Кученцето ми има краста

Кученцето ми има краста

Мнениеот elli65 » Пет Мар 27, 2009 12:52 pm

Моля за помощ във връзка със следния проблем. Едно от кученцата ми е болно от краста - цялото беше в рани и се чешеше като обезумяло. Освен това, миришеше ужасно. Предприехме лечение и днес ще му бият вече 3-та инжекция. Казаха ни, че ще са минимум 4. Има промяна - вече не се чеше и миризмата сякаш не е толкова силна, но междувременно козинката му окапва прогресивно. Кученцето е почти на 3 месеца. На многократните ми запитвания, какви мерки за безопасност да вземем, ме увериха, че заразяването не става толкова лесно и няма от какво да се притеснявам (имаме дете и още две кученца, котка и декоративно зайче). Искам да добавя, че диагнозата се постави без материал за изследване. Аз, междувременно изчетох де що имаше писано в нета, но много от мненията си противоречат. Искам да попитам кое е най-ефикасното средство за лечение, какво да предприемем за дезинфекция на дома, дрехите и помещенията, защото имам обрив по тялото, за който се съмнявам, че е краста и днес забелязах на крачето и на едно от другите кученца оголял участък със струпейче. Днес отиваме пак при вета за 3-тата инж и смятам да заведа и другото кученце на преглед. Много моля за отговор всеки, който е компетентен или има непосредствен опит с това заболяване ( и за краста по кучетата и по хората). Ще добавя, че кученцето беше изолирано, доколкото ни позволяват условията и при второто посещение изнудих докторката да ми даде и препарат за пръскане, с който пръсках и другите животни и около клетката на болното кученце. Ще съм безкрайно благодарна ако се отзовете на въпроса ми.
С поздрав Е. Николова
elli65
Животинче с въпрос

Re: Кученцето ми има краста

Мнениеот little_didi4 » Пет Мар 27, 2009 2:39 pm

съжелявам,но аз не мога да ви дам никакъв съвет относно проблема,не съм се сблъсквала с него.има хора много по компетентни от мен,предполагам ще пишат малко по късно.

не знам дали сте чели тук тази тема
viewtopic.php?f=150&t=6833&p=94783&hilit=%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0#p94783

а и аз като патило от кожни проблеми също с моето куче,съветвам да искате проби,задължително.трябва да се знае какво е с точност.при мен лекуваха месеци за една диагноза,а накрая излезе нещо съвсем друго.

малко инфо за крастата,не знам дали сте чели
viewtopic.php?f=128&t=2391&p=61406&hilit=%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0#p61406
little_didi4
В пасажа

Мнениеот mommovet » Пет Мар 27, 2009 9:27 pm

Крастата не е заразно заболяване - т.е тя не се предава от животно на животно или на човек /с изключение на новородени животни, които могат да се "заразят" от майка си/. Това е паразитно заболяване и се развива само, когато локалния имунитет на кожата го позволи било на човек или животно.
Лечението е различно по продължителност в зависимост от вида краста /това е било много важно да се провери преди началото на лечението, защото сега вече може да не се откриват кърлежи в пробата/. Ако става дума за демодекозна краста тя се лекува между 4 и 6 месеца, другите по-кратко време. Препарати и схеми за лечение има различни.
Крастата обикновено не е самостоятелно заболяване - почти винаги се развива и вторична бактериална пиодермия и за целта се пият антибиотици - поне 20 дни.
Ако толкова държите да обеззаразявате къщата си /няма особен смисъл, както вече казах/ може да ползвате неостомозан или тактик - те убиват крастните кърлежи.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот elli65 » Пет Мар 27, 2009 11:46 pm

mommovet написа:Крастата не е заразно заболяване - т.е тя не се предава от животно на животно или на човек /с изключение на новородени животни, които могат да се "заразят" от майка си/. Това е паразитно заболяване и се развива само, когато локалния имунитет на кожата го позволи било на човек или животно.
Лечението е различно по продължителност в зависимост от вида краста /това е било много важно да се провери преди началото на лечението, защото сега вече може да не се откриват кърлежи в пробата/. Ако става дума за демодекозна краста тя се лекува между 4 и 6 месеца, другите по-кратко време. Препарати и схеми за лечение има различни.
Крастата обикновено не е самостоятелно заболяване - почти винаги се развива и вторична бактериална пиодермия и за целта се пият антибиотици - поне 20 дни.
Ако толкова държите да обеззаразявате къщата си /няма особен смисъл, както вече казах/ може да ползвате неостомозан или тактик - те убиват крастните кърлежи.

Много интересно, защото и тримата с мъжа ми и детето ни се заразихме, освен това и другото ни кученце също. Освен това днес д-ра ни ни каза ,че неостомозана не действа на крастните кърлежи(а миналата седмица колежката му ни го предписа). Предписа ни Амитраз за пръскане вкъщи и да се мажем също.
elli65
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Съб Мар 28, 2009 12:49 am

Значи всички в къщи сте болни от нещо което не е краста. Неостомозана и тактика /амитраз/ действат чудесно срещу всички видове крастни кърлежи.
При хората е установена само саркоптидна краста при която кожните изменения имат определена локализация. Те са разположени между пръстите на ръцете, по вътрешната повърхност на ръцете над китките, по лактите и по предно-вътрешната повърхност на бедрата. У деца се обхващат и дланите и ходилата. Измененията имат много характерен вид и приличат на повдигнати над околната кожа чертички /все едно кърлежът си копае тунелче под кожата/. Сърбежът е особено силен вечер. Твърде невероятно звучи, всички в къщи да се разболеете едновременно.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот elli65 » Съб Мар 28, 2009 8:08 am

Благодаря Ви много, че се отзовахте! Може би точно за този вид краста става дума, защото симптомите са точно такива. Моля кажете как да се мажем с Амитраза - цялото тяло ли или само обривите (пъпчиците)? Вета ни каза, че е токсичен за котки, а ние имаме и котка и дек. зайче. С какво да ги пръскам тях? И ако напръскам стаята с Амитраз, дали на котката ми ще и стане нещо, щом е токсичен?
elli65
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Съб Мар 28, 2009 10:42 am

Амитраз за локално третиране се разрежда 1:250 от оригиналния препарат. Третират се петната и известно растояние около тях. За зайчето няма проблем, но за котката препарата е много токсичен. Ако искате да напръскате все пак къщата, затворете котката за 48 часа в едно помещение и напръскайте останалите. Котката не трябва да има има възможност да ближе вас, ако сте намазани с препарата, както и кучето ако и то се маже с него.
Все пак ви препоръчвам да отидете да дерматолог - може и да е нещо друго, а не краста.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот little_didi4 » Съб Мар 28, 2009 3:48 pm

аз също мисля ,че трябва да се отиде за вашият случай в семейството на дерматолог.
аз също си бях "лепнала" нещо от кучето ми когато ми бяха казали,че има гъбички...обаче само изчезна.
после се оказа,чекучето няма гъбички..явно моето е било нещо съвсем друго.така че,животните на вет. вие на дерматолог,най-добре.
little_didi4
В пасажа

Мнениеот elli65 » Нед Мар 29, 2009 12:56 am

Да, в понеделник непременно ще отида. Днес заведохме второто кученце на вет, който му взе проба и се оказа, че не е болно. Така че, да се надяваме, че и моето ще е друго. Благодаря за съпричастността!
С поздрави Ели!
elli65
Животинче с въпрос

Мнениеот jrs » Чет Апр 08, 2010 8:16 pm

Моето кученце е на 9месеца и имаше също краста.Закарах го на ветеринар,взеха му проби и се оказа че е каста.В продължение на 2-3месеца до преди 1седмица,веднъж седмично го къпех с един разтвор,който ми дадоха.Той се разтваря във вода и кученцето се полива с него,след което се оставя да изсъхне само.Лошото беше,че миришеше на нафталин :ap: .През същият период му биеха и инжекций.Сега ветеринарят му поръча една кайшка,която ще замести това къпане 1седмично.Тя е против краста и кълежи, но не и против бълхи.Казаха че трябва да се пази за да не я хване отново,защото щом я е хванало веднъж може да повтори.А отностно заразата на хора не е опасно на мен 2-3 месеца нищо не ми стана,кученцето беше постоянно при мен,гушках го всичко,не е опасно за хора.Късмет.
jrs
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Нед Апр 11, 2010 7:05 pm

Не може да хване отново краста, а тя може отново да се активизира - така е по-правилно като терминология. Тази каишка е много добра идея за кучета засегнати от заболяването. Не знам дали искате кученцето ви да си има поколение, но по-добре недейте - бебетата с голяма вероятност също ще са податливи.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот jrs » Вто Апр 13, 2010 10:08 pm

mommovet написа:Не може да хване отново краста, а тя може отново да се активизира - така е по-правилно като терминология. Тази каишка е много добра идея за кучета засегнати от заболяването. Не знам дали искате кученцето ви да си има поколение, но по-добре недейте - бебетата с голяма вероятност също ще са податливи.

Какво да не правя?Да му оставя кайшката или не? Защото мисля още 2-3месеца и да го пускам на някоя женска кокерка.... :ab:
jrs
Животинче с въпрос

Мнениеот hrisi_lom » Пет Апр 27, 2012 7:14 pm

Кученцето ми е на месец и половина-два. Побрадичката има рани, а ушите са мумного мръсни и постоянно ги чеша.Четох също че имат и някакви мехури.А има ли възможност тези ани да са пъпки с коричка,знам че при краста се получават такива пъпки.Моляви кажете ми има ли начин да се заразим.Пръскам и ушите и брадата със един спрей и понеже разбрах днес те и сложиха някакви инжекции.Моля ви кажете ми пинеже имате повече опит!!!
hrisi_lom
Животинче с въпрос

Мнениеот hrisi_lom » Пет Апр 27, 2012 7:36 pm

Някой от тук да живее в гр. Лом
hrisi_lom
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Апр 27, 2012 7:43 pm

mommovet написа:КРАСТАТА НЕ Е ЗАРАЗНО ЗАБОЛЯВАНЕ - т.е тя не се предава от животно на животно или на човек /с изключение на новородени животни, които могат да се "заразят" от майка си/. Това е паразитно заболяване и се развива само, когато локалния имунитет на кожата го позволи било на човек или животно.

hrisi_lom, айде прегледай какво е писала докторката по-горе в темата.. На-добре не лекувай сам, а заведи кучето на лекар.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Апр 27, 2012 8:09 pm

С четене не се лекува,защо е толкова мръсно това куче.Има ли ваксини,къде живее и как допуснахте това състояние.Крастата се определя САМО след кожна проба,както и всички кожни заболявания.Заведете животното на лекар,вместо да четете.
И НАЙ-ВЕЧЕ НЕ САМОЛЕКУВАЙТЕ,ЗАЩОТО НЕ ЗНАЕТЕ КАКВО Е ЗАБОЛЯВАНЕТО И МОЖЕТЕ ДА НАВРЕДИТЕ.
Толкова малко куче,защо е отделено от майка си? Ами изкъпете го това куче.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот hrisi_lom » Пет Апр 27, 2012 8:23 pm

Заведох го и те казаха че може да развива, но незнам от каде я е хванала.След два дни пак ще я вода, а утре с тати ще ходим на ветелинарна клиника.И немога да го къпя защото още е малко.След една-две седмици ще я изкъпя, но ми казаха да не я къпя толкова малка защото може да умре.
hrisi_lom
Животинче с въпрос

Мнениеот b0b4e » Пет Юни 08, 2012 4:15 pm

Това ,което пише,че крастата не е заразна от животно към животно или към човека не е вярно точно обратното заразно е.
Аз се заразих от кучето и няма да ви казвам какви сърбежи са. Отделно,че животните не е се излекуват почти .
b0b4e
Животинче с въпрос

Мнениеот korney » Сря Дек 05, 2012 3:25 pm

И моето куче има краста. Мопс на 2 месеца....така го взехме преди 2 седмици....
korney
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми с кучета