Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Колко са отровните влечуги в България и кои са те?

Колко са отровните влечуги в България и кои са те?

Мнениеот prostiq » Чет Ное 08, 2007 1:42 am

Пепелянка, усойница - дотук добре, тия двете всеки знае че са отровни, ама интересно ми е има ли други змии опасни за човека в България??

Освен тия двете нарочно не включвам котешката змия и вдлъбнаточелия смок - нямат потенциално опасна за човека отрова.
Последна промяна sasin на Сря Мар 12, 2008 6:45 am, променена общо 1 път
да ме пази бог от приятелите а от враговете ще се пазя сам....
prostiq
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Ное 08, 2007 10:35 am

Какво значи "Опасни за човека" - никоя змия не е опасна ако човек внимава и я познава???

:)
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот prostiq » Чет Ное 08, 2007 10:49 am

приемам поправката :) емм вапроса беше по скоро литуричен и ме интересуваше по спецялно за каменарката :) а мн добре знам че няма опасни змии стига да знаеш че не трябва да си до нея. Вапроса ми беше колко и кои влечуги са отровни в българия.
да ме пази бог от приятелите а от враговете ще се пазя сам....
prostiq
Животинче с въпрос

Re: Колко са отровните влечуги в България и кои са те?

Мнениеот cheese » Пон Май 05, 2008 7:58 pm

За каменарката съм чувал, че е толкова рядка, че практически може да се смята, че я няма в държавата. И понеже е рядка, не е нахапала достатъчно народ, че да има статистика и да се знае колко е отровна специално за хора. И се налага да се задоволим с тестовете върху плъхова.
Иначе за мене в България смъртоносно отровни змии няма. Човек просто тежко ще преболедува ухапването, освен ако не го нахапят няколко змии, или пък ако не налети напролет на змия, която цяла цима е събирала етнусиязъм, или е слаб и болен, или е малък на килограми (тоест е дете). Ако организмът на човека е здрав, всимко е въпрос на доза.В тоя смисъл усойницата е по-опасна, просто понеже е по-голяма, и вкарва повече отрова.
Не трябва да се забравя и фактът, че змията не е кварталния хаймана, който обикаля и търси кого на напердаши. Трябва да имаш заслуги, че да те захапе. Заслугите са или да си блейка и да не гледаш къде стъпваш, или да си нахалник и да си го търсиш. Змията се страхува от хората повече, отколкото те от нея, и винаги би избягала, ако има възможност. Когато има възможност, ще си плюе на петите (нищо, че ги няма :ap: ) и ще избяга.

МОЛЯ ДУМИТЕ МИ ДА НЕ БЪДАТ ВЪЗПРИЕМАНИ КАТО УСПОКОЕНИЕ И ПОКАНА ДА СЕ ОТНАСЯМЕ ПРЕНЕБРЕЖИТЕЛНО КЪМ ЗМИИТЕ!!!! Ухапването от българските змии може и да не е смъртоносно, ама не е ухапване от комар! Отнасяйте се ксъм змиите с уважение! Дори и неотровните хапят лошо. Хапал ме е смок по ухото, та знам.
Освен това има една друга подробност! Отровата може и да не ви убие, но една остра алергична реакция към нея, или към серума, с който ще ви лекуват, ще го направи със сигурност.
В тази връзка - НИКОГА не прилагайте серум самодейно, ако от някъде сте си намерили, и нещо ви захапе!!! Това се прави или само в болница, или поне от лекар с противоалергични препарати от калибъра най-малко на урбазон. Отровата почти никога не убива, но алергичният шок убива винаги.

А какво "по спецялно" означава "литуричен" ??? :ai: hsuh
cheese
В стадото

Мнениеот hyla » Пон Май 05, 2008 11:22 pm

Може би реторичен :ag:

cheese съвсем правилно си се изказал. Човек просто трябва да внимава и да не си търси белята и съвсем спокойно може да си съжителства със змиите.
Уви, повече хора са наплашени от змии, каквито по нашите географски ширини не виреят ...
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот cheese » Вто Май 06, 2008 2:12 pm

А бе най-важното е да се знае, че липсата на страх не е смелост, а глупост. И по отношение змии, и по отношение всичко останало на тоя свят. Гледайте къде стъпвате, като сте сред природата, а ако видите змия, оставете я да си отпълзи. И ще ви е мирна главата.
cheese
В стадото

ВДЛЪБНАТОЧЕЛИЯТ СМОК - Malpolon monspessulanus

Мнениеот OT6ELNIK » Чет Юли 31, 2008 1:55 pm

Вдлъбнаточелият смок (Malpolon monspessulanus) е вид сравнително едра змия от семейство Смокообразни (Colubridae). Достига до 2 m дължина, а най-големият екземпляр, намиран в България е дълъг 157 cm. Окраската на гърба варира от тъмно - до светлосива, а младите индивиди са пъстри. Нарича се вдлъбнаточел поради факта, че надочните му щитчета са изпъкнали. Вдлъбнаточелият смок е много пъргава змия, която в случай на опасност бърза да се скрие. При невъзможност да избяга, обаче, е агресивен , яростно съска и хапе , като заема отбранителна поза, понякога издигайки предната част на тялото си , подобно на кобрите. Има сведения, че отровата на вдлъбнаточелюстният смок е много силна и ухапването му би било много опасно за живота на човека , но сведенията за това, дали е опасен са противоречиви. У нас този вид се среща в сухи пустинни места по Струмските долини на юг от Симитли, на някои места в Хасковски, Ямболски и Кърджалийски окръг, в Странджа и по Черноморското крайбрежие южно от Бургас. В края на юни женската снася няколко яйца. Защитен вид.

http://www.biserkov.com/bhs/species/Mmo ... lanus.html

http://imagesfrombulgaria.com/v/Animals ... =xdc837144

http://www.herpetologyphoto3.hit.bg/Ph_ ... ulanus.htm
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 31, 2008 4:44 pm

аха :ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Общ форум