Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Ботаническата градина в Балчик

Ботаническата градина в Балчик

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 10, 2008 9:57 pm

Около 300 000 лева ще струва новата оранжерия, която ще бъде монтирана в началото на ноември в Университетската ботаническа градина в Балчик, съобщи ръководителят на парка Ина Манчева. Олекотената конструкция ще бъде разположена върху 800 кв. метра площ. Тя е изработена от поликарбонат – нов материал, който има по-добра топлоизолация от стъклото.
Съоръжението ще приюти над 1400 вида ценни растения, между които уникални кактуси и палми. Само едроразмерните кактуси, които са 30-40 вида, са повече от 1000 екземпляра. Досега тропическите растения прекарваха зимата, наблъскани в помещение от 120 кв. метра. Налагаше се ботаниците да орязват най-високите видове, за да не опират в тавана.
Оранжерията ще има високо осем метра тяло, където ще бъдат прибрани триметровите палми и над четири метровите африкански млечки. Останалите растения ще се поберат в две по-ниски крила на конструкцията.
Първоначалният проект за оранжерия е бил направен през 1985 г., излети са основи за постройката, но начинанието е било замразено. Преди около пет години е започва работа по нов проект, но поради ред административни пречки той се осъществява едва сега. Разрешение за монтирането на съоръжението е дадено от община Балчик през август 2007 г.
Средствата за изграждането на оранжерията се отпускат от Софийския университет и от Европейския фонд за опазване на биоразнообразието.
Втората по големина в Европа колекция от едрогабаритни кактуси най-после ще бъде прибрана в подходящо за нея място, коментираха ботаниците. Екзотичните растения вече ще бъдат достъпни за туристите целогодишно.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=294305
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Ботаническата градина в Балчик

Мнениеот hailie_ » Вто Юли 07, 2009 7:37 am

Ботаническата градина е(беше) наистина фантастична! Но за съжаление, последния път като ходих-2007г, искаха 20лв. вход :ai: ! Тия ненормални ли са??? :bu:
Приятел е този, за когото бих умряла. Любим е този, за когото живея!
hailie_
Животинче с въпрос

Мнениеот rinusha » Вто Юли 07, 2009 8:35 am

Миналата година мисля,че беше 10 лв-5лв за министерство на културата и 5лв за градината-нали имат съвместно попечителство.Мисля че е поносимо,само дето ме е яд,че всички ходят заради градината,а плащат и на министерство на културата,които създават само проблеми там.Някой има ли инфо какво се случва с ботаническата градина във Варна-до къде стигнаха?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот .::Anubis::. o_O » Нед Ное 08, 2009 8:17 am

Цената включва посещение на ботаническата градина и Двореца. :ad:
Който иска да научи нещо повече за насекомите, техните навици и начин на живот да заповяда в сайта ми - http://www.nasekomite.hit.bg/

Който иска да научи нещо повече за хищните растения да заповяда в форума ми - http://plants.bulgarianforum.net/

Благодаря за вниманието ! =)
.::Anubis::. o_O
Животинче с въпрос

Мнениеот rinusha » Пон Ное 09, 2009 12:25 pm

Забравих да кажа,че тази година ботаническата градина е отделно от двореца,входът също е отделен и независим.Изцяло на нов терен е и е направена много хубаво. :bi:
rinusha
Пчела майка

Назад към Ботаника - растения