Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Помощ - немска овчарка

Помощ - немска овчарка

Мнениеот da_obache » Нед Юли 19, 2015 8:51 am

Здравейте! Скоро ще си взимаме немска овчарка, награда за това че влязох в исканата гимназия с висок бал. Прочетох много, но имам няколко въпроса:
1. На каква възраст е най-добре да го вземем, при положение че има вероятност да се наложи да остава по половин ден (максимум) само, но го искаме максимално малко?
2. Мъжко или женско по-добре? Четох някъде, че женските са по-привързани, по-предани и притежават в по-голяма степен всички онези качества на добър и храбър приятел, с които се славят кучетата. Но силно ме притеснява проблема с кървенето, цикъла и т.н., характерен за женските, а съм твърдо против кастрирането (независимо от пола, но още повече при женските, където операцията е по-сложна). Освен това, от една страна - мъжките са по-буйни и по-трудно контролируеми за една жена с две деца, макар и големи, но от друга - имат много повече физически качества за добър пазач (това ще ни е много полезно, не пазач на собствеността, а на нас самите). Затова много се колебая.
3. Сами ли да го обучаваме, или пък да го водим на училище за кучета?
4. Може ли да си върши работата в банята (с постоянно почистване, а и тя е огромна), а не по време на разходките (те така или иначе ще са ежедневни и по няколко часа, независимо от отговора)?
5. На възрастта, която ще ми препоръчате, колко пъти на ден минимум трябва да се храни и колко често трябва да се къпе (колко често - просто да се изплаква и колко често - обстойно и с шампоан)?
Надявам се, че съм намерила правилното място да попитам, другаде не ми отговориха. Благодаря за вниманието!
Радвай се, утре ще е по-зле!
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Re: Помощ - немска овчарка

Мнениеот da_obache » Нед Юли 19, 2015 2:26 pm

И още един въпрос - след всичко, което изчетох за породистите и породоподобните, както и за фалшивите документи, установих, че аз не съм в състояние да установя дали пухкавата джавкащо-скимтяща топка със сладка муцунка наистина е дългокосместо НОК. Не сме ограничени откъм финансови средства, затова можете ли да ми препоръчате сигурен развъдник, където няма да ми продадат козле, вместо кученце? По възможност близо до София, но ако не - все пак в XXI век знаем какво е колело. В интернет страниците на всички развъдници изглеждат еднакво - "традиции, качество, шампиони...". Затова моля за помощ.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Юли 19, 2015 9:47 pm

Кучето трябва да стои при майката до 45 дни поне.
По въпроса за кастрацията, нямам представа за какво си против, но нямаш и представа какво е да отглеждаш мъжко или женско некастрирано куче. Но ще се научиш след като си вземеш. Няма да говорим как мъжките бягат, не слушат, стават агресивни и т.н. А пък женската науми ли си да си намери мъжки, нищо не може да я спре.Нито памперси, нито гащи, нито нищо. Проблема с кървенето ще ти се види като нещо много лесно в сравнение с останалото.
А пък операциите вече не са каквото бяха едно време, медицината е напреднала, и няма никакви проблеми след това, а напротив....

Ако нямаш представа как се обучава, нямаш познания, ще ти трябва помощ.
Може в началото да си върши нуждите в банята, но ако е обезопасена, прибрани са всички вещи, и кучето не е само без надзор, иначе не се препоръчва. Има специални еднократни пелени, подходящи за целта.
А за разходки е рано да се говори. Кучето излиза на разходка след поставяне на 3 ваксина, 15 дни след нейното поставяне, преди това НЕ.
Твърде рисковано е без ваксина да излиза.
Кучето се къпе веднъж в годината(през лятото), не всеки ден, всяка седмица или месец. Ежедневно се мият само лапите и се подсушават добре, нищо повече. Храни се според възрастта, марката на храната и т.н. Всеки производител си има таблица за хранене.

Ако ще искате да ви пази, трябва да се обучи от опитен човек, който знае как става и какво да прави.

Когато кучето остава само жилището трябва да се обезопаси напълно, да се прибере всичко в неговия досег, за да не къса, да не лапа неподходящи предмети, което е опасно.И трябва да играете с него, да му отделяте достатъчно внимание, да го привикнете да стои само без да лае и вие. Първите дни и това ще стане, защото ще тъгува за майка си, ще му бъде трудно да се адаптира. Ще го оставите на спокойствие, за да свикне, никакви прекалени грижи, гушкания и т.н. За да спи ще му сложите играчка и ако има кучешко легло до вашето, за да ви вижда и да не се страхува от самотата. Кучето първоначално се възпитава, а след 6-7 месечна възраст се обучава постепенно.Когато го вземете ще го водите на ветеринар за преглед и за определяне на схема за ваксина и обепаразитяване.Ваксинират се само здрави животни като 10 дни преди това кучето е обезпаразитено вътрешно. Също така трябва да се научите да общувате с него и т.н.

Информационен раздел viewforum.php?f=275
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Юли 20, 2015 12:11 am

Благодаря Ви много! Легло, разбира се, ще има, играчки и внимание няма да му липсват, щом така е по-добре, ще спи при мен в началото. Иначе мислехме докато не са му създадени хигиенни навици да му отпуснем само частта от къщата с плочки, а не килимите и дюшамето, което пак си е доста за едно малко кученце - дълго антре, голяма добре осветена кухня, баня с площта на стая и по-малка тоалетна. Не мисля, че ще можем да обезопасим целия апартамент, но явно "безопасната зона" ще включва и моята стая.
Относно тренировките - предполагах, че няма да се справим сами, значи започвам да издирвам в нета училища и треньори.
А за ветеринарите, ваксините и разходките - очевидно след като го вземем, първата ни грижа ще е да го заведем на преглед. Още нещо в списъка - добър ветеринар. Това за дивеенето само вкъщи до след третата ваксина го знаех, не знаех, че е точно 15 дни.
Като цяло - благодаря за полезната информация, наистина! Единственият прпблем е, че колкото повече научавам, толкова повече въпроси изникват :ajaweki: Но в никакъв случай няма да го вземем преди да се подготвим добре, не искам да си правя експерименти, затова ви питам и съжалявам, ако съм нахална или ви затруднявам. :ah: Отново благодаря!
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Юли 20, 2015 9:13 am

Питай, няма проблем. За клиника също мога да дам координати. https://www.facebook.com/pages/%D0%92%D ... 6866530259
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Юли 20, 2015 4:48 pm

Много благодаря, това ни решава един от главните проблеми! А да питам - в България изобщо има ли шанс да попаднем на чистопородно овчарче? Или да се задоволим с нещо, което прилича на такова?
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Юли 20, 2015 5:06 pm

Аз лично нямам представа, но може да провериш тук http://www.vonhristoshaus.eu/
Изобщо потърси, но моя съвет е да попиташ някой стопанин на овчарка,но наистина чистокръвна, не междусъседско развъждачество.И никога не купувай куче от зоомагазин, каквото и да те лъжат там, че има документи, че е чистокръвно....освен да е болно, друго няма да е.Задължително посети мястото, искай да видиш родителите и условията на отглеждане, ако ти откажат, търси си друго място.От обява, също не купувай, там лъжат яко, само цените са евтини, но кучетата често са болни или заразени и не изкарват много.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 20, 2015 5:54 pm

Преди всичко кучето ви трябва да е здраво. Да има документ за Тазобедрена дисплазия.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Юли 20, 2015 6:34 pm

Прочетох точно тук много статии, гласящи "изпатих си от купуване на куче от зоомагазин" и "междусъседското развъждане води до болни кученца", пък и видях, че важи не само за кучетата. Но просто не знам какво друго остава, съвсем спокойно зад гръмкото название " развъдник" може да се крие ферма, произвеждеща болни кутрета на конвеир. Затова питам всеки, който може да ми отговори, за проверен развъдник. Аз дори и да посетя мястото и да видя малките на живо, пак не мога да разбера какво е положението. Дали ще се съгласят като взема кутрето Х, което съм харесала, да го заведа при ветеринар и евентуално да го върна? И ако ми кажат "ама разбира се, да", дали после могат да се правят на ударени, все едно такава уговорка никога не е имало?
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 20, 2015 7:06 pm

Вземете си куче в съсобственост - тоест вие не плащате, но не е и ваше. Водите го по изложби и водите с него разплодна дейност - като част от клуба на породата.

Ние така си взехме Далматинец :ab:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Юли 20, 2015 9:24 pm

Тоест си го гледаме ние, само по документи не е наше, и сме задължени да го водим по изложби и да го включваме в създаването на поколение?
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 20, 2015 9:41 pm

Мхм :ab: при нас заради 4-6 липсващи зъби го спряха от изложби - после при една операция го и кастрирахме и сега си е баш така както си искаме:

- Само наш :ag: :ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Юли 20, 2015 10:08 pm

Именно за това са и договорите, но валидните. Аз лично не бих си взела съсобственост. :ag:
И за това си отглеждам бездомни кучета, хич не ми е зор какво е ....все е куче и с документ и без него....Важно е любовта да минава през сърцето, приятелите нямат цена... :sunny:
Като че ли ще го обичам повече, ако е породисто или обратното.
Не знам какво да те посъветвам, все пак всеки си има някакви планове и мечти, които следва.И всеки си решава какво да прави. Не знам дали ще ти дадат както казваш, но виждането на родителите и кученцата, условията на отглеждане говорят много: какво е здравословното състояние, как ги хранят, възпитават, полагат ли се медицински грижи и т.н. Все много важни неща за бъдещето на кучето.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Вто Юли 21, 2015 9:22 am

Аз не държа да е шампион по красота, нито да е най-чистопородното, но това донякъде е гаранция, че е здраво. А ако тръгнем да пътуваме на някъде с него, предмолагам, че ако е съсобственост, бумагите ще са в пъти повече. Пък и надали майка ми ще се съгласи да обикаля цяла България заради изложби.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 21, 2015 10:06 am

Дори и при чистопородните няма напълно здрави кучета, защото не всички собственици извършват необходимите медицински процедури и изследвания преди заплождането.Не е важна красотата, а здравето...генетиката, наследствените заболявания,които могат да се проявят след време и т.н. Именно за това си има задължителни медицински изследвания преди заплождане,не е само тазобедрената дисплазия, а и редица заболявания, които могат да се предават на поколението. Ако не държите на чистокръвно куче, може да си осиновите, в приютите също има доста породисти изоставени животни(вярно няма как да знаете какво е здравословното състояние),но това е риск, който се има предвид, а не е непредвиден.Но пък не е казано, че кучето непременно ще е болно.Дори някои заболявания са по-чести при чистокръвните кучета, отколкото при мелезите. Всичко е въпрос на късмет и не само....За това е важно да се запознаете с хората, животните, условията....но и това не гарантира, че няма да лъжат... :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Вто Юли 21, 2015 11:00 am

Знам, че никога не е 100% здраво, така просто е малко по-сигурно. Питах и собственици, които са доволни от кученцата си, пък и понякога не е въпроса в това дали ще те излъжат, може и от качествен развъдник и добро кучило да попаднеш на не толкова здраво кутре, винаги има риск. Но затова разучавам така подробно.
А да питам - рязането на нокти как става и задължително ли е?
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 21, 2015 12:16 pm

Когато кучето не си ги гризе само, не ходи по повърхности където да се изтриват ноктите, да, трябва да се режат.Ако стопанина не може, се извършва от ветеринар.Ако не се подрязват редовно израстват големи, извиват се и се забиват във възглавничката, в резултат на което се получава нагнояване и болка,опасно състояние заради инфекцията. Кучето не може да ходи и изпитва постоянна болка.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Вто Юли 21, 2015 2:55 pm

Чудно ми беше уличните как се оправят. Значи може и да не се наложи. А в противен случай през колко време?
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 21, 2015 3:52 pm

При уличните кучета ноктите се изтриват от настилката, асфалт, цимент, те сами си ги чупят.Ноктите се подрязват според израстването, няма определен срок. Много домашни кучета също сами се грижат за ноктите си(моето също). :ab: Дори ноктите на задните крака няма нужда да се режат, много рядко се случва, по-често се режат на предните само.
Просто трябва да се внимава да не се засегне живеца, защото боли и кърви и причинява дискомфорт и следващия път кучето не позволява да се режат ноктите. За това ветеринарите са подходящи за целта, ако човек не може да ги реже.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 21, 2015 5:50 pm

За 9 години 1 път съм рязал нокти - на нашият Теро.

В близките седмици ако не ме мързи пак ще му резна някое нокътце :ag: :ag:

Главно предните лапи страдат и се нуждаят от контрол.

Ама нали разбрахте това е за 9 години - 2 пъти :ajaweki:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Вто Юли 21, 2015 6:45 pm

Благодаря, това е доста успокояваща перспектива! А около гледането на кученце нещата, които ме успокояват, са малко! :ajaweki:
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Юли 21, 2015 9:45 pm

Което не означава, че при всяко куче е така. :ag:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Вто Юли 21, 2015 9:53 pm

Ех, за едно нещо да се зарадвам! [smile3537.gif] :ajaweki:
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Юли 22, 2015 8:23 am

Това не трябва да те притеснява, много е лесно, следиш ноктите и ако не можеш, отиваш вет.лекар да ги отреже и готово.Не може да се каже, че е сериозен проблем,ако всичко е наред. Моето куче вече е на почти 10 г. и никога не съм му рязала ноктите, защото само си ги чупи, така че това е "бял кахър" както се казва. :ag: Така че, радвай се.... :sunny:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Авг 24, 2015 3:44 pm

Взехме го!!! smiley24 :ab:
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Авг 25, 2015 9:28 am

Честито. :ay: И как е? :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Нед Авг 30, 2015 7:13 am

Чак сега ми остана време, но като изключим, че едвам си стоя на краката, е чудесно! Дори спря да ме буди нощем, значи свиква. Вече изпълнява 4 команди - "ела", "седни", " легни" и "до мен", почти не създава проблеми с ходенето по нужда, научи, че се върши в банята, расте бързо, наддава много на тегло, но без да е дебело, храним го само с качествена храна, на по-малко от 2 месеца е, а вече му се изправиха и двете уши и постигнахме този напредък за по-малко от седмица! Гледам от време на време да го оставям само, за да свиква, но когато съм при него не се отделя на повече от метър от крака ми и спи върху него, да не би да му избягам. Скоро ще му правим втора ваксина, но няма да го изкарваме навън до трета. Прозорецът стои отворен максимално дълго, за да влиза истинска светлина. Само веднъж го изкъпахме с шампоан, когато дойде, но 0очти ежедневно го къпем с вода, а след това го гушкаме в една хавлия докато изсъхне съвсем, за да не настине.

В общи линии, това е. Не отказваме съвети, че и критики.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Авг 30, 2015 2:17 pm

Само една, няма да го къпете ежедневно дори с вода. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Сеп 01, 2015 8:11 am

Не се сближавайте много много много - трябва да има дистанция между човек и куче - винаги.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Сеп 07, 2015 11:04 am

Помощ - от няколко дни почти не яде! Смесвам консерва с гранули, яде консервата, но за гранулите едвам го залъгвам да хапне малко от ръката ми. Започвам да се притеснявам. Мога да пробвам с други гранули, но не знам какво му става.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Сеп 07, 2015 12:13 pm

Не ги смесвай.Много ясно, че няма да яде гранулите. :ab: Не бързай да се притесняваш или да сменяш храната.Не е до това, че не ги харесва, просто е нормално да яде консервата и да я предпочита пред гранулите,което не е място за паника все още. Предполагам, че и двете са от един и същи производител, ако не, трябва да бъдат. Какво точно те притеснява(какво количество изяжда).
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Пон Сеп 07, 2015 5:40 pm

Гранули - josera, консерва - pedigree. Давам 300 гр. гранули и две супени лъжици консерва на ден. Той тежи 4.4кг. Яде само консервата, но според упътването ако се храни само с консерва, му трябват 300 гр. от нея на ден. Не искам да яде само консерва. Изобщо не знам какво изхвърля, като почти нищо не поема.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Сеп 07, 2015 9:15 pm

Спри консервата и без това не е много полезна, а марката Педигри още повече.Не може да яде постоянно консервирана храна. Ако не иска да яде само гранули ще ти трябва повече търпение.Поставяш храната, колкото е яло толкова, вдигаш купата до следващото хранене и така постоянно.Това е каприз, който трябва да отмине за няколко дни. Не винаги може да се определи с точност колко грама са достатъчни, всичко е индивидуално.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Сря Сеп 09, 2015 4:12 pm

Отново прояде! Започнах да му сипвам по по-малко и каквото не изяде да го прибирам. Сега отново започна да си изяжда гранулите, освен това вместо да му сипвам всичко наведнъж и да се наяжда с консерва, вместо с гранули, започнах да му сипвам първо гранулите и чак когато ги изяде, и по малко консерва (смених марката) и готвено (зеленчуци с пилешко без кости).
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Сеп 09, 2015 4:25 pm

Така мисля, че го прехранваш. Освен това не е необходимо да му даваш толкова видове храна:гранули, консерва и готвено.Ще му объркаш храносмилането и на по-късен етап може да имате проблеми. След като яде качествена гранула, няма смисъл да даваш готвено.Тези два вида хранения не се дават заедно, а по отделно:или само гранули, или само готвено, което трябва да бъде балансирано с всичко необходимо, което е доста трудна задача. Гранулите са балансирани с всички необходими съставки.Ще следиш какво количество се препоръчва за възрастта от производителя и ще се нагодиш към него, защото за всяко животно е индивидуално. Не е лошо да ни сложиш една снимка да го видим. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот da_obache » Сря Сеп 09, 2015 9:54 pm

Ами за снимката, първо си нямам на идея как, и второ - само с това, което написах в началото на темата, си докарах доста "мъмрене", че съм пуснала прекалено много информация в интернет. А за готвеното - слагаме само по лъжица и не винаги, но може и да го спрем. На опаковката на гранулите не пише нищо, понеже копуваме насипно от зоомагазин.
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Мнениеот da_obache » Чет Сеп 24, 2015 10:12 pm

Да се похваля - имаме голям напредък с тренировките. Пух вече изпълнява над десет команди, а днес става един месец от както е при нас. Научих го да идва, да сяьа, да ляга, да ме чака, да си отива на мястото, да дава лява или дясна лапа в зависимост от командата, да скача, да се върти, да ходи до мен от лявата ми страна, да седи кротък в и пред асансьора, в градския транспорт, на спирка, на светофар или когато говоря с някого навън. Вчера го изпитах - беше в парка на около пет метра от боричкащи се кучета, подадох му команда да седне и да чака. След това се обърнах и тръгнах най-спокойно с гръб към него. Когато се отдалечих на двайсетина метра, спрях и започнах да се оглеждам около половин минута във всички възможни посоки, а след това се върнах при него. През цялото време не помръдна и изчака да си получи наградката. Повторих всичко, като го накарах да ме чака д легнало положение. Резултатът беше същият, изобщо не обърна внимание на другите кучета и се заигра с тях чак когато му позволих. А е само на два месеца и половина, възхищавам му се! Единственото, което може да го изкара от релси, е киселото мляко, но работим по това. Днес му направих импровизиран намордник, само колкото да свиква вкъщи. Първоначално се мъчеше да го свали, но направих това: сложих вътре парче лакомство и му го показах, той веднага сам си мушна муцунката вътре. Трябваше да измисля някоа кратка и ясна команда за това, но не ми хрумна нищо по-малко тъпо от "муцка". Е, все тая, нали върши работа. След само няколко повторения започна и без лакомство, щом му покажа " намордника" и му задам командата, той си вкарва вътре муцуната, а когато му кажа "Браво!", я вади. Между другото " Браво" му е освобождаващата команда за всичко. Днес го приучих и да кротува докато му слагам нашийника. До сега беше една борба, едно ръмжене, едно хапане... Но с лакомства всичко се постига. Продължава малко да се инати за гранулите, но "Манджа!" вече също е команда. Щом му сипя и му кажа да яде, ще - не ще, почва да яде. Когато свърши, отива пред хладилника и чака да му извадя консервата. Тя му е за награда. После ме чака пред шкафа с приборите за лъжица и преди още да съм загребала, той седи и чака при паницата си. Също така си знае пътя от парка до вкъщи, знае, че след разходка следва баня, когатого изкъпем сам влиза в хавлията си и заспива дикато го бърша. После го занасям до креватчето му. З ае си процедурата на изуст и дори и не се буди докато го нося.
Е, това е от нас за сега, лека нощ!
Аватар
da_obache
Животинче с въпрос

Назад към Общ форум