Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Абсцес при зайче

Абсцес при зайче

Мнениеот Honey89 » Нед Юни 02, 2013 1:58 pm

Здравейте. Малко преди Великден зайчето ми започна да се надува по лявата бузка, получи се нещо като топка, която стига до долната челюст. Беше много горещ, май имаше температура, видимо беше зле, защото постоянно спеше и нямаше апетит. Зъбите му бяга много дълги тогава.Заведох го на ветеринар и казаха,че е абсцес и трябва да го сцепят. Изрязаха зъбите и с 1 скалпел му направиха разрез без упойка. Изстискаха гной и кръв, миризмата беше ужасна... Даваха му Байтрил и казаха, че всеки ден трябва да се промива абсцеса. Да, но лекарството явно не е достатъчно силно,за да спре абсцеса, времето минаваше, а той е по-малък, но си стои. Започнах да чета в интернет и видях,че вероятно някой зъб е виновен. Направиха му рентгенова снимка и се установи, че един от зъбите е проблемен, но и костта около него е "разядена", да сме продължили с лекарствата, защото не било хубаво на млад заек да се вадят зъби...Преминахме на по-силни инжекции - Duplocillin на 48 часа. Сега изглежда по-добре, върна му се апетитът, даже е разгонен и постоянно скача наоколо.

Въпросите ми са няколко - знаете ли дали трябва да се извадят зъбите и костта, която е засегната или просто да го поддържам с тези лекарства цял живот?

Някой може ли да сподели дали познава ветеринари, занимаващи се със зайчета, тъй като знам,че повечето не са добре запознати с техните болести.

Благодаря предварително за отговора:)
Аватар
Honey89
Животинче с въпрос

Re: Абсцес при зайче

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 02, 2013 2:00 pm

Има кадърни доктори - ама манипулацията е над 50-100 лв, вече не помня [mood_feelings_hurt.gif]
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Юни 02, 2013 2:03 pm

zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Honey89 » Пет Юни 07, 2013 10:30 am

Мерси за бързия отговор.Май ще се ориентираме към Добро хрумване, чувала съм и други добри отзиви за там...Знам,че процедурата е скъпа, то няма и как да не е...все пак зъбите на гризачите са трудни за вадене, а и нали трябва да са под упойка....Дано поне има смисъл и зайчето се възстанови.
Аватар
Honey89
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 07, 2013 10:32 am

Пишете после какво е станало - за да е най-полезна темата и на други с подобен проблем.

Стискаме лапи - да се оправи зайко.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Honey89 » Сря Сеп 25, 2013 1:07 pm

Зайко го водих и на друго място, вече 3ма лекари ми казват, че засега е по-добре да не оперират животинката. Има риск от упойката, а и може да се справя зле след изваждането на зъби и част от инфектираната кост... Дълго време му инжектирахме Дуплоциллин, едно лекарство, което съдържа пиницилин, так поддържахме състоянието му, за да се спре инфекцията. Доста помага, защото абсцесът спря да расте и зайко имаше апетит. Когато спряхме лекарството, пак му се поду бузата, та сега продължаваме да му бием инжекция...Скоро мислим да го водим на рентген, за да му направят 3 снимки-2 от 2те страни на бузките, да се видят зъбите и състоянието им, 1 отгоре. Като видим как е отвътре и дали още от костта е зле, ще решим какво да правим. Стискайте палци да е добре мъничето, че ми е притеснено с тези проблеми....
Аватар
Honey89
Животинче с въпрос

Мнениеот fabianaa » Сря Яну 01, 2014 8:03 pm

Не зная дали ще ти помогне, но ****** е най - добрия вариант. Ако се научиш да биеш инжекциите сама, всеки път когато се усъмниш за абсцес можеш да реагираш много бързо и да се разминете с 10-тина инжекции. Другия вариант е да отидеш в Централна ветеринарна клиника в София или в Анимо в Бургас...и на двете места слагат инплантанти с антибиотик който се абсорбира бавно и също е решение. Аз третирам само с дуплоцилина ..... той не е само за абсцеси, ако видиш нещо и оченцето да се възпалява и да не минава с капки .... започвай антибиотика.:)
Аватар
fabianaa
Животинче с въпрос

Мнениеот Frank » Вто Яну 05, 2016 2:54 pm

Здравейте , понеже нашето зайче има същия проблем (абсцес) и направо ще пиша тук вместо да права още една тема!
Днес го водихме на ветеринар и на лявата бузка има абсцес от инфекция на зъба , подуто му е . От няколко дена насам пие 5 пъти повече вода от колкото принципно пие и почти не яде
Има и 41 градуса темперетура
Ветеринарката му би baytril , понеже бях чел някъде , че дуплоцилин е по ефикасен , я попитах за него , тя ми каза , че е стар антибиотик и байтрил е по - добре ...
Каза 5 дена да му я даваме през устата и след това пак да идем да го прегледа и ако няма подобрение , да сме му правили операция и махане на инфектиралия зъб , но било рисковано , защото можел да не се събуди след упойката ... аз не съм много склонен да го оперирам и да го мъча това зайче ... при положения , че след това пак може да се появи тази болест :( ...
Чуда се какво да права много ме е жал за малкия Франк :(
Аватар
Frank
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми със зайци