Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Болното зайче-болести и лечение

Болното зайче-болести и лечение

Мнениеот agripina » Пет Фев 25, 2005 2:55 pm

Болното зайче-болести,лечение и съвети

Преди да разберете за болестите,които засягат декоративното зайче трябва да имате в предвид,че повечето от тези болести се проявяват при некомпетентно гледане и могат лесно да се избегнат посредством хигиенично и правилно отглеждане,тоест здравето на вашият любимец е във вашите ръце! Най-честите заболявания могат да се класифицират в пет категории:
1.Вирусни и бактериални болести
2.Паразитни болести
3.Заболявания вследствие на неправилно отглеждане
4.Заболявания вследствие на неправилно хранене
5.Наранявания
По отклоненията в нормалния външен вид можем да констатираме,че зайчето е болно.Сплъстената козина,мокрият нос и слепналите очи без блясък са сигнал,че нещо не е наред.Ако зайчето се храни с апетит,непрекъснато се движи и следи с внимание всичко около себе си едва ли е болно.Всяко отклонение от това поведение е сигнал за болестно отклонение.

ЗАЕШКАТА ЧУМА- е първата и най-страшна болест която засяга зайчетата.Миксоматозата или "заешката чума" се причинява от вируси,които се пренасят от немаларийни комари и зелен фураж,заразен от диви зайци.В повечето случаи тази болест е неизлечима и за да спестим мъките на зайчето е по добре да бъде приспано.Миксоматозата се разпознава по зачервяването на конюктивата на клепача и отоци по кожата,което се изразява в т.нар. "лъвска глава".Освен това животното е много тихо,седи апатично и очите му са слепнати.Единствения и ефикасен начин за предпазване е ваксинацията.Прави се на всеки шест месеца от ветеринар.Друга алтернатива е мрежата против комари,не трябва да яде зайчето изпражненията на диви зайци.Заразеното зайче трябва да се изолира от другите,не напразно е наречена болеста-заешка чума.

ВЪЗПАЛЕНИЕ НА ЧЕРВАТА- това е друго бактериално заболяване,което засяга зайчетата.То се причинява от храна с високо съдържание на белтъчини.Друга причина е прехранването и изхранването с детелина без добавка на сено.Вследствие на нездравословното хранене се нарушава храносмилането,а следователно и чревните бактерии.Те имат разрушително действие върху чревния тракт,зайчето изпитва силни болки и в тежки случаи да умре.
ЛЕЧЕНИЕ: Преминаване към изхранване с качествено сено,евентуално чай от лайка. Животното следва да се отдели от другите,човека трябва да си мие ръцете след допир,защото може да пренесе бактериите.

КОКЦИДИОЗА- ТЯ спада към вътрешнопаразитните болести.Този едноклетъчен паразит разрушава чревната стена и образува различни форми,които посредством замърсения фураж отново се приемат от зайчето.Така се получава един кръговрат,който може да се избегне с редовно почистване на клетката.Трябва да заведете зайчето на лекар,който да назначи подходящо лечение.

ГЛИСТИ И ТЕНИИ-Те могат да попаднат в стомашно-чревния тракт посредством замърсен с изпражнения фураж.Профилактиката и предпазването става с редовно изриване и почистване на зайчарника.

ПАРАЗИТИ ПО КОЖАТА И КОЗИНАТА- Извънтелесните паразити могат да бъдат- акари,въшки,бълхи,космояди и в по-редки случаи кърлежи.Те причиняват кожни струпеи и сърбеж,които засягат главно главата и трупчето.Лекуват се с подходящи контактни инсектициди,предписани от ветеринарен лекар.Гъбичките имат подобни симптоми,лечението обезателно трябва да се назначи от ветеринар.

НЕПРАВИЛНО ИЗХРАНВАНЕ - Последиците и заболяванията причинени от неправилното хранене могат да бъдат избегнати,ако се съблюдават няколко неща:
1. Избягвайте внезапна промяна в храната на зайчето
2.Зайчето винаги се нуждае от сено,като допълнителна баластна храна.
3.Водата винаги трябва да е чиста и прясна..
4.Давайте такова количество храна,което да може да бъде изядено до следващото хранене. Едно от заболяванията,които причинява неправилното изхранване е препълване на стомаха.Вследствие на претоварване на мускулите на стомаха се получава запек,който е много болезнен за зайчето и без намесата на лекар може да умре.Симптомите се забелязват веднага то престава да се храни и скърца със зъби.Приемането на само концентриран фураж може да доведе до същите последствия.Тимпанията е друго опасно стомашно-чревно заболяване,получава се втвърдяване на коремната стена от образуване на газове.

НЕПРАВИЛНО ОТГЛЕЖДАНЕ- Най-често те се проявяват при "начинаещи" зайчари.Запомнете,че зайчетата понасят студ от -20 градуса,но при +20 те не се чувтват много добре.През горещите летни дни избягвайте излагане на слънце,или да стоят на задушно без вода.Могат да получат топлинен удар,животното се изпружва на земята и пръхти,за да вентилира с белия дроб.В този случай отведете животното на хладно,намокрете крайниците с вода,ако не помогне/ дали се успокоява дишането/ тичайте веднага при лекар!

НАРАНЯВАНИЯ- Най-често се получават при свади между животни.Ако не е сериозна раната се почиства внимателно и се нанася крем за рани,ако е сериозна отидете на лекар.Раните по крайниците трябва да се лекуват веднага,защото краката на зайчето са в постоянен допир с нечистотии и изпражнения и бързо се инфектират.

ЗАПОМНЕТЕ-ЗДРАВЕТО И ЖИВОТА НА ВАШЕТО ЗАЙЧЕ ИЗЦЯЛО СА ВЪВ ВАШИТЕ РЪЦЕ И ВАШАТА КОМПЕТЕНТНОСТ!
Това което не ни убива ни прави по-силни!
Аватар
agripina
В стадото

Мнениеот ~*PuNkY_DoLL*~ » Нед Май 20, 2007 10:18 am

agripina, поздравявам те! Много полезен материал! Браво!!! 8)
~*PuNkY_DoLL*~
Животинче с въпрос

Мнениеот agripina » Нед Май 20, 2007 1:01 pm

Благодаря! Радвам се, че информацията ми ви е харесала.
Дано е полезна и точна!
Аватар
agripina
В стадото

Мнениеот ReASoN » Чет Юли 12, 2007 1:53 am

Здравейте.Понеже незнам поради каква пречина не мога да пускъм теми (не ми се виждат бутоните,имам само за цитат) искъм да попитам нещо.
На 20 юни подарих заиче на приятелката ми.Порадата не ми е много ясна-чисто черно,с малко бяло петънце на дясната лапа,дълга козина.Мисля,че им викат тигрова/глава,око или лъвска глава/око.Малко преличаше на морско свинче но както и да е.

Ето го и него (единствения спомен които остана от него):(

Изображение

Да се върна на въпроса си.На 11 Юли горкото животинчен почина :(
Четох за болестите ама не съм много сигурен коя точно е хванал и искам да попитъм вас по-запознатите.

Значи всичко почна на 10 Юли.Зайчето не се движише,седеше на едно място,клатеше се и дишинето му беше много ускорено.Очите му бяха малко мътни,козината му не стърчеше,а седеше като мазна,също и не се хранеше.Имаше и малко секрет по учите както и от време навреме кашляше.

Лошото е че го забелязахме в 19 часа и незнаехме дали има отворен ветеринар някаде.Решихме на сутринта да го закараме но беше късно :(

Че интересува ме дали можеше да му се помогне с нещо на животинчето?От какво точно си утиде?

Мисля,че преди 2-3 дена беше ухапано от хлебарка :( която влезе при него.

Моля ви,даите мнение.В момента търся точно копие на него и не искам да го сполети подобно нещо. :? :(
ReASoN
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 12, 2007 5:23 am

Красиво зайче. Има едни картинки - куче - и кокалче...кучето е за нова тема - кокалчето е за нов отговор..........малко нестандартно ама..... :)

Като вземете новото зайче - го ваксинирайте - има си заешки ваксини....за съжаление зайците боледуват от прекалено много неща. Има болести, които за минути ги съсипват......

Не мога много да ви помогна.....препоръчвам - Ваксина + добра храна + витамини за укрепване на младият организъм... + хигиена на зайчето и ваша...........пренасянето на зарази става лесно :(
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот agripina » Нед Юли 15, 2007 10:54 pm

Много съжалявам за случилото се, мен ме е спохождало същото изживяване затова много ви съчувствам!
Наистина най-добрата стратегия за преживяване на мъката е друг малък сладур!
Аз не разбрах от написаното колко време беше при вас зайчето преди да се разболее?
Имало ли е контакт с други животни в дома ви?
От къде сте го купили или взели?
Сигурни ли сте, че то е било здраво когато сте го взели?
С какво го хранихте и къде го гледахте?
Подробностите ще помогнат да разрешим проблема и евентуално да предотвратим друг подобен!
Аватар
agripina
В стадото

Мнениеот Bunny » Пон Юли 16, 2007 9:45 am

Здравейте приятели на зайчетата... Пиша ви, защото си мисля, че хората, които имат пряк досег със зайчетата и тяхните проблеми най-добре могат да ме посъветват. Надявам се някой с подобен проблем, като този на моето зайче, да ми даде добър съвет как да му помогна.
Моето зайче е Калифорнийка и не е мини заек. Имам я от почти 2 години и смея да твърдя, че от хилаво и малко зайче израстна голям, силен и здрав заек. Единственото, което преживя, беше едно възпаление на окото, защото като бебе явно си е вкарала стърготини с крачето. Наскоро забелязах една бучка на долната челюст. Аз много я гушкам и по принцип следя дали има промени по зайчето. Тази бучка е много твърда и зайчето не реагира като го пипам там - т.е. мисля си, че не го боли. На пипане е като голямо грахово зърно. Ествествено заведох я на ветеринар, даже 2 - първият ми каза да я наблюдавам, и ако бучката стане по голяма да отида пак. Другият ветеринар каза, че сигурно е костен тумор и че не е желателно да я оперира, а може само с антибиотик да спре разрастването на бучката. :cry: Честно ви казвам, изревах си ревалото. Това обаче, което ме кара да се колебая дали изобщо да си тормозя заека с още прегледи и операции и лечения, е че зайчето ми не се е променило - яде си, играе си и се държи по същия начин, както през последните близо 2 години. Изчетох милион неща в интернет за абсцеси, за тумори и там подобни и различни случаи, но срещам толкова противоположни мнения. Моля ви, ако някой е имал такъв проблем или има познат ветеринар, който е лекувал подобно образувание, споделете с мен, за да знам какво да правя с Бъни...
Bunny
Животинче с въпрос

Мнениеот reni » Пон Юли 23, 2007 10:13 am

Аз си купих мини-зайче на разпети петък тази година,но за съжаление то почина вчера. Не знам защо. Имаше си вода, имаше си храна, не беше изложено на слънце, вярно че беше топличко, но друг голям заек умря по същия начин през февруари. В събота му нямаше нищо, вчера на обяд също, но снощи към седем го намерихме с приятеля ми - лежеше проснат настрани в клетката, муцунката му беше мокра и предните лапи също. Имаше нещо като гърчове, дишаше тежко и се чуваше лек хрип. Това продължи не повече от 3-4 минути, след това спря да диша. Какво му стана? Нито беше старо, нито гладно и жадно, предния ден си беше живо и здраво...
reni
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 23, 2007 10:34 am

Рени - не можем да кажем точно какво му е имало на твоето зайче Но имай в предвид, че зайчетата като домашни любимци са най-податливи на болести и зарази - За да се разбере точно трябва да му се направи аутопсия от ветеринар Преди на морски прасенца са ми правили и научих така доста за тях и как да ги предпазя - Но не знам при тебе как ще решиш
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот reni » Пон Юли 23, 2007 10:54 am

Няма вече какво да решавам, погребахме го...
reni
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 23, 2007 10:59 am

reni написа:Няма вече какво да решавам, погребахме го...

:( Съжалявам
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

..

Мнениеот igra4cs3 » Чет Дек 06, 2007 2:34 pm

а какви лекарсва се дават та да не се разболиават
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Мнениеот kokerka » Чет Дек 06, 2007 2:35 pm

Ваксини се казват, не лекарства.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Чет Дек 06, 2007 5:08 pm

И лекарства чадо ,и лекарства......Паразит с ваксина не се цери,така поне мисля.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Чет Дек 06, 2007 7:54 pm

Ъм, че откъде домашен заек ще хване паразит, ако марулата и зелето му се мият? Не си спомням морските ми свинчета за 3те си години живот да са хванали паразити. Ама щом трябва, лекарства да са. АМа тези неща само вет може да ги определи, защото ако се предозира зайчето - лека му пръст.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Чет Дек 06, 2007 9:51 pm

Здравейте госпожо,често се срещаме из форумите,и следя с интерес дискусиите ви,но явно тук ще оспоря мнението ви.Ако си спомняте от часовете по зайцевъдство, най опасния паразит-кокцидията,се пренася от възрастните зайци,а не от не измито зеле.И ако не се дадат кокцидиостатици(лекарства) когато и колкото трябва,зайчето няма да яде зеле.Ушната краста,също е голям проблем,когато не се вземат мерки навреме,а тя също е паразит.В никакъв случай не искам да споря-аз нито съм на образованието ви,нито на стажа,но опита малко ме е научил,а като говорите за вет. док. ,мога да ви дам достатъчно примери за безхаберие и печелбарство,но както веднъж Стамен беше посъветвал някоговъв форума-да вземе и да понаучи малко зоотехника и вет.медицина като ще си взема дом. любимец.И простете за нахалството,но колко зайци сте гледали?
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Чет Дек 06, 2007 10:23 pm

Чакайте сега, къде оспорих мнението? Нали се съгласих? После аз съм госпожица. По-после никъде не съм казала, че съм веща в зайците, карам по пътя на логиката, споменатите от вас неща не ги бях чувала. Още по-после нямам абсолютно никакъв стаж, още уча, имам любителски опит от това, от което се интересувам, зайците не се включват. И на последния въпрос - нито един заек не съм гледала. Разглеждам ги като част от гризачите, които бегло познавам, малко съм гледала.
Извинявай се за "невежеството", просто разсъждавам по друг начин. Гледам куче и котка, на които се дават обезпаразитяващи на всеки 3 месеца. За останалите паразити при тях е достатъчна силна имунна система, не съм наясно с ушния кърлеж. За мен е достатъчно домашното зайче да е закупено здраво и около него да се поддържа определена хигиена за да не се стига до зараза с паразити. Нямах представа, че някои могат да се пренасят от възрастни индиви и т.н.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Пет Дек 07, 2007 2:38 pm

Първо искам да се извиня за обръшението,бях останал с впечатление,че сте омъжена,простете моля.Не ме разбирайте погрешно,но от нашите вет, док ми побеля главата,и след много ядове и несполуки взех и изучих всички проблеми свързани с тази стока,и въпреки,че и преписват голяма смъртност и въобще проблеми с развъждането и отглеждането,съвсем не е така,просто трябва да се спазват правилата и всичко е О.К..Вначалото постигнах 100% смъртност,каде ли не ходих,кого ли не питах и колко пари съм дал за лекарства,от които нямаше никакъв ефект,но се оказа,че просто хората ги гледат на магия,а селския вет. въобще си няма и идея за какво говорим.И за това реших да помагам до колкото мога на всеки който има такива проблеми.Няма нищо сложно ,но както ти съветваш хората да не дават кости на кучетата си,така и аз казвам-вземете един чувал гранула за дом. зайци,една баля люцерна и не се занимавайте с глупости,но те ги тъпчат с всевъзможни зарзавати и плодове и после подсмърчат.Готов съм да обеснявам на всеки ,който има нужда,стига да знае какво иска.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Пет Дек 07, 2007 3:02 pm

Аз си имам качествени ветеринарни лекари, съжалявам, че вие все некадърни сте намрила. Офф, може ли на ти? Та, не ми се е налагало, не съм научила И тези неща. Както казах изхождам от презумцията, че са гризачи и си мисля, че всичко е еднакво. Аз от лекари например знам, че точно гранулата е доста вредна за зайците. На една приятелка заека умря точно от гранули, поради факта, че го е хранела много с такива.
Защо само люцерна? В природата зайците не ядат ли плодове и зеленчуци и какво толкова им става от плодовете и зеленчуците? Или не е от тях а е от нитратите в днешните такива?
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Пет Дек 07, 2007 3:29 pm

По принцип в природата зайците се хранят с треви,кори,семена на някои треви,а плодове и зеленчуци -много рядко,по-точно случайно.Храненето на зайците е колкото елементарно,толкова и сложно и объркано,и за това трябва да се придържа към по-спартанско хранене-сено и малко зърнен фураж,за да няма изненади.В гранулите по принцип трябва да има сурови влакнини(целулоза) около12-18%,протеини-12-15%,витаминен премикс,креда и сол ,НО все пак сме в България и печелбарството е преди всичко,и често в гранулите има такива чудеса,че как ги ядат,просто незнам.За това аз си правя по моя рецепта,но тук имаме преса за гранули и няма проблем,а и аз правя по100кг. на веднъж,но за едно малко зайче,което яде по 20гр. на ден си струва да се вземат качествени храни.Чрез гранулите може да се балансира правилно храната,и да се дават минерали и витамини а и лекарства.Сено обаче трябва да се дава,като люцерната е най-добрия вариант-най-хранителна,а и по-я харесват.От зеленчуци и плодове има,,файда,, колкото от кокалите-най много да разбутат стомахчето,и после що ми взеха толкова пари,или що ми умря зайко.Зайците са много податливи на диарии,и за целта-нищо водо съдържащо,но хотата го разбират-всичко завяхнало-скоро четох едни бисери-завяхнал морков и клонка-просто паднах.Освен люцерна и детелина,които във свежо състояние съдържат вещества предизвикващи подуване,всичко останало може да се дава зелено,свежо,но не мокро.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот mommovet » Пет Дек 07, 2007 6:38 pm

Абсолютно вярно! Можете да си имате години наред съвсем здрав и щастлив заек хранен само с гранули и сено. Вероятността да развие някаква дисбактериоза вследствие на поемане на голямо количество зеленчуци не е за пренебрегване. Нищо няма да му стане ако от време на време му давате мъничко морков, чушка или лапад примерно, но в никакъв случай това да не е ежедневно и в големи количества.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот илчо » Съб Дек 08, 2007 8:56 am

Още малко за храненето.Преди имах една практика-като се разболее някое зайче(кокцидиоза),и видя,че няма да го бъде,го пусках в градината(през лятото),да си умре на свобода.Обаче някои оцеляваха,и взех да ги следя аджеба какъв е номера,и какво- зайчето си хапва от разните там плевели,които може би са билка за тях или въздействат по някакъв начин.Гледах как ядат мокра трева,без това да им навреди,а я им дай в клетката мокро- след малко подути,изобщо някои неща стават доста объркани.В природата зайците си хапват зелена люцерна на аванта и нищо им няма,но може би природата им е изградила инстинкт да комбинират храните така ,че да има баланс.Из форумите срещам страшни бисери и се каня да си направя база данни ,да си ги събирам за спомен.Та с такива започва и тази тема(съвети от Агрипина),много е лесно да отвориш която и дае книга за зайци и да препишеш написаните там глупости.Заека не бивало да се преханва,че мускулатурата на стомаха се претоварвала и получавало запек-глупости на търкалета,ами дай само вода да пие,и то помалко ,да не се претоварят бъбреците.Миксоматозата била заешката чума,абе изобщо чети и пълней,лошото е ,че доста хора им се връзват и хукват по доктори,или хранят с какви ли не глупости и после -що умря зайчето.Не е само тук,на много места има такива бисери и аз като вас се опитвам да внеса поне малко яснота в заешките проблеми.И мисля,че щом е дошъл тук да пита някои ентусиаст,значи или няма кого друг да пита,илине може да си позволи качествна вет. помощ,я и като чета за какви пари говорите,просто изтръпвам.Така,че аз не разбирам от друго и не мога да давам мнение без да съм101% сигурен,но за зайци ще помогна навсеки до колкото мога.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Съб Дек 08, 2007 1:04 pm

Браво.
Ето, че научих нещо ново.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Съб Дек 08, 2007 4:23 pm

Радвам се,че съм помогнал.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Съб Дек 08, 2007 5:04 pm

Недей, че като започна да научавам разни неща и се пораждат сума ти въпроси и не му се вижда края после... :roll:
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Съб Дек 08, 2007 10:46 pm

просто нямаш грижи......
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 11:30 am

Ок.
Има ли разлика в отглеждането на обикновен домашен заек и мини/декоративен/ такъв?
Чувала съм какви ли не неща, че на мини зайчетата им е абсолютно забранено да хапват и една хапка зеленчук, защото ще умрат на място и всякакви такива подобни, които пък не се казват за обикновения домашен заек /така де, с обикновена големина/.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 1:57 pm

Разликата между дом. заек и декоративния е точно колкото между Сан бернар и пинчер.А храненето трябва да се съобрази с големината на зайчето-относно количеството,но като качество на декор.заек трябва да се дават по-ниско калорични храни,защото той няма голямо движение,а и не се гледа за угояване.Трябва да се има впредвид,че зайците бързо затлъстяват,не е фатално когато няма да се ползват за разплод,но все пак не е желателно.За зеленчуци и плодове няма проблем да се дават,но там нещата са както при отровата-зависи от дозата.Зайците ядат абсолютно всичко-просто идея нямаш,за пример само ще кажа-месо и кости,риба,разбирасе във вид на костно брашно в гранулите,а от растителен произход,дори някои отровни за другите животни.Аз като казвам да не дават зарзавати,го казвам да не дават като на кон,а по малко,но някои нямат малка мярка,като на снимката малко по- нагоре-ако това малкото зайче е хранено столкова зеления,нищо чудно,че е умряло.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 2:06 pm

Ъм, това на снимката много ли е? Аз виждам 10-тина парченца диня.... ако то ва е за цял ден много ли е?
Искам да уточним количествата. Какво значи много и какво значи малко. Един средностатистически мини заек какво количество зеленчуци и плодове трябва да яде най-много и колко смески и сено, да речем?
Сравнявам с моите морски свинчета, те на ден изяждат по половин среден морков, половин зелево листо, 1/3 ябълка и една шепа смеска. Бонус е сеното, него няма как да го премеря.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 2:25 pm

Хранителната система на заека е малко по-различна от тази на морско свинче,и за да има добра циркулация на храната трябва да има по-вече баластни съставки-целулоза.Ако преобладават вода съдържащи те храни има вероятност да се наруши крехкия баланс.Количество зеленчук за малко зайче-половин морков(като този който даваш),но не и краставица,диня,зеле лапад,маруля,и д.р.,които са по-воднисти,в такива количества,а и те с нищо няма да ги нахранят.Гранули-20/30гр.,а сено една стиска-колкото хванеш в ръка,е без да се увличаш :lol: ,.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 2:28 pm

При такива дози моите свинчета пищят от глад. Едно зайче, ако е по-голямо от тях няма ли и то да остане гладно?
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 2:34 pm

Един нормален заек-4/5 кг. на ден изяда 250-300гр. гранули,сено ако има,но ито не е по-вече от една-две стиски,така,че сметни колко трябва да яде едно зайче което тежи700-1000гр.В момента аз давам на моите по една сериозна шепа гранули два пъти на ден и по една стиска сено.А и на зайците най- доброто им качество е че не викат :lol: :lol: :lol:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 2:34 pm

Уау.
Ама могат да тропат ;)
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 2:43 pm

Верно е,но когато са ядосани или уплашени.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 4:02 pm

Други въпроси?Станами скучно.....питай
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 4:08 pm

Ееее, чакай да измисля.... А, един любопитен...
Ако построя къща на заек, само че на 2-3 нива и му сложа плосткост, по която да се изкачва той ще се сети ли за какво е? Ще се покатери ли на горното ниво?
/глупав е, ама ми е чудно/
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 4:18 pm

Имаш погрешно мнение за зайците,изобщо не са толкова глупави,но това не е важно.Ако им направиш такава къщичка,те ще се качат най-от горе и без пътечки.Има грешна представа,че заека е страхлив,до някъде е така,но когато се чувства на своя територия,изобщо не е така-ако усети заплаха може да скочи и да та издере или ухапе,а иначе се катерят и много обичат да се крият в по-закътани места.Затова е желателно в клетките да имат някоя подходяща кутия в която се чувстват по- сигутни.Така ,че един мезонет ще е много подходящ.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 4:20 pm

Мне, аз не ги смятам за глупави. Напротив. Просто нямах представа дали могат да "съобразят" че стълбичката ще води натам и че това "там" ще е пак тяхно. Все пак животните нямат нашето мислене и затова по-трудно ги разбираме. Като кучето ми, което като си оплете каишката около някое дърво никога няма да се сети, че я дърпам за да заобиколи. Не го проумява. И стои, защото я дърпам назад, но не заобикаля, а аз трябва да заобиколя.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот veni4ka » Нед Дек 09, 2007 4:50 pm

здравейте.искам да попитам някои може ли да ми каже защо зайчетата си падат толкова по маэилки и тапети?и ако може да ми препоръчате добър ветеринар эащото эайчето ми има леко раэтройство и искам да я эаведа да я види доктор.много се притеснявам :(
veni4ka
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 4:55 pm

Кажете от кой град сте, за да препоръчаме лекар.
За мазилката не знам, мисля си, че или няма как да си пили зъбките по друг начин или не му достигат минерали. Но лекар ще знае по-добре.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот veni4ka » Нед Дек 09, 2007 4:58 pm

от София съм.
veni4ka
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 5:02 pm

Характерно за гризачите е,че са много любопитни.и това често им струва скъпо,но такива са.Има една френска технология за угояване на зайци-заека стои на дъска с размери0,5/1м. на височина1,5м..използват страха от високо,и аз реших да пробвам,да ама не,явно моите зайци не бяха толкова стахливи-просто скочиха.Имам една голяма клетка в която бях сложил преграда висока 1,2м. ,като от горе остана пролука около 25-30см.,и имаше един герой,който си минаваше транзит.Има много примери,но ако взема да ги разправям,някой ще рече ,че си измислям.Около тази стока има много интересни неща,но и много грешни митове,и ако се сетиш за някой-питай,да разсеем съмненията.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот илчо » Нед Дек 09, 2007 5:07 pm

Сложи някое парче дърво за да имат какво да гризат,спри всичко което даваш и дай сено, разтвори една капсула тетрациклин или гентамицин в200мл. вода и да пие от нея.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот kokerka » Нед Дек 09, 2007 5:08 pm

veni4ka написа:от София съм.

Ита вет, зад Хотел Хемус, втората пряка, ул. Лозенска планина номер 14, разбират от зайци. Наминете в темата за ветеринарните лекари, има още една за болно зайче, отишли са там и са им помогнали.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот veni4ka » Нед Дек 09, 2007 5:18 pm

мерси.тя даже и не яде.не энам какво й стана,но ще пробвам .Благодаря още веднъж. :D
veni4ka
Животинче с въпрос

Мнениеот veni4ka » Нед Дек 09, 2007 5:20 pm

мерси и на двамата че ми помогнахте :D
veni4ka
Животинче с въпрос

.

Мнениеот igra4cs3 » Пон Дек 10, 2007 7:21 pm

имам заица която ми окоти 3 заета на какво се далжи това
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Re: .

Мнениеот bu6i » Пон Дек 10, 2007 9:35 pm

igra4cs3 написа:имам заица която ми окоти 3 заета на какво се далжи това

Ами ПРИРОДА ,майка...........можеш ли я разбра.......... :lol: :lol: :lol:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот илчо » Пон Дек 10, 2007 9:46 pm

Е пак си добре,на мен и по едно са ми раждали,и по 16.Има много обяснения,като започнеш от не правилно хранене,стари животни,калпав мъжки,и още 100 причини,но аз нямам точно обяснение,защото пускам зайки на еднаква възраст,на един мъжки и има от едната до другата крайност,хранени са с едно и също-изобщо всичко е еднакво,но една ражда 1-2,друга 10-12.Щом са малко пусния пак,сега може да се реваншира.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

.

Мнениеот igra4cs3 » Пон Дек 10, 2007 11:50 pm

ма не6то са се узлобили не дава да бракне6 ватре в клетката и
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Мнениеот илчо » Вто Дек 11, 2007 12:04 am

Има някои като куче хапят,но казват,че добре си гледат малките,но аз такива ги махам-трудно се обслужват.Като начало ги пусни на мъжки,може да са нервни защото са разгонени,ако и след това скачат да хапят- с лопатата,но основното като при всички животни е да не им показваш,че те е страх,но аз те съветвам да ги махаш.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

.

Мнениеот igra4cs3 » Вто Дек 11, 2007 2:33 pm

тя моита заица е бяла с 4ержени о4и
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Мнениеот miami-heat » Вто Дек 11, 2007 3:40 pm

Еи! пиши на български бе :evil: :evil: :evil:
miami-heat
Животинче с въпрос

.

Мнениеот igra4cs3 » Вто Дек 11, 2007 6:14 pm

добре
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Мнениеот igra4cs3 » Вто Дек 11, 2007 7:32 pm

а какви лекарва трябва да се дават та да не се разболяват
Аватар
igra4cs3
В глутницата

Мнениеот илчо » Вто Дек 11, 2007 9:54 pm

При зайците всички лекарства се дават превантивно(преди да се разболеят),като начало се дават против кокцидиоза-кокцидиостатици(ЕСБ3,ДОРНОВ,КОЛЕСТИН и др.) от 30-я ден,посхема-5 дни лекарства,5 дни чиста вода,5 дни лекарства.След първите 5 дни се отбиват.Ако след тази схема има някое подуто се дават по-силни лекарства-кокцидиоциди(БАЙКОКС) или гентамицин в ударна доза.Като станат на 65-70 дни се ваксинират против Китайска чума-има доста ваксини.Профилактично няколко пъти в месеца се слага йод(3-5 капки на 1 лт. вода),или калиев перманганат(водата да стане розова).Периодично трябва да се преглеждат ушите-въдят си я крастата-има спрей-ЕКТОЛУЦИЛ,или газ,олио и нафта-1/1,с това мажеш през 3 дни.НО НАЙ-ВАЖНОТО Е ХИГИЕНА.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Болно зайче

Мнениеот bluudar » Пет Яну 11, 2008 9:56 pm

Искам да попитам за едно зайче което в момента е подуто май от преяждане със зеленина , така е от вчера и е доста зле.Има ли някакав начин да му се помогне??
bluudar
Животинче с въпрос

Re: Болното зайче-болести и лечение

Мнениеот rum4o » Вто Фев 03, 2009 8:29 pm

искам да попитам горе долу колко гранули и колко сено се дава на малките заичета на около 1,5 - 2 месеца повече ли да е сухата храна или повече сеното
So We Beat On, Boats Against The Current, Borne Back Ceaselessly Into The Past...
F. Scott Fitzgerald
rum4o
Животинче с въпрос

Мнениеот heili » Вто Яну 05, 2010 12:00 am

Здравейте! Моето зайче има абсцес ходихме на лекар сега ще ходим на промивки и ни бият инжекции,а после ще пием антибиотик.Разбрах ,че може да се появи по-късно пак и много се притеснявам.Когато пък й отрязаха ноктите леко потече кръв от лапичката и беше спряло.Тази вечер видях че кърви и й сложихме малко риванол,за да спре и сега ми е още по притеснено ;(
heili
Животинче с въпрос

Мнениеот Veni » Чет Яну 07, 2010 1:29 pm

Хей, не се тревожи. И да се притесняваш няма да помогнеш много много на зайчето. Наблюдавайте го и го лекувайте както ви казват лекарите. А за рязането - не би трябвало да потича кръв. Когато се реже нокътя както трябва няма кръв. Кръв е потекла, защото са отрязани ноктите много навътре и се засяга живеца. Но и затова не се тревожи, а следващия път бъди по-внимателна за това как върви процедурата. Добре е, че си го промила с риванол. :ay:
Аватар
Veni
В глутницата

Мнениеот sevinka » Сря Окт 27, 2010 12:05 pm

Не знам дали тук му е мястото да питам, но ако някой може да ми каже дали е използвал дезинфектант за третиране след кокцидиоза и какъв. Благодаря предварително
sevinka
В стадото

Мнениеот mommovet » Чет Окт 28, 2010 12:58 am

Белина 1:10 с вода е достатъчно. След това изплакни всичко обилно с вода и остави да изсъхне.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот sevinka » Съб Окт 30, 2010 10:03 pm

Благодаря!
sevinka
В стадото

Мнениеот topinka » Сря Май 11, 2011 6:39 pm

Здравейте! Аз имам мини зайче,и мисля,че можеби е болно. Козинката му си промени цвета. По принцип зайчето ми е сиво с беличко.а сега е станало на светло кафеви петна. Какво може да му има? :(
topinka
Животинче с въпрос

Re:

Мнениеот Qni qnev » Чет Окт 17, 2013 6:33 pm

ReASoN написа:Здравейте.Понеже незнам поради каква пречина не мога да пускъм теми (не ми се виждат бутоните,имам само за цитат) искъм да попитам нещо.
На 20 юни подарих заиче на приятелката ми.Порадата не ми е много ясна-чисто черно,с малко бяло петънце на дясната лапа,дълга козина.Мисля,че им викат тигрова/глава,око или лъвска глава/око.Малко преличаше на морско свинче но както и да е.

Ето го и него (единствения спомен които остана от него):(

Изображение

Да се върна на въпроса си.На 11 Юли горкото животинчен почина :(
Четох за болестите ама не съм много сигурен коя точно е хванал и искам да попитъм вас по-запознатите.

Значи всичко почна на 10 Юли.Зайчето не се движише,седеше на едно място,клатеше се и дишинето му беше много ускорено.Очите му бяха малко мътни,козината му не стърчеше,а седеше като мазна,също и не се хранеше.Имаше и малко секрет по учите както и от време навреме кашляше.

Лошото е че го забелязахме в 19 часа и незнаехме дали има отворен ветеринар някаде.Решихме на сутринта да го закараме но беше късно :(

Че интересува ме дали можеше да му се помогне с нещо на животинчето?От какво точно си утиде?

Мисля,че преди 2-3 дена беше ухапано от хлебарка :( която влезе при него.

Моля ви,даите мнение.В момента търся точно копие на него и не искам да го сполети подобно нещо. :? :(

Абсолютно същото стана и при мен.
Аватар
Qni qnev
Животинче с въпрос

Мнениеот fabianaa » Пон Дек 30, 2013 11:08 am

2. Абсцесите са често срещан проблем при зайчетата, създават мноого грижи и често водят до фатален край. За съжаление в БГ това състояние се лекува само оперативно, което не е решение защото абсцесът рецидивира малко след операцията и се налага втора и трета и т.н .... до когато издържи малкото юначе. Преди пет години открих в един Американски форум алтернативно лечение с антибиотик които нашите ветеринари категорично смятат за неподходящ за зайци. Антибиотика се казва DUPLOCILLIN® LA на основата на пеницилин и струва около 38-40лв. Може да се намери във ветеринарна аптека или да се поръча чрез ветеринар. Курсът на лечение е три месеца като първите два се бият инжекции през ден, а последния месец през два дена. Дозата зависи от килограмите на зайчето и се определя от ветеринаря. Пример : ние тежахме 1кг и дозата ни беше 1,5мл. Абсцесът изчезна за по - малко от месец... но си продължихме курса до края. После годииини на ред без абсцес, а преди това имахме 3-4 операции. Благодарна съм на една ветеринарка от Варна която се нае да експериментира с нас защото аз не можех да бия инжекции, а всички други ветеринари ме отсвириха и казаха че съм луда.... от две години вече ветеринарите във Варна знаят и даже понякога прилагат това лечение Smile))) друг е въпроса, че от операцията взимат повече пари и не се ангажират толкова време .... ама какво им пука за горките зайчета. Преди месец имахме друг проблем.... оченцето се възпали силно.... стана твърдо, уголеми се и почти изкочи.... изписаха ни 100 вида капки и мехлеми и нищо...след 2 седмици от същата страна се формира абсцес и загнояса. Стряскаща картинка. На първия преглед попитах доктора дали да му бия DUPLOCILLIN® LA ... той каза НЕ.... и аз го послушах 'гоооляма грешка'. Сега му бия инжекциите сама и всичко започва да се оправя.... та така... ние сме на близо 10 годинки и надявам се да ни предстоят още мнооого ... но не благодарение на добрите ветеринари Wink .
Нещо Важно!!! след всяка инжекция мястото трябва да се разтрие добре за да не се задържи само там суспензията с антибиотика.
Това лечение е ЕДИНСТВЕНОТО което може да спаси дребосъка ви .... ако ветеринаря каже друго ... кажете му .... Не знанието не е извинение...
Аватар
fabianaa
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 30, 2013 11:54 am

Разбрахме ви :ab: стига по тая Тема. Все пак нарушавате правилата на форума имайте в предвид това :ab: Темата се заключва , за да не я изтрием ако продължавате да пишете по нея.

Радваме се за вашето зайче. Информацията поднесена от вас е полу - полезна. България не е Америка :ab:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Дек 30, 2013 12:18 pm

Както виждам проблемите Ви не са изчезнали, а преди да предлагате на хората самолечение, имайте предвид следното.

Особено опасни антибиотици за зайци са всички орални пеницилини (амоксициклин, ампицилин и др.). Трябва да се избягва инжективното приемане на тези антибиотици , във всеки случай докато има някаква алтернатива. Единствения вид пеницилин,признат за безопасен за зайците е Пеницилин-G прокаин.Този вид пеницилин използван в бицилина, също трябва да се приема само инжективно и с по-голямо внимание.

http://www.msd-animal-health.bg/product ... tails.aspx

http://www.drugs.com/vet/duplocillin-la-can.html
Това лекарство не се прилага при зайци.... Винаги четете листовката преди употреба....
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Проблеми със зайци