Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

необичаен сърбеж при котката

необичаен сърбеж при котката

Мнениеот v3n1slava » Чет Авг 20, 2015 2:41 pm

Здравейте!!! Спешно моля за съвет :( котката ми започна да се чеше доста по ушетата, няма никакви рани и ветеринаря каза да я изкъпя и да я облея с NEOSTOMOSAN,разтворен в 2л.вода. Уж сърбежа притихна, но след 2,3 дни пак започна и почти си направи раничка над окото, явно и там е започвало да я сърби.Лекарят пак каза да я намажа със същия разтвор, но смятам, че това не й помага.Тя не излиза навън и няма допир с др животни. МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ :(
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Re: необичаен сърбеж при котката

Мнениеот meri » Чет Авг 20, 2015 4:02 pm

Обезпаразитена ли е външно срещу бълхи и акари, то всъщност този препарат е за обезпаразитяване, но едва ли е достатъчен за излекуване на проблема. Възможно е да има ушни акари, за това се правят изследвания. Освен чесането на ухото, има ли някакъв секрет вътре в него,който може да има неприятна миризма.За това е хубаво да се направи кожна проба, за да се открие причината.И вариант е да потърсиш и друго лекарско мнение.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 11:00 am

Здравей, Мери :). Да, котката е обезпаразитена: с инсектициден шапоан, след това я напръсках с neostomosan и след няколко дни и сложихме frontlaincombo.Няма нищо в ушетата, чисти са, няма неприятна миризма и не са разранени... иии лекаря каза, че не са акари.Много благодаря за отговора !
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 11:27 am

А тогава каква е причината.Предполагам не са взели кожна проба за установяване на проблема. Или ще чакате да подействат препаратите.Защото сърбежа е само симптом, а не причина за проблема. :ab: Изключваш ли варианта храна като проблем.
На каква възраст е котката, дали има вероятност да е хормонален проблема, кастрирана ли е.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пет Авг 21, 2015 11:27 am

Изкъпете местата - където се чеше с неутрален бебешки шампоан...

Може да ползвате бебешка козметика за възпалена кожа...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 11:42 am

Сърдечно благодаря на всички, които се отзоваха на проблема ми !!! Не е взимана проба и не съм изключила варианта с храната. Мони е много възрастна - на цели 15 години е, започна 16 :) не е кастрирана. Проблема е,че аз и "разкисвам" сухата храна с вода и я смесвам с тази от консерва за възрастни котки (така я обича повече, а вече не може да хруска гранулите както преди) и се чудя коя да спра да и давам, след като ги хапва по този начин от доста дълъг период от време.
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 12:31 pm

Ако дълго време се е хранила по този начин с една и съща храна, не вярвам проблема да е от това. Смяната на храната може да причини стрес, което не е желателно. Ако не си сменяла храната, а използваш една и съща, едва ли това е проблема. Важното е да бъде качествена и двата вида по възможност да са от един производител.
Ако проблемите продължават, може да искаш една кръвна проба или кожна, ако е необходимо.Сресвай я по-често, ако позволява и внимавай с използването на препарати, за къпане и т.н., защото понякога това може да причини сърбеж също.Ако вероятно е на хормонална основа също трябва да се направят изследвания.Но изчакай известно време, за да подействат препаратите и ако няма промяна, тогава може да мислиш за изследвания.Но не ти препоръчвам да сменяш храната на този етап.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 12:52 pm

Много благодаря, още веднъж :) И аз мисля, че щом толкова време яде храната и не е имало проблем, значи не би трябвало да е от нея... но изчетох толкова неща и май започнах да се въобразавам. Лекаря ми каза, че е нужно поне още 2,3 пъти да я намажа с напоено тампонче с неостомосан и проблема щял да отшуми - силно се надявам да е прав , защото за толкова години за първи път има някакъв проблем и се притеснявам доста :(
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 1:20 pm

Разбира се, че трябва време, за да подейства.Не се притеснявай, на всеки се случва за жалост.А ваксинирана ли е котката,защото с годините имунитета отслабва и организма е по-предразположен към заболявания.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 1:35 pm

Не, скоро не е ваксинирана, давани са и различни хапчета за вътрешни паразити.Миналата година попитах 2-ма ветеринари и те ми казаха, че при положение, че няма допир с никакви животни, яде само определена храна и никога през живота си не е излизала няма нужда да товаря организма и с ваксини и да продължавам само с таблетки.Понеже бяха и двамата от различни клиники, а бяха на едно мнение си отказах да я ваксинирам.
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 2:23 pm

Това си е твое право,но такова мнение е погрешно, защото много инфекциозни заболявания, опасни за котките могат да се пренасят с дрехите или обувките на хората, да се предават по въздушно-капков път и т.н. А знаем, че мнението, че котките не излизат и няма да се заразят...е просто мит, въпреки, че е казано от ветеринари...По тази логика някои хора дори не ги обезпаразитяват, защото смятат, че не могат да хванат бълхи, което е погрешно, нашите обувки внасят какво ли не в жилището. :ab:
Едно от тях са дерматофитозите, и един от симптомите е сърбеж.Както при вас в случая, защото изобщо не е открита причината, а се лекува симптомът сърбеж.
Ако не откриете причината, която го причинява, все едно нищо не лекувате и може да се появи отново и дори да се влоши.Не че знам повече от лекарите, но все пак....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 2:31 pm

Ами може би се притеснявам от самата ваксина, защото Мони е много възрастна.Все пак това са антитела, с които организма и ще трябва да се справи.На една позната така почина животинчето и затова се допитах до ветеринарите.Защото аз незнам коя ваксина ще е подходяща на този етап.
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 2:35 pm

Почина от ваксината ли? Доказано е, че не е имала някакво заболяване, провокирало смъртта...
Аз само си коментирам, не те карам да правиш нещо, което смяташ, че може да навреди. Но за това пък лекарите много добре знаят каква ваксина да използват. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот v3n1slava » Пет Авг 21, 2015 2:46 pm

Ами животинчето не беше болно , просто му наближаваше периода за ваксинация...но това е друга тема. Аз съм Ви благодарна, че споделихте вашето мнение и си отзовахте на проблема ми :)
Аватар
v3n1slava
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Авг 21, 2015 5:12 pm

Съжалявам за случилото се. [mood_feelings_hurt.gif] Но според мен трябва да потърсиш друг лекар, ако няма промяна на състоянието.Виж си ЛС.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Проблеми с котки