Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Оплешивяване на опашката при пора- дискусия

Оплешивяване на опашката при пора- дискусия

Мнениеот Mims » Пон Ное 14, 2011 9:33 pm

@ OAKFINGERS и mzi
Пого си е такъв слабичък от малък, от тичане и пакости не му остава време да понадебелее. А за опашката - така сме всяко лято. От начало много се притеснявах и аз защо е толкова кльощав, но вече го свикнах. Редовно си ходим при чичо доктор и вскичко ни е наред :ay:
Mims
Животинче с въпрос

Re: Порски срещи и разходки

Мнениеот Pixell » Вто Ное 15, 2011 12:05 am

Е, аз само предположих че е някаква болест, но щом сте го водили на лекар, Мария незнам. Все пак съм виждал в фейса снимки на порчетата и изглеждат доста дебели и пухести, незнам защо сега така, може би си сменят козината, нямам идея. Ето нещо за плешивостта на опашката и тн... Със съдействието на Краси:
"Линеене и тумор на бъбреците – Падането на козината може да е признак на много неща. Нормалната смяна на кожухчето се наблюдава два пъти в годината. През останалото време не е необичайно то да изглежда грубо и рошаво, особено окосмяването на опашката. Понякога опашката може да е почти плешива от половината до върха й и покрита с черни пъпки.
Пъпките са досущ като младежките и може да се премахнат чрез третиране с почистващ лусион за акне, съдържащ Benzoyl peroxid (Benzperox 0.05 - 30 g – лекарство продавано в България). Все пак не забравяйте да се консултирате с ветеринаря си. Просто изкъпете порчето с обичайния му шампоан, но приложете гореспоменатия лусион върху опашката. Насапунисайте го добре и го оставете така за около 5-10 минути. (Внимателното изчеткване на опашката с мека гумена четка ще спомогне за премахването на „акнето”.) Изплакнете обилно. Повторете процедурата след около две седмици. Веднъж премахнете ли акнето, козинката ще се възстанови при следващия период на смяна на същата.
Причината за подобно опадване може да е и продължителен стрес. Преместването в нов дом, вземането на друго порче или животно (особено ако не се сприятелят отначало), продължително отсъствие на собственика или всякакво друго напрежение може да е причина за линеенето. В тези случай обаче, то се проявява в горната половина на опашката. При отминаване на стреса (или идване края на обичайния период за смяна на козината) кожухчето ще се възстанови.
Ако опадването е в основата на опашката, около дупето, коремчето и надолу по крачетата, може да е знак за тумор на надбъбречната жлеза. При наличието на такъв тумор кожата, която се е открила при линеенето, изглежда лъскава или люспеста. Понякога опадването може да е около плешките или на върха на главата. При някой порчета може изобщо да отсъства опадането на козинка."
We are not what you think we are!
We are ferrets! We are ferrets!!
Аватар
Pixell
В глутницата

Re: Порски срещи и разходки

Мнениеот mzi » Вто Ное 15, 2011 11:21 am

Според мен това не е нормално! Знам, че в София има добри доктори и могат точно да кажат от какво се е получило и да го излекуват и най-много се учудвам как доктор в София ще ви каже че това е нормално :ai: ! Вие казвате, че от лятото е така, но те по принцип пролета започват да сменят зимния кожух, а това е много време от пролета до сега да е в това положение! Отидете пак на доктор, искайте да ви направят СРЕДА, да вземат проба от кожата или козината за да се види дали има някакви гъбички. Моето порче пролета беше останало така почти без козинка, много слаба и всичко беше се получило от стреса който изживя при разгонването, раждането и т.н. Не знам дали вашите порчета са кастрирани може от това да се получава така, защото това е голям стрес за порчетата. Така че помислете по въпроса, но наистина не е нормално да е така окапала козинката!
А иначе на каква възраст е порчето, какъв пол е и правени ли са му операциите? И ще се радваме да им направите тема във форума :ax:
Офтопик:
Мери може ли да преместиш тези мнения в някоя нова тема:'' Смяна на козината'' или ''Козината на порчето ми окапа'', защото мисля че скоро време ще има бая въпроси и ще е полезна на много хора :ax:
Аватар
mzi
В глутницата

Re: Оплешивяване на опашката при пора- дискусия

Мнениеот meri » Вто Ное 15, 2011 11:45 am

Оплешивяване не свързано с линеенето, особено ако е започнало от опашката,може да е симптом за сезонна смяна на козината,също хиперадренокортицизъм(особено при изразен сърбеж и увеличена вулва при женските),хиперестрогенизъм(при женски във еструс повече от 1 месец).Това е сериозно заболяване,за това при първи симптоми на оплешивяване,веднага се обърнете към лекар.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Pixell » Вто Ное 15, 2011 12:17 pm

Мъжки са и двата пора, доколкото знам са кастрирани, ама нека Мария да разкаже повече.
We are not what you think we are!
We are ferrets! We are ferrets!!
Аватар
Pixell
В глутницата

Мнениеот meri » Вто Ное 15, 2011 1:44 pm

При някой порове ежегодно,със започване периода на размножаване,започва оплешивяване на опашката,тя става почти без косми,често с черни точки и неприятна миризма.След няколко месеца космите на опашката порастват отново.Това явление може да се наблюдава както при мъжките,така и при женските,независимо дали са кастрирани.
Причините не са установени точно:предполага се,че загубата на косми е свързана с продължителността на светлинния ден и колебание в нивата на естрогена,произвеждани от надбъбречните жлези.

Лечение не е необходимо.Съществува вероятност,сезонното оплешивяване да доведе до хиперестрогенизъм- сериозно енодкринно заболяване.Ако след оплешивяването се развие прогресивна загуба на косми,която се разпространява симетрично към гърба и отстрани на опашката,това е сериозен сигнал за опасност.

http://www.ferret.ru/page-212.html

Оплешивяването често се обяснява с недостиг на биотин.
H-хиповитаминозата се лекува с витаминни препарати с биотин,хранителни добавки,които съдържат биотин и храни,съдържащи биотин.
Понякога се усложнява и със запушване на мастните жлези.При всички порове това изглежда като акнето при хората.

http://www.horek.biz/forum/topic304.html
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот k-extreme » Вто Ное 15, 2011 2:00 pm

Добре дошла, Мария сред нас!!! :ax:
Както казах и изпратих статия на Ники, наистина това може да е така нареченото акне, което е лечимо. Имам позната от Сф с 2 порчета - мъжко албинос (кастрирано) и женско стандартна окраска. Тя също имаше с мъжкия този проблем края на лятото. Води го при Антови, не мога да ти кажа точно с какво го лекуваха, но много бързо се оправи. Ако това не са твоите лекари и клиника - може да отидеш и вземеш още едно мнение :ah:
Иначе са ти страхотни животните - гледах им снимки във фейса :ajatki:
Иначе ето от тук изкарах онази извадка, която Ники вече ти е публикувал:
http://www.zoomania.org/%D0%BF%D0%BE%D1 ... %B5/Page-6

Извини ни, ако сме станали досадни, надявахме се да помогнем :ax:
"Errare humanum est, ignoscere divinum ."
Аватар
k-extreme
В глутницата

Мнениеот Mims » Вто Ное 15, 2011 11:07 pm

Ето малко повече инфо - порчетата и двете са мъжки на по 2 г. и 10 м., кастрирани отдавна. Винаги когато се наложи нещо ги водим в клиниката на д-р Антов /а на мен малко ми трябва да се паникьосам, че им има нещо/.
През септември Пого беше на ваксина и имаше останали 5 косъма на опашката, направо като плъхче беше милия. През октомври ходихме за външно обезпаразитяване, по това време косъмчетата сигурно бяха 10 :D. Имахме същия проблем и миналото лято, но през зимата си възстановява козинката. Сега вече има козина по цялата опашка, но е още много къса.
Докторите ни казаха, че в случая се дължи на хормоните и не е нещо за страшно. Техните порчета също бяха с оплешивели опашки.
Mims
Животинче с въпрос

Мнениеот lio_85 » Сря Ное 16, 2011 11:39 am

Като ти остане време да направиш тема и за тях - ще видят какви рошковци стават (особено Мечи :ba: ) като сложат зимния кожух :ay:
Аватар
lio_85
В стадото

Мнениеот OAKFINGERS » Сря Ное 16, 2011 11:44 am

Mims написа:Сега вече има козина по цялата опашка, но е още много къса.

:sunny: Мимс, дано скоро станат и двамата едни големи и много пухести порести :ax:
"Човек може да влезе в ада, яхнал собствения си език!"
Аватар
OAKFINGERS
В пасажа

Назад към Порчета