Черен смок

Черен смок

Мнениеот Svogeboys » Вто Май 12, 2009 9:54 pm

Имам малък проблем с няколко смока на вилата.Те от край време си живеят в двора ни,като последния който видях беше дългъг 120см ,черен от горе с бял корем ,идея си нямам какви са точно ,за съжаление не го и снимах.Мислех ,че е смок-мишкар ,обаче са ми изяли семейството катерички ,които живееха в плевнята.Понеже знам ,че има и по-големи ,а в двора имаме коне,котки ,в скоро време се очакват и други животинки ,та идеята ми и въпроса е ,опасни ли са за някое живот (като изкл. мишките и плъховете) ,и какво да ги правя ,иска ми се да си останат понеже са красиви и безобидни за мен животни!?
Селянията не се определя от местожителството или месторождението ,а от манталитета !
Svogeboys
В ятото

Re: Черен смок

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 12, 2009 10:10 pm

Elaphe obsoleta
http://images.google.bg/images?hl=bg&cl ... F&aq=f&oq=

черния смок (Elaphe obsoleta). Той е оцветен в тъмно, почти черно, и със светли кръгчета. Смокът израства доста по-дълъг (над 2м.), с което трябва да се съобразяваме, когато избираме размерите на терариума. Данните за дължината не трябва да ви накарат да се откажете , понеже змиите, поради “ленивия” си начин на живот , имат относително скромни изисквания по към големината на терариума. Черният смок е отличен катерач, затова му е нужно дебело дърво или клон с груба кора. Той обича да се свива в клоните и да се припича на слънчевите лъчи или под лампата.
Любима фраза: "Опитвам се да овладея Хаоса" Професия: "Управител" Тел: 0879 469 340
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот bu6i » Вто Май 12, 2009 10:13 pm

:ab: малко е съмнително...това със катеричките :ab: ..как разбра ,че са ги изяли icon_dontknow
bu6i
Пчела майка

Мнениеот ViCToRy ; » Вто Май 12, 2009 10:28 pm

Няма опасност за конете и котките :ag: А катеричките са ги изяли, нищо чудно в скоро време да се заселят нови :ad: По вероятно е обаче просто да са се изнесли по няква причина :ab:
Но никой не знаеше какво прави Ставри, че тайно в избата си гледа динозаври :)
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот Svogeboys » Вто Май 12, 2009 10:31 pm

Ами от семейството катерички няма нито едно малко останало ,а няколко дни преди това бяха 4 ,и като го хванах беше доволно наял се ,което си му личеше,бтв макар и с размери почти колкото питона ми ,това животно стиска бая по-силно.Въпроса ми беше може ли да изяде или нападне патици,кокошки,зайци или се храни с мишки и плъхове (такива има в изобилие там заради струпаният фураж)?
Виктори ами не са се изнесли те си живеят там от както се помня ,е може с годините да са се сменяли семействата катерички ,но точно това си имаше потомство и само потомството липсва
Селянията не се определя от местожителството или месторождението ,а от манталитета !
Svogeboys
В ятото

Мнениеот OT6ELNIK » Вто Май 12, 2009 10:38 pm

Svogeboys написа:Ами от семейството катерички няма нито едно малко останало ,а няколко дни преди това бяха 4 ,и като го хванах беше доволно наял се ,което си му личеше,бтв макар и с размери почти колкото питона ми ,това животно стиска бая по-силно.Въпроса ми беше може ли да изяде или нападне патици,кокошки,зайци или се храни с мишки и плъхове (такива има в изобилие там заради струпаният фураж)?
Виктори ами не са се изнесли те си живеят там от както се помня ,е може с годините да са се сменяли семействата катерички ,но точно това си имаше потомство и само потомството липсва

Всичко много зависи както от размера на влечугото така и от размера на плячката , също и от метаболизма .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот Svogeboys » Вто Май 12, 2009 10:40 pm

Ами това дето хванах беше дълго точно 120 см ,понеже го държах докато го премерихме ,но има и по-големи ,предполагам че се размножават в двора ни и едва ли го напускат когато и да е ,при условие ,че там имат храна и никой не ги закача.
Svogeboys
В ятото

Мнениеот OT6ELNIK » Вто Май 12, 2009 10:42 pm

Svogeboys написа:Ами това дето хванах беше дълго точно 120 см ,понеже го държах докато го премерихме ,но има и по-големи ,предполагам че се размножават в двора ни и едва ли го напускат когато и да е ,при условие ,че там имат храна и никой не ги закача.

Съвсем нормално е ако има храна и да има ловци .
OT6ELNIK
В ятото

Мнениеот Aquila » Сря Май 13, 2009 9:27 am

zoomaniak написа:Elaphe obsoleta
http://images.google.bg/images?hl=bg&cl ... F&aq=f&oq=
Да ако вилата му е някъде в щатите :bu:
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Сря Май 13, 2009 10:08 am

Svogeboys написа:Въпроса ми беше може ли да изяде или нападне патици,кокошки,зайци или се храни с мишки и плъхове (такива има в изобилие там заради струпаният фураж)?

Смок 120см не може да изяде заек или кокошка. Много са му големи. В БГ малко змии достигат 2м и то много рядко, но и тогава не е сигурно, че могат да хапнат заек. Виж за малките зайчета не е така де... но майката едва ли ще позволи да и изядът зайчетата :ag: Абе може а се каже, че животните ти са в безопасност. :ab:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот bu6i » Сря Май 13, 2009 8:30 pm

Aquila написа: Да ако вилата му е някъде в щатите :bu:

:ab: ..аве чудно ми стана и на мен...ама то темата е за друго...та да не издребняваме :ab: ...Своге ,ако пусне снимки ще го видим къф е тоя "черен смок" :ab:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот hyla » Пон Май 25, 2009 6:32 pm

Както каза Иво Elaphe obsoleta в България няма
Някакъв смок е, но описанието ти е "оскъдно", може би Dolichophis caspius, най-големия наш смок или Zamenis longissimus. И двата вида са тъмни отгоре със светли кореми.И двата вида навлизат в селскостопански площи и домове.
За катеричките и аз се съмнявам. Дори да е изял една, едва ли ще успее наведнъж да изяде и четирите, те няма да седят и да си чакат реда,нали :ad:
Малките просто може да са напуснали гнездото.
Вреда за домашните животни няма, виждам само ползи :ay:
Много ще се радвам на снимка на това животно :ah:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот Svogeboys » Сря Май 27, 2009 8:19 pm

Абе то като няма работа няма ,но точно сега имам много и нямам хич време да ида за два,три на вилата ,за да мога да го хвана и снимам ,но при първа възможност ,ще го направя :)
Svogeboys
В ятото

Мнениеот xankrum » Вто Юли 21, 2009 12:16 pm

невъзможно е да е изял и четерите катерички както каза hyla те няма да седят и да си чакат реда.иначе за другите животни като крави,кози коне и други селскостопански няма проблем-безобидни са.Аз също искам да видя снимка на тоя смок защото се съмнявам за няколко вида :ah:
Аватар
xankrum
В ятото

Мнениеот sadasd » Съб Авг 29, 2009 9:47 pm

Svogeboys снимки направи ли да го видим тоя "черен смок" :ad:
sadasd
Животинче с въпрос

Мнениеот xankrum » Сря Мар 24, 2010 7:58 pm

Какво стана със снимките? Мина много време вече, сега видях темата и реших да пиша...
Аватар
xankrum
В ятото

Назад към Змии Serpentes