Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Стартиране с рибка Бета ?!

Стартиране с рибка Бета ?!

Мнениеот Dragata » Пет Мар 05, 2010 7:03 pm

Здравейте всички зоо любители. :)
Искам да ви пипотам някои неща свързани с толко красивите рибки, а именно бетите.
Та...от 2 часа някъде се ровя в необятният интернет и чета за бетите, но виждам че тук има доста компетентни хора на които бих искал да чуя мнението....
Интересува ме главно това....искам една или можеби макс 2 бети но бих се задоволил и с 1 като за начало...
Мога ли да ги гледам в малак аквариум и колко най-малък може да е тоя съответно за 1 и за 2?!
С какво да оборудвам аквариума съответно декорация и принадлежности?!
Кога най-рано мога да си сложа рибите в аквариума?!
Като се има в предвид че съм зает човек и няма да имам изклучително много време за аквариума....
Утре ми е свободен ден и мисля ако ми стигнат финансите да си взема аквариум с бета :)
Също така трудно ли се гледа този вид, капризен ли е за отглеждане, горе долу на колко време се сменя водата ?!
Сичко каквото може да ми кажете ще ми е от изключителна помощ!

Благодаря на всички предварително :)
Dragata
Животинче с въпрос

Re: Стартиране с рибка Бета ?!

Мнениеот valnata » Пет Мар 05, 2010 9:32 pm

Здрасти!
:ab: Можеш да си вземеш една мъжка бета и да я гледаш в 10 литров аквариум, без помпичка за въздух, или филтър. Бетата е лабиринтова и си поема въздух като излиза на повърхността на водата. Има нужда от нагревател, и на 4-5 дни подмяна на водата с предварително престояла 24 часа. Може да си вземеш една помпичка за въздух(аератор), който ще движи водата и няма да се получава ципа на повърхността. Към тези аератори се продават и гъби,които в малък аквариум успешно изпълняват ролята на филтър.Температурата я поддържай 24-26 градуса.Хубаво е да обираш с някакво маркуче(СИФОН) остатъците храна, които неизбежно ще остават по дъното, и да не забравяш смените на вода. Недей да взимаш две мъжки бети, защото ще се бият до смърт. Женска също недей да му взимаш, защото мъжкия ще я убие от любов. Мъжките бети ги гледат и в чашки от по 300-500 грама заради агресията която проявяват. Можеш за декорация да си вземеш камъчета, някое растение и др.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот valnata » Пет Мар 05, 2010 9:58 pm

Забравих да ти кажа, че водата не бива да я сменяш цялата. Сменяш 20-30% вода. Честата смяна на вода те пази от появата на водорасли, и натравяне на рибката от гниещата органика. :ag: Бетите не са трудни риби, но са единаци, и ако искаш повечко рибки ще ти трябват укрития за женските и по-голям аквариум. Според мен една мъжка за момента ще ти е достатъчна, а и мъжките са 100 пъти по-красиви. :az:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Dragata » Пет Мар 05, 2010 10:04 pm

А гледам тука едни аквариуми в нета специално за бета които са по 2л. Обаче са страхотни!
И също така ме интересува дали е нужно да се слага лампа ?!
Dragata
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Мар 05, 2010 10:19 pm

Да мъжка бета може да гледаш в такъв аквариум. Осветление е нужно в аквариум с растения. Растенията имат нужда от светлина за да живеят.Ако взимаш от тези малки аквариуми може да му сложиш всякакво осветление, колкото да виждаш рибата.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Dragata » Пет Мар 05, 2010 11:46 pm

А не разбрах дали трябва задължително да се сложат водорасли?!
Или просто само по собствено желание се слагат(спец. за този вид).
Dragata
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Мар 05, 2010 11:50 pm

Казват се растения. Не е задължително, а и в два литра няма как да сложиш такива. Те искат качествено осветление и грунд (камъчета), за да се вкоренят и живеят.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Dragata » Съб Мар 06, 2010 10:15 am

хмм...съжалявам за неправилното обръщение към растенията :) но съм "скорошен" почитател и за тава така :)
а иначе много благодаря за инфото, много ми помогна :)
само дето едно единствено нещо не разбрах, дали мога веднага да сложа рибката веднага :)
Dragata
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Съб Мар 06, 2010 10:25 am

Ами ако аквариума е два литра може като взимаш бетата от магазина да поискаш да ти дадат вода от техен работещ аквариум, или поне един литър вземи а другата нека е престояла 24часа. :ay: Пускай я смело, само не забравяй да и сменяш вода,че в тези малки аквариуми водата бързо се скапва. Храни я по-малко с качествена храна-има такива на сера,тетра и др. В никакъв случай не взимай чернодробна храна, или дафния. Храни веднъж дневно(по малко) като един ден от седмицата я оставяй гладна. :ay:

Ако решиш след месец и си вземеш голям аквариум да не пуснеш рибките същия ден. :av: Тогава се процедира по различен начин.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот velislav » Вто Юни 15, 2010 9:38 pm

Искам да попитам колко пари струва една бета.Рових из много сайтове но неможах да открия нищо.А и исках да попитам можели Бетите да живеят в Буркан.Благодаря предварително.
velislav
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Сря Юни 16, 2010 6:32 am

Може и в чаша да живее една бета, но дали ще стои красиво.. icon_dontknow Провери по магазините за цени.. Всеки различно продава. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот velislav » Сря Юни 16, 2010 10:57 am

от къде да сменям водата?моля ви пишете по-бързо защото утре на 17.6.2010 ще си купя риба
velislav
Животинче с въпрос

Мнениеот andaluz » Сря Юни 16, 2010 7:05 pm

Наливаш чешмяна вода в стъклен съд, оставяш я да престои в стаята 24 часа и тогава я сипваш в аквариума.
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот dodi1 » Пет Сеп 10, 2010 11:28 am

колегата казва да си земеш сифон но по добре си земи и един чистач AvatarSmileyFencing за да я изяжда
dodi1
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Сеп 10, 2010 11:35 am

dodi1 написа:колегата казва да си земеш сифон но по добре си земи и един чистач AvatarSmileyFencing за да я изяжда

"Чистача" не яде лайното на рибката(а като се натрупат в излишък може да се натровят рибите ил да плъзнат водорасли) и в много от случаите не може да изяде и оставащата храна. Затова са измилили "сифона". :ad:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Gothica » Чет Сеп 16, 2010 9:43 pm

Здравейте, отскоро много се запалих по акваристиката и започнах да чета доста материали от Интернет. Тази тема като цяло отговаря на всичките ми въпроси относно "началото", тъй като и аз се спрях на Бета. Имам обаче още няколко въпроса и ще съм много благодарна ако ми отговорите.
1. Един мой познат ми каза, че мъжката бета ще умре от самота, ако няма друга при нея... Това вярно ли е?
2. Бетите агресивни ли са към сомчетата, защото мисля да взема 1-2 заедно с охлювче и скарида.
3. Относно растенията... Имам желание да сложа в аквариума явански мъх като го закрепя към нещо на дъното, кладофора и евентуално ричия да плава на повърхостта... За аквариум 20-30л прекалено много ли ще дойдат растенията?
4. И последно трябва ли по някакъв начин да се увеличи твърдостта на водата, тъй като май тази в София е прекалено мека за бета?
Gothica
Животинче с въпрос

Мнениеот petere » Пет Сеп 17, 2010 11:28 am

от самота няма да умре. :ajaweki:Не запушвай цялата повърхност с ричия - тази риба поема въздух от горе.Ще я "удавиш", ако не може да взима въздух.
Peter
petere
В ятото

Мнениеот valnata » Пет Сеп 17, 2010 2:52 pm

Gothica написа:1. Един мой познат ми каза, че мъжката бета ще умре от самота, ако няма друга при нея... Това вярно ли е?
2. Бетите агресивни ли са към сомчетата, защото мисля да взема 1-2 заедно с охлювче и скарида.
3. Относно растенията... Имам желание да сложа в аквариума явански мъх като го закрепя към нещо на дъното, кладофора и евентуално ричия да плава на повърхостта... За аквариум 20-30л прекалено много ли ще дойдат растенията?
4. И последно трябва ли по някакъв начин да се увеличи твърдостта на водата, тъй като май тази в София е прекалено мека за бета?

1- изобщо не го слушай
2- със сомчета и охлюви можеш да я гледаш, но скаридата няма да оцелее. И за този аквариум не взимай големи сомове.. Да не ти набутат някой зверилник. Купи си "Анциструс", или два-три коридораса.
3- колкото са повече растенията толкова по-добре. Ако ричията направи гъст килим ще разреждаш.
4- нищо и няма да водата.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот velislav » Нед Окт 24, 2010 6:28 pm

защо рибата ми бета постаянно лежи
velislav
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Нед Окт 24, 2010 8:55 pm

Или са много лоши условията в аквариума или рибата е стара. [1255.gif] Кажи кога е пуснат аквариума, колко вода сменяш на седмица и каква е филтрацията... Бетите не живеят дълго и може да са ти набутали стара риба. Не са от най-подвижните риби и ако е взета преди ден два може да е стресирана. [smile161.gif]
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Окт 24, 2010 8:58 pm

И аз имах бета доскоро,така започна да лежи и се спомина... [mood_feelings_hurt.gif] [1255.gif]
Последна промяна slipknot_1996 на Нед Окт 24, 2010 9:05 pm, променена общо 1 път
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот valnata » Нед Окт 24, 2010 9:00 pm

Може и да е дърта, но като гледам снимката диагнозата ще е лоши условия(стартиране и поддръжка на аквариума).
Последна промяна valnata на Нед Окт 24, 2010 9:02 pm, променена общо 1 път
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Окт 24, 2010 9:01 pm

Те колко живеят долу-горе? hsuh
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот velislav » Нед Окт 24, 2010 9:06 pm

гледам я от 3 месеца сменям цялата вода на 4 дни аквата е 3л слагам Aqua safe нямам филтър
velislav
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Нед Окт 24, 2010 9:15 pm

Значи рибата ще умре съвсем скоро. Цялата вода никога не се сменя и един добре поддържан аквариум няма нужда от никакви препарати(за старт, против алги и др.) Поне си купи аквариум 20 литра(струва 5-7 лева) и едино аераторче с гъба. Вземи и растения, сипи камъчетата и сменяй седмично част от водата.. Абе започвай да четеш ако искаш здрави риби. :ag: Гледането на риПки не е лесна работа.. :av:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот gere-to » Вто Мар 27, 2012 4:03 pm

Вчера си купих мъжка бета. В зоо магазина ми дадоха храна за бети - sera bettagran и някакви капки, в които има полезна бактерия за създаване на био среда (sera bio nitrivec) или нещо такова. Вече разбрах че водата не се сменя цялатя. Гледам я в 2-3 литров аквариум. В аквариума има само едно малко растение което купих от зоомагазина. Аз имам и един 20-30 литров аквариум и в него имаше 11 рибки - останаха само 3(две сомчета и един барбус тетразона), умряха, защото се разболяха от Costia necatrix (По рибите се появява гълъбово сив белезникав налеп, който по-късно се олющва. Перките са слепени, разнищват се. Очите са мътни. Посветляване на хрилете). В магазина казаха, че това е заради био сридата, защото аз сменях цялата вода.
Страх ме е а сложа бетата там защото може да се разболее. Имам престояля вода с капки от тази полезна бактерия. Рибката седи в аквариума с вода от зоомагазина но нагреватиля и помпичката са при другите рибки затова съм светнала лампа на бетата.
Сега не знам дали да махна цялата вода или само част и ако махна само част от долу ще останат остатъци(акото на рибата). моля ви кажете ми какво да правя?
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот gere-to » Вто Мар 27, 2012 4:28 pm

Моля ви много
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Вто Мар 27, 2012 8:05 pm

В два литра каквото и да слагаш никаква среда не можеш да създадеш. Недей се набутва с капки. Трябва да създадеш условия в другия аквариум. Там е възможно, обаче трябва да прочетеш някои неща. Акитата на рибата не са проблем. В аквариума трябва да има грунд, желателно е да има живи растения и да не се сменя цялата вода. Смяна се прави веднъж седмично на 20-30%. Храниш пестеливо веднъж на ден, а един ден от седмицата ги оставяш гладни.

Този барбус го наблюдавай, защото ме съмнява, че ще хапе бетата и ще и накъса плавниците.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот gere-to » Чет Мар 29, 2012 6:50 pm

Сложих бетата при барбуса, но барбуса много го гонеше и му "хапеше" плавниците. Има доста укрития в аквариума но бетата изобщо не се крие а просто ляга на дъното и не прави нищо докато барбуса го хапе [smile3537.gif]
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Чет Мар 29, 2012 8:36 pm

Трябва да ги разделиш, иначе барбуса ще и нацепи плавниците. Той е много по-бърз и бетата няма шанс да избяга или да се скрие някъде, особено в 20 литра.. Подари го на някой този барбус.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот gere-to » Пон Апр 30, 2012 3:51 pm

мъжката бета се разболя! По плавниците и отзад се появиха бели неща от които плавниците и се слепваха и се ронеха. Но след като я преместих се разболя. Четох в интернет за различни лечения и понеже бетата е издръжлива риба повиших температурата на водата до 31 градуса, сложих 1 малко клонче от дърво и капки от една позната приятелка която също има рики които са се разболявяли от тази болест мисля че тези неща помогнаха, защото бялото се махна. След 1/2 седмици плавниците му не съм сигурна апочнаха да се сякяш накъсват но не от края а като дупки по перките ставаха. не съм сигурна какво му става!!! Момичето с капките прие да и подаря барбуса но може би утре ще дойде да го вземе. Започнах да купувам живи водорасли(има ли проблем да има и изкуствени водорасли или не). Още държа бетата отделно! миналата седмица си купих и женска бета и два хелера които заедно с барбуса са в големия аквариум.
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пон Апр 30, 2012 4:26 pm

Не е проблем, че има изкуствени растения. От лоша вода се получава това. Сменяй част от водата редовно, сложи и филтърче.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот gere-to » Пет Май 04, 2012 5:16 pm

момичето не дойде да си вземе барбуса :(
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот gere-to » Пет Май 04, 2012 6:52 pm

Моля,пускайте си обявите на правилното място.Ето я тук,твоята viewtopic.php?f=13&t=17985
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот gere-to » Чет Май 24, 2012 9:09 pm

Да ви попитам някъде бях чела че при наранявания при рибките(ако се хапят и се наранят)се появявали някакви неща които пречели на зарастването на раната(раните) и се лекували с калиев перманганат. Ако има такова лечение моля ви кажете колко трябва да се слага на литър. Разтвор ли се прави в друг аквариум и може ли директно да се слага при рибките ? ? ? ? ? ? ? ?
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот gere-to » Пон Юни 04, 2012 4:24 pm

има ли някой който да ми отговори
gere-to
Животинче с въпрос

Мнениеот Union » Вто Юни 05, 2012 7:36 am

Ако условията в аквариума са добри, нищо не пречи на раната да зарастне.
Ако обаче са лоши, по раната се образуват власинки или гъбично заболяване, дерматомикоза. Лекарството е JBL Fungol, ако няма и хората в зоомагазина са достатъчно запознати с акваристиката ще ти дадат някое аналогично. Ако рибката ти е болна от 24 май, когато си писала, няма шансове.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот gere-to » Пет Юни 08, 2012 2:23 pm

Тенкс за инфото.
gere-to
Животинче с въпрос

Re:относно риба бета

Мнениеот Marto_0badi » Нед Юни 26, 2016 9:58 pm

здравейте искам да знам дали мога да си гледам една мъжкариба бета в аквариум 3-4 литра с някаква украса . С какво да я храня и кога.Откъде мога даси взема такава много са красиви.
.
Аватар
Marto_0badi
Животинче с въпрос

Назад към Риби