Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Материали за направа на заешка клетка!

Материали за направа на заешка клетка!

Мнениеот ана » Съб Мар 15, 2014 2:24 am

Здравейте, колеги по заешки неволи! От скоро имам декоративно зайче, мисля че породата му е холандско джудже, но не съм 100% сигурна. Реших да му направя много голяма и просторна клетка, но ми е нужна повече информация за материалите, които мога да използвам.
И така:
1. Дъното искам да е пластмасов леген, но въпросът ми е от какъв материал може да е, има ли някакви по-специфични изисквания или може да се използват всякакви, които се продават по пазарите?
2. Решетките от какъв материал да са? Може ли да се използва поцинкована такава или трябва да е задължително от неръждавейка?
3. Има ли ограничения по отношение на използваните дървени плоскости? Примерно, може ли да се използват шперплат, пдч и други, които са лепени с лепило?
4. Може ли да с използват предмети от имащи по тях епулксидна или полиестерна смола, явтокит?
Аватар
ана
Животинче с въпрос

Re: Материали за направа на заешка клетка!

Мнениеот Bamo » Съб Мар 15, 2014 3:50 pm

Здравей!
1) и 2) Ако не намериш решение на първите 2 въпроса, то по-добре отиди в някой злоомагазин и му купи една готова ГОЛЯМА и хубава клетка. Вътре му сложи едно кашонче за къщичка, там ще си се крие редовно. Според мен ще ти излезе почти същата цена, за да си купиш готова клетка, отколкото да купуваш материали, да влагаш труд и да губиш време. Но все пак ако искаш да направиш нещо уникално - ще трябва да отделиш съответното време. Според мен няма изискване за легена - измий го хубаво и ако няма как да го загризе, няма да има проблем.
Решетките ако не ръждясват, също са без значение. Въпроса е да не се появи ръжда, която да реши някой ден да гризе и да поглъща. А ти как ще ги захващаш решетките - заваряване, друго? Или говориш за готова мрежа? Просто от любопитство питам.

3) Доколкото за дървенията - ако не я гризе и поглъща няма да има проблем. Но обикновено ако няма какво друго да гризе ще я нападне. В такъв случай е важно при дъвкането да не се отделя лепилото и да попада в устата на заека. Най-фатално ще е ако вземе да поглъща парченцата.

4) За смолата и автокита, както и за всякакви изкуствени материали - най-добре да ги няма! Ако все пак ги използваш (и то в минимални количества!) - да не попадат в устата на заека. Също много важно е да не се отделят летливи вещества, които да го задушават с времето. Например, чел съм, че от боровите(чамовите) стърготини се отделят феноли (и/или други вредности), които при определени ситуации могат да се окажат фатални, защото с времето увреждат черния дроб на животното. Ето един случай - операция с упойка, черният дроб вече е увреден от вредностите отделяни от дървесните стърготини, заека не може да се възстанови и умира. [1] [2] И тук искам да вметна, към всеки който чете това изречение: ПОДЯВОЛИТЕ, НИКОГА НЕ КУПИВАЙТЕ СКАПАНИТЕ АРОМАТИЗИРАНИ СТЪРГОТИНИ!!! :bu:

Обобщено - прави си сметка да не попадат изкуствени материали в устата на заека, да не ги поглъща, да не се отделят вредни изпарения, които да вдишва. Защото за нас може да не са такъв проблем, но за едно същество от порядъка на 2кг ще се отразят много по-тежко.

Прочети и тази препратка, за допълнителна информация: http://petvet.bg/forum/viewtopic.php?f=21&t=1521#p5596
както и темите на meri в специалния раздел за гризачи.

[1] http://rabbitwelfare.blogspot.com/2013/ ... vings.html
[2] http://rabbit.org/litterboxes-and-liver-disease-2/

П.П. Поздравления за разума и решението ти да го държиш в голямо пространство! Търси допълнителна информация за отглеждането на зайчета, защото има много какво да научиш. Ако искаш да му дадеш един добър живот, то според мен се изисква повече, отколкото при котка или куче.
Bamo

Мнениеот Koset0 » Съб Мар 15, 2014 11:16 pm

1) В железария или магазин за домашни потреби можеш да намериш подходящо дъно. ( 1 към едно с тези на купените клетки).
2)За 2 не съм сигурен. Аз ползвах поцинкована мрежа. ( До колкото разбрах тогава тя не ръждясва ) Не съм имал проблеми, въпреки че много пъти е гризана.
3) Най- добре е да използваш дървени плоскости. Те са безопасни. Няма смисъл да рискуваш с "какво ще погълне".
4) Най- добре избягвай тези неща.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот ана » Нед Мар 16, 2014 8:57 pm

Здравейте, отново! Благодаря за информацията! В никой случай не бих се спрял на стандартна клетка, защото ми се струват ненормално малки. Когато зайчето е на свобода в стаята тича като лудо и навърта доста голям метраж, какъвто няма шанс да направи в тези клетки. Затова реших да му направя "дизайнерска" клетка на 4 нива. Та аз се спрях на следния вариант:
http://anaholly.snimka.bg/animals/holly.809114.32803596 - клетката, погледната отпред; http://anaholly.snimka.bg/animals/holly.809114.32803597 - клетката, погледната отпред и леко в страни; http://anaholly.snimka.bg/animals/holly.809114.32803599 - клектата, погледната отзад и леко в страни.
Мисля размерите и да са 100 см х50 см х160 см (при разстояние между нивата 40 см), а къщичката 40х30 в основата (20х30 таванът) и 20 см висока. Възнамерявам рампите да са 15 см широки и с наклон около 50 градуса (152%), мисля че наклонът няма да е твърде голям за възможностите на зайчето.
А материалите, които реших да използвам са:
1. Готова поцинкована мрежа с отвор 12х12 мм. Имах опасения за нея, защото цинковото покритие, като цяло, е токсично. Ако беше ламарина нямаше да се притеснявам, защото заека не може да я гризе и опасност има само ако върху нея попадне вода, тя се задържи дълго (над 20тина -30 мин) и след това зайчето я изпие (поне толкова знам аз :ab: , може и да не съм права).
2. Хоризонталните плоскости, рампите и къщичката ще са от букова, дъбова или акациева дървесина. Отделните елементи ще скрепя с лепило С200, но само по челата на елементите и винтове.
3. Легенът ще е най-големият, който намеря на пазара. Като от неговата здравина ще зависи всичко останало. Все пак клетката ще е доста тежичка.
Между другото именно легена исках да направя от епулксидна смола, защото може да се направи какъвто размер и форма реша, в това число и здравината и дебелината на неговите стени. Но в краен случай, ако легенът не може да издържи тежестта на конструкцията ще обмисля някакъв вариант за допълнителна носеща конструкция, допълнително усилване здравината на легена и т.н.
Приемам всякакви критики, предложения и идей! Поздрави! :sunny:
Аватар
ана
Животинче с въпрос

Мнениеот ана » Нед Мар 16, 2014 9:33 pm

Забравих да кажа, че възнамерявам сеното, храната и водата да се дават през отвори в легена. А в самия леген ще е и тоалетната и минералните камъчета. Но още не съм измислила точното разпределение.
Понеже легенът и второто ниво (първото дървено ниво) образуват доста затворено пространство, възнамерявам да направя отвори в горната част на легена за да има някаква ветилация.
Аватар
ана
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Пон Мар 17, 2014 12:08 am

Харесва ми как си се постарала да начертаеш проекта. Ще следя темата с интерес.

1) Мазето под къщата, там ще е тоалетната според теб. На заека обаче може да не му хареса идеята ти, имай го предвид, за да не се разочароваш. Водата може в паничка и по етажите, както и храната. Сено е добре да има навсякъде. Ще е наистина много задушно в легена ако не го вентилираш добре. А за добра вентилация там ще трябват много голями отвори (и не само в горната част) - можеш ли да ги направиш без да намалиш товароносимостта?

2) Виждал съм да правят нива с ОСБ плоскости, което също може да го обмислиш като вариант ако е по-лек от материала, който спомена. Ще обработиш ли с нещо повърхностите на дървото? Когато се нацапат - предвиди как ще ги чистиш, как ще разглабяш ако е нужно, ще може ли цялата клетка да мине под душа. Просто като идея да ти минат и тези неща през главата, това имам предвид.

2.1) Този наклон от 50 градуса да не му е стръмен? Просто се чудя, не го твърдя.

3) Къщата с това скосение - как ще се чисти при острия ъгъл? Помисли и за това.

3.1) Ако къщата е затворена от всякъде, т.е само вратата която си начертала е отворът - имам опасения, че ще му е горещо вътре, особено през лятото. Благоприятна околна температура за заека е 18 градуса, ако можеш да му я поддържаш е супер.

4) Какво е токсичното на цинковото покритие, когато си стои непокътнато? След години ако се захаби ще можеш да си сменяш мрежата, а това е предимство.

5) От какво ще му е постелята и къде ще я има? Най-добре ще е от сено и/или слама.

6) Я виж от Т У К дали нещо ще можеш да използваш като идея.
Bamo

Мнениеот Bamo » Вто Май 20, 2014 12:09 pm

Какво стана с хубавата идея?
Bamo

Назад към Зайци