Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Грижи след кастрация на куче

Грижи след кастрация на куче

Мнениеот r1vera » Нед Ное 09, 2014 8:30 pm

Добър вечер на всички. Първи пост ми е тук и първия сблъсък със коварната болест "Пиометра" на моето куче. Имам куче хъски на 7 год. /женско/. Не беше кастрирано до днес, когато му отстраниха яйчниците и матката. Кучето вече е вкъщи, минаха около 4 часа, но още не е излязло от упойката, скимти жално, и е зашеметено. Нормално ли е толкова време да се опита само веднъж да се изправи, след което падна де, но не фатално. Но ме притеснява това, че лежи неподвижно, само шари с очичките .. :(
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Re: Грижи след кастрация на куче

Мнениеот zoomaniak » Нед Ное 09, 2014 8:39 pm

Нормално е... до около 8 часа трае всичко.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Нед Ное 09, 2014 8:45 pm

Същото така искам да попитам, нормално ли е да диша тежко? Не ми стигна речника да питам за всичко доктора, така или иначе утре сме при него да и слага някакви банки, и за преглед.. но нз много тежко диша :(
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Ное 09, 2014 9:09 pm

Проверете как е температурата на кучето, както и в помещението(не трябва да е много горещо). Не давайте храна до утре, ако иска да пие вода, може.Възможно е да е от упойката, но ако не спре, по-добре потърсете лекаря.Животните излизат различно от упойката, което зависи от вида на упойката, количеството, което е поставено, възрастта и евентуални здравословни проблеми. Може да я държи и до утре.И в никакъв случай не трябва да стои другаде освен на пода, като следите да не е на течение и на гол под. Постелете нещо под нея непременно, но да бъде стерилно(еднократна пелена от аптеката). Това състояние е тежко за животните, операцията- също, за това има вероятност да се възстанови по-бавно(всичко зависи от организма). Ако имаш въпроси, питай, не се притеснявай.Може и да повръща, нормално е.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Нед Ное 09, 2014 10:13 pm

Здравейте, имаме проблеми със застоя на едно място, леженето и прочие. Не иска да лежи на постелено, иска на ламината и даже се премести, калтушкайки се. Със всяка минута се подобрява, започва да ближе раната, но я спирам, утре имам контролен преглед ще и сложат яка. Доктора каза нито вода нито храна. Опитах се да я преместя на постелено, но не иска, скимти и хленчи и се дърпа. Упойкаа не знам каква е, но каза, че максималната доза за нейните килограми са 12 кубика, а те са използвали 6. Имаше здравословни проблеми преди няколко месеца, кърлежова треска, но всичко мина, и показателите преди операцията бяха перфекнти, освен левкоцититите, бяха 27. Но доктора ме увери, че е нормално като има пиометра. Не трябва ли да има някакви превръзки на раната? Каза да не я превързваме, зашита и и е напръскана със някакакъв спрей, сигурно антибиотичен. Упойката била такава, че траела 72 часа. Смисъл животното се осеферва за 1 ден, но не усещала болки 3 дни след операцията.
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Ное 09, 2014 10:36 pm

Ако позволява измерете температурата за всеки случай.Нека лежи където иска, но да няма течение. Ако е напръскана със защитен спрей, има такива, няма нужда от обработка на раната.Те поставят освен антибиотик и обезболяващи ,които имат дълготрайно действие и не би трябвало да изпитва болка. Това е коремна операция, и за това ще трябва време да се възстанови. Пазете я да не скача, да не тича, никакви дълги разходки, нито изкачване по стълби или качване в леглото или други такива поне докато не заздравеят шевовете и не ги свалят.Ако не понася яката, попитай дали да й сложиш някаква дреха, ако я търпи. Нормално е да се ближе, миризмата от дезинфектанта ги дразни и така опитват да я премахнат. Но не трябва да прекалява, за да не възпали раната.Следи за подуване, зачервяване на мястото на шевовете и изтечения от тях, миризма, ако се появи нещо подобно се свържи с лекаря.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Нед Ное 09, 2014 11:38 pm

Кучето ми е много жадно. Постоянно си търси купичката за вода... но доктора каза, да не пие вода днес. Слага и някакви системи, утре пак ще и слагат. Въпросните системи хидратират ли я нещо? Защото също така 12 часа преди операцията не е кусала вода... както и сега до утре.. нз
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот Jordanka » Пон Ное 10, 2014 7:45 am

Моята Рая наскоро беше кастрирана,успокой се малко и помисли трезво.Упойката е тежка,дори да не е пълна доза,все пак е премахнат орган,нормално е и да я тормози въпреки обезболяващите :)
Рая стана на третия ден на обяд,много бавно и й позволихме само няколко крачки,колкото да раздвижи мусколите си.Не искаше да лежи на постелян чершаф,за който ни предупредиха да си купим от аптеката още преди операцията.Какво направих аз?Избрах моя дреха,която съм носила,но още не съм изпрала,постелях я под стерилния чершаф.Миризмата ми успокой Рая и тя спря да се мъчи да го извади изпод себе си.Вероятно й помогна и факта,че не се отделях денонощно от нея.
Първата седмица се разхождахме само в стаите,първите два специално,т.е. три дни след операцията просто обикалехме спалнята,като всеки ден уеличавах времето в което се движи,с по 5 минути.
на 8-я ден от операцията я изведох на терасата без да й позволявам да се катеро по парапета,никакво опъване на операцията.
Относно пиенето на вода,док ни каза да не й давам,но ако забележа,че прекалено си търси купичката,да намокрям малко една курпа и да й напазвам носа и венците с нея.
Вземи и храна за кастрирани кучета,ние използваме Роял Канин Medium Sterilised.
А колкото до стълбите,след като започнахме разходките навън аз я носех по стилбите :)
Но това стана около две седмици след операцията :) Сега е добре и се чувства чудесно :)
Няма нерешими проблеми,има пауза между две решения!
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот meri » Пон Ное 10, 2014 9:29 am

Може да се навлажнява устата и венците, и да се дава малко вода със спринцовка без игла. От системите получава необходимото количество,както ти казах измери телесната температура на кучето, ако има такава се свържи с лекаря, но и без това днес ще сте там, разпитай си за всичко.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Пон Ное 10, 2014 11:35 am

Явно всеки доктор си има мнение по-въпроса. Нашият каза, че няма проблем да се разхожда, тя е много темпераментно куче, не дава да се носи, иска да върви. При опити да се носи започва да се дърпа и така става още по-опасно за раната. Така или иначе по някакъв начин трябва да се качи в колата за да я закарам. Сега е по-добре, върши си нуждите нормално. Единствено казаха да не скача, бяга и да не се носи с корема нагоре, но можело да се разхожда.
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот r1vera » Пон Ное 10, 2014 12:15 pm

Но и как да го пренеса и по стълби и да го кача в колата. Кучето ми е 27 кг.. не може да се носи като бебе, а отделно мрази да го вдигат, започва да се опъва, стяга и да мята с главата и лапите... [smile3537.gif]
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Ное 10, 2014 1:08 pm

Няма нужда да я носиш, сложи нашийника и повода , когато стигнете до колата нека се качи сама. Кучетата все пак могат и сами да се пазят и знаят как да се движат. Ще я разхождаш, но само колкото да си свърши нуждите, няма да играе, нито да ходи дълго, няма да може и може да я боли. А по стълбите ще вървите бавно без да бързате,ако трябва нека почива(ако имате стълби за изкачване).Не позволява да я гушкаш заради раната, не го прави, просто я изчаквай.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Пон Ное 10, 2014 4:36 pm

Днес бяхме при ветеринаря, утре пак. Днес вливаха отново системи. Вода пие, но не иска да яде. Може да не и харесва безвкусната но полезна в момента храна за нея. Ако се подобрява относно яденето и пиенето, утре ще и махнат абоката. Температурата и е нормална 38.9 като казаха, че е нормално. Дано всичко по-скоро мине успешно! :ax:
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Ное 10, 2014 8:37 pm

Храна се дава много лесно - ако е на ниво ПАСТЕТ - знаете ли как става. Правите топчета, и от краичето на устата с палец натискате и вкарвате едно топче като супа топчета и затваряте устата с две ръце. То кучето по дефоулт ще преглътне това, което сте му дали. Има и други методи - но тоя е най-народен.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот r1vera » Вто Ное 11, 2014 4:43 pm

Кучо за сега се храни нормално. Дадоха ни някаква храна за кастрирани кучета, малко по-скъпа от нормалното + някакви витамини за след операция и заболявания (за възстановяване). Но притеснителното е, че ближе раната когато спим през нощта. Казаха, че няма смисъл от яка, защото тя е прекалено темпераментна и ще я свали или по-лошо удари някъде. Дадоха ни някакво мазило в една спринцовка да я мажем веднъж на ден с него. Дано не си разкъса шевовете, че да не се повтаря историята..
Аватар
r1vera
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 11, 2014 9:05 pm

Нищо не са ви дали - просто са ви изоставили сами да се оправяте. Ако искате съвет - задайте точен въпрос.
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Проблеми с кучета