Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Бъдещето на тераристиката в България!

Бъдещето на тераристиката в България!

Мнениеот zoomaniak » Вто Мар 04, 2008 9:36 pm

Тежка тема е за мен...
Все се питам хоби ли им е на некой хора или бизнес. До кога ще висят по пазара в София :ai:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Бъдещето на тераристиката в България!

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Вто Мар 04, 2008 11:06 pm

zoomaniak написа:Тежка тема е за мен...
Все се питам хоби ли им е на некой хора или бизнес. До кога ще висят по пазара в София :ai:
Ами зоо... Най-хубаво е когато от хобито си можеш да преживяваш или да работиш за него (да оцеляваш).... Но аз не мисля че това тяхното е хоби.... А ако им е бизнес не виждам какъв е проблема? Но само се надявам да не се превърне в бойно поле за конкуренция.... Защото тогава няма да се разберем :sunny: AvatarSmileyFencing :bv: cat_heart
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот SIO » Вто Мар 04, 2008 11:30 pm

Абе както щат да си развиват бизнеса... Само да престанат да продават болни животни, ами да се погрижат за тях... Все пак говорим за живи същества които усещат болка, глад и т.н... fing23 а и крайно неприятно е за бъдещите собственици, не стига че дават много пари за оборудване и за самата покупка ами и още пари за ветеринари лекарства и не се знае дали ще го бъде... После като умре се крият под дърво и камък и не поемат никаква отговорност... Ми това е жалко и долно и още повече доказва че тези хора не струват нито да правиш бизнес с тях нито да си на маса с тях... fing23 fing23 fing23
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот bu6i » Сря Мар 05, 2008 12:44 am

Абе за някой хоби ,за някой бизнес ,за някой и двете.....За нмен е просто ,КЕФ :ag: ...Кво да кажа ,ами прецаквали са ме.....Като ме видят, такъв ,завеян :ab: ...и теслата.....ама аз съм си виновен де .....от незнание се получава така .....и затова не им се мръщя много.....друго ме дразни ....много народ реши да прави пари от екзотика и всичко ,съвсем се обърка.....и цялата работа е на късмет вече .....или ще случиш на животинка .....,или нова :ac: А то един бизнес......ум да ти зайде icon_crazy ......двама, трима правят някой лев ,а другите им завиждат и се мъчат да ги стигнат.....неуспешно....и това ги дразни и става една..... icon_crazy ....А бъдеще има ....както и да го погледнеш най -лесно и изгодно се гледат, някои от екзотичните животинки ,а други пък са най -евтини ....Само предрасъдаците :bu: пречат да придобие масовост....
bu6i
Пчела майка

Мнениеот Georg » Сря Мар 05, 2008 3:29 am

Не се притеснявайте за тераристиката - ще я бъде! Доста хора са вече запалени, а без търговците и вносителите на екзотични животни, няма как да стане. Ако 10-15% от тук пишещтите могат да си позволят да отидат до Чехия, Германия или Холандия, за да си закупят животни, то на останалите е невъзможно да отидат дори до пазара в Подуене, за да си изберат животното, а разчитат на получаването му по автобуса, след като са изпратили парите си предварително и си треперят дали и какво точно ще получат. Затова реши ли някой да купува, добре е да се порови първо в специализираните форуми за тераристика, за да добие макар и виртуална представа за различните търговци, а не да се хвърля с главата надолу на първата обява, която е срещнал. Освен това купувача е длъжен да се информира отрано по всякакъв начин как се избира здраво животно, какви са видимите признаци на заболяване и т.н. Преди да се купува непознат вид животно също обстойно трябва да се запознае и с условията на отглеждане, хранене и др. подробности. Първия въпрос, който трябва да си задава бъдещия терарист е не "Какво да си купя", а "...за какво животно мога да осигуря оптимални условия на хранене и отглеждане, така че хем то да е доволно, хем и на мен да ми е удоволствие".
Относно продаването на нездрави животни - това е много относително понятие. Добрите търговци и фирми имат "карантинни изолатори", в които държат за определено време "стоката" си. През това време ако има скрити заболявания, паразити и т.н., те се развиват и такива животни не се продават. Освен това за по-скъпите животни е добре да се уговори такъв срок с продавача, в който животното е само капарирано и пълната му стойност се заплаща след като се установи здравословното му състояние. Това у нас за сега е само в сверата на благопожеланията, но не е далечно времето, когато пазара ще отсее некоректните, а сме замислили и други регулатори...
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот mommovet » Сря Мар 05, 2008 3:56 am

В последния месец при мен се появиха не малко новозакупени болни влечуги. Та дотук с карантината... Не мога само да разбера от едно място ли идват всичките болни или от различни - новите стопани не знаят имената на търговците..
Аватар
mommovet
Пчела майка

aми европейско трябва да е бъдещето..

Мнениеот sasin » Сря Мар 05, 2008 4:26 am

Това направо става за мото на портала: "Първия въпрос, който трябва да си зададе бъдещия собственик на домашен любимец е не "Какво да си купя", а "...за какво животно мога да осигуря оптимални условия на хранене и отглеждане, така че хем то да е доволно, хем и на мен да ми е удоволствие"."
Добре би било и да го има написано във всеки един зоомагазин.. Ех мечти мечти..
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот SIO » Сря Мар 05, 2008 4:27 am

Дам пълна анархия... Ма по-лошото е че кат ги питаш за т'ва и онова и не ти казват... Много на хитряха...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Georg » Сря Мар 05, 2008 9:25 pm

SIO написа:Дам пълна анархия... Ма по-лошото е че кат ги питаш за т'ва и онова и не ти казват... Много на хитряха...

Ами така е - от коректните тераристи и истински любители не става търговци поради добродушния им характер. Тези, които знаят как се прави търговия, не могат да си втълпят, че все пак не продават сирене, а живи твари. Едни за да си запазят бизнеса, други от незнание не споделят. А и купувачите не винаги задават точните въпроси, или пък се сещат за тях чак вкъщи, като им мине еуфорията от покупката. Затова пък са форумите и mommovet :bi: , да е жива и здрва и повече хора като нея!
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот SIO » Сря Мар 05, 2008 9:56 pm

Ми аз като питах за големия гущер произход, от къде идва разни такива съществени неща ми беше отговорен с " ми не знам" Как ся да не чупиш врат... :bu: :bu: :bu:
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот bu6i » Чет Мар 06, 2008 2:34 am

Така е, без търговци ,вносители и развъдчици ,няма как да стане работата :bs: А и наистина трябва да се пообразоваш преди да закупиш животинка.и да задаваш правилните въпроси...иначе ще си гледаш албопилози :ag: :ag: :ag: /като мен/ ,или ще се усетиш ,че няма как ,да не се знае пола на паяк на 7-8 дрешки ,чак като си го занесеш в къщи/пак аз/ :ag: или по- лошо .....ще си закупи някой малчуган ,някое агресивно и бързо паяче и ще си има оранжево и хапещо ферари :ac: .....Аве сценарии всякакви.....трябва си инфо.....и не толкова ,че ще се набуташ с някой лев ,ами заради здравето на животинките/а и нашето :ag: / Ама точно защото се навъдиха много търговци ,затова е кенеф работата :ac: ....Как да ти се даде гаранция....и как да я искаш.....в някой случай търговеца е прав.....има малоумници ,зорлен/в смисъл от незнание/ си разболяват животинките и после -ама тя болна беше.....В случаите когато аз съм се набутвал е било по моя вина/кат сам будала icon_dontknow / Верно кофти е чувството че са те минали ,ама това те амбицира за следващия път :ag:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот SIO » Чет Мар 06, 2008 3:33 pm

Ама ми казаха че е било най-хубавото в гнездото... Дойде в отвратително състояние... Представям си какви са били другите... Поне за едно не ме излъгаха ма за това дадох пари... За мен е важно че е мъжкарче, красиво и ще порасне доста едър... И второто че е зелен игуана... Останалото е второстепенно... :ay:
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Назад към Общ форум