Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как се избира правилно при покупка зайче?

Как се избира правилно при покупка зайче?

Мнениеот turquoise » Вто Ное 11, 2008 1:28 pm

Здравейте, чисто нова съм тук :ad: ! От известно време насам съм решила че искам декоративно зайче. Посъветваха ме да си пусна тема тук и Вие добри хора, любители на зайчетата да ми помогнете! Гледала съм рибки, хамсерчета, куче, коте ... Зайче никога не съм имала, попрочетох из нет-а разни неща, но все пак ще е добре да си пообщувам с някой вече гледал зайчета и знаещ! Как се избира правилно при покупка зайче? Благодаря предварително!
Аватар
turquoise
Животинче с въпрос

Re: Как се избира правилно при покупка зайче?

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2008 2:10 pm

Ако е от зоомагазин:

1 ако е от зоомагазин = касова бележка...
2 да се знае пола му и възрастта му
3 искайте да бъде нахранено пред вас
4 дали има ваксина (кой вид) и паспорт (ползват котешки докторите)
5 с каква храна е хранено - МАРКА
6 искайте да ви покажат дупето му - дали е чисто; да няма мацано с акита...
7 огледайте акитата му - да са нормални и твърди...
8 искайте да знаете от колко време виси у магазина
9 купете му от същата храна дето са го хранили в магазина...после постепенно ще я смените с нова.......
10 ако ви кажат че е ваксинирано - искайте паспортта му - ако ви кажат че няма за зайци - кажете им да си затворят магазина......
11искайте гаранция - да ви заменят заека ако той умре...в рамките на 7 дни...
12 Ако не ви дават касов бон с некви оправдания - не им вярвайте???

Ако е от развъдник/ферма/развъдчик/зайчар

1 да се знае пола му и възрастта му
2 искайте да бъде нахранено пред вас
3 дали има ваксина - кой вид
4 с каква храна е хранено - МАРКА/ВИД
5 искайте да ви покажат дупето му - дали е чисто; да няма мацано с акита...
6 огледайте акитата му - да са нормални и твърди...
7 искайте да видите майката и бащата или поне майката
8 купете му от същата храна дето го хранят...после постепенно ще я смените с нова.......
9 ако ви кажат че е ваксинирано - искайте видът да знаете на ваксината и срока...
10 искайте гаранция - да ви заменят заека ако той умре...в рамките на 7 дни...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2008 2:13 pm

Ако ви кажат, че заека е под 60-70 дни - не го купувайте...тогава и да искате - заека не е на възраст за ваксина. Не може да се ваксинира (не помня каква беше възрастта).

Една ваксина е от 1лв до 10лв......всеки иска да спести някой лев. И заради спестовни мераци - зайчетата умират :ab: - бъдете БДИТЕЛНИ.

Не купувайте зайци през интернет............
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2008 2:17 pm

Огледайте зъбите; очите и лапичките:

- зъби нормално дълги да са - без да се в захапка тип "обратна"
- очи без разни гурели и сълзотечения
- лапи чисти и меки с нормални нокти

Вие нищо не пипайте. Продавача/продавачката трябва - изисквайте да ви покаже всичко това.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2008 2:19 pm

Грамажа

Едно истинско декоративно зайче е около 150-300гр на възраст 60-90 дни с ушенца около 2-3см и 4-7см ако е клепоухо...

Всичко казано от мен не е закон - но са отправни фактори - за да се научите как да избирате заек.

Носете си морков...нахранете го от ръка........
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот turquoise » Вто Ное 11, 2008 5:38 pm

Благодаря за съветите :ay: ! Направо ми иде да си изпринтирам всичко това, да си го науча наизуст и ... в някои зоомагазин или развъдник :ab: ! И така и ще направя! Всъщност от къде е по добре да си взема зайче от зоомагазин или развъдник? И мъжко или женско, или те са еднакво щури? Останах с впечатление от прочетеното тук, че мъжките са по бясни като са разгонени? Благодаря отново :ad: !
Аватар
turquoise
Животинче с въпрос

Мнениеот Laila » Вто Ное 11, 2008 6:03 pm

Чак пък да са по-щури, не зависи си от характера на зайчето. Избери си зайче, което да ти пасва най добре. Когато влезеш в развъдника или магазина и видиш зайчетата, няма начин някое да не ти привлече вниманието повече от останалите. Сякаш винаги има някаква връзка между теб и животинката.
На въпроса кое е по-добре - развъдник или зоомагазин, трудно е да се отговори, много са факторите. Нашите животинки са все от магазин и аз нямам оплаквания. Но и да искам няма как да стигна до развъдник, не разполагам с кола, а да се пътува с някакъв друг транспорт за такава цел е малко неудобно според мен.
"Бог е любов" I Йоан. 4:8
Laila
В ятото

Мнениеот turquoise » Вто Ное 11, 2008 6:51 pm

Благодаря Laila! Иска ми се да взема зайче, което да може да се пипа, гали ... Разглеждайки разните теми във форума често чета за хора, които не могът да се радват на зайчетата си, защото те не дават - хапят, драскат ... Надявам се да не ми се падне някое такова диваче, не че няма да си го обичам, но ще ми е гадно че не мога да го погаля :ab:
Аватар
turquoise
Животинче с въпрос

Мнениеот Laila » Вто Ное 11, 2008 7:19 pm

Избирай дълго, отиди на няколко места и виж кое зайче е най-подходящо за теб. Нашето е много глезено и си проси гушкане. В магазина от където го взехме сега има съвсем същото и като купувам храна и талаш го виждам, много е общително, със сигурност ще е гушкаво. Предполагам, че нещо такова трябва да гледаш.
Също така добре е да подготвиш дома на зайко предварително, да вземеш клетката, да я наредиш, да и намериш най доброто място хем да е светло, хем да се виждате почти постоянно със зайко, хем да е на завет, да няма течение. Всичко това е добре да е готово по от рано и чак тогава отивай за зайко.
"Бог е любов" I Йоан. 4:8
Laila
В ятото

Мнениеот turquoise » Вто Ное 11, 2008 8:02 pm

Аз така и мисля да направя, да взема клетка, да подредя и тогава зайче! Аз живея в едностаен апартамент - боксониера и където и да се сложим ще си се гледкаме постоянно :ba: ! Е, разбира се че ще си подберем мястото внимателно, да не е на течение, да не е на много слънчево място ... :bs: . Само трябва до се намерим ...
Аватар
turquoise
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2008 8:04 pm

Аз нали ви казвах, че е най-добре да общувате със стопани на зайци :ab:
zoomaniak
Пчела работник

избора на зайче

Мнениеот viki96 » Вто Ное 18, 2008 5:01 pm

Здравейте, искам да си взема зайче. Но не искам да стане много голямо. И затова се чудех, каква е разликата между мини зайче,декоративно и зайче джудже?
viki96
Животинче с въпрос

Re: избора на зайче

Мнениеот innamorata » Сря Ное 19, 2008 8:15 pm

Не означават ли всички едно и също hsuh
innamorata
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Ное 19, 2008 8:17 pm

viki96 написа:Здравейте, искам да си взема зайче. Но не искам да стане много голямо. И затова се чудех, каква е разликата между мини зайче,декоративно и зайче джудже?

Прочетете внимателно тази тема?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Ное 19, 2008 8:19 pm

innamorata написа:Не означават ли всички едно и също hsuh

Едно и също е, с леки изменения в дължината на ушите и КГ....но има и много ментета и хората се шашкат.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот electrified » Сря Ное 19, 2008 9:43 pm

аз четох в един американски сайт, че освен до тук споменатите неща, трябва да си избереш и активно, но не и агресивно зайче. гледай за най-жизненото и скачащо зайче и наблюдавай дали се опитва да хапе като посегнат да го вземат в ръце.
"...добрите стари времена, когато мъжете бяха истински мъже, жените бяха истински жени, а малките зелени същества от Алфа Кентавър бяха истински малки зелени същества от Алфа Кентавър..."
electrified
В стадото

Мнениеот shiny_bunny » Вто Ное 25, 2008 7:15 pm

Честно казано едва ли някой прави подобни проучвания, когато купува от магазин...то е много хубаво и полезно, обаче повечето хора или нямат информация, или не го намират за нужно :ab: Самата аз, когато се сдобих със зайко, не бях запозната с много неща, въпреки че се бях информирала предварително доста дълго време. Приятелят ми ми го подари и единственото, което е направил, е да пита какъв пол е, на каква възраст и с какво да го храним в началото...съответно е взел същата храна, с която е било хранено и в магазина. Казали са му и каква е породата- за моя изненада действително излезе много породист :ag: Иначе за ваксина- от магазин зайчето едва ли ще има, повечето са още бебета :ab:

Та така, дори и с тази подготовка изборът се оказа добър и се справихме, така че успех и избирай като разчиташ на интуицията си! :ay:
Изображение Изображение Изображение
shiny_bunny
Животинче с въпрос

Мнениеот toni » Съб Дек 20, 2008 7:13 pm

Ето така:
1. Влизаш в зоомагазин. /За предпочитане да е по- голям/.
2. Оглеждаш зайчетата и щом сърцето ти трепне, като видиш някоя топчица с ушички- значи това е твоето зайче!!! [kiss2.gif] :ajaweki:
toni
В ятото

Мнениеот mommovet » Съб Дек 20, 2008 9:03 pm

И не си купуваш най-малкото и най-сладкото - това обикновено е с лоши последствия... също така е за предпочитане да не е бяло със сини очи.
Гледаш да е жизнено, да няма гурели, секрети по носа или зацапано по дупето, голи петна или рани по кожата, мръсни уши и други видими дефекти. В магазините не са вкасинирани, защото това се прави на възраст, когато обикновено вече си имат стопани. Искаш гаранция за нов заек, ако на твоя му се случи нещо в рамките на следващите седем дни при условие, че го гледаш, както е гледан в магазина. И ЗА НИЩО НА СВЕТА не му даваш зеленце, защото е зайче и обича..
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот dolittle » Съб Дек 20, 2008 9:10 pm

Един въпрос извън темата - кога е безопасно да се дава зеле и други зеленчуци на малкото зайче? И само за зелето ли важи забраната или и за други зеленчуци?

Благодаря!
http://AmeliaMarinova.mondozoo.com - ИГРА ЗА ЗООЛЮБИТЕЛИ! Да играем заедно!
Аватар
dolittle
В глутницата

Мнениеот mommovet » Съб Дек 20, 2008 9:25 pm

Зелето никога не е безопасно. Всички лесно ферментиращи зеленчуци са противопоказани винаги. Може след 4-5 месечна възраст да се дава морков, тиква, чушка и други зеленчуци богати на влакнини както и млечка или детелина, но предварително подсушени на вестник.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот nikineli » Съб Яну 03, 2009 4:47 pm

zoomaniak, четох за приблизителните размери на малките зайчета и се чудя за моите.Едното тъкмо го бяха докарали в магазина и ми казаха,че е на около месец, а другото го виждах по-дълго време и е видимо по-голямо.Хареса ми много и ми казаха,че разликата най-вероятно не е голяма.То било на около 2месеца.Сега ,като прочетох приблизителните мерки,се чудя дали е на 2месеца или на повече.Малкото е 0,260гр и ушетата са му около 3см(незнам откъде да ги меря)+ - няколко милиметра.Голямото обаче е 0,560гр , а ушетата са му около 5см +- няколко милиметра.Възможно ли е стези мерки да отговарят на едномесечно и половина вече и на двумесечно и половина?
nikineli
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 03, 2009 4:51 pm

nikineli написа:zoomaniak, четох за приблизителните размери на малките зайчета и се чудя за моите.Едното тъкмо го бяха докарали в магазина и ми казаха,че е на около месец, а другото го виждах по-дълго време и е видимо по-голямо.Хареса ми много и ми казаха,че разликата най-вероятно не е голяма.То било на около 2месеца.Сега ,като прочетох приблизителните мерки,се чудя дали е на 2месеца или на повече.Малкото е 0,260гр и ушетата са му около 3см(незнам откъде да ги меря)+ - няколко милиметра.Голямото обаче е 0,560гр , а ушетата са му около 5см +- няколко милиметра.Възможно ли е стези мерки да отговарят на едномесечно и половина вече и на двумесечно и половина?

В твоя случай размера не е фактор.
Фактори са:
- Касов бон
- Думата на продавача за датата на РАЖДАНЕ на животното...
- Ваксинация...
- Оглеждане за кондицията на самото зайче...

Кондиция, примери 3 броя:

31 - Приказка За Заек И Едно Списание - http://www.vbox7.com/play:b64218b3
32 - Клепоушка - http://www.vbox7.com/play:9786073d
33 - Клепоушка Като Малка - http://www.vbox7.com/play:608bef10
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Glas » Съб Яну 03, 2009 6:33 pm

Може би е така. Но все пак не забравяй, че и в зоомагазина зайчето е взето от стопани, които не се знае колко точна възраст за казали. И декоративните породи мини-зайци също имат накакъв "марж" в размера - доколкото знам холандските джуджета и сродните им варират между 800 и 1500гр. като "възрастни". А може да има "намеса" и на средна порода и тогава зайчето ще порасне повече. Но не може да се каже точно колко голямо ще стане докато не се развие и съзрее напълно - така че не се притеснявай.

:ag: :ag: Между другото има породи, за които е характерно, че са бели със сини или кафяви очи. Не виждам защо да не се предпочитат такива зайци. Белите са сладички - то си е класика - бял заек.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот elenceto_98 » Сря Май 06, 2009 1:46 pm

mommovet написа:И не си купуваш най-малкото и най-сладкото - това обикновено е с лоши последствия... също така е за предпочитане да не е бяло със сини очи.
Гледаш да е жизнено, да няма гурели, секрети по носа или зацапано по дупето, голи петна или рани по кожата, мръсни уши и други видими дефекти. В магазините не са вкасинирани, защото това се прави на възраст, когато обикновено вече си имат стопани. Искаш гаранция за нов заек, ако на твоя му се случи нещо в рамките на следващите седем дни при условие, че го гледаш, както е гледан в магазина. И ЗА НИЩО НА СВЕТА не му даваш зеленце, защото е зайче и обича..

Защо да не е бяло с сини очи?! :ai: hsuh
Обичам животните! :)
Аватар
elenceto_98
Животинче с въпрос

Мнениеот hammy96 » Сря Май 06, 2009 2:40 pm

Ама то моето е бяло със сини очи hsuh
Аватар
hammy96
В пасажа

Мнениеот dR--- » Нед Май 10, 2009 5:24 pm

Не важи ли за котките, че бели със сини очи са глухи? А при мишките - умира. Но при зайците?
dR---
В стадото

На каква възраст е най-добре да купим зайче от зоомагазин

Мнениеот sladur4i » Чет Юли 23, 2009 1:59 pm

На каква възраст е най-добре да купим зайче от зоомагазин.Може да ви се стори глупав въпрос но не съм си купувала зайче от зоомагазин никога,а в магазин има два вида:тези които са по-големички не знам точно на каква възраст и бебета.Кое е по-добре?
sladur4i
Животинче с въпрос

Re: На каква възраст е най-добре да купим зайче от зоомагазин

Мнениеот Bunny Boo » Чет Юли 23, 2009 2:08 pm

ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Re: На каква възраст е най-добре да купим зайче от зоомагазин

Мнениеот crazy petunia » Чет Юли 23, 2009 3:53 pm

sladur4i написа:На каква възраст е най-добре да купим зайче от зоомагазин.Може да ви се стори глупав въпрос но не съм си купувала зайче от зоомагазин никога,а в магазин има два вида:тези които са по-големички не знам точно на каква възраст и бебета.Кое е по-добре?

Принципно от поведенческа гледна точка си мисля, че е най-добре да е малко зайчето, за да може като го вземеш ти да си първият човек, който му изгражда навиците. Казвам го от опит, защото в моя случай аз взех заек на 7 месеца, който вече имаше определена нагласа към живота и към хората. Всъщност, аз го взех именно от съжаление, че е прекарал живота си до момента в клетка с оскъдни размери - когато го пуснах за първи път свободен вкъщи, той се чудеше какво става - просто никога не беше разхождан [mood_feelings_hurt.gif] Имам доста проблеми с него, защото е голяма гадина [h040.gif], обаче аз много си го обичам, въпреки че е със синдрома на дете от институция :ad:
crazy petunia
В ятото

Мнениеот илчо » Чет Юли 23, 2009 5:08 pm

Аз ви съветвам да си вземате зайче от реномиран зоомагазин или познат,но да не е по-малко от 50-60 дни,и все пак да е видимо здраво, "живо",да не е свито в единия ъгъл, да е чисто и т.н.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот bebkAa » Пон Сеп 07, 2009 5:18 pm

Честно казано моето беше свитичко и не мърдаше.. като исках да го хвана ми бягаше, но въпреки това си го взех. просто то ми хареса най-много :ba: И сега нямам абсолютноо никакви проблеми. Само първият ден беше свито вече не е така :ay: Така, че избери това което най много ти хареса! Аз накарах продавача да ми покаже зъбките дупето ноктите и така си го взех :ad:
bebkAa
В стадото

Мнениеот GrEeNEyEd » Вто Юни 08, 2010 10:38 pm

zoomaniak написа:Ако е от зоомагазин:

1 ако е от зоомагазин = касова бележка...
2 да се знае пола му и възрастта му
3 искайте да бъде нахранено пред вас
4 дали има ваксина (кой вид) и паспорт (ползват котешки докторите)
5 с каква храна е хранено - МАРКА
6 искайте да ви покажат дупето му - дали е чисто; да няма мацано с акита...
7 огледайте акитата му - да са нормални и твърди...
8 искайте да знаете от колко време виси у магазина
9 купете му от същата храна дето са го хранили в магазина...после постепенно ще я смените с нова.......
10 ако ви кажат че е ваксинирано - искайте паспортта му - ако ви кажат че няма за зайци - кажете им да си затворят магазина......
11искайте гаранция - да ви заменят заека ако той умре...в рамките на 7 дни...
12 Ако не ви дават касов бон с некви оправдания - не им вярвайте???

Ако е от развъдник/ферма/развъдчик/зайчар

1 да се знае пола му и възрастта му
2 искайте да бъде нахранено пред вас
3 дали има ваксина - кой вид
4 с каква храна е хранено - МАРКА/ВИД
5 искайте да ви покажат дупето му - дали е чисто; да няма мацано с акита...
6 огледайте акитата му - да са нормални и твърди...
7 искайте да видите майката и бащата или поне майката
8 купете му от същата храна дето го хранят...после постепенно ще я смените с нова.......
9 ако ви кажат че е ваксинирано - искайте видът да знаете на ваксината и срока...
10 искайте гаранция - да ви заменят заека ако той умре...в рамките на 7 дни...

Това ако го бях прочел преди, определено щеше да е от полза. Когато отидох в зоомагазин имаше само един заек. Стоеше в един аквариум и скачаше от него в един друг (пълен с морски свинчета) които го душеха и чоплеха.
Питах продавача на колко е години? - Не знам. - На около 2 месеца(изглеждаше по-голям).
2ро питах го за ваксина. - Отново каза че нз (така са му го дали), но сиг имал.
3то не ми даде никакъв паспорт (аз също мислех, че зайците нямат).
4то почнахме да се пазарим , дали мога да го върна ако стане нещо. Почна да се обяснява - жива стока не се земала и връщала, щяло да притесни заека... и други такива. Накрая уж каза нещо като добре.
5то. Заека обаче беше много чаровен и затова въпреки всичко го взех.

Подарих го на приятелката ми. Тя отначало не го хареса, защото не беше хранен добре - имаше малко по-рядка козина на гърба и се виждаше кожата му.
Въпреки всичко тя го обикна и в момента зайчето изглежда много добре :)
След това стана ясно, че не е на 2 месеца а поне на 5-6 (аз не разбирах от зайци) и вече има изградени навици.....
Много се ядосах... отидох пак при продавача да питам дали има пак (да си купя по новите правила, малко да го стресна, да го заплаша). Но вече дори няма опцията да избираш. Каза ми зайци вече не продавам,ако искаш кажи ми какъв цвят и на следващия ден ела да го вземеш... (БЕЗ ДА ГО РАЗГЛЕДАШ, БЕЗ НИЩО).

Много хубава тема иначе :))
И мерси още веднъж на зооманиака за полезната информация :)
GrEeNEyEd
Животинче с въпрос

Мнениеот еspinozza » Сря Юни 09, 2010 2:59 pm

Искам да кажа,че нямам опит с зайчетата.Мисля,че се гледаха зъбките и очите.Ако греша нека по-опитните да ме поправят
еspinozza
Животинче с въпрос

Мнениеот sevinka » Съб Окт 30, 2010 7:43 pm

Здравейте, в сряда зайчето ми почина, поради причини неизвестни на мен и на ветеринарите. Сега не мога да гледам празната кетка и мисля да имам нов дългоух приятел. Притеснява ме това, че една от вероятните причини за смъртта на Пухи е генетичен проблем. После се зачетох и видя, различни мнения, че става голямо смесване на гените на близкородствени зайци. Въпросът ми е знаете ли "добросъвестен" зоомагазин, където да ми отговорят сравнително компетентно на въпросите. Не искам пак някоя душичка да си отиде без да мога да и помогна по никакъв начин
sevinka
В стадото

Мнениеот divata_pechurka » Чет Ное 04, 2010 10:22 pm

От кой град си?
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот sevinka » Пон Ное 08, 2010 12:19 pm

София
sevinka
В стадото

Мнениеот shadowFREAK » Пон Апр 04, 2011 9:14 pm

да са и по тлъстички че върви с :az: ... компания бе компания да им се радвате :ai: :ah:
shadowFREAK
Животинче с въпрос

Мнениеот Teddy » Съб Юни 18, 2011 11:43 am

zoomaniak Ние като взехме заека не ни казаха какъв пол е нито на колко месеца е но ние мислим ,че е момиче на 2 месеца!!! Взехме го за 54 лв + поилка+ храна+ купа+ храна+ талаж+ сено+ клетка и самият заек.! Моля някои да ми каже за тея пари дали не сме згрешили аз незнам защото майка ми плати всичко!
Аватар
Teddy
В стадото

Мнениеот TeRRoR1101 » Съб Юни 18, 2011 11:49 am

:) ако не си сигурна, дали ще уцелиш точно, това което ти трябва ... питай дали става за ядене ... така ако не ти хареса, след време поне ще има и второ приложение ... това беше шегичка.
TeRRoR1101
Животинче с въпрос

Мнениеот Teddy » Съб Юни 18, 2011 12:00 pm

TeRRoR1101 написа::) ако не си сигурна, дали ще уцелиш точно, това което ти трябва ... питай дали става за ядене ... така ако не ти хареса, след време поне ще има и второ приложение ... това беше шегичка.

Ние го кръстихме Линда но пък ако е момче ще е Линдчо :D
Аватар
Teddy
В стадото

Назад към Зайци