Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Една идея за хора, които искат куче от развъдник....

Една идея за хора, които искат куче от развъдник....

Мнениеот infetka » Сря Юли 08, 2009 10:52 am

От известно време ми се върти една идея в главата. Тя е за хора, които искат животно от развъдник, държат на здравето и родословието, имат парите, но просто не знаят как да се свържат с развъдник или не знаят как да намерят или не знаят добре английски.

Бих искала да помогна на такива хора като преводач или като търся из форуми и интернет развъдници от чужбина и страната.
Бих казала, че покрай френското ми булдоче се свързах с много хора от Унгария, Сърбия, Гърция, дори Белгия и самото ровене и търсене в нета ми доставя удоволствие. Английския също ми е добър и с радост бих помогнала на някой да си систематизира питането.
Не мисля, че само защото някой не знае езика или не знае как да намери каквото иска, трябва да си взима куче от зоомагазин или борси и евентуално да прави компромиси със себе си.
Ако по някакъв начин може да ограмотя повече хора и да покажа, че не е трудно, както и да внесем повече качествени кучовци в България, би било страхотно.

Какво мислите, би ли могло да се реализира това начинание?
Дано не съм се изразила много объркано, но идеята още се развива в главата ми.
Аватар
infetka
В ятото

Re: Една идея за хора, които искат куче от развъдник....

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 08, 2009 11:06 am

В близките 10 години българина ще проглежда все повече и повече. Благодарение на теми като тая и хора като теб...
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Сря Юли 08, 2009 12:05 pm

Идеята като цяло е хубава, наистина има хора, които езика ги спира, но според мен само това не е достатъчно.
И ще кажа защо.
Един развъдник дали е хубав или има нещо гнило в него могат да кажат само хората, занимаващи се с въпросната порода у нас, а именно клуба по породата или специалисти от киноложките среди у нас /БРФК/. Аз ако нищо не разбирам от тези неща, освен, че не знам сръбски например, че да си комуникирам с развъдници в Сърбия, нямам и идея кой от всичките развъдници, които намирам са читави. От развъдник до развъдник има големи разлики. Затова съм се обърнала към клуба по породата от там да си кажат мнението и да ми препоръчат добър развъдник или поне да ме предупредят от кой да НЕ си взимам куче. От там нататък щом съм се свързала с клуба, те могат да ми помогнат и с писмата.... като тук леко се обезсмисля идеята за превода.
Като цяло езика за комуникация далеч не е най-големият проблем на Българина, който си избира куче.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот infetka » Сря Юли 08, 2009 1:21 pm

има хора, които дори не знаят, че породите в България си имат клубое и председатели и отговорници по развъдната дейност, дори ако им покажа сайта на БРФК с изброените телефони и клубове пак ще е крачка напред

иначе си права, но аз нямам нищо против дори да гледам за кучета дошли от развъдниците, да следя кръвни линии и такива неща, да се свързвам с хора, които са взимали от някой развъдник и те да дадат оценка, така се разбира дали развъдника е добър или не.
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот kokerka » Сря Юли 08, 2009 2:01 pm

Еми, те ако нямат представа, че породата има клуб у нас, или че има киноложко дружество, за какви чужди развъдници говорим?
А много е хубаво, че предлагаш и да следиш за развъдници и линии и прочие, ама колкото и да си специалист /а ти всъщност не си доколкото знам/ няма как да разбираш от всички породи. Именно затова ако някой иска куче определена порода е достатъчно да се обясни ЗАЩО кучето трябва да е родословно, защо трябв ада е взето от развъдник, и след това адреси и сайтове на клуба по породата или БРФК, които вече да помогнат професионално на търсещия.
Така наслуки да вадим развъдници и да правим проучвания не ми се струва удачно много. Хората се занимават с определена порода с години, и е хубаво на техния опит повече да разчитаме.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Сря Юли 08, 2009 3:00 pm

Само че в Б-я всичко е опорочено и не съм сигурна може ли да се разчита на мнението на клубовете.Ако аз си търся родословно куче,няма да слушам тях.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот infetka » Сря Юли 08, 2009 3:43 pm

просто борсите предлагат уж толкова родословни кученца, много хора се обръщам към такива "посредници", като в крайна сметка дават много повече пари

предлагам да правя нещо, което всеки може да си свърши, но го мързи или не знае как - да рови в интернет, да пита, да се интересува

това, което казваш ти, също е едно от нещата, да се обяснява и да се пренасочва към специалисти
разбира се, че не съм специалист, доскоро не намирах никаква разлика между френски булдог и бостън териер, но пък ми е удоволствие да чета, да се ровя...

просто да има алтернатива на борсите и зоомагазините
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот kokerka » Сря Юли 08, 2009 6:11 pm

rinusha написа:Само че в Б-я всичко е опорочено и не съм сигурна може ли да се разчита на мнението на клубовете.Ако аз си търся родословно куче,няма да слушам тях.

И защо така? Имаш ли някакви конкретни впечатления от някой клуб, въз основа на което да имаш това си мнение?

Аз лично имам близък допир с два от клубовете /да подчертая нищо общо нямам с тяхната дейност, по други линии сме приятели с някои от членовете/ и съм като независим наблюдател за тях. От тяхната дейност, мнение и професионализъм мога да съм само адски доволна. И за всичко, свързано с техните породи бих им се доверила на 100%. За останалите нямам личен опит и не бих могла да кажа лошо или хубаво. Но целта на повечето /като изключим някои клубове, каращи се за кой прав, кой крив във модерните породи/ би трябвало да е в полза на породата им, вноса на куче от чужбина може само да помогне за това.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Сря Юли 08, 2009 6:15 pm

infetka написа:просто борсите предлагат уж толкова родословни кученца, много хора се обръщам към такива "посредници", като в крайна сметка дават много повече пари

предлагам да правя нещо, което всеки може да си свърши, но го мързи или не знае как - да рови в интернет, да пита, да се интересува

това, което казваш ти, също е едно от нещата, да се обяснява и да се пренасочва към специалисти
разбира се, че не съм специалист, доскоро не намирах никаква разлика между френски булдог и бостън териер, но пък ми е удоволствие да чета, да се ровя...

просто да има алтернатива на борсите и зоомагазините

Алтернатива има. И това са клубовете. Съгласна съм, че нямат достатъчно популяризация и че липса гласност на тези неща. Но този, който се докопа до теб, форум, сайт, с лекота би се добрал и до информацията, че НЕ трябва да си взима куче от зоомагазин/борса. Лошото е, че хората търсят инфо СЛЕД като вече са си купили куче от зоомагазина. Търговците разчитат на това, че ти като видиш "малкото, сладко, прелестно кучешко бебе" ше се влюбиш и няма да ти пука за нищо докато не си го купиш.
Развъдниците и клубовете залагат на мислещите хора, които лесно боравят с информация и знаят къде да я намерят.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Сря Юли 08, 2009 7:01 pm

kokerka написа:И защо така? Имаш ли някакви конкретни впечатления от някой клуб, въз основа на което да имаш това си мнение?

Аз лично имам близък допир с два от клубовете /да подчертая нищо общо нямам с тяхната дейност, по други линии сме приятели с някои от членовете/ и съм като независим наблюдател за тях. От тяхната дейност, мнение и професионализъм мога да съм само адски доволна. И за всичко, свързано с техните породи бих им се доверила на 100%. За останалите нямам личен опит и не бих могла да кажа лошо или хубаво. Но целта на повечето /като изключим някои клубове, каращи се за кой прав, кой крив във модерните породи/ би трябвало да е в полза на породата им, вноса на куче от чужбина може само да помогне за това.

Впечатленията ми са от преди няколко години,но мисля че и до сега има много алтернативни клубове и защо точно единият е приет в БРФК,а другият не,кой има изгода.Нали очакваш кучето от дадена порода да има определени качесва на характера-кой клуб в Б-я провежда изпит за развъдна годност,кой го оценява,кой преценява това куче има ли необходимите качества?Този спор съм го водила с човек,който направи всичко възможно да регистрира клуб,човек,който като теб вярваше,че всички като него работят в тази насока без задни мисли,опари се и даже наскоро ми каза,че може би никога повече няма да си вземе куче.Много объркано стана,дано си разбрала какво имам предвид.
Аз по принцип не държа на родословието,за мен то не прави кучето.Смятам обаче,че в Б-я трябва да има по-добро равновесие между родословни и неродословни кучета,за което е необходимо да има повече хора като теб,дано запазиш този ентусиазъм и не се отвратиш от интригите.........
Не ми се води този разговор
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Сря Юли 08, 2009 7:40 pm

Аааа, чакай малко, аз никъде не казах че ВСИЧКИ са такива, качествени и добри. Нали?
Далеч съм от тази мисъл, далеч съм и от мисълта, че разбираш ли всичко в кинологията се прави за породите, а не за пари. Напротив, аз знам колко интриги, фалшификати и лъжи има из киноложките среди. За съжаление Българите сме царе на това. На далаверата и измамата.

Относно регистрирането на клубове, нямам идея за кой човек, клуб и порода говориш, аз знам следното - ако има два или повече клуба се прави опит за: сливане /т.е. всички заедно да работят за породата/ ако не се получи разбирателство се регистрира този, който пръв се е записал, който има повече на брой кучета. Или вторият клуб да е създаден след регистрирането на първия. По правило два клуба май не може да има. Разбира се може да има и връзкарство, сплетничество, БРФК далеч не е света вода ненапита. Но клубовете са малко по-различни от самото БРФК, те спазват техните правила, но могат да имат и свои.

Има клубове, които имат или изпит за допускане до разплод, или критерии за това. За някои породи не е нужен изпит. Но затова пък са нужни изследвания. И ето тук вече влиза моето виждане, че е по-добре кучето да е от който и да е развъдник спазил ПОНЕ нужните изследвания, отколкото който и да е зоомагазин/борса/че дори и обикновен човек. Защото много хора така и не разбират, че неродословното куче може да е видимо здраво, но да носи много бели след себе си. И винаги давам за пример моето куче, което е плод на такива "добри" хора, развъдили си кокерите. Няма да казвам колко време и пъти сме били по лекари, и какво ли не сме направили по това куче, че да е добре. Докато мои приятели с родословни животни ходят по лекари веднъж в годината за ваксини. Тъй че... за мен не е важно дали кучето на някой ще ходи по изложби или не, дали ще си го гледат за приятел, охрана или да се фукат с него, за мен родословието не е това. За мен е важно кучетата да са здрави. А с купените от зоомагазини и разни обяви в нета това не става, колкото и сега собственици на такива кучета д аскочат да ми обясняват, че нищо им нямало.

Аз не исках да водя този диалог, опитах се да обясня на Infetka, не сме дорасли И такава помощ да предлагаме. Иначе ентусиазма си го имам и вярвай ми той ще си остане с мен, независимо колко Българи се опитат да ме отклонят от пътя ми.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Чет Юли 09, 2009 2:31 pm

Съгласна съм с теб,че не всички клубове са кофти,но когато човек не е навътре в нещата,се обръща към клуб-качествен или не.Поправи ме ако греша,но в Сърбия има повече от един клуб на дадена порода и всичките те членуват в тяхната федерация.В Англия май също е така.Мисля си че така се решава част от проблема интриги,корупция и т.н.За изследванията също съм съгласна,но ми се струва че в Б-я често си затварят очите за липсващи изследвания,да не говорим че и нашите ветове още много има да учат,докато се научат.Ето ти истински случай-гледайки снимка за дисплазия проф. ли беше,доц. ли, каза:"Лошо,много лошо"-това беше диагнозата,ама дори и аз знам че дисплазията има 1,2,3,4 степен?При това става въпрос за куче взето от елитен развъдник извън страната с всички необходими документи и изследвания.Никой не е застрахован.Има и още доста неща,но приключвам.Това не е тема за интернет пространството.
И не всички зоомагазини са зле,казвам го от личен опит.Светът не е черно-бял и добре,че не е.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Чет Юли 09, 2009 3:24 pm

В Сърбия не знам как стоят нещата, но ще попитам. Стана ми интересно. В България НЯМАМЕ лицензиран лекар или клиника, която да изследва за ТД, просто все още не са достатъчно квалифицирани. Изследванията се правят в съседни нам държави. Или по-далеч. Разбира се, че никой не е застрахован и че и в развъдници се случва да се роди болно куче, да се заобиколят някои условия, затова казах, че най-вече модерните породи са доста зле с клубове и изследвания.

Но виж, няма как да се съглася, че има и не лоши зоомагазини. Зоомагазин, който продава куче за мен НЕ е свестен. Най-малкото защото не му е мястото на кучето в аквариум толкова време. И най-малкото защото птодават неродословни, а развъдени някак си и някъде си кучета, което намирам за ужасно. Освен, че вреди на породата, те всъщност нямат и идея какво куче продават на човек. И какво ще се получи от това куче. Да не говорим, че това се прави с цел печелене на пари, което пък не е цел на повечето развъдници.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Чет Юли 09, 2009 4:30 pm

На много места по света се продават кучета по този начин.Съласна съм,че трябва да има изисквания за размера на клетката-то по новия закон вече има.Според мен трябва да има и изискване за времето на престой.Остава всичко това да се спазва.Това за родословните вече го обсъдихме,само не знам,защо според теб вреди на породата?За печеленето на пари,не мисля,че 90% от развъдниците имат друга цел.За прсонала по зоомагазините няма да коментирам-работила съм много дълго време в зоомагазин и от любопитство съм влизала в много други,няма да ти казвам какви глупости съм слушала.
А иначе според мен,всеки който има здраво куче и иска поколение,трябва да има свободата да го развъжда стига,разбира се да поеме отговорността за поколението-да го изхрани,обезпаразити,ваксинира,чипира и не на последно място-да намери читави стопани.А дали ще продава или подарява тези отрочета си е негова работа.Но това е мое виждане и не го натрапвам на никого.Когато бях в магазина винаги съм препоръчвала на хората да кастрират любимците си,но това е тяхно решение и аз го уважавам.Смятам обаче,че трябва да има много висок данък за некастрираните кучета,за сметка на това кастрираните да са освободени от данък.Които иска да развъжда-да си плаща.Тук стигаме до контрола на всичко това,а той е под всякаква критика.Единственият начин да докажеш,че тази здравна книжка е на това куче е чипът.Чиповете са задължителни-моето куче няма чип,а твоето?
Пиша всичко това с най-добри чувства.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Чет Юли 09, 2009 6:05 pm

Разбира се, че си говорим с най-добри чувства.
Моето куче е чипирано и регистрирано в общината, поради факта, че е кастрирана данък не плащам.

За изискванията на зоомагазините нямам намерение да говоря, има ги вече, ама колко ли ще ги спазят? За персонала споделям мнението ти, аз също съм в тези среди и знам какви глупости се говорят.

Но, единственото в което се разминаваме е мнението за породите. Вреди на породите продажбата по зоомагазини, борси и домашно развъдени, защото хората които са направили заплождането хал хабер си нямат от кинология, породата, генетика, заболявания, кръвни линии и какво ли не още. И само това вече разваля породата. Красив пример за което е породата Кокер в България, вкл. и моя. Те силно се различават и от стандарта на породата и сами от себе си различните индивиди в Бг. Е не можеш да ме убедиш, че след като сульо и пульо са имали кокери е трябвало да ги заплождат....

Кучетата и техните породи са възникнали благодарение на хора, които в последствие са наречени кинолози. И именно тяхна е работата да развъждат кучета и да пазят породите. АЗ като обикновен собственик имам задължението да си имам приятел, да си тичаме, да се обучаваме, да ме пази, да ме води ако съм сляпа, но не и да заплождам, след като не разбирам от тези неща. Мисля, че има достатъчно кучета и с порода, и без, и приличащи само на нешо, че всеки втори да си плоди, па макар и да си плаща за това. Не съм съгласна, не ми харесва, това е моето мнение :)
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 09, 2009 6:17 pm

:ab: готина тема.....безмислено е да пиша.....

Пратил съм над 42 хора до сега по разни клубове и развъдници.

То пък и от тези 42 само 1 си купи куче от развъдник - клуб. 12 си купиха сами от чужбина по интернет :ap: и не се оплакват...живеем в глобален свят!!!

Голо вода са. И 420 да им пратим и 4200 да са файда няма. Само мъка...а хората искат - напират - ровят и търсят - вадят и плащат. Не им пука...

После тоя ни виновен оня ни виновен - тъпотия [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Чет Юли 09, 2009 6:53 pm

Ееее, айде сега... Ми че то и аз от чужбина ше си взема, кат няма кокери в България.... логично...
Освен това друго си е да си купиш кокер за 200лв, защо ти е да даваш 1 200? Все ше е с дълги уши...

Имаме още мноооого хляб да ядем, ама докато не започнат да се признават положителните неща, а се гледат само лошите няма да вървим напред.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Юли 13, 2009 5:06 pm

Поздравления за чипа,аз на мойта още не съм и сложила и малко ме е срам,ама и това ще стане.Тя от две години е "селянка"-не че това ме оправдава,де.За породите не съм съгласна с теб,според мен няма да се затрият.Пък и винаги съм смятала,че е по добре човек да има избор,отколкото да няма(евтино-скъпо;породно-безпородно-полупородно и т.н)То и ние хората не сме идеални,пък се въдим,нали :ag: Единственото срещу което съм много против са гадните условия,в които се развъждат животните,било породисти или не чак до там породисти.Някак не ми се струва,че едно куче в развъдник,което бива размножавано,стои в бокс и т.н. се чувства много по-добре от породоподобно,което си има стопани,решили да го развъдят.Е,качеството на кученцата на първото куче ще е много по-високо от тези на второто,но кои ще са по щастливи?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Вто Юли 14, 2009 9:33 am

Развалят и размиват породата и още как! Та хората, които ей така си развъждат две приличащи си кучета мислиш ли че спазват някакви елементарни правила? Дали кучетата не са брат и сестра? Не знаят, щот няма родословие. Дали не са генетично обременени /да носят глухота, катаракта, ТД, и какво ли не още/никой не прави изследвания, че струват пари, дали нямат агресия, тест за социализация... кво е тва? Дали цветовете им се съчетават правилно? Дали изобщо кучетата са достойни представители на породата, че да я продължават? На никой не му пука. Взимат две еднакви кучета и ги пускат да родят... Ма крипторхи, ма със нетипично поведение за породата... Страх, агресия, доминантност... Нали не си мислиш, че породата е само далматинеца да е бял на петна и с това да се приключва?

Колкото до условията, почти всеки седнал да развъжда домашното си куче търси съвет или помощ за това СЛЕД като са се родили бебетата и има някакъв проблем. Това хубави условия ли го наричаш? Топлата постеля и няколкото пилешки глави с ориз за мен не са хубави условия. И раждането като цяло хич не е хубаво за кучето. Това не е весело изживяване за тях. Да, има и Ферми, има и лоши развъдници, но лошите развъдници има на кой да ги докладваме, кой да ги санкционира. А Бай Пешо от маалата дет си рита бременната кучка че се била изпуснала на килима... на кой да го докладваме? Има развъдници, в които кучетата спят в боксове, да, защото съгласи се, няма как да се вкарат вкъщи 10 кане корсо, някак си по-добре ще им е навън. Но те си получават разходките, игрите. Не виждам с какво това е по-лошо от стоенето по 22-23 часа в гарсониерата на съседа.

Купувайки куче от зоомагазин, обява, борса, нерегистриран развъдник.... се насърчава подобна търговия, разваля се породата и се вреди на кучетата като цяло. Да, има и кинолози, които вредят за изгода, но те са единици, на фона на всички ферми и борси.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Dreems » Чет Окт 25, 2012 2:24 pm

zoomaniak написа::ab: готина тема.....безмислено е да пиша.....

Пратил съм над 42 хора до сега по разни клубове и развъдници.

То пък и от тези 42 само 1 си купи куче от развъдник - клуб. 12 си купиха сами от чужбина по интернет :ap: и не се оплакват...живеем в глобален свят!!!

Голо вода са. И 420 да им пратим и 4200 да са файда няма. Само мъка...а хората искат - напират - ровят и търсят - вадят и плащат. Не им пука...

После тоя ни виновен оня ни виновен - тъпотия [mood_feelings_hurt.gif]

По-тъпото е, че не им пука плащат после хвърлят кучето на улицата. Колко породисти кучета има по улиците идея нямате. А защо тези кучета са по улиците, защо взимат огромни кучета като се оказва че не могат да ги хранят и ги натирват по улиците някой друг да се занимава с тях. Нелепо е, цялата безотговорност спрямо живо същество.
Аватар
Dreems
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Окт 25, 2012 7:11 pm

Никой не изхвърля породисти кучета, Dreems, ако знаеш какво означава това. :ab:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Musteline » Съб Окт 27, 2012 3:33 pm

+1 Dreems
Koset0 преди да намеря куче със счупен гръбнак вързано с каишка за дръжката на входната врата и всичките му документи за внос,доставка,родословие и здравен паспорт ,че дори и телефонен номер подхвърлени в двора и аз мислех като теб.Не че не знаех на кого е кучето , но не отидох да им търся сметка защо са го изхвърлили пък то се и подразбирa.И тъи като черешката винаги си има и опашчица, вече бившите собственици на нашето куче бяха горди с новото си породисто което едно към едно приличаше на вече нашото и никои не разбра какво се беше случило. Благодаря на д-р Георгиев които след 3 операции го върна към живот за да може сега да се разхожда в същата градинка в която се разхожда и неговата заместничка с разликата ,че нашето вече ходи бавно но неможе да бяга без колелцата и няма каишка ,а заместничката и имам чувството че и вкъщи седи с повод
soft kitty, warm kitty, little ball of hair, happy kitty sleepy kitty purr purr purr
Musteline
Животинче с въпрос

Мнениеот Dreems » Съб Ное 03, 2012 7:39 pm

Musteline написа:+1 Dreems
Koset0 преди да намеря куче със счупен гръбнак вързано с каишка за дръжката на входната врата и всичките му документи за внос,доставка,родословие и здравен паспорт ,че дори и телефонен номер подхвърлени в двора и аз мислех като теб.Не че не знаех на кого е кучето , но не отидох да им търся сметка защо са го изхвърлили пък то се и подразбирa.И тъи като черешката винаги си има и опашчица, вече бившите собственици на нашето куче бяха горди с новото си породисто което едно към едно приличаше на вече нашото и никои не разбра какво се беше случило. Благодаря на д-р Георгиев които след 3 операции го върна към живот за да може сега да се разхожда в същата градинка в която се разхожда и неговата заместничка с разликата ,че нашето вече ходи бавно но неможе да бяга без колелцата и няма каишка ,а заместничката и имам чувството че и вкъщи седи с повод

Съжалявам за кучето! Душичка.
Хубаво е, че има добри хора все пак не че е успокоение но...май в този случай няма какво друго да кажа. :ax:
Аватар
Dreems
Животинче с въпрос

Мнениеот nikita4488 » Нед Фев 09, 2014 10:05 pm

Моят съвет е: ползвайте развъдници с изключение на Варненския http://www.555.bg/email/598641
Надявам се с тази информация да съм предпазил бъдещи кандидати за домашен любимец!
Аватар
nikita4488
Животинче с въпрос

Мнениеот Гергана » Пон Фев 08, 2016 10:25 am

Здравейте! Харесва ми
предложението на Infetka. Аз търся такъв човек.Имам намерение да купя лабрадор от развъдник. Не мисля да го водя по изложби, но искам да е шоу клас, за да има всички изследвания. Доста четох в интернет, но не мога да се доверя на развъдник. Някой занимава ли се с посредническа дейност?
Аватар
Гергана
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Фев 15, 2016 11:32 am

Гергана - ако искате да е шоу клас - задължително се води по изложби. Иначе си купувате Петс клас - "домашен любимец".
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Общ форум