Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Фретка и пор - прилики и разлики

Фретка и пор - прилики и разлики

Мнениеот snuffed » Сря Окт 22, 2008 5:30 pm

Фретка и порче всъщност едно и също ли е ?
snuffed

Re: Фретка - интересни факти

Мнениеот kokerka » Сря Окт 22, 2008 5:40 pm

snuffed написа:Фретка и порче всъщност едно и също ли е ?

Не, не е едно и също. Пор се нарича дивият вид, а фретка тези, които са опитомени и се гледат за домашни любимци. Поровете не могат да се гледат в домашни условия, фретките надали ще оцелеят добре в дивата природа. Иначе фретката произлиза от дивият пор.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот espinoza » Сря Окт 22, 2008 5:50 pm

А има ли разлика между черния пор и пъстрия пор? :ap: Все едно да питаш има ли разлика между различните породи котки или кучета. Фретката е "порода" пор (ако мога така да се изразя). Всички спадат към семейство порови, подсемейство порови и са хищни бозайници.
След като не е позволено да караш кола след като си пил, защо има места за паркинг пред баровете?
espinoza
В ятото

Мнениеот Kotentse » Сря Окт 22, 2008 5:51 pm

Ето какво намерих аз:

FERRET в превод на Български не означава пор, макар че ние ги наричаме така. Те са отделен, доместициран животински вид, развъждан с цел отглеждане в домашни условия.

Ferret идва от латинската дума “furonem” - крадец, което е доста добре избрано име имайки предвид природата на тези животни да взимат каквото им попадне и да го крият.:) Те са от едно и също семейство (”Mustelidae”) като хермелина, невестулка, белка, скунк, видра, язовец и др. Не са гризачи а хищници.

Тяхното опитомяване е започнало още преди 2000 години, използвали са се за лов на зайци, а по-късно и за домашни любимци с цел забавление. Фретките са нещо средно между котката и кучето. По характер и държание се доближават до кучето, но по хранене и хигиенни навици до котките.
Изображение
Kotentse
В стадото

Мнениеот kokerka » Сря Окт 22, 2008 6:02 pm

espinoza написа:А има ли разлика между черния пор и пъстрия пор? :ap: Все едно да питаш има ли разлика между различните породи котки или кучета. Фретката е "порода" пор (ако мога така да се изразя). Всички спадат към семейство порови, подсемейство порови и са хищни бозайници.

Всъщност.... Между фретката е пора разликата е гору долу подобна на тази като между кучето и вълка /ако приемаме, че кучето произлиза от вълка/. Че са едно семейство е така, но разликата е доста голяма.
Фретката е подвид на пора. АКо трябва да се търси точната терминология.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот espinoza » Сря Окт 22, 2008 6:24 pm

Добре ще дам друг пример пор-фретка....сив канален плъх-декоративен, ако щете и лабораторен плъх, първите живеят свободно в природата и ако си ги хванеш навън тежко ти и горко... вторите се развъждат само за отглеждане от хора в затворени помещения... но са си едно и също животно... т.е. фретката си е чист пор (измислили са думата ferret за да ги разграничават от дивите екземпляри), само дето не е родена на свобода, а в плен и целта на раждането и е за да се отгледа в домашни условия.
След като не е позволено да караш кола след като си пил, защо има места за паркинг пред баровете?
espinoza
В ятото

Мнениеот kokerka » Сря Окт 22, 2008 6:31 pm

Най-вероятно във всички дадени примери има и фенотипни и генотипни различия, които за нас обикновенните хора са невидими, но да, горе долу в общи линии примерите са верни. Само, че, според науката тези одомашнени представители се водят подвид, което ги разграничава.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Eva » Чет Окт 23, 2008 12:14 am

Котенце на тази тема какъв е в действителност декоративният пор, ще се спори още 2500 години, избери си своя истина или иди при някой ветеринар да ти каже в неговите медицински учебници какво е пишело :ad: ако изобщо помни. Аз лично при положение, че ги гледам на снимки и по научнопопулярните филми - дивите порове ми се струват по-различни, то едно нещо като е доместицирано, започва да се развива в друга насока като всичко останало. Кучето се е доместицирало и се е развило в различна насока от вълкът, котката се е развила в различна насока от тигри, лъвове, рисове, гепарди и т.н. Всяко нещо пригодено за дома е умален вариант с атрофирал/ притъпен инстинкт по вид и характер на онова, което е в природата като бонсая, фикуса в саксиите - да не са 20 метра като в джунглата? Има много видими и скрити реминисценции с миналия им облик, но дотам.
http://por4e.blogspot.com/
C'mon, do it for the little guy!
Eva
В ятото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Чет Окт 23, 2008 11:48 am

[quote="kokerka"]Поровете не могат да се гледат в домашни условия, фретките надали ще оцелеят добре в дивата природа[quote] :ag: Това не ми прилича на мнение на човек с опит в отглеждането на див пор - ,,поровете не могат да се гледат в домашни условия" ... Или - ,,фретката надали ще оцелее добре в дивата природа"... Този коментар ми прозвуча като ,, аз знам, че знам, че не знам, че знам" ...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 1:30 pm

ZaZiUiLo2 написа: :ag: Това не ми прилича на мнение на човек с опит в отглеждането на див пор - ,,поровете не могат да се гледат в домашни условия" ... Или - ,,фретката надали ще оцелее добре в дивата природа"... Този коментар ми прозвуча като ,, аз знам, че знам, че не знам, че знам" ...

Какво се опитваш да ми кажеш в този случай?
Не, не съм се опитвала да гледам див пор у дома, няма и да се опитам. Подобни неща мога само да предполагам, на база това, което съм научила за дивият пор. Ти нещо друго можеш ли да предоположиш, а случайно да имаш опит в гледането на див пор у вас? Ако имаш - сподели. Ако не, сподели каква беше целта на коментара ти, че явно днес не съм на вълна да те разбера.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот espinoza » Чет Окт 23, 2008 1:46 pm

фретки, диви порове...ай стига сте се карали а?... има ли разлика между кучетата родени на улицата и породистите екземпляри... а между Дивата и домашната котка (ще ме извинявате ама котките не са произлезли от тигрите)... тъй като много взехте да спорите се зачетох в Wikipedia... Фретката е подвид на Черния пор, т.е. са кажи речи едно и също... както декоративния плъх е подвид на сивия плъх... както кучето е подвид на вълка... както домашната котка е подвид на дивата котка...
P.S. Ако сте решили да спорим... разделете темата на две, все пак някой наистина може да намери интересни факти открити при одомашаването на пора
espinoza
В ятото

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 1:58 pm

Последен офф, че наистина ми омръзна.
За теб ако няма разлика между дивата котка и домашната, вълка и кучето, сивият плъх и лабораторния и съответно фретката и пора, за мен като биолог има разлика. Подвида затова е подвид, защото е по-различен. Съжалявам, че се впрягам толкова, но го приемам лично. Учат ни да виждаме разликите. Е, виждам ги и затова споделям. Иначе, че са все порове е ясно. Някой попита има ли разлика, казах си мнението.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот espinoza » Чет Окт 23, 2008 3:08 pm

Съжалявам, че се заяждам, ама я ми кажи като биолог което точно му е различието между пора и фретката... телосложението, разположението на вътрешните органи или темперамента.... а и подвид означава, че съдържа белези на вид-а над него, ама не всичките...та освен че се гледа в домашни условия и ловния му инстинкт е малко по притъпен от дивите му събратя, каде му е разликата?
Според тебе на коя от снимките пост-нати от snuffed е сниман пор и на коя фретка :ajaweki: и ако аз си пусна фретката в гората и я снимам дали ще разбереш, че е фретка или ще я помислиш за пор.
Я ми кажи като биолог това на снимката какво е?
espinoza
В ятото

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 3:17 pm

Съжалявам, че изпитваш желание да се заяждаш, но няма да го подхраня. Не намирам смисъл във въпросите ти. Очевидно е, че човек мнение тук не може да изкаже, без да стане обект на безцелно заяждане. Хем говорим за едно и също, хем не си съгласна с мен. Ок. Аз съм в грешка, че реших да споделя... Няма да я допусна повече.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Kotentse » Чет Окт 23, 2008 3:31 pm

Е браво, Кокерко! не ти ли писна малко да се намесваш във всяка тема....
е направо убиваш желанието за четене на която и да е тема, с твойте "разбирания".
НЕ СМЕ ТОЛКОВА ТЪПИ, КОЛКОТО ИЗГЛЕЖДАМЕ НА ПРЪВ ПОГЛЕД! и ние можем да се ровим в Гоогле....
Изображение
Изображение
Kotentse
В стадото

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 3:40 pm

Айде да се държим малко по-културно към потребителите, а Котенце?
Не разбирам какво против мненията ми имаш. Не съм аз тази, която скочи да спори. Някой попита каква е разликата, аз културно обясних. Ако не ми бяха скочили нямаше и да се обадя повече. Нямам навик да се мешам в теми, в които нямам какво да кажа. Но и не обичам да ми говорят по този начин. Мисля, че е време да обърнеш внимание на възпитанието си.
И не, не ми писна да пиша във свободен форум.
И никого не мисля за тъп, това сама си го измисляш, не искам да знам защо. Може би имаш комплекси.
Май е време да се прекрати тази тема.
А мойте "разбирания" когато ги стигнеш тогава ще критикуваш.

Човек да не реши да сподели или помогне на някой..... вместо да се чуе едно благодаря, ще го изядат.... Хубаво ми беше докато нямах време за вас....
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот kitana » Чет Окт 23, 2008 3:49 pm

Интересно....я кажете колко са приликите,и какви са разликите:
Изображение
Изображение

Такааааа.......не съм чувала за семейство nemski ov4arki .Но съм чувала за canis lupus.
Айде сега да се запитаме има ли разлика във вътрешните органи и телосложението между екземплярите на двата индивида.
Сърце-тук.
Черен дроб-тук.
Бели дробове-на място.
Крака-същите....

Спора е...как да кажа.....Ноу комент :ag:
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Re: Фретка и пор - прилики и разлики

Мнениеот kitana » Чет Окт 23, 2008 3:58 pm

Да продължим....
Ето една статия на английски за ferret:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferret
Започва така:
Фретката е домашен бозайник от типа (of the type) Mustela putorius furo. И т.н.
Сега,да погледнем какво пише за порчето....
подсемейство Mustelinae
род Mustela
Mustela altaica - Солонгой, планинска невестулка
Mustela kathiah - Индийски солонгой, жълтокоремна невестулка
Mustela nivalis - Обикновена невестулка (вкл. rixosa и minuta)
Mustela subpalmata (Mustela nivalis ssp.) - Египетска невестулка
Mustela formosana - Тайванска планинска невестулка
Mustela (Grammogale) africana - Амазонска невестулка, южноамериканска (тропическа) невестулка
Mustela felipei - Колумбийска невестулка, невестулка на дон Фелипе
Mustela (Putorius) eversmannii - Степен пор
Mustela putorius - Черен пор
Mustela putorius furo - Фретка, домашен пор
Mustela nigripes - Чернокрак пор
Mustela (Lutreola) lutreola - Европейска норка
Mustela lutreolina - Индонезийска планинска норка
Mustela (Kolonokus) sibirica - Колонок, сибирска норка
Mustela itatsi (Mustela sibirica ssp.) - Японски колонок, итатси
Mustela erminea - Хермелин
Mustela nudipes - Гололапа невестулка
Mustela strigidorsa - Ивичеста невестулка
Mustela frenata - Дългоопашата невестулка

от:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот kitana » Чет Окт 23, 2008 4:00 pm

Чак сега разбирам,че това,с което си мажа детето намеква за нещо ..порово.... :ag: Олиото за след баня е с марка...Mustela.
А мирише страхотно... :ap:
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот kitana » Чет Окт 23, 2008 4:09 pm

Сега...как го разбирам аз:има си ПОР,чийто стъпки може би съм видяла в гората до нашето село(абе кой знае какво е,ама така си мисля.... :ap: ).И ФРЕТКА,която се води ДОМАШЕН пор.Също като кучето......Е,не че кучето се води ДОМАШЕН ВЪЛК :ag: ,но това само поради причината,че още не са се навъдили ФРЕТКИ с вид на мопсове след дъъъългогодишна селекция....
Ще ми е интересно продължението на дискусията.Не заяждането,дискусията :ab:
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот sasin » Чет Окт 23, 2008 4:16 pm

Хи-хи, а това дали означава че момичето ще прилича на фретките и ще се ориентира към скъпи бижута :ap:

Ама наистина ще ви помоля без обиди, достатъчно е всеки да изложи своите доводи и теза :ay: Че жените сме темпераментни, така е, но нека просто се насладим на хубавата темичка :aa:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 4:17 pm

АМи, точно така е както го разбираш.
Преди мноооооого хиляди години човека е опитомил вълка. След време е започнал да създава породите /ти поне знаеш как става това/.
Преди не чак толкова хиляди години човека е опитомил пора. Само по-краткото време на селекция пречи да има различни породи фретки. Ако историята на фретката беше дълга колкото на кучето и котката, то определено щеше да има фретки, които се отличават от пора толкова, колкото персийката от котката и мопса от вълка.
А разликите всеки може да ги види.
Само преди 100 години немската овчарка супер много е приличала на вълк. Хъскитата все още много приличат на вълци. Котката на брат ми също много прилича на дивата котка, но персийката на един познат никак не прилича.
Той и човека е от един род, ама хората се различават....
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот kitana » Чет Окт 23, 2008 4:36 pm

Хммм....в темичката,от която спора беше разделен,се казваше(в любопитните факти),че пора явно е опитомен още по врмето на египетските фараони-имало изображения на пор с ...каишка....Не ми се вярва много -много :ag: :ag:
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот Space » Чет Окт 23, 2008 4:42 pm

И аз ги разбирам тия неща, както Китана казва. Пора си е пор (у гората), а фретката е домашен пор, демек пак пор, ама не е такъв дивак :ag: От любопитство попитах един речник за "пор" и ferret и това са обясненията ....

FERRET
['ferit]
I. 1. полуопитомен пор (Mustela furo)

2. зорък преследвач/детектив, копой

II. 1. ловя/гоня с помощта на пор

2. тършувам, ровя се (for)

3. to FERRET out издирвам, откривам, изтръгвам, измъквам (тайна и пр.)

ПОР
зоол. polecat, foumart (Putorius putorius), воден ПОР mink (Pulorius lutreola, vison).

Та 2 различни гадники са си, но просто много си приличат :) Еднотипни, но с различен начин на живот и манталитет, ако щете :ajaweki:
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот Eva » Чет Окт 23, 2008 4:51 pm

to be wild or not to be - that is the question Изображение
Eva
В ятото

Мнениеот Eva » Чет Окт 23, 2008 5:02 pm

http://www.maniacworld.com/lion-vs-ferret.html - някой тва да го е виждал в природата? :ag: :ag: гледайте ги за едно списание лъв и пор се надлъгват един друг :bi: :bi: :bi: :bi: :bi: :bi: I'm so rooting for the ferret! :bi: :bi: давай порчо хвани го за опашката!
Eva
В ятото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Чет Окт 23, 2008 10:05 pm

kokerka написа:Какво се опитваш да ми кажеш в този случай?
Не, не съм се опитвала да гледам див пор у дома, няма и да се опитам. Подобни неща мога само да предполагам, на база това, което съм научила за дивият пор. Ти нещо друго можеш ли да предоположиш, а случайно да имаш опит в гледането на див пор у вас? Ако имаш - сподели. Ако не, сподели каква беше целта на коментара ти, че явно днес не съм на вълна да те разбера.

Какво си мислиш че искам да ти кажа? Аз лично не разбирам този коментар ,, надали ще оцелее добре " може ли да оцелее зле? Също не разбирам как даваш своето мение за дивият пор след като не си притежавала такова животно или поне (както се разбира от поста ти ) не си се позаинтересувала за биологията и нрава на това животно. Не искам да те обидя просто изказвам мнение .
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот kokerka » Чет Окт 23, 2008 11:47 pm

Ако не можеш да го разбереш питай какво съм искала да кажа, а не го коментирай.
Мнението си давам въз основа на това, което съм научила за пора в университета. Човек не е задължително да е притежавал нещото, за което да поназнайва нещо /далеч съм от мисълта, че съм специалист по порове/. А къде съм казала, че не съм се интересувала за биологията му, при положение, че този вид ми е влизал в конспекта и съм имала изпити на него.....
Факта, че не притежавам пор не значи, че не съм попрочела нещо. Аз и вълци не притежавам, но бая се интересувам от тях.
Нещо не ми харесва новото ти "аз".
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Eva » Пет Окт 24, 2008 12:23 am

айде край на клъв - клъв рунда да почнем да говорим за порчета а не нови "азове" :ajaweki: :ajaweki: :ajaweki: :ajaweki:
Eva
В ятото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пет Окт 24, 2008 11:08 am

kokerka написа:Ако не можеш да го разбереш питай какво съм искала да кажа, а не го коментирай.
Мнението си давам въз основа на това, което съм научила за пора в университета. Човек не е задължително да е притежавал нещото, за което да поназнайва нещо /далеч съм от мисълта, че съм специалист по порове/. А къде съм казала, че не съм се интересувала за биологията му, при положение, че този вид ми е влизал в конспекта и съм имала изпити на него.....
Факта, че не притежавам пор не значи, че не съм попрочела нещо. Аз и вълци не притежавам, но бая се интересувам от тях.
Нещо не ми харесва новото ти "аз".

Аз нямам ново ,,аз" ... Просто ми беше интересно дали може да оцелее фретката на свобода и какво означава твоят коментар за нея . Същото се отнася и аз пора. Това че си учила за него в университета означава ли че си учила как той се държи в дивата природа? И тигрите не стават за домашни любимци но хората които си ги отглеждат са много...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 11:31 am

ZaZiUiLo2 - зависи много какво се има под в предвид под думата оцеляване - ако питаш дали може да спи в храстите - може. ако питаш дали ще може да лови плячка - тука е спорен въпрос. ако питаш дали ще може да се пази от враговете си - според въпрос.

защо има спорни въпроси - ами дивият пор - родителя предава (обучава) малките си на оцеляване - кой ще обучи фретката А??? Ева ли, ти ли - вадиш я от клетката и и я пускаш в Стара планина през пролетта - какво ще стане според теб...според мен до 30 дни ще умре - фретката няма да има инстинкт на диво животно - няма да има КОЙ да и го създаде...... [mood_feelings_hurt.gif]
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Пет Окт 24, 2008 11:52 am

фретката няма да има инстинкт на диво животно - няма да има КОЙ да и го създаде

Инстинкта не се създава.Той е даденост.Казано по този начин,грешиш.
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 12:08 pm

Не греша :ap: - даденост са гените - нищо друго. Ако никой не ги развива - гените са кръгла нула - нищо. Просто ще ги има ей така в животното...

Нашия спор се доближава до спора - Екзотичните котки ловци ли са...

След раждането на всяко същество на тая планета - това същество се променя според факторите, които са около него и факторите го изграждат - тези фактори решават кой ген ще задействат и кой ще седи само за украса...

И да споделя думата ГЕН е метафора - ген за инстинкт няма :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 12:14 pm

Не греша :ag:

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Инстинктите представляват вродени предразположености на даден жив организъм да следва определено поведение. Те не се заучават, а са унаследени фиксирани модели на действие (ФМД), активизирани от повече или по-малко конкретен набор от вътрешни или външни стимули. Вродените емоции, които могат да бъдат изразени по по-гъвкави начини и заучените модели на реакция, не инстинктите, формират основното мнозинство от реакции на външни стимули у по-висшите в еволюционно отношение видове, докато при най-еволюиралите видове всички те са отхвърлени от действията, основани на когнитивните процеси с повече или по-малко интелект и креативност или дори транс-интелектуална интуиция.

Според Иван Павлов инстинктите са сложни безусловни рефлекси, обезпечаващи осъществяването на жизненоважните функции на организма. В психоанализата Фройд говори за различни инстинкти, като половия, инстинкта за смъртта и др.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Пет Окт 24, 2008 12:19 pm

фретката няма да има инстинкт на диво животно - няма да има КОЙ да и го създаде......

Инстинктите представляват вродени предразположености на даден жив организъм да следва определено поведение

Сега разбираш ли какво имам впредвид?
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 12:23 pm

Офф - ама няма да има никви инстинкти тая фретка - ако тези инстинкти не са тренирани и развити и засилени от страна на родителите и които са родени в плен и са домашни любимци...

Това, че изяла няколко хамстера не и дава инстинкт на диво животно - не рискувайте да си мислите, че защото е изяла хамстера; канарчето; папагала ви тя е диво животно...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Пет Окт 24, 2008 12:26 pm

Стамо,ти самия ни съветваш да "пишем"правилно.
Това,което ти каза е,че инстинктите се създавали от някой....ТОва,което аз казвам е,че не си се изразил правилно.
Между "създаде" и "развие" има прекалено големи разлики,за да бъдат подминати.
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот margokk » Пет Окт 24, 2008 12:36 pm

zoomaniak написа:Офф - ама няма да има никви инстинкти тая фретка - ако тези инстинкти не са тренирани и развити и засилени от страна на родителите и които са родени в плен и са домашни любимци...

Това, че изяла няколко хамстера не и дава инстинкт на диво животно - не рискувайте да си мислите, че защото е изяла хамстера; канарчето; папагала ви тя е диво животно...

:ag: На познато семейство джак-ръселът им ядеше домашните любимци, ама не сме го обявили за вълк.
"Този, който търси ангел и следи само за крилата, рискува да се прибере вкъщи с гъска." Г.Лихтенберг
margokk
В ятото

Мнениеот Space » Пет Окт 24, 2008 12:46 pm

Уменията се развиват и чрез играта, но опита, който могат да получат от родителите си определено няма от къде да си го набавят .... Много си зависи от стереотипите на конкретния вид. Не познавам толкова добре живота и поведението на поровете, за да обясня точно както имам предвид, но например лъвовете учат малките си да ловуват, но други животни не. А, за екзотичната котка - ловец е разбира се. Лови хлебатки, мишки .... :ajaweki:
Space
Пчела майка

Мнениеот Eva » Пет Окт 24, 2008 12:53 pm

Аз съм убедена, че моя пор - няма да оцелее и ден, той ще търси купичката с вода с храна, ще иде да иска гушкане от всеки мургав или не недоброжелател и накрая ще го изяде някое бездомно куче / с което също ще иска да се погушкат/ и дотам ще му е, а междувременно ще избяга от няколко буболечки...
НО! Може да има порове, които и да ги пуснеш на улицата, да са повече у дома си отколкото в дома ви... Както е и при котките и при кучетата...ето моя котарак не можа в нас в апартамента да свикне ...а има котки от дивана не мърдат ...той не ...изполоми и изпомля всичко де що имаше, опика издра врати мебели, съскаше хапеше и накрая приятеля ми го занесе в къщата на майка си на двора и сега е полу уличен - защото броди по улиците и се прибира в къщата да живее...крадял чушки и мръвки от грила навън и ловил мишки и станал 300 кила котарак ...много му е добре, много добре се оправя. Станал тартор на местното котешко племе - смятайте...ето ви разликите ...моята приятелка имаше котка Мери Бог да я прости страхотно красиво животно, нищо, че мен много не ме обичаше - все пак аз я обичах - Мери значи беше диван кокона ...чуваше единствено хладилника тя беше както казва Тери Пратчет - представител на истинските автентични котки :) Ся друг е въпроса, че ми се струват онея по-едри ама то като тарзан е бил по-мусколест от нормалния мъж така и при животните...За оцеляването всичко е до характера на животното за мен и оцеляването му зависи от характера му - а ако искате да се успокоявате, че гените му са модифицирани от някой там преди 2000 години дето е бил генен инжинер в египет и имат една две кости по-различни от дивите ...вярвайте го аз и аз не знам в кво да вярвам - но определено генната модификация не ми звучи готино...
Eva
В ятото

Мнениеот kokerka » Пет Окт 24, 2008 2:08 pm

ZaZiUiLo2 написа:Аз нямам ново ,,аз" ... Просто ми беше интересно дали може да оцелее фретката на свобода и какво означава твоят коментар за нея . Същото се отнася и аз пора. Това че си учила за него в университета означава ли че си учила как той се държи в дивата природа? И тигрите не стават за домашни любимци но хората които си ги отглеждат са много...

Да, точно това означава. На анатомията и начини за лекуването й наблягат ветеринарните лекари. Ние се занимаваме повече с поведение, социални групи, начин на живот, местообитания и т.н.

Няма точен отговор на въпроса "Ще оцелее ли фретката в дивата природа". Не може да се отсече да или не. Просто защото това зависи от много неща. Като цяло се смята, че опитомените животни ТРУДНО оцеляват. Т.е. какво имам предвид - те имат по-слаби инстинкти, липсват им някои страхове, свикнали са да получават храна, подслон и вода, а не да си я набавят. Забележка: тук говорим за родено в плен и поотраснало животно, пуснато в псоледствие. Ако фретка току що родена се даде на див пор, то той ще я отгледа като див.
Има и още една забележка. Домашно отгледаните животни, човека им прави изкуствен подбор. Дивите природата им прави естествен. По пътя на логиката дивите би трябвало да са с доста по-силни имунни системи, по отношение на болестите, намиращи се в дивата природа. Домашните - не се знае точно колко, защото човека изкуствено ги предпазва от някои болести, а индивиди, които евентуално в дивата биха оцелели човека ги спасява и пуска да се размножават.
И прочие и прочие....
И в крайна сметка една фретка може и да оцелее в дива природа ако се "сети" как. Но може и да не се сети.
Не знам дали са правени експерименти че да мога да ти кажа какви са статистическите данни колко фретки са оцелели в дивата природа.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот margokk » Пет Окт 24, 2008 3:26 pm

kokerka написа:Не знам дали са правени експерименти че да мога да ти кажа какви са статистическите данни колко фретки са оцелели в дивата природа.

Леле, не давай такива идеи. Току виж някой реши да опита.
"Този, който търси ангел и следи само за крилата, рискува да се прибере вкъщи с гъска." Г.Лихтенберг
margokk
В ятото

Мнениеот kokerka » Пет Окт 24, 2008 9:51 pm

С това мнение се опитах да кажа, че щом не са правени, значи не е много правилно :ad:
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Space » Нед Юни 28, 2009 8:11 pm

Пускам тук това мнение на Стамен, защото е ценно :ad:

zoomaniak написа:Защитени от Сем.Порови

Сем. Порови Mustelidae
Видра Lutra lutra
Златка Martes martes
Невестулка Mustela nivalis
Степен пор Mustela eversmanni
Пъстър пор Vormela peregusna

Има ги. Малко са. Заради това са и защитени. Но селяните и тъпите ловци ги прецакват отново и отново...
Space
Пчела майка

Мнениеот Space » Нед Юни 28, 2009 8:18 pm

Някой може ли да намери разлика между този пор и тази фретка??? hsuh

Изображение

Изображение

Баси, Зиго е едно към едно с пора, че и с фретката .... smilie8
Space
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 28, 2009 8:21 pm

За мен пор и фретка си е едно и също. За най-качествено сравнение трябва на живо да се гледат или зоолог да се изкаже.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 28, 2009 8:32 pm

Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 28, 2009 8:34 pm

Мисля, че са едно и също животно по латинско име и сходна структура.
НО
Тъй като домашният пор - ФРЕТКА е развъждан прекалено често има много по-голямо разнообразие във външният си вид и така се създава илюзията, че са различни видове порове и т н...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Space » Нед Юни 28, 2009 8:35 pm

zoomaniak написа:За мен пор и фретка си е едно и също. За най-качествено сравнение трябва на живо да се гледат или зоолог да се изкаже.

Е, нали уж доместициран вид а-у ..... Не за първи път ми се случва да разглеждам снимки на порове и са бетер, като моя мамун! Също и други фретки ми изглеждат по-различни от него. А, бе отдавна имам съмнение, че са ми пробутали див пор, ама нема значение ... AvatarSmileyFencing Моя уж е българин и ако ги гледат на двора, като нищо може някои дивак да се е вмъкнал и да ги е оправил женските .... Как да е, мое си е и ще си го гледам [wo1rry.gif] :ajaweki:
Space
Пчела майка

Мнениеот Space » Нед Юни 28, 2009 8:38 pm

zoomaniak написа:Мисля, че са едно и също животно по латинско име и сходна структура.
НО
Тъй като домашният пор - ФРЕТКА е развъждан прекалено често има много по-голямо разнообразие във външният си вид и така се създава илюзията, че са различни видове порове и т н...

А, бе има разцветки различни, но някои се различват и по формата на тялото и на муцуната. Знаеш, ли някой специалист, който може да ми даде отговор? Докторите ми вадиха книги с породи фретки и там имаше също 1:1 със Зиго. Въобще филма е голям .... Пор, като Зиго и фретки, като него ..... Иди, че разбери. Май само с ДНК тест може да се даде по-категоричен отговор ... smilie8
Всъщност, албиносите имат така по-изразено различни муцуни ... А, бе шантава работа icon_dontknow

Да ги и у уикипедията .... На двата линка които си пуснал, снимките са едни и същи ... fing23
Space
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 28, 2009 8:42 pm

Мисля си аз, че отговора се крие в селекцията на видовете - тоест на един вид. Одомашили са пора - променили са го от дивата му форма и т н....с годините той е станал коренно различен. Слабичък. Разноцветен - окраска на учудващи места и т н...Целенасочената селекция спрямо дивите форми при даден вид животно може да направи чудеса в сравнение с основната форма от която е тръгнало всичко.

Тоест вече е неприемливо да се сравняват фретка с пор. От дивата форма хората са създали нещо което вече почти прилича само на дивата форма.

НО ако бяха два различни вида - учените зоолози ще им боцнат две различни имена. За сега не намерих две различни латински имена.

За пример ти давам дивата котка и домашната котка...два различни вида произхождащи от един основен вид животно.

Но котката в сравнение с домашният пор е еволюирала много по сериозно и заради това прилича на дивата котка само по форма на тялото...и други неща.

При пора е същото...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 28, 2009 8:45 pm

Ако мога да добавя фретката като домашно животно е още младо и все още се селектира и развъжда усилено. След 100 години ако пак го сравним с дивата форма на вида ще установяваме все повече и повече разлики но и основни прилики, които не могат да се избегнат, изключат при селекцията.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Space » Нед Юни 28, 2009 8:50 pm

zoomaniak написа:Ако мога да добавя фретката като домашно животно е още младо и все още се селектира и развъжда усилено. След 100 години ако пак го сравним с дивата форма на вида ще установяваме все повече и повече разлики но и основни прилики, които не могат да се избегнат, изключат при селекцията.

Да дава Господ след 100 години още да седим тук и да се чудим :ag: Инак може и да си прав. Не съм наблюдавал див пор, но от това, което съм чел, разлика в поведението няма много. Докторите ми бяха разправяли, че имали преди дива невестулка и като пораснала, станала адски луда и се наложило да я пуснат. Само хвърчала из клетката. Много ми напомня на моя хайван :ag: Учуден съм колко интелигентни животни са това !!! [ideauu.gif] То само мозък и зъби, братче :ag: [9541.gif]
Space
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Сря Юли 29, 2009 1:34 pm

zoomaniak написа:Ако мога да добавя фретката като домашно животно е още младо и все още се селектира и развъжда усилено. След 100 години ако пак го сравним с дивата форма на вида ще установяваме все повече и повече разлики но и основни прилики, които не могат да се избегнат, изключат при селекцията.

Трябва да се работи в посока закърняване на "ухаещите" жлези :ag:
По темата-мен също ме гложди въпроса за приликите,а поводът за това е следният:
Преди 3 г лятото бяхме на море в Балчик-вилната зона.Един ден тръгвайки за плаж,натоварили кучетата в колата,спираме по път да си изхвърлим боклука.Половинката ми слиза с торбичката и понеже се забави,поглеждам аз и какво да видя-рови като клошар в контейнера.Слизам и аз,настроена за скандал,но той не ми обърна никакво внимание,а продалжи да рови с репликата:"Тука нещо мяука".Под всичките торбички с боклук се показа една измъчена порска муцунка-според мен беше на по-малко от 1м,някой го беше бил,не можеше да си стъпи на задните крачета,обезводнено,кой знае колко време беше стояло в тази метална напечена от слънцето кофа.Както се сещате плановете за деня се промениха-последва звънене по телефони,търсене на вет в района-за по-"готино" беше неделя.В крайна сметка след консултация го налях подкожно с физиологичен и глюкоза,хапна малко храна за котки,доста живна и ние решихме,че ще изкара нощта,а в понеделник - на вет.Сложихме го в кашонче с топла бутилка и пухкаво парцалче и когато го погледнах късно вечерта преди да си легна,муцунката вече беше по-скоро сърдта,отколкото измъчена.На сутринта обаче беше много зле и докато стигнем до вета умря.Все се чудя какво щеше да се случи,ако беше оцеляло.Почти съм сигурна,че щяхме да го задържим,въпреки че бях бременна и щях да получа много критики.Сега щях да мога да ви кажа какво е да се гледа пор,а не фретка.
История с тъжен край [mood_feelings_hurt.gif]
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kalitooo0 » Сря Авг 11, 2010 4:38 am

а мога ли да разбера , като правите такиваааа големи разграничения между пор и фретка , защо подфорума ви е "ПОРЧЕ"0 ?!?! А не "ФРЕТКА" ? icon_crazy
kalitooo0
В стадото

Мнениеот espinoza » Сря Авг 11, 2010 8:58 am

Защото, ако подфорума се казваше Фретки, половината посетители щяха да гледат като телИ У зелИ. Те така като им кажеш, че гледаш пор се пулят и се чудят к`во е т`ва.
espinoza
В ятото

Мнениеот kalitooo0 » Чет Авг 12, 2010 1:13 am

ми тогава не правете темиииии с думата фретка , за да не обърквате посетителииите иии :ah: :ajaaski:
kalitooo0
В стадото

Мнениеот meri » Чет Авг 12, 2010 7:53 am

Пор и фретка са си едно и също нещо, пора е див ,а фретката одомашнена......така си мисля аз, и не виждам никаква разлика,освен в селекцията,която е променила вида им. Най- вероятно фретката е видоизменено подобие на дивия пор.Като гледам предците на фретката са си поровете.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот espinoza » Чет Авг 12, 2010 8:47 am

meri не е така - фретката е подвид на пора.
Ще ти дам един пример на прост български език.
Човек и българин. Като кажеш човек, не разбираш българин, а човек от всякаква раса и гражданство. А като кажеш българин, разбираш точно човек роден в България.
Та и с пора и фретката е така. Като кажеш пор, може да имаш предвид степен пор, черен пор, чернокрак пор или фретка, които са си съвсем различни животни, а като кажеш фретка се има предвид точно фретка и само фретка.
espinoza
В ятото

Мнениеот meri » Чет Авг 12, 2010 10:58 am

Домашния пор или декоративния пор (фретка) е одомашнена разновидност на черния пор.В момента има известно объркване в имената : фретка, феретка, фуро, сибирска белка.Това е свързано с това, че пора е бил одомашнен в Западна Европа, пъроначално е одомашнена албиносната форма на черния пор.Тази форма получила названието " фуро ", вече няколко столетия за обозначаването на животното "пор" в европейския език съществуват две думи. В английския това са polecat и ferret, с думата polecat се наричат дивите порове,живеещи в природата, а ferret -одомашнените им сродници.

Пора е бил одомашнен преди повече от 800 г. и се е използвал за лов на различни гризачи.
Днес поровете вече не се използват за лов,а домашните порове се наричат още и фретки- те са отлични компаньони,които могат да живеят в градски условия.

Сибирската белка, за разлика от Ferret и furo, не е синоним на пор.
Това е изкуствено въведен хибрид на черния пор и норка.В резултат от кръстосването на черния пор във фермите били въведени хибридни порове с различна окраска,които наблюдаваме и днес при домашните порове.

http://hor1.info/

Почти пълната липса на достъпна информация или изобилие от такава,но не винаги достоверна потвърждава много митове около домашните порове.Много хора започват да приписват фантастично родословие,те смятат своите животни за особен изчезнал вид порове в природата, други са уверени че това е хибрид от пор и сибирска белка, а понякога пор и нутрия или даже пор и котка, някой виждат в любимците си потомци на вид митична "степна норка". По-опитните стопани спорят кой е бил предшественик на домашния пор- горски,степен пор или хибрид между тях.

Наличието на две названия на едно и също животно е свързано с това, че одомашнените и дивите порове се смятали за различни животни,така както се различават по външен вид и поведение. Вероятно английската дума “ferret” и названието й в други езици - frettchen на немски, furet на френски, fret по фламандски, furone на италиански са произлезли от латинската дума furonem.

Много от търговците,които продават порове уверяват че животните им са именно фретки, а не порове.По такава логика можем да кажем, че лайката е лайка, а не куче. Защо продавачите настояват на думата "фретка"? Обяснението е просто: със думата "плъх" хората свързват много негативни асоциации, а " фретка" е загадъчна и покорения от красотата на животното човек може по- лесно да се заблуди, отколкото с "пор".

http://www.ferretinfo.ru/page-id-40.html
превод:meri

Домашен пор:
Изображение

Изображение

Изображение

Див пор:
http://www.google.bg/images?hl=bg&q=%D1 ... 13&bih=593
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот espinoza » Чет Авг 12, 2010 3:27 pm

Само да попитам каква връзка имаше плъха с фретката в горния превод? ("...със думата "плъх" хората свързват много негативни асоциации, а " фретка" е загадъчна...")
И все пак meri погледни и малко научни статии - пора и фретката са като вълка и кучето.
espinoza
В ятото

Мнениеот meri » Чет Авг 12, 2010 4:58 pm

Не " плъх", а " пор", доста статии прочетох, във всички пише,че няма разлика, животното е все едно и също.Разликата е не само в различния начин на наименование в различните страни, но и промените претърпени от одомашняването.
Офтопик:
Видях ,че съм сбъркала, но беше късно да го поправя.

Защо пък не покажеш,ти от къде четеш? Дай някоя научна статия, която да го доказва,или ......
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот espinoza » Чет Авг 12, 2010 7:08 pm

Цяла книга сме превели, ама кой да чете форума.
ОБЩО ПОВЕДЕНИЕ

Произход – Преди всичко фретката не е „опитомено диво животно”. Тя е отделен, от нейните диви роднини, вид (невестулка, норка, американския черен пор). Според учените, фретката е опитомена преди повече от 2500 години. Поради това тя е изгубила много от способностите си да оцелява навън и живота и напълно зависи от човека. Ако се озоват навън биха умрели от глад за по-малко от седмица, ако преди това не бъдат убити от уличните кучета, от някой ястреб или не бъдат прегазени от някоя кола.

Също може да провериш в Уикипедия, като напишеш ferret.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferret - пише "Subspecies: M. p. furo", т.е. подвид.
espinoza
В ятото

Мнениеот Pixell » Пет Авг 26, 2011 9:19 pm

Може, но тигрите са супер забранени за отглеждане и здраво се глобяват и преследват такива дори в Бг. Те са едни от най-изчезващите видове заедно с белите мечки примерно. МНого яко се заяждате в тая тема, кефи ме, жалко че е свършило интересното вече. :ajaweki:
Естествено че са 2 различни вида. То ако беше едно и също - а там където сравнявате немска овчарка с вълк... бих казал че по нищо не си приличат - дори очите им корено различни неща показват и внушават. Няма как, като физика то и козата и слона си приличат- сърце, дробове, череп, кожа... ама все пак! :ag:
We are not what you think we are!
We are ferrets! We are ferrets!!
Аватар
Pixell
В глутницата

Назад към Порчета