Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Храна за дегу- измама?

Храна за дегу- измама?

Мнениеот mimmy » Съб Апр 04, 2009 9:50 pm

Здравейте, на кратко да изложа моя проблем. От известно време поръчвам специална храна за дегу на моите мъници от един зоомагазин в Хасково. Храната е на Екстравитал на Беафар (която според проучване е най-добрата храна за дегу в света). Вече съм вземала 6-7 пакета от нея и наистина миришеше прекрасно толкова добре,че и аз можех да ям от нея имаше морковчета,зрънца,тревички- изобщто всички полезни неща за дегу.Просто нямаше нищо общо с която и да е храна за гризачи.
Онзи ден ходих и взех нов пакет- беше с нова опаковка зелен фон в средата и бели краища. Иначе фирмата беше същата,пак беше Екстравитал храната - на пръв поглед нищо обезпокоително,а и продавачката ме увери,че е сменена само опаковката.
Когато я отворих днес обаче голата истина лъсна- храната вътре нямаше нищо общо с онази,която купувах до сега.Липсваха пшеницата,люцерната,рожкови и тн.
Това,което намерих вътре,по съдържание беше 98% пелети, миришещи на гранясало и тук там някое заблудило се малко парченце морков. Храната все още е в срок на годност (изтича септември месец тази година), така че не мога да ида да я върна.
Въпросът е обаче щом най-добрата храна за дегу е такава, то с какво да ги храня вече.
mimmy
В ятото

Re: Храна да дегу- измама?

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 8:07 am

Не е измама
Не може един производител да произвежда 100 г една и съща храна по една и съща рецепта...а представете си са уволнили диетолога - тоест човека, който прави и отговаря за рецептите по които се правят храните.

Или са сменили машините - и се сменява целият процес.

Не се притеснявайте....

Яде ли я животното???

Пелетите като вид храна са си пак на ниво. Този производител е сериозен. Няма да седне да се самоубива. Сравнете и таблиците на старата и новата опаковка и пишете има ли разлики и какви са те. Това са факторите, които могат да са ви отправна точка за преценка.

Не я преценявайте с нос.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimmy » Нед Апр 05, 2009 11:37 am

Точно на експертното мнение за Зоо се надявах. Мерси за отговора.
Животинките ми ги хапват и тези с голям апетит. Пелетите изглеждат добре не приличат на развалени няма паяжини в храната.
Проблемът ми идва от там,че първо не мирише добре и второ,че липсват много от съставките,описани на етикета, или ако ги има са в оскъдно количество.
Между етикетите на старата и новата опаковка няма никаква разлика (запомнила съм ги на изуст), но в съдържанието има.
Моя приятел се поразтършува малко из форума на дегутопиа и открихме,че не само ние смятаме,че в новата опаковка храната не е толкова добра. Явно наистина има някакъв спад в качеството,само дето цената се запазва,поне при нашите търговци.
Зоо ако имате в е-магазина си още от храната в старита опаковки да поръчам от вас, иначе ще се оправяме с наличната тук, но сигурно ще продължа да купувам Екстравитал. То по-добра храна в Бг едва ли има за тях така или иначе, като знам какво слагат в миксовете за 3 лева килото...
mimmy
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 11:48 am

Ще проверя в склада утре ако има от старите видове...
НО най-добре направи сравнение - тоест препиши хранителната таблица от стара опаковка и от новата опаковка и да видиме точно кое липсва - може липсващата или липсващите съставки да не са от жизнено значение и липсата им да не е проблем за дегутата...защото ако основните съставки са си на лице, не виждам какво да се притесняваме или да говорим за спад в качеството на продукта.

На каква цена е при вас
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimmy » Нед Апр 05, 2009 12:14 pm

Цената при нас е 7.40 за пакет. В е-магазина е 6 лв (последно като гледах),а причината поради която не съм поръчала от вас,е че в онлайн зоомагазина имам сметка за големи количества,а нямам възможност да отделя много пари на куп.
Все още имам пакет от старата храна и сверих етикетите. Имат съвсем малки разлики в съдържанието си.На кратко така:
Общо:
съдържание-пшеница, соя, ескудрирани фибри, грах, люцерна,рожкови, царевица, флейкс от моркови, соево масло.FOS и MOS,echinacea, dental care ingredients
Различно:
Стара опаковка: Анализ- протеин-17,2% мазнини-2.5%
Нова опаковка: Анализ-протеин-20,3% мазнини-2.8%, сурови влакнини-12,9%

Явно са добавили и сурови влакнини в новата. Не знам дали не ви звуча дребнаво,но наистина не искам да правя компромис относно храната и диетата на дегутата си, понеже точно тя е ключа към дълъг и здрав живот на мъничетата.
mimmy
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 12:37 pm

Не виждам за какво да се притеснявате...
В Понеделник ще проверя в склада...
Като гледам вашето сравниение между нова - стара опаковка етикет, нещата са нормални
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimmy » Нед Апр 05, 2009 12:47 pm

Ами да,но на хартия само- нали това писах,че рално има основно пелети вътре,другите съставки или липсват изцяло или са в оскъдни количества.
Ще чакам отговора ти в понеделник
mimmy
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 1:10 pm

Това което липсва за очите ви - ни е в пелетите
Ако някой ден я направят екструдирана храна - ще виждате само гранули с очите си, а на опаковката ще има показани съставките какво са били преди да станат гранулки :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Апр 07, 2009 2:50 pm

След отправено запитване до производителя - ми отговориха, че заради опасения - тоест съмнения към качеството на сеното са го сменили, подменили с люцерина. Това налага друг подход - процес на производство на тази храна. От тук следва и раждането на другата визия...

Променили са и количеството на описанието на продукта - текста де, защото им крадът по този начин "рецептата" :ag: - това е :ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimmy » Вто Апр 07, 2009 3:17 pm

Хиляди благодарности за отговора ти Зоо. Явно Беафар си е една от най-добрите фирми за храни на животни.
mimmy
В ятото

Назад към Дегу