Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Кой субстрат да ползваме за Тарантула копач

Кой субстрат да ползваме за Тарантула копач

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 10:13 am

Някой знае ли да опише съдържанието на субстрата. Микс ли е или еднородна смес? Май не се произвежда специално за този вид паяци - ама де да знам ....
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Re: Кой субстрат да ползваме за Тарантула копач

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Юни 22, 2008 1:55 pm

Какъв вид е паяка?
Но никой не знаеше какво прави Ставри, че тайно в избата си гледа динозаври :)
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 2:00 pm

"копач" :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Юни 22, 2008 2:32 pm

Е ясно де :ab:
Ама от копач до копач има известни разлики :ay:
Мисля че всяка почвена смес за терариумни животни ще свърши работа, стига да не е с прекалено едри частици :ay: Примелно Jungle earth , Terra basis , Coco humus тухлички - нещо такова. Ако е по сухолюбив вид може да го смесиш с пясък? :ab:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 2:43 pm

Ясно:

Изображение
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 10:21 pm

Това е латинското и: - Nhandu chromatus
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Юни 22, 2008 10:39 pm

Този паяк не е особенно голям копач ( v sravnenie s rodovete Hysterocrates, Haplopelma, Citharischius naprimer) . Възможно е да си изкопае скривалище , но би могъл и да използва поставено от теб - кокосова черупка, саксия... Най добре е да му осигуриш и повечко субстрат и готово укритие , а той сам да си избере в кое да се настани :ad:
Ако държиш да го наблюдаваш нон стоп може да му оставиш малко субстрат и да сложиш укритието до някое стъкло за да виждаш какво стана вътре . Друг вариант ако предпочиташ да се закопае е да издълбаеш малка дупка в единия ъгъл на терариума - най вероятно паяка ще започне да копае от там и ще можеш да го гледаш какво прави в дупката :ag:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 22, 2008 10:46 pm

Мерси за инфото :az: [applauseuu.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Юни 22, 2008 10:57 pm

Моля, пак заповядай :ag: :az:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот OT6ELNIK » Вто Авг 12, 2008 5:10 pm

Nhandu chromatus - или Lasiodora cristata .
Имам мъжкар и мога да заявя , че изобщо не е копач , а за субстрат използвай чист обезпаразитен торф или кокосов субстрат , готовата почва не е за предпочитане защото развива мухички и какви ли не още мизерии.
На мой приятел съм виждал да растът гъби в терариума така че извода си остава за вас .

http://tarantulas.ru/photo/Lasiodora_cristata.htm icon_wavey
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот hyla » Вто Авг 12, 2008 9:22 pm

За да няма гъбки, мушички и пр. може да преварите субстрата. Друг вариант за обеззаразяване е във фурна или в микровълнова печка.
Така процедирам с цветарските субстрати :ay:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот kitana » Вто Авг 12, 2008 10:41 pm

Да го преварим?Имаш предвид на водя баня,предполагам :ab: .
А колко време се "пече"субстрата"във фурна?
Така ли се процедира с всеки пакет новозакупен субстрат?
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Мнениеот hyla » Вто Авг 12, 2008 10:51 pm

Може на водна бяна, може да се залее с вряла вода също или направо във вода да се вари и после да се изсуши.

Ето едно материалче от един цветарски форум:

"Дезинфекция на субстрата може да бъде изпълнена, като:
1. Се полее с вряла вода (или се остави на пара над тенджера с вряща вода);
2. Като се постави в обикновена фурна за един час при температура 70-80 градуса, трябва да се внимава изключително много, да не се надвиши тази температура, защото по този начин могат да се унищожат и полезните бактерии;
3. Може да се използва и микровълнова фурна, за 30 минути на максимална мощност, дебелината на пласта почва трябва да бъде около 10 см. За да се избегне разнасянето на неприятна миризма, трябва почвата (предварително навлажнена) да се постави в найлонова торбичка с достатъчно голяма вместимост, след което да се премахне въздуха добре и да се затвори торбичката.
Торфа не се дезинфекцира.
Тази технология е полезна за унищожаването на евентуални спори или семена в субстрата и за да се подпомогне покълването на "трудните" семена. Съществуват много мнения за и против технологията, лично аз смятам, че тази практика е ненужна в по-голяма част от случаите, когато се използват инертни материали, торф и хубави почви от сигурни производители.
Със сигурност обаче е препоръчително да дезинфектирате съдовете в които ще сеете семената с белина, след което внимателно трябва да ги изплакнете.
Семената предпочитам да смеся с добър антимикотичен препарат на прах, така че тънък пласт от препарата да остане върху външната обвивка на семенцата."

Боряна - Бургас, http://self.freeforums.org

Има и препарати за обеззаразяване на почвата, но не съм ползвала.
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот hyla » Вто Авг 12, 2008 10:52 pm

hyla
Пчела майка

Мнениеот OT6ELNIK » Сря Авг 13, 2008 10:05 am

Честно казано съм пробвал тези методи , и след това се развива мухъл при 80% от случаите , дори при замразяване .
Моят съвет е нов субстрат , и основно почистване на терариума .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот hyla » Сря Авг 13, 2008 2:43 pm

При обеззаразяването на почвата се унищожават намиращите се в нея семена на плевели, спори и т.н., но това не значи, че няма да се появи мухъл след това - причината е, че създаваш условия в терариума, но това не е от почвата.
hyla
Пчела майка

Мнениеот OT6ELNIK » Сря Авг 13, 2008 4:05 pm

hyla написа:При обеззаразяването на почвата се унищожават намиращите се в нея семена на плевели, спори и т.н., но това не значи, че няма да се появи мухъл след това - причината е, че създаваш условия в терариума, но това не е от почвата.

Казах субстрат не почва , и като заговорих за субстрат-торф ем беше обезпаразитен и пак се завъдиха акарии .
Веднага изпекох субстрата в печката , и след време се наложи да го изхвърля защото започна да се развива мухъл .
Почвата не е препоръчителна при отглеждането на паяци .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот jordanmilchev » Сря Авг 13, 2008 4:44 pm

Отшелник , спокс hyla на субстрата за нея е почва... Не е навътре с терраристиката като гледам :ajaweki: На нея зайчетата и по -потхождат :bp:
jordanmilchev

Мнениеот OT6ELNIK » Сря Авг 13, 2008 5:11 pm

jordanmilchev написа:Отшелник , спокс hyla на субстрата за нея е почва... Не е навътре с терраристиката като гледам :ajaweki: На нея зайчетата и по -потхождат :bp:

Споко брачед аз се знам с нея от друг форум не се притеснявай .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот hyla » Сря Авг 13, 2008 8:20 pm

Дам, аз говорех за почвените субстрати като цяло и по-скоро инфото ми е насочено към цветарите, ама не пречи и вас да ви правя цветари - Милчев вече си е, и колегата Отшелник ще го правиме.
По отношение на торфа, ако се приложи някой от тези методи за обезпаразитяване самия торф ще се повреди - торфа представлява сфагнум мъх и се ползва като субстрат за засяване на насекомоядни растения или в добавка към почвените субстрати за орхидеи, антуриуми и др. заради ниското ( кисело) pH
Не знам за вашите паяци жив торф ли трябва и проблем ли е ако се обезпаразити. Имам и друга една идея, изсипете торфа настрана в някакъв съд и го оставате на слънце за известно време за да се развият всички неща, които има в него - семена, мухъл, мъх, гъби и пр. в началото избуяват бързо, но после започват да се конкурират и нищо няма да остане - и това помага :ay:

Иначе за паяците - нищо не разбирам от тях и ме е страх, не бих гледала, но все пак с интерес посещавам тоя раздел :bs:
hyla
Пчела майка

Мнениеот jordanmilchev » Сря Авг 13, 2008 8:59 pm

Ае , да ти кажа и цветари ни трябват за аранжировката на терариуми... В терраристик бая се чудят кви растения да слагат в терариумите...

П.П. Отшелник ,цветар ли ще ставаш :bi: ?
jordanmilchev

Мнениеот hyla » Сря Авг 13, 2008 9:16 pm

С цветята ще помагам :ay:
hyla
Пчела майка

Мнениеот OT6ELNIK » Чет Авг 14, 2008 11:11 am

Е аз вече имам един Фалеосис които ми изкара детка преди месец и половина , и по балкона си гледам подправки и няколко декоративни пълзящи ама не им знам латинското наименование .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот hyla » Чет Авг 14, 2008 8:55 pm

Ако ги снимаш ще ти помогна с имената :ay:
hyla
Пчела майка

Мнениеот OT6ELNIK » Пет Авг 15, 2008 2:20 pm

hyla написа:Ако ги снимаш ще ти помогна с имената :ay:

Като снимам ще ти пратя .
Гледам си станала фенка на Corallus caninus ако имам късмет скоро ще стана собственик на няколко от вида [applauseuu.gif] :ag:
OT6ELNIK
В ятото

Назад към Тарантули сем. Theraphosidae