[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
Свободната зона - само за животни! • Виж темата - Проблеми при съвместното съжителство на 2 мъжки свинчета
Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Проблеми при съвместното съжителство на 2 мъжки свинчета

Проблеми при съвместното съжителство на 2 мъжки свинчета

Мнениеот Radost » Пет Яну 02, 2009 6:05 pm

Ето каква прелюбопитна информация открих в един форум: http://forum.svinki.ru/index.php?showtopic=17039. Моля, прочетете я, струва ми се, че е от изключителна важност!

Не ми е ясно, по каква причина любителите, които отглеждат няколко, а често и само две свинчета, искат непременно да държат в една клетка два самеца. Мога да разбера мотивацията на развъдчиците, постоянно изпитващи недостиг на места за настаняване на свинчета или за нови клетки. Там, когато самките започнат да раждат, веднага настаняват заедно единаците, за да се освободи място. При това, колкото повече напъхат в клетката, толкова по-малко бой между тях ще има. Сработва стрес-фактор, добре известен на акваристите. Там териториалноагресивните цихлиди за продажба умишлено се държат в малък обем и голяма гъстота, където те като пиленца се интересуват само от ядене и не им е до бой.
Примерно, също в клетка с двойка самци, на пръв поглед големи побоища няма. А ако се вгледате отблизо в "личния живот" на такова съжителство, то ще разберете, колко страдат в действителност свинчетата. И не само тези, които са в подчинение. Просто развъдчиците често не се безпокоят от такава глупост като психологичното състояние на любимците им - не се бият до кръв, чудесно! При подтиснатия се развива фобия да покаже, че е самец. Такива типове мирни двойки по-скоро напомнят садо-мазо... Подчиненият даже започва да мърка като самка и това не е мирният разговор между двама приятеля, а отчаян опит на по-слабия да се спаси от зъбите, които, уверявам ви, той е почувствал, когато не сте гледали. Ако огледате такава двойка от страна на гениталиите, то доминантният се вижда веднага - при него семенниците са напълно развити, спуснати са в скротума. А при подчинения често изцяло се намират в коремната кухина и имат нетипичен за възрастта му малък размер. Само доминиращият маркира из клетката, тътрейки задницата си по пода.
Около ануса на подчинения често се забелязват засъхнали семепродукти... него редовно го "уважават"... Нека вас не ви смущава такава неприятна особеност и откровеност. Така постъпват всички гризачи, случи ми се да наблюдавам такова поведение даже при ондатрите. Така че, ако ви устройва подобен живот в такава псевдохомосексуална група... Работата е там, че при животните няма хомосексуална ориентация в човешкия смисъл на думата. Там такива подобни връзки само определят статуса на самеца-насилник и насилвания.
Съвсем иначе стои работата в група от кастрирани. Караниците им са детински. Понеже хормоналният фон е нисък, истински непримиримости няма. В нашия град голяма част от бракуваните самци се продават вече кастрирани, цената е ниска и приблизително еднаква за всички породи. Затова купувачите се настройват отрано, че просто ще отглеждат няколко свинчета, а няма да се занимават с развъждането им и могат смело да избират според вкуса си. При това в такава група може да се настани и самка. Затова аз настоятелно препоръчвам да не се поддавате на уговорките на продавачите на свинчета, които ви уверяват, че може..., може... По-скоро това е продиктувано от желанието да продадат вече бракуваните самци или от обикновена неинформираност, или от лъжеинформираност. По-скоро човек предава това, което говорят другите, без сам да има достатъчно опит за своите съждения. Моят опит е 18-годишен. И не толкова от просто отглеждане и развъждане, а и от научна дейност, свързана с изучаването на психологията и поведенческите особености на домашните морски свинчета. Ето, затова не препоръчвам. Може някой да ми възрази - моля, може да има и изключения, които само да потвърждават правилото. А после, да погледне отблизо "щастливия" подчинен. Той също може да иска, извинете, секс, ако не е кастриран, значи работят всичките му "системи" и "прибори". При мен в момента се осъществява дълга и засега малко успешна реабилитация на такъв самец, живял около година в подчинение. Тестисите се спуснаха в торбичката само след три!!! месеца отглеждане в компанията на млади женски свинчета. А в началото той панически се боеше от всяко непознато свинче, което се опитваше да се приближи към него. С новите приятелки го настаних в половинметрова клетка, където той от ужас заставаше на задни лапи в ъгъла. Толкова тъжна гледка беше! Страхуваше се, че ще бъде бит или насилван. Ни най-малко желание за къркане и ухажване на девойките. А в двойка със своя приятел като че живееше нормално. Така смяташе стопанката му. Малкият наскоро разбра, че има право да пее песни, да маркира. Стана необикновено весел. Но да се съвокуплява още се бои. Бяга след женска, която е в овулация, но вместо акт, поставя лапички на нея, а после скача до нея, лудува, попкорни глупачето щастливо. Засега никоя не е забременяла от него, значи така и не се е решил да осъществи акта, толкова е психологически травмиран. Свинчетата са всяко с различен характер и като децата в детската градина, се държат различно, затова са и толкова различни съветите.
Някои от натиска на агресора и от болка при ухапванията умират. Обикновено при аутопсиите се наблюдава инфаркт, разрив на аортата. Толкова емоционални животни са. Който тихо търпи унижението, значи му се живее. Решавайте сами, струва ли си да се държат заедно некастрирани самци...
Изображение
Radost
В ятото

Re: Проблеми при съвместното съжителство на 2 мъжки свинчета

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 03, 2009 11:37 am

Твоето мнение какво е...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Съб Яну 03, 2009 12:42 pm

Нямам такова - досега не съм гледала повече от едно свинче. Мислех да взимам второ и да пробвам да ги отглеждам в една клетка с първото, но вече се отказах категорично.
Освен, че съм впечатлена от думите на авторката (оказа се, че наистина е научен работник от Уфа, Башкирия, който с колегите си от години се занимава с психология на поведението при домашните морски свинчета, подготвят и книга по въпроса), която беше така добра да предложи помощта си по въпроси, които ни вълнуват, само да питаме, в думите ѝ откривам голяма логика. Подобно поведение може да се наблюдава и в затворите, ако се сещаш какво искам да кажа... Та затова бях много шокирана да прочета мнението ѝ и да се постарах и други да го прочетат. По-късно днес ще преведа и какво мисли по въпроса за отглеждането на едно-единствено свинче вкъщи...
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 03, 2009 12:53 pm

Значи нямам нищо против кастрацията. Но да се твърди, че две мъжки ако са заедно ще настане бой и кървища е пресилено.

Водещ фактор за промяна на поведението при мъжките са женските или тяхната миризма ако е наблизо.

Ако няма женска/женски - никога няма и да има проблеми. Поне при мене нямаше и никога не е имало. Точно защото търсех културно и развъждане на добро ниво, скоро разбрах, че женските са виновни за всичко. И почнах да държа разплодниците в "самота" или 1 мъжки на 3-5 женски.

Агресията при тях (от моя опит) се свеждаше да бутаме муцуна в муцуна. Гонене. Никога нямаше захапване или кръв. Е не съм ги слагал в супер тесни жилища за да тествам всичко до крайност, но смело мога да кажа, че за мен агресия няма; няма и наранявания ако има пресмятане на площ и подбор на животни.

Но психика има! Стари женски на 3-5 раждания са били по - жестоки от най-=якия ми разплодник и по време на бременност правеха всички луди в "стадото".

След отчитане на бременност аз отделях женската в "самота" за да роди спокойно и безопасно.

Но психика има!

Миризмите са силееен фактор и ако има женска на близо 2 метра от мъжки отделен в "самота" той показва невероятна промяна на поведение.

Това е за сега от мен...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Съб Яну 03, 2009 1:44 pm

Е, тя точно това твърди - че не винаги има бой и кървища и това е за сметка на по-слабия... И че отстрани всичко изглеждало като класическа семейна идилия... Всъщност, това и при хората го има - не винаги отстрани може да се каже в кое семейство има домашно насилие, особено ако насилникът е достатъчно интелигентен да удря, без да оставя следи...
Нямам лични наблюдения, затова само разсъждавам.
Между другото, получих някакво потвърждение на думите ѝ в моя форум - разказ за свинче, живеещо с още 2 мъжки, което, пуснато при женска, никаква не я е свършило - просто не се държало "мъжки". Не знам, не знам... Продължавам да мисля по въпроса.
А за кастрацията... Поне в нашия град не знам кой ще се наеме да я направи, освен ако не е някой самоуверен касапин. Както ми каза един ветеринар преди години - намерете ми маска, която да стане на свинче и ще ви направя каквато искате операция. Мдам.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 03, 2009 1:59 pm

Значи около липсата на полова активност при мъжките индивиди не е проблем...не може да се иска "от вратата и за краката". Не може. При свинчетата има психика; социален живот; опознаване; душене; привикване един с друг; власт и т н.

За кастрация - пиши на ЛС на момовет. Има сериозен опит. В досието си тя има кастриран хамстер :bp:

Аз по-късно ще пипна текста и ще стане добра статия...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Съб Яну 03, 2009 3:33 pm

Хамстери и тук оперират. При свинчетата е по-различно...
Ето и продължението. Старала съм се да направя съвсем буквален превод, без редакция, колкото и да ме съсипва прочетеното:

...Преследвайки определени племенни задачи, ние сме принудени да имаме такова количество свинчета, а новаците-любители са просто длъжни да създадат идеалните условия, иначе няма смисъл. Затова и са длъжни да знаят колкото може повече за това, което е нужно за създаването на прасешки рай във всеки отделен дом. А нашите свинчета-самци, даже и да ги настаним заедно без опасност, живеят в очакване... сами разбирате на какво. И настанените поотделно слушат и надушват потенциалните невести, също чакат, просто не изливат раздразнението и сексуалното си напрежение на по-плахите си съседи. Понеже все пак животът им е стаден, макар и ограничен от нашите планове. Всъщност, в природата, младите и слаби самци лесно се оттеглят, просто избягвайки от уверените, агресивни самци, затова кървавите схватки са изключително редки, ние със своята безотговорност устройваме "бой с петли".
А по повод на единичните животни аз напълно съм съгласна с вас - това са нещастни животни. Даже домашните котки се нуждаят, даже и в най-грижливото семейство, да живеят в прайд, даже и най-мъничкия, и поведението им е съвсем различно при наличието на сродници. Затова имам две котки - необикновени приятелки! И кучетата, с тяхната сложна иерархия, независимо от любовта и пълната ориентираност на стопанина, обикновено с удоволствие имат кучешки приятели. Аз имам и две кученца - сестрички. И минута не могат една без друга, такава дружба, книги може да се напишат за нея. А за свинчетата няма и какво да говорим. При растителноядните стадни животни отсъствието на стадото е стрес-фактор, като да се изгубиш от стадото, което означава да станеш потенциална жертва... Това е инстинкт и одомашняването малко го променя. Ако купите изневиделица няколко свинчета - колкото и да им е страшно на новото място, то изследвайки новата територия заедно, те по-лесно се адаптират. А ако е едничко, седи сиротно, бои се да изшумоли в сеното. А когато привикне към стопанина и към звуците в дома, превключва целия си интерес към поглъщането на храна. Тъгата и преяждането вършат своето дело и ето, пред стопанина в клетката стои козунак с крачета, който вече не помни дали е момче..., или момиче...
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Glas » Съб Яну 03, 2009 8:32 pm

Не се съсипвай от прочетеното. Няма пълно щастие нито при отглеждането на животни, нито някъде другаде. Човек не бива да е абсолютист и ако се старае да избягва негативите на 100% трябва или да се откаже от каквато и да е дейност, в случая няма да отглежда никакви животни, защото те няма да са "щастливи" и няма да имат идеални условия, или ще се превърне във фанатик, който мисли, че е "надскочил" другите "непосветени".

Нито при отглеждането на декоративни животни, нито на селскостапански или служебни, нито при синантропните видове, нито в дивата природа има идеални условия за индивидите. В дивата среда животните се срещат с врагове и други опасности, неблагоприятна среда, всъщност много малко от тях, особено от мъжките индивиди, успяват да създадат поколение. От малките оцеляват далеч не всички. Тези особености разбира се са и видовоспецифични. Вкъщи животните нямат врагове, имат осигурена храна, убежище, територия, но пък може да са изложени на лоши условия заради неправилен режим на отглеждане, да ги блъсне кола ит.н. Това мисля е ясно и не бива да си мислиш, че едва ли не, ако гледаш животно ставаш виновна, защото ако е едно ще е нещастно, ако са две ще си пречат, ако са мъжко и женско ще имат малки.......
Важното е според мен е да се съобразяваме и да познаваме особеностите на вида и да не "очовечаваме" животните, когато се опитваме да ги "заселим" вкъщи. Ето например израза - животните са "щастливи" еди кога си...е американски и според мен издава 100% неправилен подход при отношението и отглеждането на животни. Само хората могат да се чувстват щастливи и то е ясно, че трудно се постига. Отплеснах се малко, но идеята ми беше, че човешките етични понятия не са приложими за животни.

А по конкретно за морските свинчета и за повечето домашни декоративни животинки смятам, че е по-добре да се отглеждат по единично или по две женски или мъжки, но само ако са свикнали от малки. За хамстерите - при всички случаи по единично.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот гарче » Съб Яну 03, 2009 8:53 pm

Имам наблюдения над два самеца.Живееха в една тясна клетка и се спуква т бой. Грррр-кане зъбене... дори рани по носовете. Най-сетне им купиха втора по-голяма клетка и я свързаха със старата,която е по- малка. Всеки си избра място и боищата намаляха.Интереснето беше че ако ги разделят се викаха скимтяха, спираха да ядат... свинска му работа.А като са заедно беше един смрад на джобове... По-голямото жилище определено реши проблема.
До колкото съм чела (нямам личен опит) най-добре е да живеят кастриран мъжки с една или няколко женски. Аз лично имам две момичета. Досега не съм имала проблеми. Само като си играят на дай си ми манджата но това е нормално. :ajatki:
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Radost » Съб Яну 03, 2009 9:28 pm

Изображение
Radost
В ятото

Назад към Проблеми с гризачи