Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Личната хигиена на зайците Ви

Re: Личната хигиена на зайците Ви

Мнениеот paradoxxx » Нед Юни 20, 2010 1:32 pm

@ Veni хубаво е че заекът пишка на точно определено място,защото моят пишка абсоляютно по цялото легло без определено място
paradoxxx
Животинче с въпрос

Мнениеот Veni » Пон Юни 21, 2010 9:00 am

Ами определяш един кът за тоалетна (ако си го е харесал от преди това още по-добре) и следиш.. Като си вирне дупето това означава, че ще пишка. Малко е кофти за зайо, ама го хващаш и го пренасяш там, където искаш да си свършва работата. И така всеки път. Може да ти направи линия от едното място до другото докато го мъкнеш, ама поне ще се научи. Успех! :ab:
Аватар
Veni
В глутницата

Мнениеот paradoxxx » Пон Юни 21, 2010 7:38 pm

ей това е идея.Попринцип винаги го усещам ,когато се подготвя да върши работа ,но си го оставям да си я довърши.Мерси за съвета smiley24 :ay:
paradoxxx
Животинче с въпрос

Мнениеот lion head » Съб Юли 03, 2010 10:53 pm

goldi_ написа:dacheff постелката представлява нещо като гранули. В зоомагазините я има и на кг. Тука в Бургас е 1,40 лв за кг. Само ще кажа, че е много удобна, не мирише и лесно се почиства. А на мен не ми се налага всеки ден да мета разпръснат талаш. :bs:

goldi във baumax има за 8лв 15 кг бяла постелка .тъй като съм от бургас обиколих и я намерих и на цена 1.30 в зоомаркет матилда в лазур зад сара .Но видях,че пакета е същия като този който аз си купих в baumax тези пакети ги има във входа за стройтелни части още като влезеш ще ги видиш тe са po 7.99 лв за 15 кг
lion head
Животинче с въпрос

Мнениеот divata_pechurka » Пет Юли 09, 2010 1:17 pm

Как 15лв за 10кг. пелети?! Това е адски много! Аз взимам насипно такива и колиграма е 0.90лв....и съм много доволна!
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот vitaminka » Пет Юли 09, 2010 4:22 pm

Дааа.... тези пелети, които са "предназначени" за животни *уж* са по 15 лв, а тези за камина, които по нищо не се различават от другите са 6 лв :ag:
Ако нямаш опашка, размахвай усмивки.
Аватар
vitaminka
В пасажа

Мнениеот vicky87 » Пет Юли 09, 2010 10:10 pm

Обаче аз като ги гледах тези за камината те бяха много твърди, а пък тези за зайчета ставаха на прах като ги стиснеш???
Зайчето влиза в горската баничарница и казва: - Една боза и "Зайченцето бяло" до дупка!
vicky87
В ятото

Мнениеот _B_e_r_k_ » Съб Юли 24, 2010 5:49 pm

Във Варна ги продаваха за 25 лв. а тука е за 10 лв. същите
_B_e_r_k_
В ятото

Мнениеот Teddy » Пон Юни 20, 2011 2:52 pm

На моя заек му сменям талажа всеки ден ,но пак мирише защо??????
Аватар
Teddy
В стадото

Мнениеот selgomez97 » Пон Юни 20, 2011 8:01 pm

Teddy написа:На моя заек му сменям талажа всеки ден ,но пак мирише защо??????

Ако го сменяш всеки ден и пак да си мирише...малко странно!
Изчистваш ли клетката/аквариума с топла вода и някакъв сапун, препарат или нещо друго?
Измивай добре клетката на заека, така няма как за 1 ден да се вмирише отново...
А и зайците много пишкат...може и да си е нормално! Проветрявай стаята по-често и почиствай много добре жилището на заека! Така може да не мирише толкова много... :ab:
"Love is when a puppy licks your face... even after you left him alone all day."
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот Teddy » Вто Юни 21, 2011 2:18 pm

Благодаря!
Аватар
Teddy
В стадото

Мнениеот Anett » Пет Юни 22, 2012 5:47 pm

Хайде и аз малко да се включа. На няколко места прочетох, че чистите на зайчетата всеки ден. Но това всъщност е една от основните грешки при гледането на декоративните зайчета.Колкото и да е неприятно да си го кажем - зайчетата си ядат акитата. Това им е необходимо. За това клетката трябва да се почиства минимум през ден, ако е възможно и през два-три дни.

По повод това, че някой написа, че зайко омирисва повечко - възможно е май по време на разгонването, но не съм сигурна. Аз гледам мъжко зайче и никога не е миришело.
Господ е Пастир мой;няма да остана в нужда.На зелени пасбища ме успокоява;при тихи води ме завежда.Освежава душата ми....
Anett
Животинче с въпрос

Мнениеот Милето » Съб Юни 23, 2012 11:27 pm

Anett :ba: , да, зайците си ядат акитата, но не онези акита, търкалящи се из клетката, а специални гроздовидни акита, изглеждащи ето така:

Изображение

Наричат се цекотрофи и ако зайчето ги произвежда в нормално количество, дори не ги виждате. Изяжда ги в момента, в който усети, че излизат от ануса му. Навежда си главичката между краката и ги поема. Ако в клетката видите такива, явно има свръхпроизводство, което може да се дължи на различни неща, не му е сега мястото да ги обясняваме, но зайчето трябва да се наблюдава. Тези търкалящи се излишъци зайчето не ги яде, може само да ги настъпи и да се омаже.

Така че от тази гледна точка - хигиената си е хигиена, трябва да се спазва. Аз чистя на моето зайче всеки ден тоалетната. Само там има талаш и гранули. В осталата част от клетката обирам топчетата и забърсвам. Цялата процедура трае не повече от 5 минути. Зайчето е супер щастливо, търчи около мен, влиза, излиза от клетката, сякаш някак по своему ми помага. Лизва ме по ръката от време на време. :ba:
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот Arvens_Child » Вто Окт 30, 2012 7:56 pm

Смятам да си взимам зайче в скоро време и се чудех дали е добра идея ли е да му взема заешка тоалетна (от онези триъгълните за ъгъла на клетката) и как да го приуча да я използва?
Аватар
Arvens_Child
Животинче с въпрос

Мнениеот simonaivanova » Нед Мар 16, 2014 11:25 pm

От 2 седмици гледам зайчета, но още не съм успяла да ги науча къде да ходят до тоалетна.Като ги пуснат акат горе - долу навсякъде, но да пишкат се е случвало само 1 - 2 пъти :ab: Реших да им направя нещо като мини тоалетна в клетката - сложих в пластмасова купичка пелети, малко от акитата им и малко от пишканото оставих, за да се ориентират и да отиват там, но се изхождат на всички други места в клетката, но не и където трябва [mood_feelings_hurt.gif]Зайчета с характер .
Аватар
simonaivanova
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Пон Мар 17, 2014 12:22 am

simonaivanova написа:От 2 седмици гледам зайчета, но още не съм успяла да ги науча къде да ходят до тоалетна.Като ги пуснат акат горе - долу навсякъде, но да пишкат се е случвало само 1 - 2 пъти :ab: Реших да им направя нещо като мини тоалетна в клетката - сложих в пластмасова купичка пелети, малко от акитата им и малко от пишканото оставих, за да се ориентират и да отиват там, но се изхождат на всички други места в клетката, но не и където трябва [mood_feelings_hurt.gif]Зайчета с характер.

Колко им е голяма клетката?
Bamo

Мнениеот Bamo » Пон Мар 17, 2014 12:47 am

Ето един пример за тоалетна при подово безклетъчно отглеждане - http://prikachi.com/images/500/7167500m.jpg

Стига зайчето ви да не яде найлон, мисля че е добър вариант. Реже се на правоъгълник един плик 50-80 литра, постеля се сено и/или слама и когато видите/надушите течност - покривате със стърготини и върху тях пак сено/слама. Сменяте плика на 12-24 часа и никой няма да познае, че се гледа животно в къщата ви. Може да си оградите тоалетната с летви свързани на буквата "П". Обикновено зайчетата си харесват някое ъгълче и там си ходят по нужда. Ако отскоро имате зайче - ДАЙТЕ МУ ВРЕМЕ, 1-3 месеца. Най-силната миризма на заек идва от течност. Миризмата на твърдите барабонки не се долавя. Ако видите по няколко бройки такива барабонки из стаята - това е нормално, защото така си маркират територия.

Ето и едно видео по въпроса - http://www.howcast.com/videos/514677-Can-Rabbits-Be-Litter-Trained-Pet-Rabbits
Bamo

Мнениеот simonaivanova » Пон Мар 17, 2014 4:59 pm

Bamo написа:Колко им е голяма клетката?

Засега клетката им е малка
Дължина: 70см
Ширина: 40.5см
Височина:65см, но нека да порастнат, живот и здраве, ще им купим по - голяма
Иначе, благодаря за идеята за тоалетна, мисля да я пробвам :ay:
Последна промяна meri на Пон Мар 17, 2014 5:03 pm, променена общо 1 път
Причина: Моля, пишете с нормален шрифт.
Аватар
simonaivanova
Животинче с въпрос

Мнениеот simonaivanova » Вто Мар 18, 2014 2:03 pm

Извинявам, се че не е правилна темата, но искам спешно да попитам, понеже доста от вас имате зайчета и сигурно знаете какво трябва да се прави :bu: Та, въпросът ми е - едното зайче твърдо отказва да яде сено, от както сме го взели вкъщи (2 седмици) не съм го видяла да яде.Подтиквам го да яде, давам му от ръката си, давам му до устичката, но само го подушва и се обръща [mood_feelings_hurt.gif] Знам, че това никак не е хубаво и се тревожа доста. Може ли някакви идеи какво да правя :?
Аватар
simonaivanova
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Вто Мар 18, 2014 2:38 pm

Друго яде ли - гранулирана храна, зеленчуци и тн? Досега какво сено си му предлагала в твоя дом? Опитай с друга марка сено. Попитай от там, от където си го взела - какво сено са му давали. А по принцип знаеш ли с какво трябва да се храни един домашен заек?
Може още да е в стрес от промяната.

Абе ти да не си сложила новото зайче направо при предишното, което си имала в една и съща клетка?!?
Bamo

Мнениеот Bamo » Вто Мар 25, 2014 9:59 am

Какво става със зайчето?
Bamo

Мнениеот Милето » Пон Мар 31, 2014 3:03 pm

Може наистина сеното да не е качествено. Моето зайче има строги предпочитания, които дори се покриват с моите. :ag: Хубавото сено така ухае, че чак на мен ми се дояжда. Та опитай да смениш сеното. И не давай много гранули, много засищат и зайчетата забравят за сеното, което е лошо.
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот simonaivanova » Чет Май 29, 2014 1:39 pm

Bamo написа:Друго яде ли - гранулирана храна, зеленчуци и тн? Досега какво сено си му предлагала в твоя дом? Опитай с друга марка сено. Попитай от там, от където си го взела - какво сено са му давали. А по принцип знаеш ли с какво трябва да се храни един домашен заек?
Може още да е в стрес от промяната.

Абе ти да не си сложила новото зайче направо при предишното, което си имала в една и съща клетка?!?

Благодаря за помощта.Зайчето вече си яде нормално сено, гранули и други лакомства.Може би беше в стрес тогава, поради факта, че беше вкъщи отскоро, а относно клетката - в 2 различни са, но не влизат много, защото са пуснати почти през целия ден и си влизат само, когато пожелаят, а относно повръщането - вече всичко си му е наред. :ay:
Аватар
simonaivanova
Животинче с въпрос

Предишна

Назад към Поведение