Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Съвети за ново зайче

Съвети за ново зайче

Мнениеот mini_hami » Съб Май 05, 2012 11:11 am

Ще си купувам зайче и прочетох много за декоративните зайчета напоследък ..например как се хранят,как се приучават и т.н. но се опасявам ,че може да съм пропуснала нещо важно . Ако може някой да ми каже най-важните неща за зайчето и за отглеждането му ще съм много благодарна ! :ah: :ax:
mini_hami
Животинче с въпрос

Re: Съвети за ново зайче

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 11:19 am

И на мен за рождения ми ден ще ми взимат зайче :bp: ,понеже от много време искам ^^ и изчетох доста . Питай ,каквото искаш и ще се опитам да ти отговоря :ab:
What doesn't kill you makes you stronger !!
This is your life and your life is your story ..write it !
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Съб Май 05, 2012 11:21 am

sweet_candy :ax: невероятна си :ba: . Ако си прочела някъде може ли да ми кажеш как точно се приучава зайчето,за да свикне с мен :ah: Благодаря предварително ! :ax:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 11:28 am

Естествено :ay:
Първите дни на заека в нашия дом

Вече сте взели заека и го водите в къщи,където има клетка, която го очаква. Самото пътуване е голям стрес за заека,а липсата на клетка - още по-голям стрес.

Поставете заека в клетката и го оставете на спокойствие 2-3 дни,защото и без това му се налага да се осъзнае и свикне с : новите звуци, новите миризми,новата клетка, новото хранене,новите хора.

Това е твърде сложно за едно малко зайче, не го правете още по-сложно.

Много често неопитните стопани прекаляват с вниманието си,постоянно досаждат на заека,преместват го на различни места и предзвикват стресови разстройства.Тези разстройства имат не само психологичен,но и физически характер- проблем с храносмилането( което много често е смъртоносно).

Дайте възможност на заека да свикне.

Зайците различават гласовете

Може и да се учудите, но зайците различават гласовете,общувайки с вас, те ви познават. Колкото до звуците, зайците са много впечатлителни и не понасят шума, писъците,крясъците...Избягвайте да подлагате заека на такива сериозни ситуации.

Пускаме заека извън клетката

След първите 2-3 дни можете да започнете да пускате заека извън клетката на разходка.Не му досаждайте, дайте му шанс да направи всичко самостоятелно.
Вероятно в началото заека няма да се реши да излезе, а просто ще гледа от вътре, няма нищо страшно,след няколко дни ще го направи. Когато се убеди,че е в безопасност,ще изтича и ще започне да изследва територията.

За да го успокоите, можете да го погалите,почесвайте само ушите и челото,говорете му ласкаво.Това много ще помогне на заека да свикне с вас.

Никога не хващайте заека внезапно и отгоре,малките имат силен инстинкт на жертви и с тази постъпка можете да го уплашите смъртоносно.Седнете на пода и общувайте със заека на едно ниво.

Не го хващайте веднага, той сам ще се приближи към вас, ще привикне към ласките и даже ще скача по коленете ви, но едва ли ще се задържи дълго там. Ако скочи на коленете ви,започнете да го галите,почесвате.Съвсем скоро ще утихне, ще полегне,за да получи максимум удоволствие.

За да повдигнете заека хванете го под предните лапи и под задника,дръжте го здраво, защото е много подвижен.Можете да го поставите на лакът,това е напълно удобна и безопасна поза,главата трябва да се намира във свивката на лакътя, така ще бъде по-спокоен.

Забранява се да взимате заека за ушите или за холката,това гарантира сериозни травми.

Следете да не скача от високо, да не скача от ръцете ви и да не падне.Костите им са много крехки,много лесно може да си счупи гръбнака.

И не забравяйте,че всеки заек си има характер.
Всички зайци обичат масажа,можете да го масажирате лекичко по тялото.

Приятно четене :ax:
Последна промяна meri на Съб Май 05, 2012 1:00 pm, променена общо 2 пъти
Причина: Не трябва да се пише с болднат текст,нито в червено.
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Съб Май 05, 2012 11:31 am

Много благодаря ! :ax:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот mini_hami » Съб Май 05, 2012 11:58 am

btw никъде не намерих по колко години живеят . Ти знаеш ли и ако не знаеш ако може някой да отговори на въпроса ми ще съм много благодарна :ax:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 12:47 pm

mini_hami написа:btw никъде не намерих по колко години живеят . Ти знаеш ли и ако не знаеш ако може някой да отговори на въпроса ми ще съм много благодарна :ax:

Продължителността им на живот варира в зависимост от породата, обикновено е от 5 до 15 години. :ab:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Май 05, 2012 1:00 pm

Чете ли статиите във форума,ако ,да....значи ще имаш отговори на всички въпроси. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mini_hami » Съб Май 05, 2012 4:19 pm

Да,четох но явно не колкото sweet_candy (btw благодаря много за помощта ..със сигурност ще си добра и грижовна майка на зайчето си! :ba: ). А мини зайчетата до каква възраст горе-долу достигат?
П.П. извинявам се,че съм толкова нахална с въпросите си,но искам да знам всичко и на зайчето ми нищо да не му липсва ! :ab:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 4:25 pm

Не съм много сигурна,но мисля ,че то живее между 5 и 15 години, като най-често достига възраст под 10 години. Като цяло по-малките зайчета живеят по-кратко. :ab:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 4:43 pm

mini_hami написа:Да,четох но явно не колкото sweet_candy (btw благодаря много за помощта ..със сигурност ще си добра и грижовна майка на зайчето си! :ba: ).

Благодаря много :ah: :ba:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот МоРковче » Съб Май 05, 2012 5:50 pm

На теория живеят 5-15 години , но нали знаете , че го има и фактора начин на гледане и какви ежедневни грижи е полагал стопанина за зайчети си.Такаче за да доживеят определената за максимална възраст на определената порода , зайците трябва да са гледани оптимално добре :ay: .Успех и на двете ви с начинанието в отглеждането на зайчета.
Винаги бъди себе си,колкото и да е трудно в днешно време :)
Аватар
МоРковче
В ятото

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 6:07 pm

Благодаря морковче ! :ax:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Май 05, 2012 8:34 pm

Но като за начало е много важно на каква възраст и от къде смяташ да го купиш.След това е правилното хранене и отглеждане.Да има сено и винаги нещо за гризане,да се следят зъбите и храносмилането.И много е важно да не прибързваш при покупката,а да поискаш някой сведения,но както знаем в зоомагазините често лъжат,особено за възрастта и произхода.Да гледаш дали не е болно,прочети статиите в раздел мед.статии гризачи.Не мога да ти сложа линкове на всички,както и другия раздел гризачи,има и снимки как не трябва да изглежда заека.Много,много внимавай.Продължителността на живот зависи от условията на отглеждане,хранене и т,н.
И не на последно място,особено важни са ваксините и обезпаразитяването.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 05, 2012 8:55 pm

Аз вече си харесах зайче,в един зоомагазин. Личи си,че е малко и козината му е лъскава и гъста. Когато отидох до клетката,то първо дойде (бяха 3) и си подаваше муцунката навън ..даде ми да го помилвам през решетките и след това подскачаше и бягаше в клетката си. :bp: Беше най-енергичното зайче от всички там ,но предполагам,че до 23.05 няма да се задържи :ajaaski:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Нед Май 06, 2012 10:51 am

:ajaaski: не може ли да се направи нещо по въпроса? Задължително ли е да се вземе на 23.05 :(
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Нед Май 06, 2012 10:58 am

Тогава трябва да е ,защото е за рождения ми ден ..мислех да дам капаро,и да го запазят,защото се влюбих в него още като го видях :ba: btw mini_hami видях,че и ти си от Стара Загора ,мога да те заведа до този зоомагазин ..всички са добре отглеждани и здрави :ab:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Нед Май 06, 2012 11:02 am

Ще е супер :ab: значи да питам за всички неща ,които Мери изреди така ли?
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Нед Май 06, 2012 11:03 am

Ето малко информация :ay: viewtopic.php?f=133&t=5130
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Вто Май 08, 2012 8:24 pm

Извинете,че пак ви занимавам с моите въпроси,но търсих и не можах да намеря дали зайчетата подлежат на дресировка. Та въпроса ми,както вече се досетихте е : Подлежат ли зайчетата на дресировка? Благодаря предварително :ax:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот viki-Ivanova1 » Вто Май 08, 2012 8:32 pm

Според мен не за мен само кучетата подлежат на дресировка и тези зайчета морски свинчета и други не подлежат може би има някакъв начин да го дресираш но то е с големи осилия
Аватар
viki-Ivanova1
В ятото

Мнениеот sweet_candy » Вто Май 08, 2012 8:33 pm

За каква дресировка говориш? Може би могат да се научат на някои неща,но не съм сигурна ..по-добре някой по-компетентен по въпроса със зайчетата да каже :ab:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот Милето » Вто Май 08, 2012 8:37 pm

Елементарни неща могат да научат - например името си, кратки заповеди, но за истинска дресировка мисля , че не може да става тук дума.
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот mini_hami » Вто Май 08, 2012 8:38 pm

Имах приятелка,която беше научила зайчето си да идва при нея като го извика,гонеше я (бягаше след нея) и правеше осмици между краката и :ai: интересно ми е ,дали и аз ще мога да науча моето зайче на нещо такова :ay:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот Милето » Вто Май 08, 2012 9:33 pm

Ще можеш. Моето зайче вече си знае името. Осмици правят , когато са щастливи и доволни и търсят контакт с хората.
Нашият Топси постоянно се върти около нас и все внимаваме да не го настъпим. :ajaweki:
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот sweet_candy » Вто Май 08, 2012 9:44 pm

:ag: Голям смях пада предполагам :ag:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот Милето » Вто Май 08, 2012 9:46 pm

Голям!

Имаме код - когато някой види, че зайчето е решило и излиза от клетката, надава боен вик - "Заек зад бордааа!" , т.е внимавай за пухкави топки. :ajaweki:

Когато някой знае, че зайо се разхожда в някоя стая, преди да влезе, чука, за да се махне зайо от вратата, ако е застанал там. :ajaweki:
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот sweet_candy » Сря Май 09, 2012 9:46 am

:ajaweki: :ajaweki: невероятно зайче си имате :ax:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот mini_hami » Съб Май 12, 2012 11:01 am

Искам отново да ви питам нещо,и се извинявам ,че задавам толкова много въпроси,но просто искам всичко да е ок. Та ..мисля когато зайчето ми свикне с мен да му оставям клетката отворена денонощно,и то да си живее на практика в стаята ми. Не ме интересува мръсотията - готова съм да му чистя и когато няма да ме има вкъщи за повече от 1 час ще го прибирам в клетката,но се чудя дали това е добър начин за отглеждане. (ще обезопася стаята си,както и другите) :ba:
mini_hami
Животинче с въпрос

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 12, 2012 11:04 am

Щом всичко ще е обезопасено и зайчето няма къде да отиде или да се нарани,защо да има проблем? Аз лично мисля,че това е най-добрият вариант за отглеждане,защото зайчето е свободно :ab: . Съфорумници се грижат така за свинчето си,може да видиш,ако искаш :ax: viewtopic.php?f=203&t=17703
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Мнениеот valnata » Съб Май 12, 2012 11:05 am

Колкото повече място има, толкова по-добре е за заека. Стига да са скрити кабелите и др. опасни неща.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот sweet_candy » Съб Май 12, 2012 12:02 pm

Съгласна съм :sunny:
Аватар
sweet_candy
В глутницата

Назад към Зайци