Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Болест, помогнете!

Болест, помогнете!

Мнениеот renetar » Пет Апр 03, 2009 8:08 am

Здравейте, забелязах, че по драцената и крутона ми са се появили едни бели неща като мъх, основно са по стъблото в основата на листото, но има и по цялтото листо, отмивах го няколко пъти, но то пак се появява, пръсках с разтвор на сапун, обаче не стаа. Какъв препарат да купя? Някакъв от тези, дето се пръска с тях за всякакви болести ще ми свърши ли работа?
Всъщност аз не разгледах всичко, което пише за цветята тук, така че ако някъде пише за това, извинявам се, само ми къжете къде да чета. :ah:
renetar
В глутницата

Re: Болест, помогнете!

Мнениеот hyla » Пет Апр 03, 2009 10:09 am

Я дай снимка ако можеш.
Може да са памуклийки, яйцата им са като бели пашкули по стъблата и в основата на листата, а самите въшки са едни белички

Изображение

Много ги обичат кротоните и драцените.

Може и да е брашнеста мана, акари ...
По това описание ми е трудно да предположа и да ти предпиша нещо.
Брашнестата мана е гъбично заболяване, можеш да пръскаш с какъвто и да е фунгицид - аз ползвам Топсин, може и Превикур.

Или снимайте растенията и тези бели неща или вземете заразено листо и идете в някоя агроаптека, ще ви кажат какво е и ще ви дадат препарат, както и инструкции как да го разтворите, на колко време да пръскате и т.н.
Добре е да полеете и почвата за яйца.

Тук има много полезна снимка с вредителите по стайните цветя
http://forum.flowersnet.info/viewtopic. ... 7&start=15
Въобще форума е много полезен и приятен, така че каквото ви трябва търсете там :ay:

Абе пак го чета и препрочитам и най-много на памуклийки ми приличат. Можеш да ги почистиш първо с памуче със спирт и после пръскай с БИ 58. Ето ти информация за ползване, взета пак от цветарския форум:

БИ - 58, 400 г/л диметоат емулсионен концентрат, 200 г/кг ацетамиприд, водоразтворим прах “Нипон Сода” - Япония
За борба срещу: 1) листна въшка; оранжерийна белокрилка; тютюнев трипс; обикновен паяжино-образуващ акар
2) щитоносна въшка;
Концентрация: 1) 0,1 % (0,1мл/100мл)
2) 0,2 % (0,2мл/100гр)

Или друг инсектицид със съставка Диметоат
Работи внимателно с тия препарати :ay:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот renetar » Пет Апр 03, 2009 4:01 pm

Е много гадни са тези въшки! Ужас, още днес вземам препарата и започвам да ги пръскам, но трябва да ги излолирам от другите цветя и да ги махна от игуаната! Да, така като гледам наистина са такива въшки, точно на памучета приличат тези неща. Много благодаря!
renetar
В глутницата

Мнениеот hyla » Пет Апр 03, 2009 6:49 pm

Отдели растенията, изнеси ги даже на терасата и ги напръскай.
Ако не са много можеш да ги премахнеш с памук напоен със спирт. Но ако наистина са много няма да се изчистят само с памук, защото има и яйца.
Спазвай инструкциите на тия препарати, далеч от деца и животни, пази си очите, после се измии добре, защото не са безвредни. Пази игуаната :ay: Но аз ползвам от много време, просто защото при мен няма начин.
Ако си хванеш китките в началото когато имат 2-3 въшки може да не се стига да препарати, но когато са много и по много цветя светена или сапунена вода няма да те спасят :ap:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот renetar » Съб Апр 04, 2009 3:42 pm

Ами аз ги видях, когато бяха малко, мих ги с вода, чистих ги с памук и вода, после почнах да пръскам и с вода и сапун, изнесох ги на балкона, да не са до другите цветя и сега отивам да търся препарати. Нещо не успявам да се справя със снимките :bu:
renetar
В глутницата

Мнениеот renetar » Съб Апр 04, 2009 4:26 pm

Надявам се да се вижда добре
renetar
В глутницата

Мнениеот drebcho i glamcho » Съб Апр 04, 2009 4:42 pm

Препоръчвам ти ЛИРОСЕКТ
Препоръчаха ми го в една агроаптека и съм супер доволна от него smiley24
Разрежда се 1 мл на 1 л вода ...може и по силничко даже ...1 мл на 0,500 вода :ab:
Пръскай яко по листата, стъблото и пръстта smiley24
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот renetar » Вто Юни 02, 2009 11:42 am

Много благодаря з съветите, мисля, че крутона се оправи, спрях да го пръскам, но за всеки случай ще изчакам преди да го прибера до другите цветя. Имам обаче още едно питане, колко време след като се оправи мога да ги върна при игуанчо? Специално драцената мисля да я върна, защото знам, че ако хапне няма да му стане нещо, ще сменя почвата и торфа отгоре, за да няма препарати в тях, но за листата и стеблото след колко време ще е безопасно?!
renetar
В глутницата

Мнениеот drebcho i glamcho » Вто Юни 02, 2009 12:14 pm

Карантинния срок на различните препарати е различен.
На всеки препарат би трябвало да е описано в указанието за употреба.
Обикновено между 7 и 15 дни. :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот renetar » Вто Юни 02, 2009 12:57 pm

:ag: Много благодаря, изобщо не се сетих да погледна, но нали пък съм блонди, така че имам известно оправдание :ag:
renetar
В глутницата

Мнениеот renetar » Съб Яну 30, 2010 12:52 pm

Здравейте, въшките се върнаха с пълна сила! Открих ги около жилките /не знам как се казват/ и в основата на листата по финиковата и кокосовата ми пална, плъзнали са и по дифенбахията ... едни дребни и бели като брашно, паяжини няма все още, ккротона ми го умориха горкия, остана с едно листо докато се усетя. Да не би да са други някакви гадости?! Прекалено са дребни и не знам дали ще излезе добре ако се опитам да ги снимам и едва се виждат. Почистих листата с памучи с Би68 /разтврор/ и ги напръсках 3-4 в продължение на 2 седмици, но пак са си там. Страх ме е да не уморя цветята вместо гадините, едното листо на палмата ми гледам е започнало да пожълтява, какво да правя? Болните са отделени в едния ъгъл, но дали все пак да не напръскам профилактично и другите?
renetar
В глутницата

Мнениеот rinusha » Съб Яну 30, 2010 1:45 pm

По начина,който описваш са щитоносни въшки,много са досадни и обичат точно такива цветя.За моите цветя от много време ползвам един препарат,който по принцип е против паразити по животни,но е много ефикасен.Токсичен е само за риби и пчели и т.к. имам доста животинки ми е по-спокойно,че е безопасен за тях.Казва се неостомозан и го има по зоомагазините.Освен това,като имах проблем с тези гадинки си къпех растенията и отстранявах механично част от тях.
Изображение
rinusha
Пчела майка

Мнениеот renetar » Съб Яну 30, 2010 8:50 pm

Имам проблем с опитите да кача снимки, утре ще опитам пак, аз до сега ги пръсках с Би 58, мисля, чее доста силен, и не мога да разбера защо не ги мори, иначе аз имам игуана и цветята съм ги махнала от него, защото макар и да не ги яде ходи по тях и ближе всичко и ме е страх да не го натровя. Тези не са ли памуклийки на снимката? Щитоносните не са ли едни по-големи кафяви? Лимона ми щото е завъдъл и от двете и постоянно го бърша с един памук, те щитосните са много гадни, не падат иначе мизерниците ... Ще го потърся другата седмица и този препарат по магазините за животни, благодаря. И аз ги махам, с едно памуче, защото цветята са доста големи и не ги мога да завра на мивката... А да знаете след колко пръскания да очаквам резултат, в смисъл кога да пробвам с друг препарат?
renetar
В глутницата

Мнениеот rinusha » Съб Яну 30, 2010 9:11 pm

Аз тези знам за щитоносни,ама може и да греша,иначе този препарат трепе всичко веднага.Според мен,проблемът при тези въшки е,че много добре виреят/развъждат се в основата на листото,където нито препарата,нито човек има достъп,освен ако не махне листото.Не знам дали успях да обясня какво имам предвид,но специално при дифенбахията и други подобни растения,много често ми се е случвало чак когато махна листо да открия,че в основата има гадинки.Имам и книжки,но утре ще попрочета и ако открия нещо ново,ще пиша.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот renetar » Нед Яну 31, 2010 2:06 pm

Много ще съм благодарна! Никак не ми приятно някакви гадини да ми мъчат цветята! Иначе са ужасни, даже и с памука не се махат. Застават точно по сгъвките на листото, дето не можеш да ги докопащ лесно, аз последния път с препарата доста напръсках листатата, така че чак се стичаше от тях... Но сега ги погледах и не са се махнали :bu:
renetar
В глутницата

Мнениеот drebcho i glamcho » Нед Яну 31, 2010 3:46 pm

Вземи си Лиросект smiley24 По принцип е повече за акари и белокрилки, но върши чудесна работа и за борба с щитоносните въшки. Изтребва ги до крак :ajaweki:
Разреждаш според указанието и пръскаш обилно над и под листата, и по стъблата, и по почвата :ab:
Идеален е, ако имаш в къщи животни и деца. :ax:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот renetar » Пон Фев 01, 2010 9:15 am

А къде го продават? И мога ли когато пръскам с него цветята да са при животното, безопасно ли е за него?
renetar
В глутницата

Мнениеот drebcho i glamcho » Пон Фев 01, 2010 9:38 am

Продават го по агроаптеките.
Пръскаш навън, на тераса или някъде, където няма да пускаш животното известно време и след час прибираш обратно.
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот renetar » Сря Фев 03, 2010 5:30 pm

А ако ми кажеш сега и къде има агроаптека .... icon_dontknow
renetar
В глутницата

Мнениеот rinusha » Сря Фев 03, 2010 5:36 pm

В София има няколко на Сточна гара,една има на Шипченски проход,срещу ЦСКА и една имаше в зелената площ между Химическия факултет и Семинарията,ама не знам съществува ли още.Утре минавам от там и ще погледна.
Офтопик:
Не мога да си открия книгите,като го направя,ще пиша
rinusha
Пчела майка

Мнениеот renetar » Чет Фев 04, 2010 9:13 am

Благодаря!
renetar
В глутницата

Назад към Ботаника - растения