Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Обърнат стомах

Обърнат стомах

Мнениеот MissMimozka » Съб Мар 25, 2017 12:29 pm

Здравейте приятели на животните. Имам нужда от всякакви мнения относно проблема "обърнат стомах" и най-вече след оперативното възтановяване. Ще се радвам на мненията на хора минали през тази тежка операция на своя любимец. [mood_feelings_hurt.gif]
Малко предистория... на 16.03.2017 сутринта намериж кучето ми (Българско овчарско куче на име Гръм, 8.5 годишен) безпомощен да лежи на земята. Обикновено като чуе че сме станали и започва да ни "говори" да му сложим да яде, а тази сутрин викам го, а той не се появява. Стомахът ми се сви! Веднага излязох на двора да проверя какво става. Намерих го да лежи и не може да мръдне. Като се приближих забелязох, че сяках коремът му е подут. Понеже бяхме довели една разгонена женска да нощува при него вечерта, за да я заплоди (голяма грешка, но понеже съм го правила и преди, си мислех че няма да е проблем, но тогава той беше млад) и си помислих, че много се е изморил и е препил с вода и затова лежи така с подут корем. Естествено се стреснах и реших все пак да се обадя на ветеринаря (д-р Цветан Цонев от Варна) и след като му обясних цялата ситуация, той подхвърли че се съмнява за обърнат стомах, но каза да му дам малко мед да го подсили и да изчакам 1-2 часа да видим дали ще стане. Понеже това не се случи ми каза възможно най-скоро да го заведа в ОВК за ренген и ако стомахът е обърнат да го оперират по спешност. За жалост точно това стана! [mood_feelings_hurt.gif]
Оперираха го 2 часа (д-р Пенчев и д-р Кацарски) и когато свършиха казаха, че слава Богу, явно се е случило сутринта и сме реагирали навреме, за да не се наложи премахване на далака и е нямало други усложнения и тромбове. Но въпреки успешната операция рискът от увредени органи беше голям и не даваха надежди в първите 48 часа. След като бяха направени кръвни изследвания и ефограф стана ясно, че нещата изглеждат добре, но Гръм не желаеше да се храни.... дни наред! Мина доста време (5-6 дни в клиниката), уж всичко изглежда наред, а се инати и не желае да яде (урината беше много кафеникава), решихме да го изпишат и да видим дали не се инати или пък системите да го хранят, или просто се чувства подтиснат в тая клетка на чуждо място. Научиха ме да бия подкожни инжекции и го изписаха. Днес, вече 9 дни след операцията продължавам да го храня със спринцовка директно в устата, често по малко.... и все още не се е изходил по голяма нужда, но съм го чувала да пръцка. Вече трети ден подред повръща жълта слузеста течност (стомашни сокове най-вероятно)... хората обикновено повръщат стомашни сокове, когато стомахът е празен и няма какво друго да повърнат. А аз на него вече колко дни наред му давам какви ли не любими храни (пюрирани, за лесно храносмилане)... днес четейки във форумите разбрах, че при повръщане при кучетата (имайте предвид, че го инжектирам с Деган против повръщане) е хубаво да ядат варен ориз смесен с извара в съотношение 2:1... направих такава смес и започнах да му давам със спринцовката. Докато се облизва изпаднаха две парчета и той се обърна и сам си ги изяде :ai: (хем се радвам, хем ми е странно, защото преди да се разболее съм му давала варен ориз във местен бульон (което трябва да е много по-вкусно от чист ориз) и той никога не е ял такъв).
Май малко дълъг стана разказа ми, но ми се изка да имате максимална информация, хем за да е полезна за други хора с този проблем, хем да са по-адекватни мненията на хората които ще пишат.
Моля разкажете за вашите премеждия и как се е възтановил вашият любимец след тази тежка операция?
Аватар
MissMimozka
Животинче с въпрос

Re: Обърнат стомах

Мнениеот meri » Съб Мар 25, 2017 7:50 pm

Храненето в следоперационният период започва на малки порции с хомогенизирани храни(месо+ориз или готова храна).В началото храната се дава в полутечно състояние не повече от 100 мл за един прием на всеки 1-2 часа,постепенно се увеличава порцията и интервала между храненията.
Изключително важно е самото захранване, което е на малки порции. Това, че кучето не се храни, не е от инат, надявам се да няма някакъв проблем. В какво състояние е раната,има ли някакви проблеми с нея, шевовете, по-точно, някакви изтечения от мястото, зачервяване или лоша миризма или повишена телесна температура?
Когато кучето е получило възпаление може да спре да се храни. Не е нормално да не яде, нито е нормално да не е ходило по голяма нужда вече. При такава тежка операция е изключително важно да спазваш указанията на лекарите и да не променяш нищо в режима на хранене и лечение, за да не навредиш. Съветите по форумите не винаги могат да ти помогнат в добрия смисъл, защото при всяко животно всичко е индивидуално и се постъпва според резултата от операцията. Спазването на диетата(захранването след операцията) е много важно за неговото възстановяване. Лекарите, които са оперирали знаят ли за тези проблеми, някакви препоръки даваха ли. Ако кучето има запек и се напъва може да се влоши състоянието му, за това ако не си се консултирала по този въпрос, направи го веднага, за да му изпишат нещо. Не би трябвало да повръща вече...Изписаха ли антибиотици,които са задължителни, обработваш ли раната ежедневно.
Моето куче почина от усукване на стомаха, дори не успяха да го оперират...
Спазвай съветите на лекарите и не променяй нищо в лечението и храненето, дори да ти се струва жестоко(в добрия смисъл).
Моето куче беше оперирано (много преди да получи усукването) от двустранна перианална херния и захранването след операцията беше изключително важно за неговото възстановяване. Така че, като човек преодолял подобна операция мога да ти кажа, че се изисква време,за да почне кучето да се храни нормално както преди. В този период след операцията не е добре да го храниш със суха храна, хляб и подобни, давай само пюрирана храна, полутечна, за да се усвоява от организма.

Статии за усукване на стомаха
viewtopic.php?f=218&t=19748

viewtopic.php?f=218&t=17333
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот MissMimozka » Нед Мар 26, 2017 10:00 am

Знам за храненето.. храня го от спринцовка с пюрирана храна на 2 часа по малко.. но тъй като вече 5-6 дни го храня така, докторите казват че е време да започне да се храни сам. И аз се опитвам по всякакъв начим да го накара. Примерно снощи ядохме вкъщи агнешко и му дадох едно хрущялче (знам, че не е желателно, но просто искам да видя дали нещо ще му възбуди апетита) и той си го изяде. Днес го пробвах с едно пил.дробче. Първоначално не искаше, но след като му вкарах едно парченце в устата и го заставих да го изяде, останалото сам си го изяде и се оглеждаше за още. Има някакъв напредък.
Раната е добре, зарадтва и е чиста... в началото имаше някакъв теч, но докторите като го видяха на видеозона казаха, че не е опасно, просто трябва да си изтече. Към днешна дата вече не тече. Меря. У температурата през 2-3 часа - добре е. Антибиотици му бия два вида, вече десети ден. Като му меря температурата през ануса, с върха на термуметъра вадя малко жълтеникава субстанция. Струва ми се, че момента наближава, нооо... урината му днес так беше тъмна. В понеделник ще ходим пак да го видят на ехограф (или ренген -не знам) и евентуално да му пуснат кръвни изследвания. Дано всичко да е добре... и днес да се изака, че да зарадваме и докторите. До сега не се е напъвал да ака.
Аватар
MissMimozka
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Мар 26, 2017 3:27 pm

Значи нещата ще се стабилизират постепенно,просто трябва време. Пиши да кажеш какво е станало след прегледа. Стискам палци всичко да е наред. След като оздравее е много важно да си спазваш режима на хранене и в никакъв случай да не даваш неподходяща храна. Все пак това е доста тежка операция и е необходимо време за пълното възстановяване. Спазвай храненето и разходките както ти кажат докторите, давай храна по-често на малки порции, не го преуморявай, защото трябва да знаеш, че заболяването може да рецидивира, трябва много пазене и в никакъв случай лакомства или храни, причиняващи ферментация и газове. А при най-малки подозрения, отново на лекар.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот MissMimozka » Нед Мар 26, 2017 5:17 pm

Оффф.. тъкмо написах всичко и не го изпрати :( сега трябва пак да пиша, но ще съм по-кратка.
Имам добри новини още преди посещението на ветеринаря :)
Днес Гръм 4 пъти яде сам! Около 1 час след третото похапване, както си лежеше, стана и почна да търси. Викам си, сигурно иска да изхвърли това което напъва да излезе :ajaweki: и го изведох на двора. След 10-20 мин. видях най-желаното и чакано изпражнение на света :ag:
Урината му сутринта пак беше тъмна, но доктора каза, че най-вероятно е такава защото малко или много е дехидратиран.
Нещата лека полека вървят на добре.
Благодаря за съветите и подкрепата. Линковете на статийте бяха много полезни :ax:
Аватар
MissMimozka
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Нед Мар 26, 2017 9:42 pm

Браво, чудесни новини. Бързо оздравяване. :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот MissMimozka » Нед Мар 26, 2017 10:01 pm

Между другото, лекарите по време на операцията са му зашили корема за коремната стена (това е задължителен процес), което предотвратява повторно усукване. Но, разбира се, хранителния режим задължително трябва да се спазва и факторите довели до това му състояние трябва да се избягват.
Аватар
MissMimozka
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми с кучета