Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Количеството на храната - изкуството на грамажа

Количеството на храната - изкуството на грамажа

Мнениеот pivonka » Нед Окт 26, 2008 2:26 pm

Не видях някъде да сте писали по колко ядат зайковците ви,нито пък на някоя опаковка от храна да пише някакъв препоръчителен грамаж,а пък всички знаем колко важно е да не прехранем зайчето ме интересува по колко гр. горе доло и по колко пъти на ден храните вашите дългоушковци.Аз примерно сутрин слагам 2 с.л, на обяд или след обяд(зависи) им давам по още една и вечер пак 2с.л.Забелязала съм,че не всеки път си изяждат всичко и след час два си дояждат,но някой път на мъжкия ми даже не му и стига и почва да си носи и бласка купичката в клетката и му давам по още малко.Онзи ден ходих в зоомагазина да им взимам храни и видях че на едно мнооого малко зайче му бяха сложили около две шепи храна :ai: Аз ли държа моите гладни,или те просто се престарават .. hsuh И така де вие как храните вашите зайковци??
Изображение
pivonka
Животинче с въпрос

Re: Количествотот на храната - изкуството на грамажа

Мнениеот zoomaniak » Нед Окт 26, 2008 3:39 pm

Прекрасно мнение - за прекрасна тема.
Ха сега да ви видиме...
Кой мери. кой преяжда...
Макар заека да не е животно - което може да преяде и да умре :ag: - може само да дебелее...

Животно от глад не умира :ag:
Гладното животно е жизненото - icon_wavey
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 3:53 pm

Аз им слагам храна да имат за през целия ден и вечер им слагам.Доколкото знам зайчетата ядат непрекъснато през целия ден по-малко.Същото така допълнително имат по много сено и лакомства задължително.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Space » Нед Окт 26, 2008 3:57 pm

2 с.л. сутрин и вечер, но попринцип трябва да наблягат на сеното, за да не затлъстеят [smile3537.gif] (това за едно зайче :) )
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Re: Количеството на храната - изкуството на грамажа

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 4:05 pm

Не мисля,че ще затлъстеят ако имат храна през целия ден.По скоро става дума за това дали е добре балансирана храната.Според мен всичко зависи от това. [smile3537.gif]
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Frea » Нед Окт 26, 2008 4:14 pm

По принцип зайчетата ядат по 40 гр храна на ден. В зоомагазините им слагат 1 път дневно храна и изсипват доста голямо количество. Аз на моето зайче първите 2 месеца всеки ден му слагах по точно 40 гр храна на ден-20 гр сутрин и 20 гр вечер и естествено постоянен достъп до качествена люцерна, но с времето увеличих дозата му и съм на мнение че щом по цял ден се разхожда и тичка той си изразходва калориите и няма признаци за прекомерно напълняване. :bs:
Вярата, че се справяш е половината битка.
Frea
В стадото

Мнениеот Frea » Нед Окт 26, 2008 4:15 pm

Инче, какви лакомства даваш на твоите зайчета? Освен кракерите?
Вярата, че се справяш е половината битка.
Frea
В стадото

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 4:24 pm

Frea-Всякакви,например от дропсовете за зайчета,риспи за гризачи(най-обичат с малини :ag: ).Има едни гризини също с моркови и люцерна,кексчета с ябълки и канела(тях ми ги пращат от вънка).Има едни водят ги бисквити за зъбите.100% пропускам много неща.Общо взето всичко имат.А и сега гледах в нета за тва деликатесното сено с ябълки,моркови и още нещо беше,но немога да го намеря по магазините [mood_feelings_hurt.gif].Това са глезотиите иначе им давам плодове и зеленчуци.Въпреки всички тези неща Нико не си поплува качва се на масата и краде бисквити. :ag: [65414.gif]
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Space » Нед Окт 26, 2008 5:34 pm

in4eto написа:Не мисля,че ще затлъстеят ако имат храна през целия ден.По скоро става дума за това дали е добре балансирана храната.Според мен всичко зависи от това. [smile3537.gif]

От Илчо знам, че трябва да ядат на ден по 30тина грама храна, а през останалото време да си кльопат сено!

Frea написа:По принцип зайчетата ядат по 40 гр храна на ден. В зоомагазините им слагат 1 път дневно храна и изсипват доста голямо количество. Аз на моето зайче първите 2 месеца всеки ден му слагах по точно 40 гр храна на ден-20 гр сутрин и 20 гр вечер и естествено постоянен достъп до качествена люцерна, но с времето увеличих дозата му и съм на мнение че щом по цял ден се разхожда и тичка той си изразходва калориите и няма признаци за прекомерно напълняване. :bs:

:ay:
Space
Пчела майка

Мнениеот electrified » Нед Окт 26, 2008 7:01 pm

Frea написа:Инче, какви лакомства даваш на твоите зайчета? Освен кракерите?

моя има крекер, ама освен да се чеше на него, за друго не го ползва
"...добрите стари времена, когато мъжете бяха истински мъже, жените бяха истински жени, а малките зелени същества от Алфа Кентавър бяха истински малки зелени същества от Алфа Кентавър..."
electrified
В стадото

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:14 pm

моя има крекер, ама освен да се чеше на него, за друго не го ползва

Че малко ли е :ag:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:16 pm

От Илчо знам, че трябва да ядат на ден по 30тина грама храна, а през останалото време да си кльопат сено!
Давай му така.Къде ти е проблема :ay: Но мисълта ми беше ,че много зависи и храната в състава си какво съдържа :ajaweki:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Space » Нед Окт 26, 2008 7:28 pm

Давам му и се чувства чудесно :ad: Повечето храни съдържат всичко необходимо и разликата между тях е минимална, така че се тая ...
Space
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:30 pm

Дава
м му и се чувства чудесно :ad: Повечето храни съдържат всичко необходимо и разликата между тях е минимална, така че се тая
Не съм съгласна че всички храни на пазара стават tongue
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Space » Нед Окт 26, 2008 7:35 pm

in4eto написа:Давам му и се чувства чудесно :ad: Повечето храни съдържат всичко необходимо и разликата между тях е минимална, така че се тая
Не съм съгласна че всички храни на пазара стават tongue

Така е, но почти всички ...
Space
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:37 pm

Давам му и се чувства чудесно :ad: Повечето храни съдържат всичко необходимо и разликата между тях е минимална, така че се тая ...
-това е твоето мнение,нали така.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Space » Нед Окт 26, 2008 7:52 pm

in4eto написа:Давам му и се чувства чудесно :ad: Повечето храни съдържат всичко необходимо и разликата между тях е минимална, така че се тая ...

-това е твоето мнение,нали така.

Ако не съм прав, поправи ме! Нали за това сме тук. :sunny: Аз не претендирам за професионализъм, а споделям лични впечатления от това, което съм видял в магазините от които пазарувам :bs:
Space
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:55 pm

-ето това го написа ти. А аз ти казах че не е точно така защото има храни които са пълен боклук те и затова се водят нисък клас :ag:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 7:57 pm

Има тема кои с какви храни храни ако искаш сподели там да не пълним тази тема с такива неща които не са им мястото тук,че модераторите има да трият после :ad:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот pivonka » Нед Окт 26, 2008 8:12 pm

in4eto написа:Frea-Всякакви,например от дропсовете за зайчета,риспи за гризачи(най-обичат с малини :ag: ).Има едни гризини също с моркови и люцерна,кексчета с ябълки и канела(тях ми ги пращат от вънка).Има едни водят ги бисквити за зъбите.100% пропускам много неща.Общо взето всичко имат.А и сега гледах в нета за тва деликатесното сено с ябълки,моркови и още нещо беше,но немога да го намеря по магазините [mood_feelings_hurt.gif].Това са глезотиите иначе им давам плодове и зеленчуци.Въпреки всички тези неща Нико не си поплува качва се на масата и краде бисквити. :ag: [65414.gif]

Лелее,ти от къде си че намираш толкова много лакомства за дългоушковците си ??Аз да си призная за дропсове,риспи,гризини,кексчета и т.н не съм чувала даже и да има .. :ah: Живея в малък град в който понякога даже ми е трудно да намеря и храна ..До сега само крекерчета на Витакрафт намирам и то само на Кауфланд ,по зоомагазините даже не са и чували за тях както и за солно и минерално камъче ... :ac:
п.п Сега измерих на кухн.кантарче че една с.л Витакрафт е 15гр,така че мойте зайкуновци ядат по около 75-80гр. храна на ден,по 1 крекер(някой път и два) и по мноого сено.Май ще трябва да намалим яденето по два пъти на ден и може би по крекерче ще получават през ден .. smilie8
Изображение
pivonka
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Нед Окт 26, 2008 10:08 pm

Заглавие: Re: Количеството на храната - изкуството на грамажа Отговори с цитат
in4eto написа:
Frea-Всякакви,например от дропсовете за зайчета,риспи за гризачи(най-обичат с малини :ag: ).Има едни гризини също с моркови и люцерна,кексчета с ябълки и канела(тях ми ги пращат от вънка).Има едни водят ги бисквити за зъбите.100% пропускам много неща.Общо взето всичко имат.А и сега гледах в нета за тва деликатесното сено с ябълки,моркови и още нещо беше,но немога да го намеря по магазините [mood_feelings_hurt.gif].Това са глезотиите иначе им давам плодове и зеленчуци.Въпреки всички тези неща Нико не си поплува качва се на масата и краде бисквити. :ag: [65414.gif]

Лелее,ти от къде си че намираш толкова много лакомства за дългоушковците си ??Аз да си призная за дропсове,риспи,гризини,кексчета и т.н не съм чувала даже и да има .. :ah: Живея в малък град в който понякога даже ми е трудно да намеря и храна ..До сега само крекерчета на Витакрафт намирам и то само на Кауфланд ,по зоомагазините даже не са и чували за тях както и за солно и минерално камъче ... :ac:
п.п Сега измерих на кухн.кантарче че една с.л Витакрафт е 15гр,така че мойте зайкуновци ядат по около 75-80гр. храна на ден,по 1 крекер(някой път и два) и по мноого сено.Май ще трябва да намалим яденето по два пъти на ден и може би по крекерче ще получават през ден .. smilie8

Това да ти е проблема,може да си ги поръчваш онлайн,но и без тях няма да им стане нищо :ay: Като разполагаш с време разгледай какво се предлага като продукти за гризачи в мрежата.Има много неща :ad:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Нед Окт 26, 2008 10:50 pm

in4eto написа:Като разполагаш с време разгледай какво се предлага като продукти за гризачи в мрежата.Има много неща

зай-зай
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот bubetodve » Пон Окт 27, 2008 12:35 pm

Аз на Рижко давам не пълна шепа сутрин и една вечер.... сено има постоянно :bs:
Аватар
bubetodve
В глутницата

Мнениеот electrified » Пон Окт 27, 2008 3:48 pm

зай-зай

хахахаха тия храни на Дженесис за зайчета културисти ли са само? :ag: :ajaweki:
предполагам че разликата между храните на Дженесис и тукашните е същата като при добавките на дженесис и тези на Нутрим(за хората)

ние на нашия сме му взели една от ония стъклени купички дето са за ядки- дето се събират 50 грама ядки и ти сервират с тях бадеми по кафетата и баровете. една не-пълна сутрин и една вечер и доволно количество сено-това му е дневната порция. е и каквото успее да закачи от нас или отмъкне от масата :ag:
"...добрите стари времена, когато мъжете бяха истински мъже, жените бяха истински жени, а малките зелени същества от Алфа Кентавър бяха истински малки зелени същества от Алфа Кентавър..."
electrified
В стадото

Мнениеот mgxpower » Нед Ное 02, 2008 7:34 pm

Някой да е взимал на зайчето си храни от марката на Cliffi Pippo Baby и ако да - доволни ли сте?
mgxpower
Животинче с въпрос

Мнениеот toni » Сря Ное 12, 2008 12:01 pm

моят е капризен като малката си стопанка- с какъвто живееш, такъв ставаш :ap:
Не ядът моркови и зеле / и двамата :ajaweki: /. Обичат ябълка нарязана на малки парченца- необелена, естествено. Тук има малка разлика, че зайко започва от дръжката на ябълката, а малката стопанка, която казва, че му е сестричка, не обича дръжките :ag:
Не му давам гранули, защото не ги яде, дори като му купувам храна, яде овеса, царевицата, сушените ябълки, а другите ги оставя.
Но бонбонки за гризачи- по 1 бр. дневно не отказва.
яде Drops Sinal.
Като му се иска смеска с овес, царевица и сушени плодове, си дърпа един плик, в който знае, че ги съхраняваме; като иска сено, си демонстрира- излиза от клетката и от външната страна си измъква стърчащи сламки. Убедих се, че това на неговият език значи: "искам прясно сено, това тук вече за нищо не става". Има нещо логично защото на пръв поглед- сено има, но той е изял само това, което одобрява, а не не всичко.
Съветвам ви да слагате по малко и по- често. Така си изяждат това от сеното, което одобряват.
toni
В ятото

Мнениеот soapbubble » Пон Яну 19, 2009 9:48 pm

Закуска - 2 с.лъжици Menu Vitacraft, за вечеря същото. През деня сено и зеленчуци. Но тя си скача редовно и предполагам изразходва енергия и мазнини. :bs: icon_wavey
Който гроб копае, гроб копае той.
^_^
soapbubble
В стадото

Мнениеот smiley95 » Сря Мар 25, 2009 9:09 pm

аз не меря храната на зайчето когато му слагам...имам една купичка която напълвам защото все пак са две животинки(имам и морско свинче :ba: ) и така те си изяждат всичко..на обяд пресните зеленчуци.. и многооооооо лакомства :ag:
smiley95
Животинче с въпрос

Мнениеот insomnia » Пет Апр 17, 2009 1:14 pm

Баткото хапва по една шепа сутрин и вечр+ сено гледам да си има постоянно и там ябълки,морковче....а бебето по 1 с.л. сутрин и вечер + сено
insomnia
Животинче с въпрос

Мнениеот yankax » Вто Сеп 08, 2009 9:23 pm

На опаковката на "Витапол" пише, че е най-добре на ден да изяждат по 50-70 грама от храната. Моя горе-долу по 50-тина грама да изяжда.
yankax
Животинче с въпрос

Мнениеот bonko_5511 » Нед Сеп 13, 2009 8:46 am

Заека яде толкова ,колкото му дадеш.Казват че ядял много.Той пилее много,и което настъпи не го яде повече.Затова хранилката трябва да му е по мярка. Да му влиза само главата.Под хранилката за сено да има сандъче ,където да пада ситната люцерна ,и после да си я обира от там.Затова трябва мярка на храната.Но като видите че не му стига,увеличете я.Желая късмет и успехи на всички.
bonko_5511
Животинче с въпрос

Мнениеот Alouette » Пет Окт 23, 2009 7:10 pm

Дочух, че заекът ядял всичко, което му сложиш, нямал спиране, докато не изяде даденото му. Също така, че ако количеството е много, може да се пръсне от ядене и да умре, има ли нещо вярно в тези слухове? :ac:
Alouette
В стадото

Мнениеот kreizo » Съб Окт 24, 2009 1:58 pm

Не е вярно. Нашият дори не яде всичко от смеската, която му даваме. Сеното също му стои по няколко дни. Сега друг е въпроса ако заека системно е недохранван и е изгладнял, тогава което и да е живо същество ще се тъпче до пръсване.
Разликата между форумите по света:
В английския - питаш и ти отговарят.
В руския - питаш, отговарят ти и теб те питат нещо.
В българския - питаш и 1000 човека ти казват колко си прост, че питаш.
kreizo
В глутницата

Мнениеот Mira_X » Пет Яну 08, 2010 5:35 pm

Не е вярно. Преди моят не ядеше зърна, после не ядеше гранули, сега оставя, само когато му е в повече, дори и ако му е най-любимото.
Mira_X
В глутницата

Мнениеот теди1 » Пет Яну 08, 2010 7:37 pm

аз на моя му държа купичката винаги спълна и винаги има сено и изобщо не е затлъстял.
теди1
В ятото

Мнениеот Sigrina » Съб Яну 23, 2010 10:55 pm

Аз съм сравнително нова във форума и искам да задам един въпрос. Надявам се, че тук е правилното място.
Количествата, които описвате по-горе са за декоративни зайчета. А моят заек е обикновен, от тези, които стават голеееми :) Какво количество храна трябва да яде той и коя марка бихте ми препъръчали?
Питам защото аз му оставям моркови да яде на воля и малко микс за зайчета и той постоянно яде. Аз пак му слагам (по малко) и той пак яде... и така днес цял ден. Страхувам се да не го прехраня. Благодаря предварително за съветите :)
Sigrina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 23, 2010 11:21 pm

Количеството зависи от честотата на храненията
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Sigrina » Нед Яну 24, 2010 12:01 am

Ще задам въпроса си по друг начин - за зайчето (което не е декоративно) по колко пъти на ден и с какво количество храна е най-добре да го храня?
П.С. 70-80% От храната му са пресни плодове, зеленчуци и сено, а останалите суха храна. Ако греша в менюто - поправете ме.
Sigrina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 24, 2010 8:46 am

Не грешите.
Само наблягането на плодове и зеленчуци не е желателно. Те са деликатес за зайците - не основна храна.

Сено + гранули; пакетирана храна + вода + зеленчук + плод.

Сено нон стоп.
Гранули; пакетирана храна 2-3 пъти в паничката
Вода всеки ден...
Плодове и зеленчуци един път на ден...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Sigrina » Нед Яну 24, 2010 11:40 am

Благодаря. А горе долу какъв грамаж от пакетираната храна трябва да яде на ден? Защото четох за декоративните зайчета, че е 40-50 грама, а на него това му е крайно недостатъчно според мен?
Sigrina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 24, 2010 11:46 am

Имайте в предвид, че имате два типа основни храни:

1 сено
2 пакетирана храна

Заека ползва и двете. Мислете по принцип какво количество присъства при него постоянно. Тоест ако има сено нон стоп - а му давате 2 пъти по 120грама от пакетираната храна си е супер нормален хранителен режим.

Радвам се, че сте се спрели на нормален заек - рядко ги приемат за домашни любимци :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Space » Нед Яну 24, 2010 5:28 pm

Основната храна е сеното, гранулите по 80тина грама на ден, а зеленчуците и плодовете от дъжд на вятър и много внимавайте за нитрати!!! Най-добре е да му давате домашни, в чиито произход сте сигурна.

П.С. С тази диета, която е дал Зоо по-нагоре ще е готов още преди Великден :ag:
Space
Пчела майка

Мнениеот Sigrina » Нед Яну 24, 2010 9:35 pm

Единият казва 120, другият - 80, взимам средно - 100, за да са всички доволни (най-вече зайо :) ).
И държа да отбележа, че за разлика от повечето хора, които гледат обикновено зайци, този няма да бъде изяден! :)
Sigrina
Животинче с въпрос

Мнениеот vicky87 » Нед Яну 24, 2010 10:06 pm

Аз на мойте байковци им давам сутрин и вечер по една шепа храна, а сенце си имат постоянно /и моя единия заек е обикновенн, но и той няма да бъде изяден , макар че постоянно ми подхвърлят такива идеи/ :bp:
Зайчето влиза в горската баничарница и казва: - Една боза и "Зайченцето бяло" до дупка!
vicky87
В ятото

Мнениеот kris4i » Вто Яну 26, 2010 7:17 pm

Братовчедка ми си купи декоративно зайче на около 40 дни.
От зоомагазина са й казали също как да го храни, което ми се стори много странно.
Сега чета тука из темите, но за храненето на малко зайче не намирам.
На нея са й казали, първите 2 месеца да му дава сутрин една шепичка гранули и вечер една шепа сено.
А пък по-нататък по малко ябълка, 1-2 парченца, но рядко, защото можела да го убие... :ai:
На мен тия количества ми се виждат много малко и това с плодовете и зеленчуците супер тъпо.
Кажете моля, в тая възраст какво и какви количества се дават и до кой месец.
Ако съдя по морските свинчета, сено трябва да има винаги по много, а не само сутрин или вечер да се слага. Ама де да ги знам тия зайковци. icon_dontknow
Bleed on, to the waves you talk in your fevered delight now
Dreep on, under burning rooms and falling mindstars
So long, keep the sun and the moon... and tell'em of your scars
...maybe they will care
kris4i
В ятото

Мнениеот Space » Вто Яну 26, 2010 8:01 pm

Сено непрекъснато, гранулите са ок така .... Ябълката, ако е с нитрати ще го убие - да ... [smile3537.gif]
П.С. Ябълката трябва да е преседяла, да не е "мокра" ....
Space
Пчела майка

Мнениеот kris4i » Вто Яну 26, 2010 8:05 pm

Гранулите само сутрин така ли и до кой месец ? Като се позатопли, предполагам, че може да му дава други плодове и зеленчуци.
Bleed on, to the waves you talk in your fevered delight now
Dreep on, under burning rooms and falling mindstars
So long, keep the sun and the moon... and tell'em of your scars
...maybe they will care
kris4i
В ятото

Мнениеот Space » Вто Яну 26, 2010 8:09 pm

Гранулите са си ХХ грама на ден (наведнъж). Плодове и зеленчуци, само като са преседели един ден, да поувехнат и така .... Но в тях има нитрати и е по-добре да се избягват, освен, ако не са от нечия градина, където е сигурно .... Но по-добре да ги избягва. Сеното е задължително и трябва да има непрекъснато, то е основната храна на заека (козички са все пак :ag: )
Space
Пчела майка

Мнениеот Veni » Вто Яну 26, 2010 9:37 pm

Да добавя.. Някъде бях чела, че плодовете не трябва да са почнали да гният.. Примерно ябълката като я отрежеш и я оставиш така, след време придобива един такъв цвят на повърхността, т.е. почва процес на гниене.. Space, ти какво имаш предвид под "поувехнат"? Просто за да се изясни тази част и да знам и за себе си :ab:
Аватар
Veni
В глутницата

Мнениеот Space » Сря Яну 27, 2010 1:58 pm

Veni написа:Да добавя.. Някъде бях чела, че плодовете не трябва да са почнали да гният.. Примерно ябълката като я отрежеш и я оставиш така, след време придобива един такъв цвят на повърхността, т.е. почва процес на гниене.. Space, ти какво имаш предвид под "поувехнат"? Просто за да се изясни тази част и да знам и за себе си :ab:

Точно започнала да потъмнява :ag: Примерно я оставяш за 4-5 часа ....
Space
Пчела майка

Мнениеот пухинка » Сря Яну 27, 2010 2:39 pm

Не е чак толкова голямо изкуство , аз слагам сутрин и вечер по една-две шепи храна :) Сено -постоянно като видя , че няма ... и сушени ябълки и моркови ,също и сухари - но не мога да спя когато ги хруска и размята из цялата клетка :)
пухинка
В стадото

Мнениеот subversive » Вто Мар 16, 2010 10:42 am

Значи, скоро водих моята шимба на ветеринар, казаха, че не е дебела. И казаха че, че зайците трябва да ядат постоянно, защото зъбите им растат и ги изпилват, като хрупат често :p Та моето топче тежи 2кг 200г, бая позкръгленка е, но като я гледаш как подскача и тича и се качва по диваните, не можеш да кажеш, че и тежат килцата :ag: Така де, другото нещо, което ми казаха е, че заек не може да го прехраниш- той яде, колкото сметне, че му е нужно (макар, че моят ще яде и по 100 пъти на ден, ако му се позволи :ag: )
subversive
В стадото

Мнениеот Space » Вто Мар 16, 2010 10:48 am

Да, ама трябва да яде предимно сено, а не гранули :ab:
Space
Пчела майка

Мнениеот subversive » Вто Мар 16, 2010 11:42 am

Те не са само гранули, има царевица, разни семенца ала бала :) Е, гледам винаги да има и сено, защото някой път го предпочита
subversive
В стадото

Мнениеот Space » Вто Мар 16, 2010 11:47 am

Сеното е основната храна, другото е екстра :ad:
Space
Пчела майка

Мнениеот subversive » Вто Мар 16, 2010 12:22 pm

Е,глезя го :ag: Значи моят зайо е животно с много.. екстри :ag: Особено в коремната област
subversive
В стадото

Мнениеот kreizo » Сря Мар 17, 2010 7:35 am

Space написа:Сеното е основната храна, другото е екстра :ad:

Имам чувството, че тая реплика е писана поне 10 000 пъти тука и все още има хора, които не са я прочели.....
Разликата между форумите по света:
В английския - питаш и ти отговарят.
В руския - питаш, отговарят ти и теб те питат нещо.
В българския - питаш и 1000 човека ти казват колко си прост, че питаш.
kreizo
В глутницата

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 9:03 am

Е, това, предполагам, всички, които имат зайчета трябва да го знаят.
subversive
В стадото

Мнениеот Bunny Boo » Сря Мар 17, 2010 11:58 am

Какво мислите за сеното на Power Vit? hsuh
ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 12:14 pm

Аз искам да попитам,някой чувал ли е твърдението,че в храната на зайчетата трябва да се избягват зърнените компоненти.Вече от няколко човека,които живеят в чужбина получавам сведение,че тамошните ветове са ги посъветвали зайчетата им да се хранят само със сено и гранули,в чийто състав няма зърно,т.е. направени са отново от сено/трева.Другият начин на хранене значително скъсявал живота на зайчетата.Друг е въпросът,че аз не открих гранулирана храна без зърно,която да се внася в Бг.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Bunny Boo » Сря Мар 17, 2010 12:28 pm

:ai: Аз пък го храня само с зърно и сено :ai:
ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 1:23 pm

Чувала съм, че това им е достатъчно.Просто аз моя го поглезвам с разни неща :ag:
subversive
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 1:28 pm

Защо храните според кой какво чул и прочел. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 1:38 pm

Ветеринарят така каза. В смисъл, че му е достатъчно :p Но по реда на логиката не може да яде все едно и също.
subversive
В стадото

Мнениеот Bunny Boo » Сря Мар 17, 2010 7:19 pm

На мен дядо ми ми го каза. Значи не трябва да яде само зърно ( без гранули и т.н. ) ? hsuh
ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 7:30 pm

Bunny Boo написа:На мен дядо ми ми го каза. Значи не трябва да яде само зърно ( без гранули и т.н. ) ? hsuh

Не знам,аз само казвам какво чух от хора,на които по принцип вярвам.А те от своя страна са почерпили тази информация от ветове,само че в чужбина.Затова попитах дали някой тук има подобна информация от ветове в Бг. icon_dontknow
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 7:48 pm

Ама защо ветовете трябва да ви диктуват храненето по нормален начин без диетичен режим :ai:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 7:52 pm

zoomaniak написа:Ама защо ветовете трябва да ви диктуват храненето по нормален начин без диетичен режим :ai:

Този въпрос не го разбрах :ah:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 7:54 pm

Като нямаш хранителни проблеми защо ветовете ще ти определят ква храна да даваш на животното. Като не е на диетична храна и т н. Те ли ще ти одобряват храните и ще ти обясняват колко неща трябва да има в една гранулка и колко виждаш ли ти скъсявало еди какво си в екструдираната храна живота на заека...... :ai:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 8:04 pm

Ако няма хранителни проблеми не означава,че ще е така и занапред при избрания от мен хранителен режим,нали така.Освен това ветовете знаят повече от мен за анатомията и физиологията на съответното животно или поне тези,на които аз се доверявам.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 8:10 pm

:ai: Сега ако кажеш, че и диетолог ти диктува вечерята ще падна :ag: щото виждаш ли той знаел повече за храната която ядем и за моят стомах :ai:

Но няма лошо :ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 8:22 pm

zoomaniak написа::ai: Сега ако кажеш, че и диетолог ти диктува вечерята ще падна :ag: щото виждаш ли той знаел повече за храната която ядем и за моят стомах :ai:

Но няма лошо :ba:

Мисля,че хората знаем кои са вредни и кои - полезни храни и то пак от лекарите.Пък и относно себе си винаги съм била безотговорна,което обаче не се касае за поверените ми - дву- и четириноги.Ти не си ли?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 8:42 pm

Абе аз съм на принципа- давам му, каквото му се яде. Той заекът и да трябва да яде примерно само сено, ако не обича, не можеш да го накараш така или иначе.. В крайна сметка като си вземеш зайче пробваш какво обича и не обича. Моят например ябълка необелена няма да я бутне. В момента, в който му я обеля, я нагъва като невидял. И животинчетата са с претенции :ad:
subversive
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 8:48 pm

Никога лекари не са ми казвали, обяснявали какво да ям или ветове какво да давам на животните си.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 8:48 pm

subversive написа:Абе аз съм на принципа- давам му, каквото му се яде. Той заекът и да трябва да яде примерно само сено, ако не обича, не можеш да го накараш така или иначе.. В крайна сметка като си вземеш зайче пробваш какво обича и не обича. Моят например ябълка необелена няма да я бутне. В момента, в който му я обеля, я нагъва като невидял. И животинчетата са с претенции :ad:

Права си ,че са с пртенции.Това означава ли обаче,че ако обича шоколадови бонбон ще му дадеш да си хапва на воля? icon_dontknow
rinusha
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 8:49 pm

zoomaniak написа:Никога лекари не са ми казвали, обяснявали какво да ям или ветове какво да давам на животните си.

Защото не си ги питал или защото не си ги слушал?
Въпросът ми към теб беше дали ти не си по-отговорен към тези,които зависят изцяло от теб отколкото към себе си
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 8:53 pm

Защото не си ги питал или защото не си ги слушал?

Живота ми не е създаден за да премине в кабинети или на моите животни живота. Аз съм длъжен да знам всичко за всичко. Иначе по-добре е да им подаря животните си на ветовете. Те да ми казват коя марка е добра. Колко протеини да давам - как да реша косъма и т н...

Утре на докторите ще им дам децата си...да ми ги гледат...

Моите животни и дай боже деца не са отговорност на докторите. До тях се само ходи ако не съм внимавал... :ag:

Оффффффффф няма значение тъп спор.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 9:05 pm

zoomaniak написа:
Оффффффффф няма значение тъп спор.

Добре,щом го приемаш за спор,аз просто любопитствам.Иначе не смятам,че човек може и трябва да знае всичко,много главоболия произтичат от това.Не,че трябва да спре да се опитва :sunny:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 9:09 pm

Можеш ли да се довериш в този грешен свят на всеки доктор :ai: :ai: грешката кой плаща - или си купуваме ново тамагочи.

Колко са осъдените доктори [mood_feelings_hurt.gif]

Да влезеш необразован в докторски кабинет си е риск [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 9:11 pm

rinusha, имах впредвид от нещата, които може да яде ;)
subversive
В стадото

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 9:12 pm

zoomaniak написа:Можеш ли да се довериш в този грешен свят на всеки доктор :ai: :ai: грешката кой плаща - или си купуваме ново тамагочи.

Колко са осъдените доктори [mood_feelings_hurt.gif]

Да влезеш необразован в докторски кабинет си е риск [mood_feelings_hurt.gif]

Имам глава и знания да преценя на кой доктор мога да се доверя.Ако обаче работя на принципа на опита и грешката не само при храненето съм сигурна,че много животни ще уморя.Няма смисъл да откривам топлата вода- това е разход на време,ресурси и животи в някои случаи.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 9:15 pm

subversive написа:rinusha, имах впредвид от нещата, които може да яде ;)

Добре,просто моят въпрос беше дали някой е чувал твърдението,че зърнените храни не са полезни,т.е. не трябва да ги яде :ax:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 9:19 pm

Добре,просто моят въпрос беше дали някой е чувал твърдението,че зърнените храни не са полезни,ч.е. не трябва да ги яде

Къде да го чуе това твърдение :ab:

Тука

Или тука

http://www.vvcbg.com/forum/

icon_dontknow

И да не давам линкове към влиятелни англоезични ветеринарни форуми :ab:

Като ти кажат нещо питай:

- Добре де как стигна до тоя извод:

а) - направи изследване на 100 заека
б) - извлече проби от 10кг различни храни и ги сравни
в) - прочете статия в квалитетно научно или ветеринарно списание - сайт - медия - форум

и т н........... :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 9:22 pm

:ag: Имайте в предвид, че сега заради ГМО ша почнат да връткат нещата и в храненето на животните :ag: то по счупеният телефон се предават секви новини :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 9:25 pm

Аз вече казах от къде и как стигнах до тази информация.И въпросът ми беше точно за бг докторите..А форумът им е гаден - иска регистрация за да четеш. :bu: Когато за първи път чух това твърдение от момиче живеещо във Франция не му обърнах особено внимание,но когато го чух от още трима човека,които нямат нищо общо по между си и живеещи в различни страни реших да питам.Това е.Ще питам и ветовете,които познавам и на които вярвам.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 9:26 pm

С тия ГМО и зайчетата ни ще станат ГМО :D Може да вземат да мутират- да добият хамелеонска окраска, да им поникне трето ухо :ag:
subversive
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 9:28 pm

Еххх форума е за ветове :ag: пиши им и искай информация от тях. Не е нужно да им вярваш - информацията е доказуем фактор - не опира до вяра :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Сря Мар 17, 2010 9:30 pm

zoomaniak написа: Не е нужно да им вярваш - информацията е доказуем фактор - не опира до вяра :ag:

Уф,много добре ме разбираш,а се хващаш за всяка дума [smile3537.gif]
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 17, 2010 9:48 pm

Училище за стопани :ap:

http://scholar.google.bg/schhp?tab=ms

Лека нощ от мен :ba: :ax:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот dori » Сря Мар 17, 2010 10:10 pm

Здравейте. Имам два въпроса, моля ако някой може да помогне :ad:
Моето зайче е на около един месец, слагам му сутрин и вечер по една супена лъжица гранулирана храна. Яде от нея само това, което му харесва. Понеже съм чела че сено трябва да има постоянно, му слагам винаги, щом го изяде, но забелязвам от два дни, че вечер се опъва в клетката и диша тежко - мисля че преяжда. Моля, ако някой знае, кажете ми трябва ли да му намаля храната или наистина трябва да има сено винаги?? hsuh Вечер, когато съм вкъщи и го наблюдавам, му слагам поне по 2-3 пъти сено, защото го изяжда за отрицателно време (не слагам по малко). Вторият ми въпрос е дали някой дава на зайчето си сухар? Мойта зайка само го види и полудява, изхрупва го за минути. :ap:
Благодаря предварително. :bs:
dori
Животинче с въпрос

Мнениеот subversive » Сря Мар 17, 2010 11:12 pm

Моето, последният път, когато дишаше тежко (като парен локомотив) се оказа, че се е натровило с нитрати от една маруля :| Така де до колкото знам от сухата храна бая се надуват. Моето, когато хапне повече, после си излоква поилката почти на 1 дъх
subversive
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 18, 2010 7:49 am

dori написа:Здравейте. Имам два въпроса, моля ако някой може да помогне :ad:
Моето зайче е на около един месец, слагам му сутрин и вечер по една супена лъжица гранулирана храна. Яде от нея само това, което му харесва. Понеже съм чела че сено трябва да има постоянно, му слагам винаги, щом го изяде, но забелязвам от два дни, че вечер се опъва в клетката и диша тежко - мисля че преяжда. Моля, ако някой знае, кажете ми трябва ли да му намаля храната или наистина трябва да има сено винаги?? hsuh Вечер, когато съм вкъщи и го наблюдавам, му слагам поне по 2-3 пъти сено, защото го изяжда за отрицателно време (не слагам по малко). Вторият ми въпрос е дали някой дава на зайчето си сухар? Мойта зайка само го види и полудява, изхрупва го за минути. :ap:
Благодаря предварително. :bs:

Сеното не пречи и никога не е пречило освен ако е с мухъл и е загнило. Тогава се прецаква заека.
Сухарите ако са за хора - недейте. Сложете пълнозърнест хляб във фурната да изсъхне внимателно и ето ви готови сухари.

Човешките сухари по принцип пише какво съдържат и дали имат овкусители. Някой са с масло; други натурални и т н...разбирате ли ме.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот subversive » Чет Мар 18, 2010 9:37 am

Най- добре- хляб в тостера, престоял няколко часа- гризат го като солети :ag:
subversive
В стадото

Мнениеот dori » Чет Мар 18, 2010 10:14 am

Благодаря за бързия отговор. :bs:
Не купувам сухари, суша му хляб. Но както вече казах, ветеринарят ми каза, че сухарите са вредни, защото съдържат сол. А нали даже се продават солни камъчета??? Вредна ли е за него солта в крайна сметка hsuh
Но щом не преяжда от сеното, тогава защо ляга така и диша тежко?? А може би си диша така, нали колкото е по-малко животинчето, толкова му е по-ускорен пулса.... icon_dontknow И все пак в рамките на около 3-4 часа му слагам по 3 пъти (не малко количество), изяжда го до сламка и търси още... а все пак е само на един месец! Нали човек, ако изяде килограми салата все пак ще му стане тежко...а за това малко зайче това количество е ОГРОМНО. Незнам какво да правя, да продължавам ли да му слагам още щом го изяде или да намаля количеството?
dori
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 18, 2010 10:27 am

След като остане примерно 30 мин без храна няма проблеми. Няма да му навреди. Но ако липсва сеното да има от другото. Да има баланс на липса на храна - не да има постоянно от всичко.

Дишането какво ви притеснява - не е важно как диша - важно е да се храни правилно; да е ваксинирано; да е в кондиция; да не ака боза - рядко; да е игриво; да яде като слон...

Гризачите не преяждат...

Солта е в такава доза, която не е вредна. А и вие му давате по 1 сухар на ден предполагам не по 100 за да се шашкате за солта. То сухарите съдържат бая неща които не са зайци...и да ги спрете може да ги замените с крекери за зайци.

Една коричка на ден няма да го съсипе тоя заек.

Иначе и да не му давате сухар пак лошо няма - тоест ако послушате доктора.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Чет Мар 18, 2010 10:30 am

zoomaniak написа:
Гризачите не преяждат...

Офтопик:
Зайците не са гризачи....
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 18, 2010 10:37 am

rinusha знам това :ay: но добре ще гледам да се изразявам биологично правилно...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот subversive » Чет Мар 18, 2010 11:57 am

Да, вярно, нали има каменна сол за зайци.. Баща ми като се върне потен от работа, заека скача на дивана и почва да му ближе челото, а като му сложа каменна сол не я помирисва :ag:
subversive
В стадото

Мнениеот Veni » Чет Мар 18, 2010 4:53 pm

Офтопик:
тръгнах да отговарям на dori, а не съм забелязала всичките постове след нейния въпрос :ah: .. Нямам какво да добавя :ag: :ag: :ag:
Аватар
Veni
В глутницата

Мнениеот vitaminka » Нед Мар 28, 2010 12:52 pm

Аз вече не знам... правилно ли го храня...
По 500 грама смекси (жито, царевица, сухари, семки разни) изяжда на седмица, сено постоянно яде и не го оставям без него... ама си личи че бързо расте и да не взема да го направя дебелаче?
Пък четох че без храна не трябва да се оставя и не знам.
Ако нямаш опашка, размахвай усмивки.
Аватар
vitaminka
В пасажа

Следваща

Назад към Хранене