Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Лечение на хроничен абсцес при зайци

Лечение на хроничен абсцес при зайци

Мнениеот zozzly » Пет Май 21, 2010 6:45 pm

Здравейте, казвам се Зорница и искам да споделя с всички, на които тази информация може да помогне, личния ми опит за лечението на хроничния абсцес при декоративните зайци. Не съм специалист по ветеринарна медицина, но имам заек, който имаше същия проблем.

ПРЕДИСТОРИЯТА:
Ако ми позволите ще ви разкажа историята хронологично. Преди шест години моят приятел държеше да ми подари декоративен заек, защото никога не съм имала животно, а това ми е било мечта от дете. При което аз избрах едно прекрасно същество със сиво-бяло козина и щръкнали уши. Той (мъжки е) е по-гальовен от котка и се радва на огромно внимание и свобода из цялата ми стая.
Когато преди шест години дойде у нас бих могла и да предположа какво ще се наложи да изтърпи той и ние покрай него. Преди три години в лавата част на главата, между окото и носа, се появи гнойно образувание, което нарастна изключително бързо. Заведохме го в една малка ветеринарна клиника, където (както сигурно знаете щом четете това) направиха разрез, промиха го и ни го дадоха да го промиваме вкъщи докато заздравее без да могат да дадат обяснение за причината, която го е предизвикала. Всичко което ни казаха беше, че това се случва често при зайците, рецидивира и НЯМА лечение. Реших да сменя клиниката! Избора ми попадна върху Обединена ветеринарна клиника като най-голяма и „реномирана” във Варна.
За съжаление първият доктор беше прав и абсцеса започна да се появява отново и отново все по често - началото през 3 месеца, след това през 2, докато накрая се появяваше през наколко седмици. Всеки път горкото животинче беше подлагано на същата инвазивна процедура с упойка, а накрая и без, за де не навредят на черния му дроб. За въпросната процедура забележете се плаща по 20-30 лв. Запознах се с ВСИЧКИ лекари във въпросната клиника – един от друг по-незаинтересовани (колкото и да не изглежда така) и НЕКАДЪРНИ.
Последният път когато отидохме по спешност беше защото забелязах замъгляване на окото му. Това беше причинено от гнойта, която беше започна да излиза през слъзния канал на окото. Лекарката каза: „Киста! Ще трябва не след дълго да се отстрани окото! Слагайте капки!” Бях УЖАСЕНА! КАК ТАКА! Представяте ли си как аз, която трябваше да се грижа да това животно, трябваше да реша да го осакатя доживот или да реша, че е по-добре да го убия вместо това?!?!

РЕШЕНИЕТО:
Моят приятел тагава, вече със сериозни съмнения в компетентността на ветеринарите, реши, че трябва да вземем нещата в свои ръце. Прибегнахме до неизчерпаемия източник на информация – интернет. Никой в България не беше чувал такова лечение. Представете си изненадата ни когато установихме, че зад океана в САЩ за този често срещан проблем има известно лечение, прилагано от 60-те години на миналия век, за което има изчерпателни научни статии.

http://www.morfz.com/bicillin.pdf - това е оригинала на статията, която ни помогна.

Започнахме да търсим необходимия за схемата на лечение penicillin G benzathine/ penicillin G procaine или bicillin. Намерихме го във ветеринарна аптека под търговкото наименование Duplocilline LA 100 ml – водна суспензия за инжектиране съдържащ в 1 мл - Procain benzylpenicillin 150 000 I.U. и Benzatin benzylpenicillin 150 000 I.U. (общо 300 000 единици в 1 мл).
В листовката е опомената препоръчителна доза от 1мл на 10кг през 72 часа. Ние обаче решихме са се придържаме към схемата на лечение в статията:

- за зайци под 2,5 кг - 75 000 единици (или 1/4 мл от същия препарат - Duplocilline LA) през 48 часа за 8 седмици, след което 75 000 единици през 72 часа за 4 седмици.
- за зайци над 2,5 кг - 150 000 единици (или 1/2 мл от същия препарат - Duplocilline LA) през 48 часа за 8 седмици, след което 150 000 единици през 72 часа за 4 седмици.

Това е иначе простата схема на лечение, която приложихме и след която моят заек вече година и половина е жив, разминал се на косъм от смъртта, без да е имал рецидив на абсцеса.

НЯКОИ ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ:
Казват, че с всичко се свиква. Това, че се съгласявам с това иначе общо твърдение е свързано точно с лечението на домашния ми любимец.
Не съм плашлива, не ме е страх от инжекции или други подобни, но когато трябваше да гледам как малкото пухкаво зайче се мъчи всеки път след операция в началото едва не припадах. После започнах сама да го промивам. Когато разбрахме за това лечение отодохме отново до клиниката с разпечатана статията и се оказа, че ние обясняваме на лекарита какво е лечението! Удариха ни първата инжекция и това беше. Прибрахме се и помислихме, че такова продължително лечение ще трябва се провежда вкъщи, защото не може през ден в продължение на три месеца да ходим до другия край на града заради това. След като баща ми би една инжекция, приятеля ми също се опита следващия път, реших, че трябва да бъда силна и да се погрижа за това, защото нося пряка отговорност. Така до края на лечението бях била повече инжекции отколкото бях виждала през живота си. А как?
Не всички зайци са кротки и съдействат като моя. Дори в клиниките винаги има някой, който асистира. Аз го правих сама. Беше важно в стаята да е тихо за да не се плаши той и да не се притеснявам допълнително аз. Имах една голяма кърпа за плаж, която постилах на земята. Проготвях всичко, което ми трябва до мен. Взимах зайо и сядах на глезените си (както сядат на японските чаени церемонии) и го слагах на земята между краката си обърнат към мен. Така той няма къде да отиде, а и се чувства сигурен. Инжекциите се поставят подкожно. Важно е да забивате иглата в задния бут по посока на опашката, а не по посока на корема, защото има опасност да перфорирате някое черво. Имайте предвид, че кожата на зайците е изключително дебела и ше ви трябва доста усилие да я пробиете. Забивайте иглата косо докато сте хванали с пръсти част от кожата. Моят заек се плашеше повече ако инжектирах по-бързо антибиотока отколкото от самото забиване на иглата. Имайте предвид, че ви трябва доста дебела игла, защото антибиотика е ставнително гъст, а ако е по-тънка може и да се счупи при забиването (кожата наистина е адски дебела). Не помня точно иглите какви бяха – по добре попитайте ветеринар за това (бяха със кафеви накрайници ако това ще помогне). Самите сприцовки е по-добре да са тънки – за малки дози, защото така ще прецените по-лесно точната доза. Всеки следващ път правете инжекцията на другия бут. Както е указано в листовката на препарата. Най-добре си водете дневник – датата, часа и от коя страна сте сложили последната инжекция. Имаше случаи когато при забиване на иглата засягах кръвоносен съд – тогава трябваше да я извадя и сложа отново, за да е подкожно - не венозно или мускулно. Не забравяйте да почистите с памук със спирт мястото на инжекцията (така и козината няма да Ви пречи да виждате кожата). Не забравяйте и, че в иглата не трява да има никакъв въздух!!!
Казват, че зайците имат висок праг на болката и предполагам е така. Съжалявам, че все пак трябваше да изтърпи всичко това и чак накрая открихме схемата на лечение, но по-добре късно отколкото никога както казват. Той много ми помогна – сякаш знаеше, че е за негово добро и трябва да го изтърпи. Няма нужда да Ви обяснявам колко съм разочарована от ветеринарните лекари – не знам дали беше заради 30-те лева сигурен доход на процедура или от некомпетентност и нежелание да потърсят решение, но се надявам, че моя опит може да помогне и на Вас. Не губете надежда! Вашите пухчовци все още имат шанс – който каквото и да Ви казва – знам го от личен опит и го разбрах по трудния начин, но съм щастлива, че сега зайо е до мен!
zozzly
Животинче с въпрос

Re: Лечение на хроничен абсцес при зайци

Мнениеот meri » Нед Май 23, 2010 3:17 pm

Напълно разбирам всичко, но това което искам да ви попитам е....самолечение ли препоръчвате на хората?
Не смятате ли, че е доста опасно начинание , не всички лекари са некомпетентни, вредата от самолечението е много по-голяма, отколкото лечение от лекар. Има доста опасни антибиотици и лекарства, които не се прилагат при зайци, това че при вас е имало резултат, значи ли че при всички ще има,в зависимост от причината.

И не е препоръчително да се посочват наименования на лекарства в такива случаи,когато се препоръчва самолечение.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zozzly » Нед Май 23, 2010 5:36 pm

Здравейте meri,
зъпросът Ви е основателен. Не, не препоръчвам абсолютно нищо. Споделих своя опит, който беше успешен и основан на сериозно проучване на ветеринарната практика в САЩ за този конкретен проблем.
Знам, че има лекарства, които не се прилагат и дори са летални. Ако сте обърнали внимание на линка към научната статия - там са дадени не само възможните търговски наименования на антибиотика, а и съдържанието, за да няма грешки.
Не твърдя, че ще действа на 100% това лечение във всеки един случай, но аз реших да го приложа в момент, когато животното беше на крачка от смъртта.
Предполагам, че ако Вие самия/ата не сте с ветеринарно образование, то поне имате добър опит с ветеринарните лекари, за което се радвам и което обяснява по-острата Ви реакция. Видях, че сте в група Кучета. В тази връзка, ще кажа, че в България, традициите в лечението на кучетата са малко по-дълги, докато зайците до неотдавна се ползваха само за яхнии!
И отново - не препоръчвам самолечение. Ако някой подобно на мен е преживял достатъчно операции на животното си и няма какво да губи... то може да реши, че има още една надежда.
zozzly
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Май 24, 2010 11:16 am

Надежда винаги има, както и добри лекари, само трябва да знаеш къде да ги намериш.

При лечението на животните всичко е индивидуално, на едни понася, на други ...не. Всичко зависи от начина на отглеждане, хранене, и много, много други важни неща.
Понякога и хората сами са виновни за състоянието на любимците си.
И за зайци вече има доста добри лекари, които не отстъпват по нищо на чуждстранните.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zozzly » Пон Май 24, 2010 3:14 pm

Надявам се да сте прав/а. Ако знаете иманата на такива, моля споделете ги с тези, които имат нужда!
zozzly
Животинче с въпрос

Мнениеот mimityyy_99 » Нед Фев 27, 2011 9:18 am

meri написа:Напълно разбирам всичко, но това което искам да ви попитам е....самолечение ли препоръчвате на хората?
Не смятате ли, че е доста опасно начинание , не всички лекари са некомпетентни, вредата от самолечението е много по-голяма, отколкото лечение от лекар. Има доста опасни антибиотици и лекарства, които не се прилагат при зайци, това че при вас е имало резултат, значи ли че при всички ще има,в зависимост от причината.

И не е препоръчително да се посочват наименования на лекарства в такива случаи,когато се препоръчва самолечение.

Бих казала че точно това търсех!Аз съм от село не е някъде затънтено но човек като не може да намери ветеринар и трябва да се оправи сам освен ако не иска да му умре животното.
Браво за съвета който даде.Аз имам хамстер но то йне е болен от ''абсцес''
mimityyy_99
Животинче с въпрос

Мнениеот fabianaa » Нед Дек 29, 2013 11:22 am

Хахаха да самолечението помогна и на нас когато преди 5 години имахме същия проблем и ни направиха 3-4 операции. Ветеринарите са некадърни. Аз също намерих това лечение в чужд форум и го приложих...всичко мина чудесно и нямаше рецидиви...сега една част от ветеринарите във Варна знаят за Дуплоцилина ... прилагат го, ама сякаш по изгодно им излиза със скалпела...нямам думи. Ако искате вярвайте на ветеринарите животинчето си е ваше... но отговорността остава вас ... антибиотика е безвреден и мнооого ефективен. ЕДИНСТВЕНОТО РЕШЕНИЕ Е .... без коментар. Ние сме вече на 10 години ... ако не беше това лечение ...нямаше да доживеем и 6.
Само една вметка.... след всяка инжекция мястото трябва да се разтрие добре... защото иначе кожата става малко по - плътна :) Вземайте си антибиотика и дерзайте... без значение какво е мнението на ветеринаря ... т него се иска само да бие инжекциите без много много да си отваря устата!!!
Аватар
fabianaa
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Дек 29, 2013 12:41 pm

А, ако всичко беше протекло различно....ветеринарите пак щяха да бъдат некадърни,нали?
без значение какво е мнението на ветеринаря ... т него се иска само да бие инжекциите без много много да си отваря устата!!

Малко пресилено изказване, не смятате ли?
Не си представям какво щяхте да говорите, ако лекарството беше навредило....защото го има и този момент.
А освен това, за да повярвам на нещо подобно, някак без доказателства, думите увисват във въздуха....разбирате ли?
Може би е въпрос на късмет,кой знае....което е много рисковано, освен това лекарите не са чак толкова некадърни....шансът да помогне е голям, но още по-голям е рискът от вредата, защото човек без знания и опит трудно може да прецени и определи. Да не говорим за много други неща, които немедицинските лица не знаят(предполагам и Вие не сте, както и аз не съм),но никога не препоръчвам самолечение,защото в повечето случаи вреди....
Не знам какво разбирате под некадърен ветеринар, но няма такива, според мен има по-знаещи и по-незнаещи лекари, което пак е трудно да се определи и дори не съм сигурна, че точно така трябва да се каже.
Не смятайте,че се заяждам....просто съм виждала различни случаи на самолекувани животни, не лекувани и т.н. Никога не бих препоръчала човек сам да прилага лечение, освен, че не знае какво прави,има много други причини, а дори и да прочете някъде нещо, не е достатъчно...

viewtopic.php?f=152&t=222
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот airine » Нед Юли 13, 2014 7:57 am

Мацко, моля те, кажи ми откъде може да си взема това лекарство.
Моята история е почти същата. Една вечер, докато играехме забелязах, че зайчето ми държи главата си на една страна. В 00:00 през нощта отидохме в Обединена ветеринарна клиника във Варна, където му поставиха диагноза "енцефалитозун куникули" и от вторник до събота я лекувахме за това. Няма какво да изпадам в подробности - нерви, стрес за мен и за зайчето, много пропилени пари...
Първият ден бе малко по-добре, но после започна да не се храни, да не пие вода, а главата продължава да държи в тази поза. Започнахме лечение за втора, непозната инфекция, започнахме да ходим там по 2 пъти на ден, бяхме на системи... докато съвсем случайно в събота, докато чакахме системата да изтече, не й напипах абцеса... който се оказа явна причина за цялото й страдание досега. Лекарят просто вдигна рамене и каза, че е възможно и "жалко, че не сме го усетили досега". Каза, че явно било зъбче, което е прорасло надолу и е нужно да се направи операция.
Днес е неделя... зайчето ми се е проснало на земята и само лежи, храним се със сокове и пюрета по малко, но на често, защото явно я боли, абцесът става все по-голям и слиза все по-надолу по врата й.... И ЧАКАМЕ ДА СТАНЕ ПОНЕДЕЛНИК ВЕЧЕР, ЗА ДА ДОЙДЕ НА СМЯНА ЛЕКАРЯТ, КОЙТО РАЗБИРА ОТ ТЕЗИ НЕЩА И ТЕПЪРВА ДА НИ НАПРАВИ СНИМКА И ДА НАЗНАЧИ ЛЕЧЕНИЕ!!!
airine
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Юли 13, 2014 9:10 am

Не ти препоръчвам самолечение. Не го прави, все има лекари, които разбират от зайци.
Прочети статията, но помни, че е само за информация, не за самолечение viewtopic.php?f=220&t=19478
Ето тази клиника доста я препоръчват http://www.ultravet.eu/
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот OTTO » Пон Авг 18, 2014 3:25 pm

Здравейте ,

Имам зайче , за което от години полагам доста грижи , понеже редовно страдаме от проблеми със зъбите .Той е със обратна захапка и всеки месец се налага да ги чупим с клещи . Преди 1 година бе опериран от абцес и се беше оправил.

Препоръчвам ви , да заведете вашият любимец на няколко ветеринаря ,всеки един ще ви каже различни неща :).След което сами трява да вземете решение какво да правите . Реакцията на повечето хора е няма какво да се направи защото пак ще се появи .
Започнете да четете малко сайтове на EN или FR има страшно много имфо за зайците .

Ако абцесът е по-малък , този антибиотик Duplocillin LA (Пенецилин, но с инжекция мусколно ), поглъщането на пеницилин от зайците през устата е отровно,както е описано по схемата по-горе би бил доста ефективен според мен . Много лекари не го препоръчват защото не се знае как ще се отрази на стомахчето на вашето животинче и освен това е неоходимо заекът да се храни добре и да няма проблеми с теглото.

Сега борим нов голям абцес . 2-3 месеца давах enrofloxacin , но ефекта беше никакав . Абцесът растеше денонощно .

От 1 месец му бия инжекции и ми се струва , че разстежа на абцеса започна да се позабавя.

Чесно казано съжалявам , че нямах смелост да започна с това лекарство по-рано .
Аватар
OTTO
Животинче с въпрос

Мнениеот venydolly » Пет Авг 22, 2014 4:32 pm

Здравейте,моля кажете при такъв абцес,споменатото лечение след операцията ли да се прилага или ....?!Моята Долли също има ж момента на долната челюст и много се притеснявам,тъй като вет. каза че има риск ,моля ви за отговор
Аватар
venydolly
Животинче с въпрос

Мнениеот Honey89 » Съб Сеп 13, 2014 10:59 am

Здравейте. Можете да биете дуплоцилин на зайче с всякакъв абсцес, по принцип се бие през ден, 0,25 мл за зайче с тегло около 2 кг.
Моят заек има абсцес, който е доста зле, има инфектирана кост, но го поддържаме жив, благодарение на антибиотика вече година и половина.
Може да го поръчате от някоя ветеринарна клиника, но трябва да се научите как да биете инжекцията, ако костта при Вашето зайче не е засегната, няма нужда да се бие толкова дълго инжекция.
Аватар
Honey89
Животинче с въпрос

Назад към Зайци