕМи.. Зоо, всеки гледа да изкара пара, да направи някоя далавера. Защо да не спечели на гърба на животните? Те не могат да се оплачат. А истиснките развъдници, тези, които правят нещата както трябва ... и те страдат. Защото разбира се тези на тъмно им подбиват цените. Абе... имаме много още да учим за това как се живее, как се гледат животни и що е то морал.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Окт 11, 2007 10:32 am

kokerka - искам да добавя че има развъдници - регистрирани в БРФК и т н....демек лицензирани и т н....НООО те са достъпни само чрез телефон........

Как като не са отворени към обществото ни искат да са им наред нещата.....
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Чет Окт 11, 2007 11:44 am

Виж не съм запозната кой знае колко добре с развъдниците. Познавам от интернет няколко, но не съм имала реални контакти. Но и ти си представи пък тяхната гледна точка - раждат се 5 американски кокера в развъдника. Малки, сладки, пухкави бебета, които започват да щъкат. И се пуска обява - на този адрес, еди каква си цена. И а опитай се да познаеш колко ли човека ще идат само за да ги видят, нагушкат, да се молят за подарък, и т.н. Ако ти си сериозен и наистина искаш куче от развъдник, регистриран в БРФК, то просто ще изискаш документите, те ще говорят с теб, ще видят, че си сериозен, че отговаряш на изискванията им и тогава разбира се ще ти покажат какво купуваш. А родителите също ще видиш, с техните родословия, единия най-много на снимка, ако не е в развъдника. Но никой легитимен развъдник няма да си крие нито родителите, нито кученцата. Няма защо..
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Окт 11, 2007 12:00 pm

:) Размити са нещата - но и ти имаш право......истината е някъде там...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Чет Окт 11, 2007 12:33 pm

Да, за съжаление са размити... но навсякъде е така. За съжаление нищо не е толкова просто като черното и бялото. А сивото има много нюанси. Но хубавото е, че все пак има хора, които се борят за по-добрата кауза.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Shara » Чет Окт 11, 2007 6:01 pm

И аз нещо на последък се слъсках с тоя феномен! ПОпадала съм на много сносни развъдници за персийци, когато си търсех. Имаше и няколко семейства, които бяха регистрирани.
С кучетата май е по-различно. Аз като ми кажеш развъдник, си предствям малка къща в краен квартал, всяка майка да живее с малките си в добри условия. И да, като отида искам, да видя майката, таткото, цялото котило... Някак семейно да е.
Не само да им лицензират дали животните са породисти, ами и условията, в които ги гледат. Мен честно казано не ме интересува до колко са породисти - няма да си водя животните на изложби. НО бъдещето е в развъдниците и контролируемия разплод. Затова е важно на какво ниво са.
Shara
Животинче с въпрос

Мнениеот Deni4ka » Сря Окт 17, 2007 10:02 pm

Ако все още се интересуваш http://www.geriatsmerrydogs.com/
Deni4ka
Животинче с въпрос

Re: За изложбите, родословията и още нещо

Мнениеот dg_yordanova » Сря Фев 20, 2008 12:53 am

По принцип,всеки,купуващ кучето си с идеята да работи в някаква насока с него,задължително иска,и трябва да види родителите.Ако животното се намира в чужбина,по родословието може да се провери и види в интернет.Често се купуват така кучета.От две добри кучета,90% ще излезе добро,5% по-добро,и 5% по-лошо.
Ако си решил да развъждаш кучето,и водиш на изложи,никога не трябва да се водиш от емоциите при избора си.Не всяко малко,сладко кученце,ще стане добър екземпляр от породата си.
www.autotim.hit.bg
Аватар
dg_yordanova
В глутницата

Re:

Мнениеот Стефка Баирова » Нед Юни 15, 2008 12:14 am

zoomaniak написа:Трябва ПО-ЧЕСТО да се говори ЗА проблемите на КИНОЛОГИЯТА НИ. Малцина са хората които им се занимава с това говорене. Всеки говори за успехите в кинологията на еди кой си и т н.......Разберете от мен нещо - наблюдавам кинологията от един сравнително добър поглед и срок и знам едно: 1 успехите при добра работа и честен труд са ДАДЕНОСТ ТЯХ ПРОСТО ГИ ИМА но те не развиват кинологията като цяло. Развива Я РЕШАВАНЕТО НА ПРОБЛЕМИТЕ и премахването на болните места и т н........все пак помнете едно когато аз стана на 80г тези хора които сега петнят и вредят на кинологията не ще са живи - въпроса е да не ги наследят хора които са като тях. Еволюция му е майката.......

Еволюция - добре, ама БРФК нещо не им се разваля статуквото, т.е. не им се еволюира, ама никак! Та от къде се вмирисваше рибата - май от главата?
Стефка Баирова

Мнениеот randol » Сря Юли 16, 2008 11:34 am

Чак не мога да повярвам , че има хора на които има пука за кинологията ,една година откакто влезнах в "кучкарския свят" остнах с впечатлението ,че положението е такова защото просто така изнася на хората.
А тук вече виждам "гласа народен" да се надига. Браво ,това ме радва. :bp:
Сега остава да почнем и да действаме, а не само да говорим защото на мен лично ми е дошло да гуша да слушам "радетели на правдата" ама някой друг да я свърши работата.СТИГА БЕ ХОРА!!!!!!!!!!!
Нека кажем нещата с истинските имена , и да се опълчим на едноличните търговци в БРФК. AvatarSmileyFencing
http://bsv.bg
randol
Животинче с въпрос

Re: Парадокс с развъдниците...

Мнениеот vonrozzen » Нед Дек 21, 2008 9:01 pm

zoomaniak написа:Мили приятели - животни и животинчета?
Имам проблем - видях парадокс - проблем - не знам кое го поражда.
В България има лицензирани развъдници - но колко от тях са в сянка и колко от тях са на светло........
Знаете ли какво срещам - лицензиран развъдник с умрел сайт от всички страни и само с един мобилен телефон....
Обаждам се - искам куче - и се започва едно философстване - няма адрес - няма показани условия за развъждане на кучета и т н...
Развъдниците ми се оправдават, че ако си пуснали адреса в сайта всякакви луди щели да им звънят по вратата.............еми то клиентите и луди да са пак няма да усетят къде и как аджаба има развъдник...
На въпроса...
- Как отглеждате кучетата си; колко имате - къде ги гледате; мога ли да видя баща - майка - става една направо какафония от нередовни отговори.........
- А всъщност развъдниците развъждат кучета - котки - дракони и т н....попови прасета ако щете....Клиента иска да види обстановката - да дойда на адрес, а не в парка да види кученцето което му се предлага и папка с листове хартия.........

Странно се чувстват - и неодумявам как искат развъдниците да прогресират.......едни могат да си позволят да пишат всички данни за тях - други стоят в сянка и само показват гордо дипломите си от изложбите............

Претендират ми че имат сайтове - а разчитат само на телефонни разговори........

Не знам..........натъжих се - а искат да правят кинология............искат при тях да идват истинските ценители на породиииииииииииииииииии - как да дойдат тези хорица - като развъдниците стоят в сянка..........

Повечето...........
Колкото и да се опитвам да мисля в бъдещето - толкова ТЕ мислят в миналото - а родят ли им се кученца сякаш са им се родили звезди..........

Но защо хората не ги знаят...........легенди се предават от уше на уше - слухове - спортува се с пускането на обяви - нищо организирано няма - никакви инвестиции - а искат да продават кучетата си. А роптаят срещу животните без документи по зоомагазините.........

Шибана дилема........... :twisted:

Радвам се,че има хора като теб които задават тези вапроси!!!ще пусна материал как да се избере кученце!
този и още мн. отговори можете да намерите тук:http://bsv.bg/?Action=48&RecordID=4

Ето и самият материал:"Изборът на куче е изключително важна стъпка,тъй като чрез него вие си избирате спътник за следващите десетина години от живота ви.Предполага се, че преди да стигнете дотук ,вече сте си изяснили за какво точно ви е необходимо кучето ,и сте взели твърдото решение да преодолеете немалко грижи и тревоги ,свързани с отглеждането на новия ви приятел.Също така трябва да знаете ,че отговорностите ,свързани с отглеждането на младото куче до навършването на една година ,са твърде сходни с грижите за малко дете.Безсънните нощи ,безкрайните бели и грижите за здравето са само част от притесненията ,които ви очакват,но също така мога да ви уверя ,че удоволствието от съжителството с един истински приятел компенсира стократно всички неприятни преживявания.В тази връзка искаме да напомним ,че купуването на куче е единствената възможност да получите иситнско приятелство среюу пари.
Най-добре е да потърсите помоюа на специалист ,добре запознат с породата.Азбучна истина е да не се ориентирате към обяви на зоомагазини или професионални тъговци на кучета,чийто основен мотив обикновенно е стремежът към максимална печалба.За да откриете най добрите селекционери се обърнете към съответния легитимен клуб или легитимна организация за породата.Специално за породата Немско Овчарско Куче легитимната организация е ОНОК(Организация за Немско Овчарско Куче). Информацията, която ще ви дадат членовете на клуба/организацията ще ви помогне да направите достатъчно добър избор.Но все пак има няколко правила които биха били от полза при избора на подходящ селекционер и могат да бъдат използвани и от "новак" в материята.
Първо - бъдете предпазливи,когато попаднете на селекционер ,готов да ви предлага кученца целогодишно,т.е. отглеждащ много кучки.С малки изключения ,обикновенно става дума за промишлено отглеждане на кучета с цел търговия,при което няма врее да се обръща достатъчно внимание на животните в такъв развъдник.Проблемите при такива развъдници са обикновенно ,липсата на "социализация" и нивото на хранене е много ниско,тези два фактора се отразяват твърде сериозно върху бъдещето на кученцето.
Второ - Бъдете подозрителен към всеки ,който е готов да "оплюе" кучетата ,които развъждат колегите му.Неколегиалният тон е сигурен признак за дефицит на морал и от такъв специалист не може да очаквате коректно отношение към вас самите.Обърнете внимание на хигиената ,при която се отглеждата кучетата ,защото в нехигиеничен ,мръсен и неугледен развъдник шансът да попаднете на качествено кученце е нищожен.
Особенно внимание,разбира се ,трябва да обърнете на външния вид на кученцето .Не се увличайте по кученца (както често става),чийто уши са изправени още на 20-ия ден.Този атрактивен признак при немската овчарка обикновено е свързан със сух тип конституция и от такива кученца израстват преразвити ,сухи животни,чийто шансове за успех на изложбения ринг са твърде ограничени.Ушите при добре развътите и гледани малки немски овчарки обикновенно са клепнали до третия-четвъртия месец,като се изправят заедно или по едно и често отново клепват(основно в периода на смяна на млечните зъби).Смята се за нормално ,ако до шестия месец ушите на младата овчарка са все още клепнали ,но към седмия месец задължително трябва вече да са прави.Изберете си кученце,което има голяма глава, дебели крака и чийто ребра не изпъкват изпъкват под кожата и след хранене.Дебелите стави ,особенно на предните крайници, не бива да ви смущават,макар че някои псевдо специалисти ги свързват ,както и леко удебелените връзки между ребрата ,със заболяването рахит.В случай ,че се почуствате несигурни,е по добре да се обърнете към специалист или опитен ветеринарен лекар за съдействие.
Не вярвайте на "селекционер" ,който се опитвада ви продаде слабо ,видимо изостанало в развитието си куче с обяснението ,че има "елитно" родословие и носи кръвта на прочути разплодници.Елементарната статистика показва ,че най-добрите разплодни животни от породата "произвеждат" определен процент брак,т.е. кучета ,непригодни за селекционна работа,както и за работа въобще.
Обединение за Немски Овчарски Кучета в България"
http://vonrozzen.hit.bg
Аватар
vonrozzen
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 21, 2008 9:12 pm

Радвам се, че сте пишещ и сред нас в скромния ни форум [friendship.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот vonrozzen » Нед Дек 21, 2008 9:36 pm

аз също
http://vonrozzen.hit.bg
Аватар
vonrozzen
В ятото

Мнениеот archy » Пет Яну 30, 2009 5:12 pm

на мен не ми трябва ку4е от развъдник застото не ми пука дали то 6те е породисто или не важното е да си го оби4ам
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот Едиз » Вто Мар 10, 2009 6:24 pm

archy написа:на мен не ми трябва ку4е от развъдник застото не ми пука дали то 6те е породисто или не важното е да си го оби4ам

Така е...най-важното е това.Ми според моя оценка-непородистите кучета са много по-добре от породистите.Само не знам защо идиотите направиха думата "помяр" обидна.
[blink]Урааа...Арта е тукааа[/blink]
Едиз
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Сря Мар 18, 2009 1:10 am

Защото "помиар" не означава непородисто куче. "Помиар" според мен означава безхарактерно куче :ab: А на куче без порода му викаме "мелез" :ba:
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Alexander13 » Пет Юни 22, 2012 5:33 pm

Ето малко инфо за кинтологията по-света.
http://pet-show.net/magazine/view/57/3
Alexander13
Животинче с въпрос

Re: Що е то Кинология и има ли тя почва у нас!

Мнениеот Dreems » Чет Окт 25, 2012 2:10 pm

zoomaniak написа:Какво мислите Вие драги Зооманияци по този въпрос!!

Има я.
Аватар
Dreems
Животинче с въпрос

Назад към Общ форум