Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Помещения, обитавани от порчето

Помещения, обитавани от порчето

Мнениеот OAKFINGERS » Сря Юли 20, 2011 11:48 am

Споделете, Форумни порове, по колко време прекарва порчето извън клетката, в кои помещения го пускате и в някое от спалните помещения ли спи?
За Морис мога да кажа като пример: спив в клетката си в отделна стая. В началото спяхме в една стая, но той почти не спи, хрупа гранули по цяла нощ и тропа с какво ли не из клетката - я с тунела, я с някоя друга играчка. Пускаме го да обикаля във всички помещения, като е под постоянен надзор, че не се знае какво ще изяде или къде ще се навре [smile3537.gif] Изкарваме го от клетката сутрин преди работа, а след като се приберем пак и докато не стане време за спане е почти постоянно навън (с изключение на времето за вечеря).
Разкажете как го правите Вие :ab:
"Човек може да влезе в ада, яхнал собствения си език!"
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Re: Помещения, обитавани от порчето

Мнениеот OAKFINGERS » Сря Юли 20, 2011 11:51 am

Тук мога да добавя, че все още не го пускаме на терасата, защото още не е обезопасена като за него :ah: Ама съм убедена, че само да добара саксиите, ще им разкаже играта :ag:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот mzi » Сря Юли 20, 2011 5:02 pm

Сънито се радва само на моята стая,която има тераса. Не я пускам безнадзорно да обикаля апартамента, защото е бая голям и после ще ми трябва бая време за да я открия. За шума и аз имах проблем в началото,но с времето ще свикне в клетката или пък вие с шума :ag: .За цветята трябва да му се карате като отиде да копае, Сънито още ми прави номера като не я гледам и отива но само да и кажа НЕ и се маха оттам.
Аватар
mzi
В глутницата

Мнениеот OAKFINGERS » Сря Юли 20, 2011 9:15 pm

Мен не ме притесняват цветята, ако му е сладко, с радост ще му позволя да си ги рови :ajatki:
При мен проблемът е друг: пуснах тази тема, защото имам притеснението, че не правя нещо както трябва. Морис продължава да прави тоалетните си "пакости" напук, когато не му обърнем внимание навреме. Притеснявам се, че може би не му обръщам правилно много внимание. Затова и питах по колко време тичат Вашите животинки свободно. Практически през повечето време, когато сме си вкъщи, му отделяме внимание, пускаме го да тича на воля навсякъде. Но само 5 мин. да се забавим след като е усетил, че сме се прибрали - я насред клетката, я веднага като го пуснем навън да тича и веднага ще направи мръсно някъде [mood_feelings_hurt.gif]
Не искам това да е тема за оплакване, а по-скоро да обменим опит, за да пробвам и други начини за справяне :ab: Ще съм благодарна на всички, които се присъединят с мнения :ax:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Felis Catus » Чет Юли 21, 2011 2:51 pm

Ами, може би ще съм полезна, ако кажа да не се притесняваш за него. Той със сигурност би се справял, ако го оставиш да обикаля наляво-надясно.
Никита живее на свобода. :) Купих й клетка, на нея не й харесваше вътре, ама изобщо, а аз в един момент си казах, че съм луда да държа такова животно в клетка и я изхвърлих. Ние сме от сутрин до вечер на работа, обаче вкъщи има котарак и тя си играе с него, мисля, че не й е скучно, защото дори като си дойдем понякога не ни отчита много-много. Затварям терасите, защото са открити и не ми се ще да има бягства и самоубийства. :ab: Иначе обикалят навсякъде. Нощем се затваряме обаче в спалнята с котарака, а нея оставяме в другите стаи, защото много ни хапе - и нас и котето, вече имам чувството, че тя никога не спи. :ag:
Основната идея е, че изобщо не са толкова крехки и раними, колкото си мислех. И не са в постоянна опасност. Нашата поне сякаш има някаква преценка - не се хвърля отвисоко, не съм я виждала да се завира на места, от които да не може да излезе. Но и при нас е по-скоро обезопасено.
Колкото до тоалетната, в продължение на месеци чистех подаръци. И тя, и котката знаят къде са им тоалетните и ходят в тях, но всеки ден оставят поне по 1-2 мини. :ag: Така и не ги разбрах. Накрая открих ъгъла, в който ходи най-често и понеже тя не искаше да отиде в планината, аз й занесох планината в нейния си ъгъл. Сложих й там тоалетната и с това май редуцирах изненадите по стаите. Открих също, къде крие вещите, които си присвоява и й ги оставям там да си играе. Като ми потрябва нещо (ключове от кола, стелки от обувки, лични документи, извадени от портмонето) просто си ги взимам. :ag:
Купихме огромни кучешки купи, в които им слагаме храната и водата и тях не могат да ги обръщат, малките гадове. Има по паничка във две от стаите и хапват откъдето си изберат.
Та така. Мисля, че още едно животно е добър съвет - много са социални, ама страшно много и могат да те изядат жив, ако им е скучно, а ти не им обръщаш внимание. Също така мисля (като това, убеждавам се, е изцяло мое мнение и опитвам да не го налагам) клетката е ненужна.
Поздрави и бъдете здрави, миризливи и щастливи. [544.gif]
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот Felis Catus » Чет Юли 21, 2011 3:03 pm

Малко снимки ще покажа, защото пък се бях и оплаквала, че не се разбират с котарака, а сега са bff :mrgreen:
DSC04597.jpg

DSC04576.jpg

Спи където й падне. В случая - в прането.
DSC04599.jpg
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Чет Юли 21, 2011 10:02 pm

Лиз, хиляди благодарности - това е супер изчерпателното мнение, което търсех :ax: Само искам да попитам още две неща:
1. На каква възраст е Никита;
2. Чистиш ли все още "подаръци"? - Ние днес след поредната "случка" решихме да вдигнем всички легла и шкафове и не е истина колко време чистихме... Ако Никита след толкова месеци е спряла да ги прави тия пакости, тогава още малко ще стискаме зъби и ще чистим :ab: Разчитам, че след кастрацията нещата ще си дойдат на мястото.
Имаме изнесена една тоалетна извън клетката, но ще сложим и в другата стая, нека има. Решанието с ниските, тежки и широки купички много ми допада - важното е , че няма да могат да се обръщат :ajaweki:
Офтопик:
Котаракът е истински чаровник :ba:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Felis Catus » Пет Юли 22, 2011 7:19 am

Хех, благодаря. :ab:
Изхвърлих се малко с "месеците", защото Никита в момента е на 4 месеца, хахх.. но пък е от съвсем малко бебе вкъщи.
Още е мъничка, но се учи и продължавам и аз да тая надежди, чета сега, че и Морис е бебе, така че вярвам, че и той ще се научи. Аз ти казвам, такова мазало правеше, че вече една изненада на ден ми се вижда като благодат - просто минавам и я чистя. Преди ходех като терминатор с един доместос в ръка и ароматна клечка в другата. :mrgreen:
(Приятелят ми твърди, че тези извън тоалетната са, защото е много заета да си играе и няма време да отиде в легенчето, пхах.)
Мисля, че ако мушнеш, дори 2-3 легенчета, на местата, където ходи най-често, ще започне да влиза. Бях чела и нещо, че като някъде им мирише на техните си работи, продължават да ходят, каквото и да става. А с този нос, мисля че колкото и да чистиш, те пак ще си ходят там. И нашата дупка зад дивана го доказва, де.
А пясък се чисти далеч по-лесно от паркет. Който си видял твърде късно. :ag:
Стискам ви палци. :ab:
П.П. Като проверих колко е голям Морис, му видях снимките, голям е красавец. :ajatki:
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Пет Юли 22, 2011 2:23 pm

Благодаря за съветите! Всичко ще пробвам, ако трябва и на челна стойка ще застана за умилостивяване на боговете :ag: А миризмата е потресаващо силна (не знам как е при женските), затова на момента всичко се измива/изпира с препарат. Пробвах да парфюмирам мястото после - резултатите са временни (колкото утрае парфюмът), после неговата си миризма пак почва да се усеща.
Иначе вече гледаме да не го пускаме да се вре много-много (а вкъщи има десетки интересни за Морис ъгълчета и дупки), така че да е постоянно под надзор. Още дупки предстоят да бъдат запушени, още няколко тоалетни ще наслагаме из стаите...
Решили сме да си купим или направим някакво подобие на кошарка за игра. Така ще има собствено и обезопасено място за игра :ab: Някой дали е слагал такава?
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Felis Catus » Пет Юли 22, 2011 2:37 pm

Ами моят мъж с образование дърворезба (!!!) ми е обещал да ми скове каквато къщичка си поискам, ама още си я чакам. :ag:
Аз като го чух това веднага почнах да рисувам всевъзможни схеми и планове, че и да проверявам къде мога да тапицирам, за да е пухкаво.
Мисля, че по-добрата идея е сам да си го направиш, защото (това в случай, че не ти се дават 500 лева за катерушка) са много мънички и лекички кошарките. Гледам размери 40х30, 50х70 - за котешки къщички говоря, обаче аз като рисувах модели, взаимствах от тях. Като сам си я правиш, можеш да я направиш и по-ниска, за сметка на широка, примерно, за да може порчето да скача вътре с малките си крачета. :ajaweki:
А ми казаха, че самото сковаване не е чак толкова трудно.
А, и да ти кажа какво чух днес - ако разредиш оцет с вода и натъркаш там, където е пишкал, оцета не само ще неутрализира миризмата, а даже е вероятно и той да не може да си я познае, и съответно да не ходи пак там. :ab:
Сега ще ги дебна нашите и двамата и само да видя някъде пакости, отивам да пробвам дали работи.
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Пет Юли 22, 2011 3:53 pm

Идеите са много добри, заслужава си да помисли човек за една ръчна изработка :ab: Аз досеага оглеждах кошрки, тип бебешки, но всички те са от някакви мрежести/тюлени материи, коитосамо са добре дошли за чесане на порски нокти. Ще помислим с г-н Главния инженер в къщата и сигурно сами ще измайсторим нещо. Може от някакви плоскости да се направи, според мен, като ще е хубаво да може да се разглабя, за да не заема място постоянно. Относно височината - мисля, че ниска няма да ни е от полза и ще се обезсмисли самата идея за кошарка. Що се касае до широчината, да, категорично, повечко място трябва да има. Да, идеи доста... :ax:
Номерът с оцета ще го пробвам веднага щом се прибера! Ще пиша за резултатите задължително :ay:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Pixell » Пет Юли 22, 2011 10:19 pm

Здравейте
за къщичката му направих от едни фини тънки дъсчици сам къщичка, но общо взето не влизаше много вътре, а сега като порасна повече си я разкова, но той все пак е бая силен станал. Вече е 40 см дълъг :) След морето гледам е почнал да реагира малко на команда НЕ и щракване с пръсти. (Макар че се чуда много как съжителстват, като го запознах с едни котки само ги преследва и ги хапе по опашките, те бягат и му съскат доста, но не му пука. А куче ако опита да го подуши се стряска и го напада, захапва го за носа и кучето избягва обикновено) :ai:

Иначе моя тича навсякъде, промъква се супер бързо като се отвори врата без да се усети човек. То е малък и апартамента де. Почна най да му харесва на плочи да се изхожда и в банята, което си е ОК за мен, но тоалетната му за нищо я няма , вече почна да спи в нея. :ah:

Аз имам друго питане - по колко пъти миете клетката на ферета и с КАКЪВ препарат? Защото някой са токсични и той ако не е супер сухо почва да ближе, (да не говорим че обича да яде сапун, незнам защо, веднъж намери един отвори го и почти го беше поизял докато го видя какво прави)
We are not what you think we are!
We are ferrets! We are ferrets!!
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Pixell » Пет Юли 22, 2011 10:23 pm

Photo-0099.jpg

Ето я колибката дето му направих, само оразмерих дъсчиците и ги сковах, най трудно беше да няма остри или стърчащи неща където да се закача. Ама той си я разкова след упорити и безсъннни нощи труд... [smile3537.gif] Много е работлив моя ромпел, дай му да копае саксии, да влиза в чанти и да хапе. tongue
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот OAKFINGERS » Съб Юли 23, 2011 5:59 pm

Пиксел, ние на Морис-Порис клетката я мием почти всеки път, когато е нацапал извън тоалетната. Почти казвам, защото сутрин преди работа, ако се случи, му я забърсвам само. Но вечер като се приберем, почти винаги ме очаква по някоя изненада за повдигане на духа и адреналина :ajaweki: та тогава я измивам. Или с други думи казано, рядко клетката е чиста, че да си позволя един ден да не я измия, тези дни са крайно рядко, а тогава се чувствам на седмото небе.
Препаратът за почистване е Медикс - не е много агресивен, измива добре, отмива се лесно, оставя свежа миризма. В случаите, когато момчето наистина се е постарало да омаже клетката както подобава, използвам Циф, той е с абразивни гранули и гъст, затова после се старая повечко при отмиването.
Морис досега не е изяждал никакви препарати, защото в това отношение проявихме старание да ги сложим по етажерки нависоко в банята. В банята като влезе не му позволяваме да доближава много-много до канала, въпреки че наистина май и ние с нещо ще е добре да го покрием.
Вещи по разни тайни места все още няма откраднати и скрити, ако не броим найлоновите чантички и дрънкащите топчета, които биват отвличани системно. Супер много се кефи да се заиграва в един ъгъл, в който са сложени купчина плюени играчки - големи, малки, всякакви. Та в този ъгъл си мисли, че му е леговище и редовно се опитва да завлече някоя плюшена жертва в бърлогата :ajaweki:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Pixell » Нед Юли 24, 2011 4:05 pm

Мойта я мия с универсален почистващ препарат и по-често с течен сапун че мирише по хубаво. Незнам дали да не мина с Доместос малко белинка да отмие миризмата на тоалетна да не си препознава. :ab:
И аз му мия всеки ден, ама сега е малко изолиран, че беше на гости 5 дена, докато бях почивка и се е напълнил с бълхарки... доста големи струва ми се че 4-6 бълхи ще го хванат за опашката и ще го завлачат нанякъде.. :ag: :ah: А даму се невиди няма един спрей или шампоан против бълхи за ферети. :bu:
п.с. а сапуна да не съм му го дал аз... беше в торбичка с принадлежностите за плуване в раницата, и то от малките хотелски сапунчета запечатан добре. Но освен че се научи да отваря ципа на раницата, е отмъкнал и сапуна и го отвори. Незнам как го постига понякога. И незнам защо го ръфа след като сапуна горчи доста, пробвах го лично! :ajaweki:
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот OAKFINGERS » Нед Юли 24, 2011 5:35 pm

Хахаха, Пиксел, ще умра от смях - прави ли хубава пяна сапунът като се дъвче [smile278.gif]
Другият път раничката на някой пирон на стената ще я закачаш :ad:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот OAKFINGERS » Нед Юли 24, 2011 5:40 pm

Бях обещала да пиша като опитам номера с оцета, това което Felis Catus препоръча малко по-горе. Натърках с оцет коритото на клетката, както и платформата (защото и тя беше "поливана" системно) - не ни помага оцетът. Дано свърши работа при Никита или при някое друго порче :ab:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Felis Catus » Нед Юли 24, 2011 6:06 pm

Ох, да. Аз вече пробвах и останах изумена - котаракът не е направил нито една пакост, всичко е в легенчето. Направо мечта! (Бях го чела точно за котки това.) С котки действа без-от-каз-но!
Но с порчета едва ли, щом и при твоя не е проработило. Никита остана невъзмутима и си свърши работата точно там, където бях търкала с оцет. :ag:
Пиксел, къщенцето е много симпатично, чак мъчно ми стана, че го е изкъртил.
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот Pixell » Нед Юли 24, 2011 7:32 pm

О ,за тоалетната вече одавна не се използва, съм загубил и всякаква надежда че някога ще я ползва отново... но щом трябва, разбира се че ще опитам с оцет!! Даже и с винен и с ябълков по веднъж. :ajaweki: Ако трябва и пора ще натъркам с оцет! [smile3537.gif] :ag: Може да му хареса, както бирата. (а толкова мраза тая миризма, че сигурно ще погина, но ще жертвам всичко в името на тоалетното обучение) Ей с оцета може да се махнат и бълхите!! [smile314.gif]
Фелис и на мен ми стана мъчно, но той обича да руши всичко, да видиш какво прави плюшените играчки и дори пластмасовите смачква и перфорира и деформира. Чудя се дали не е бил сериен убиец в минал живот... :ah:

п.с. Ако му сложа и олио на ферета ще реши че го права на салата! А, между другото пробвали ли сте като му режете ноктите да му капнете олио на коремчето наистина и почва да си го ближе и тогава може да му се изрежат спокойно без да са нужни 10 човека от борба с организираната престъпност да го удържат.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Felis Catus » Нед Юли 24, 2011 7:57 pm

Леле, подсети ме сега за ноктите. Ние никога не сме й ги рязали. Като хипита сме - пуснали сме я да тича постоянно навсякъде, не й режем ноктите... :mrgreen:
Ама мен ме е страх да пипам.
Знаете ли какво си мислех? Щото оцета... не знам, може би на тях не им действа наистина. Аз продължавам, преди малко пак търках, тя пак не се трогва, за разлика от котето. Мислех си за затворена котешка тоалетна? Щото нашите се бият в тоалетните и първата ми идея беше да взема такава, за да може поне като се бият вътре, да не трябва да тичам по тях с метла (идва ми с тая метла да ги изпочупя, както ми е под ръка! :ag: )
Забелязвала съм (не че понякога съвсем безцеремонно да стоварва по нещо по средата на къщата, но основно) се крие по разни места - ъгли, зад/под мебелите, та дали една закрита тоалетна няма да я впечатли?
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот Pixell » Нед Юли 24, 2011 8:53 pm

Незнам, може да опиташ, котето ще е трогнато, но фретката едва ли. Може да реши че това е новата му хралупа и да иска да си живее там. А според мен всичко дойде от това че му е тесна тоалетната вече като порасна и затова не влиза вътре - другото е че котката е с дълги крака и ферета трябва да скача за да влезе вътре, а като му се ака го мързи да скача. Затова ако сменяш тоалетната гледай да е ниска или да я изрежеш така ,че да може да влиза по лесно.
А за котки и кучета има и такива спрейове дето ги отблъскват от определени места или ги привличат на други. Ама за ферети едва ли имат ефект. Но ме учудваш като казваш че насредата върши работата, моя никога на средата (само по малка нужда де) иначе винаги трябва да опре опашката в нещо и тогава я вдига. Много важно е да отбележа,че и никога не го е правил на килима или на дивана.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот Felis Catus » Нед Юли 24, 2011 9:09 pm

О, само я гледай! :ag:
Още преди да се научи да ходи, беше заковала дивана, ако имахме килими, със сигурност и тях щеше. Не й пука изобщо. :ag:
Не знам защо така става. Колкото до спрейовете, не мисля, че работят. Така съм чувала, че не им пречат въобще. Не знам дали има смисъл да сменям тоалетната. Тя все пак си ходи в нейната си. Примерно, от 5 ходения, 3 са вътре, а другите две навън. Затова не знам защо го прави - не е като да не знае как се използва тоалетна? Твоят какво, изобщо ли не влиза в легенчето, като казваш, че се е отказал напълно?
Felis Catus
Животинче с въпрос

Мнениеот OAKFINGERS » Нед Юли 24, 2011 9:17 pm

Ние на Морис още не сме му рязали ноктите, ще разчитаме да ги поизтърка от разходки. Засега за чесалки на ноктите ползва всичко - булани, раници, висящи въжета... абе всичко текстилно.
Тоалетната, ако е закрита, аз също си мисля, както каза вече Пиксел, че може да я помисли за хралупа. На Морис и двете са открити. Но това с ходенето насред помещението не е никакъв проблем, независимо по каква нужда - насред клетката, на дивана, в някой ъгъл... Ние в квартирата сме с балатуми във всички стаи, така че поне това не е трудно за почистване. Минавам след него с препарат (както вече казах, ползвам Медикс - универсален), после напръсквам със спрейче разреден оцет.
Трябва да отбележа нещо любопитно, което днес установих. В коридора лампата ни е луминисцентна, Морис се изпишка в един от ъглите и ако знаете как само свети напишканото :ag: Аз и за котките бях чувала подобни неща също.
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот Pixell » Нед Юли 24, 2011 10:16 pm

Според мен трябва да му ги режете, Ромпи му растат за 1 седмица много големи нокти и то на предните лапи. На задните по -бавно ,оня ден за първи път там ги резах. Иначе трябва много да внимавате, заради живеца, също така посоката на рязане и резачката дето ползвате не бива да е обикновена. Но като станат много големи и им повдигат лапите, защото в природата по пръстта и камъчетата си ги изпилват сами и като ровят посотяно,. в апартамента няма къде и му прежат да ходи особено по твърди повърхностти, сигурно и тропка с нокти като тича. Кучетата също не бива да тропат като ходят по паркета с нокти. значи че са им прекалено дълги. В началото е добре Вет да ги подреже и да гледате как го прави. Аз така се научих и средно към 300 лева годишно се спестява.

Ушите примерно не им ли чистите? Трябва и тях всяка седмица. Супер бързо и обилно им се цапат. Ако не се чистат завъждат някакви червей в ушната мида и може да хванат и ушна краста. С клечка за уши и лосионче за котки всичко много лесно пада, в началото опитвах с вода или със етилов спирт разреден с вода, но е голяма мъка.
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот OAKFINGERS » Пон Юли 25, 2011 8:28 am

Ами досега докторът му ги правеше тия процедури (с ушите), вече сама ще трябва да се науча :ah:
Ноктите разчитам да не ги чеше още дълго вкъщи, а да го извеждаме честичко с нас навън :sunny:
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Мнениеот k-extreme » Съб Юли 30, 2011 6:07 pm

Ехе, Юлия - виж колко готина тема се заформи. За това как аз гледам Карамела - знаеш, защото говорихме, но тук сте повдигнали някои нови въпроси, та и аз да се включа... :ajatki:
Това за бебешката кошарка за игра е много добро решение, както знаеш ние имаме дете и то спи още в тези креватчета тип "травел" с мрежички на стените. карамела полуява от игра вътре :ay: Играе по 1час, преди е пускахме там заедно с детето, което по някое време излизаше да си играе с други неща, а тя оставаше докато не я извадим. Сега се е научила сама да се катери и влиза, съответно излиза и пак там изразходва много енергия. Много добро решение е, според мен.
Друго, което мога да дам като идея от опит е: навит килим, такава игра пада, такова провиране, а когато е поставен вертикално в ъгъла, голямо катерене нагоре-надолу и после скачане на спалнята, че сме падали от смях :ag:
И аз знам, че като се извеждат няма нужда да се режат ноктите. Карамела както знаеш излиза и според мен не са й невъзможно дълги, може би сега - да, защото мъжът ми не я е разхождал навън докато ни нямаше :ai:

Felis Catus , много са Ви хубави животинките - страхотни са снимките и благодаря за споделения опит и съвети :ax:
"Errare humanum est, ignoscere divinum ."
Аватар
k-extreme
В глутницата

Назад към Порчета