Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

С какво храните дегуто си ???

С какво храните дегуто си ???

Мнениеот veronika_l » Нед Яну 20, 2008 9:10 pm

С какво ги храните. Аз на моите първия път им взех храна за хамстери, сега са на универсална за всички гризачи, но мисля че не е за тях понеже има много сладки нещица въпреки че те много ги обичат :) Сега сте вие...........................
veronika_l
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Пон Яну 21, 2008 12:38 am

Xtra Vital Degu – вкусна и балансирана храна за Дегу без съдържание на захар и с ниско съдържание на мазнини. Премиум клас!

Дегу са стриктни вегетарианци със специални хранителни нужди. В природата Дегу се хранят с треви, клонки, кори от върба, зеленчуци, листа , зърно и семена. Храната съдържа хелатни минерали с протеинова обвивка за бърза абсорбция в тялото.

Съдържа Echinacea за повишаване устойчивоста на тялото и за здрава кожа и козина. Съдържа и допълнително твърди гранули за здрави зъби. Добавени са FOS – Фруктоолигозахариди за бърз растеж и здрава чревна флора и MOS - Мананолигозахариди за здрав храносмилателна система.
Съвети за хранене: В началото смесвайте Xtra Vital със старата храна и постепенно преминете към новата. Никога не давайте фъстъци, стафиди или храна съдържаща захар.Нормално Дегу се нуждаят от 20-25 гр.храна на ден.

Съдържание: пшеница, соя, екструдирани фибри, грах, люцерина, рожкови, царевица, флейкс от моркови, соево масло. Анализ: протеин 17.2 %, мазнини 2.5%.

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Пон Яну 21, 2008 6:33 am

Дегу е различно от хамстер! Имат няколко специфични изисквания, които не се покриват от общото понятие "храна за гризачи". Дегутата се хранят с храна за чинчили или такава специално за дегута. За другите неща, които им се дават има много литература - четете...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Re: С какво храните дегуто си ???

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 4:27 pm

Може ли да се дава на дегуто свежа трева? Говоря за доказано неотровни видове (напримвер див овес, люцерна и прочее), събрани от място, където с нищо не се пръска.
cheese
В стадото

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 7:55 pm

Възникнаха и още въпроси!
Може ли дегу да яде кора от липа?
Може ли дежу да яде кора от бяла акация?
Може ли дегу да яде диви кестени.

Клонки от липа и акация нарязах, за да му правя стълби и т.н в кретката, ама то ги атакува с цел изяждане. А кестена си го намери под един шкаф, и се разсърди, като му го взех.
cheese
В стадото

Мнениеот Sundi » Чет Май 01, 2008 7:57 pm

Как го задаваш само тоя въпрос "С какво храните дегуто си ???" каточели всеки има :ag: :ajaweki:
Sundi
В ятото

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 8:51 pm

Ми разделът е за дегу ... Сигурно за това момичето е отворило тема с такова заглавие, а не за кокошки и петли например.

Колеги, обадете за липовите клони и за кестена, че съм на зор!!!
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 8:54 pm

cheese написа:Ми разделът е за дегу ... Сигурно за това момичето е отворило тема с такова заглавие, а не за кокошки и петли например.

Колеги, обадете за липовите клони и за кестена, че съм на зор!!!

скиф тук:

viewtopic.php?f=109&t=2777
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот cheese » Чет Май 01, 2008 9:39 pm

Това го изчетох от-до още преди да се обзаведем с животното, но нищо не намерих за липова кора, акациева кора и кестени. Не намирам и сега.
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Май 01, 2008 9:57 pm

cheese написа:Това го изчетох от-до още преди да се обзаведем с животното, но нищо не намерих за липова кора, акациева кора и кестени. Не намирам и сега.

Ами няма да намериш - ама то си пише...
Давай им по малко...
Оххх сложно е - требе ти опит - кората е кора...лоша кора май нема...освен ако не е пръскана с разни неща...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот cheese » Пет Май 02, 2008 10:06 am

Ми няам опит :ac: Ще карам с малки дози кора и това е. За сега отложих мебелировката, като поизсъхнат клонките и престанат да представляват такъв деликатес, ше я осъществя.
Така и не ми казахте прясна трева да му давам ли. И с онзи пусти кестен какво да направя ?
cheese
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 02, 2008 10:14 am

cheese написа:Ми няам опит :ac: Ще карам с малки дози кора и това е. За сега отложих мебелировката, като поизсъхнат клонките и престанат да представляват такъв деликатес, ше я осъществя.
Така и не ми казахте прясна трева да му давам ли. И с онзи пусти кестен какво да направя ?

Прясна не - сложи я да изпръхне-изсъхне на сянка-слънце за 3-6 часа и после ако яде давай...
Кестена незнам - недей като незнаем да не прайм рискове :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот veronika_l » Пет Май 02, 2008 11:31 am

то кестена можеби иска само да го гризе, според мен поне
veronika_l
В стадото

Мнениеот lucy60 » Съб Май 03, 2008 1:30 am

Ще ви кажа какво обича моето дегу. Освен стандартните смески давам овесени ядки, стафидки/ само като лакомство/,, фурми,орехи, лешници, бадеми/с черупките/, жълъди събирам в гората наесен ,кестени- от сладките.
Обожава царевична коса - прясна и суха,магданоз, копър, джоджен, целина- изяжда по цяла връзка.
Плодове- грозде, ябълка,кайсия, праскова, кора от диня...
Има още много, но не сещам в момента.В книгата не може да пише всичко, просто пробвайте.
lucy60
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Май 03, 2008 8:53 am

хех внимавайте обаче с ядки богати на мазнини-масло - светкавично дебелеят от тях и стават безплодни....докато опозная тоя факт много животни ми станаха стерилни - затлъстели яйчници - особенно женските...

храненето е изкуство ако сведете храните до 2-3 основни и всичко друго е деликатес и е от време на време няма да сте в грешка...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Съб Май 03, 2008 10:04 pm

Не давайте стафиди! Прекалено са сладки за дегуто и ще се разболее.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот cheese » Съб Май 03, 2008 10:26 pm

Ееее, mommovet какво е това "не давайте стафиди" , !?!?!?!? Те стафидите,сами по себе си, не са
нещо отровно/болестотворно . Всичко е въпрос на дозировка!!! Като всяко друго нещо.
cheese
В стадото

Мнениеот mommovet » Нед Май 04, 2008 2:11 pm

Те са с много, много високо съдържание на захари. Едно от най-често срещаните заболявания при дегуто е диабетът. Няма нужда да се дават точно най-вредния вид лакомства. Имам случай на клиника на диабет от 4!!!!! стафиди.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот lucy60 » Нед Май 04, 2008 3:07 pm

mommovet има право и може би не трябваше да ги споменавам, за да не се заблуди някой да дава по много. Аз ги давам само като наградка , и то по една на 2-3 дни и досега не съм имала никакви проблеми. Същото важи и за ядките, семките, бисквитки и всичко вкусно и вредно - само по парченце веднъж седмично или дори по- рядко.
lucy60
Животинче с въпрос

Мнениеот veronika_l » Нед Май 04, 2008 7:11 pm

упс ужас значи трябва да се дават много рядко а в храната която им давам само от забранените храни има. Какво да правя ще видя от един магазин дали ще ми поръчат храна за дегу, че да не ги уморя.
veronika_l
В стадото

Мнениеот mimmy » Нед Май 11, 2008 3:32 pm

Аз на моите им правя смеска от 2 вида миксирана храна за гризачи (но не от тези наливните,а в кутийки).Едната е със сушени плодове и ядки и други,а другата е нискокалорични пелети,от стандартните,като ги смесвам 1:2. Предварително махам стафидите разбира се и орехите,които им давам само в специални случаи. Четох,че на едно дегу му е необходима една чаена лъжичка храна сутрин и една чаена лъжичка вечер и така и ги храня.Те обичат да си хапват постоянно,но за тази цел в клетката трябва непременно да имат сено и клонки, може люцерна и трева(бъдете внимателни с тревата) и всякакви такива нискокалорични зелентийки. За морковите някъде четох,че имали захар и не трябвало да се дават,но понеже те съдържат прости захари не съм сигурна дали трябва да ограничим и тях.
Моите не са напълнели, теглото им е в нормите (наскоро ти теглих), така че пробвайте ако искате.
Едно със сигурност е вярно- ядки,стафиди,фурми и др подобни любими нещица на дегуто не са полезни не са полезни никак за него
mimmy
В ятото

Мнениеот stam85 » Пон Май 12, 2008 12:34 am

Внимавайте с какво си храните животинчетата.
My blog sites at: http://stamen-tonchev.blogspot.com
My hi5 profile at: http://tonchev.hi5.com
I found it: precious,little and charming-the degu-the most adorable animal on the planet!
stam85
В ятото

Мнениеот mimmy » Чет Фев 05, 2009 2:04 am

Вече им купувам специфична храна за дегу,която мирише много приятно, както никоя друга храна за гризачи. Обожават я,но страшно бързо огладняват пак не знам защо
mimmy
В ятото

Мнениеот bubetodve » Пет Фев 06, 2009 11:05 am

Ми те са гризачи и са с бърз метаболизъм и трябва постоянно да си имат да си гризкат :ab:
Аватар
bubetodve
В глутницата

Назад към Дегу