Зайче с разстройство

Зайче с разстройство

Мнениеот angelfire » Вто Окт 09, 2007 9:24 pm

Значи, от 1 седмица имам зайче. Беше игриво, ядеше, скачаше - всичко си беше нормално, но от вчера само си седи! Лежи си, не му се играе, унило е, не яде почти нищо. На какво може да се дължи това? Утре ще го водя на ветеринар, но просто не издържам да го гледам така и затова пиша...
Последна промяна sasin на Вто Мар 25, 2008 3:35 am, променена общо 1 път
angelfire
Животинче с въпрос

Мнениеот angelfire » Вто Окт 09, 2007 10:14 pm

Сега видях, че има разстройство!... не знам какво да правя :(
angelfire
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Окт 10, 2007 6:21 am

Спешно при вет доктор отидете!
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот angelfire » Сря Окт 10, 2007 8:15 am

Нито една отговаряща денонощна клиника не намерихме... единствено един ветеринар, на който се обадих се отзова и каза да му дам гентамицин, разтворен във вода...очевидно не помогна
Зайчето почина тази сутрин :(
angelfire
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Окт 10, 2007 8:29 am

Съжалявам...някой заболявания протичат светкавично при зайците. Зайцевъдите се стараят да предпазят зайчето от заболявания - отколкото да го лекуват...

Нека му направят аутопсия и да ви осведомят за причината - така друг път ще сте подготвена?
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот angelfire » Сря Окт 10, 2007 10:22 am

Малко е късно...наще са го изнесли рано сутринта - аз не знаех.
Но за следващия път няма да ми е нужно, защото просто вече няма да гледам зайци...тва е второто зайче, което ми умира.
angelfire
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Окт 10, 2007 2:10 pm

angelfire написа:Малко е късно...наще са го изнесли рано сутринта - аз не знаех.
Но за следващия път няма да ми е нужно, защото просто вече няма да гледам зайци...тва е второто зайче, което ми умира.

Не бих те посъветвал да се отказваш....но знам че загубата тежи?
Но знай, че има много причини поради които може да си загубила зайчето си.
Една от които е, че в днешно време качествени зайчета от генетична гледна точка има малко в родината ни.
Все са мешани по роднински развъждани - без вливане на свежа и чиста кръв и т н...
И друго е условията в зоомагазините???
Най-доброто място за закупуване на зайчета са от самите хора които ги развъждат....само те могат да дават наистина съвети от извора и всякаква друга информация........

Вземи си животно - не се притеснявай - през годините на твоят живот ще загубиш доста животни - но ако си истински фен-фенка любовта към животните в сърцето ти няма да загубиш.........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

какво се прави когато има разстройство..

Мнениеот malkoto_zai4e » Пет Окт 12, 2007 10:57 am

Зайчето ми има разтройство.Какво да правя? Живея в малък град и не вярвам ветеринарят, (който работи само в сряда и е за коне, крави и др селскостопански) да разбира от декоративни зайчета.Ако някой знае нещо да го сподели, че се притеснявам.Благодаря предварително!
Последна промяна sasin на Вто Мар 25, 2008 3:48 am, променена общо 1 път
Причина: заглавието беше "Проблем?"
malkoto_zai4e
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 12, 2007 11:32 am

Почти нищо не може да се направи...
Предлагам крайни мерки - даване на препечен хляб.....отиване до аптеката в търсене на прахове против разстройство при хората и даването им на зайчето ти.......

Така и така вече е заразено...........

В 99% от тези заболявания виновна е храната........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 12, 2007 12:27 pm

И друг съвет ще дам. Когато имаме твоето положение с липса на обучени ветеринари - то тогава ти трябва да станеш ветеринар! Не е трудно - тоест ако спазваш правилото "Предпазване на животните от болести - а не търсене на начини за лечението ми...."
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот fixxxsers » Пет Окт 12, 2007 11:00 pm

zoomaniak написа:И друг съвет ще дам. Когато имаме твоето положение с липса на обучени ветеринари - то тогава ти трябва да станеш ветеринар! Не е трудно - тоест ако спазваш правилото "Предпазване на животните от болести - а не търсене на начини за лечението ми...."

е хайде сега не мисля, че е лесно да станеш вет. :lol:
както и да е не мисля, че въпросния вет няма да се справи, нищо, че разбира най-вече от коне. Моя съвет - по добре той да го види, вероятно е кокцидиоза, може да се лекува с разни препарати, като ESB3, байкокс и др.- лекарят ще помогне със сигурност
fixxxsers
Животинче с въпрос

Мнениеот pearly_girl » Нед Окт 14, 2007 11:59 am

И моето зайче имаше такъв проблем и се оправи като спрях да му давам зеле :)
pearly_girl
Животинче с въпрос

Мнениеот malkoto_zai4e » Чет Окт 18, 2007 10:11 am

ok мерси на всички, мисля че се оправи :)
malkoto_zai4e
Животинче с въпрос

Мнениеот mintcure » Вто Окт 23, 2007 2:48 pm

pearly_girl написа:И моето зайче имаше такъв проблем и се оправи като спрях да му давам зеле :)

ох горкото зайче, как може да му давате зеле ??? от него му се образуват газове...
mintcure
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Съб Окт 27, 2007 12:23 pm

Повечето ветеринарни лекари, които се занимават със селскостопански животни имат представа и от зайци - във всяка втора къща по селата има зайчарник.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Re: Проблем?

Мнениеот belereofont » Съб Ное 10, 2007 9:44 pm

malkoto_zai4e написа:Зайчето ми има разтройство.Какво да правя? Живея в малък град и не вярвам ветеринарят, (който работи само в сряда и е за коне, крави и др селскостопански) да разбира от декоративни зайчета.Ако някой знае нещо да го сподели, че се притеснявам.Благодаря предварително!
знаешли че е вредно да се дават зеленчуци на зайчетата особено на декоративните , най добре спири веднага зада не стане най-лошото , а ако усетиш че има и неприятна миризма не искам да те плаша но няма да му остават много дни :roll: давай му сено може да му даваш и кисело мляко то помага :wink: поне така знам от разни сайтове и ветеринарката при която ходя каза че може да се дава :D
Аватар
belereofont
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Ное 10, 2007 9:55 pm

belereofont - защо да е вредно да се дават зеленчуци...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hyla » Съб Ное 10, 2007 10:07 pm

Да, защо да са вредни!
За момента могат да се избягват.
На зайче с разстройсто е добре да му се дава суха храна, но чак вредни?!
Кои зеленчуци визираш?
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Re: Зайче с разстройство

Мнениеот Meri_Vaf » Вто Дек 03, 2013 2:15 pm

Здравейте! Аз мога да дам съвет , относно разстройството при зайци... Моят заек доста боледува вече от 1 година. Заради някаква бактерия главата му се наклони на една страна,виеше му се свят и т.н. В началото го лекуваха с кортикостероиди,но получи разстройство...Отидохме при друг лекар и той успя да го излекува. "Застопори" заболяването така да се каже,вече не му се вие свят, но главата му остана леко наклонена на една страна. Заекът обаче до ден днешен си има разстройство от време на време,не знам на какво се дължи точно....От кортикостероидите ли продължават страничните ефекти,не знам...
Таа...мисълта ми е,за разстройство изписаха Degan на ампули,който да давам през 8 часа,когато има разстройство.Дозата е 1.5мл. Това лекарство е за хора и мисля,че се дава за повръщане. Аз го давам веднага, когато видя,че има разстройство...И обикновено не са налага да му го давам 2-ри път,още след 1-вия път има ефект и зайчето се оправя и така до следващия път. В началото разстройството беше почти всеки ден, сега му се получава доста по-рядко.
Дано съм била полезна с това лекарство Degan! :ab:
Аватар
Meri_Vaf
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Дек 03, 2013 2:42 pm

Не е желателно да препоръчвате лекарства.
Освен това щом причината за проблема не е открита, все едно нищо не е направено с лечението. С какво храните заека, за да получава толкова често разстройство.
Наклоняването на главата вероятно е тортиколис, и причините за него са различни. И ако не се знае причината, породила това състояние, не може да се лекува правилно. Най-честата причина за развитие на тортиколис е инфекция на средното и вътрешно ухо.Вестибуларния апарат отговорен за чувството за равновесие е разположен в основата на ушите. Ушната инфекция може да причини възпаление на тъканта на ухото и ушната област,което нарушава работата на вестибуларния апарат, от там и проблем с вестибуларния апарат. Взеха ли проба за анализ.
Не можете да продължавате да давате постоянно деган, защото не лекувате причината за заболяването, а само симптома,който ако не се открие,няма да се оправи заека.
Предполагам не давате кортикостероиди още?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Meri_Vaf » Вто Дек 03, 2013 6:35 pm

Много съжалявам,не знаех,че не може да се споменават лекарста! исках да помогна само!
Не, при моя заек не е от ушите. Казаха,че е някаква бактерия или нещо такова, като зайчето е заразено от майка си при раждането и при силен стрес се отключва това заболяване...
Не му даваме кортикостероиди ,разбира се! След тях давахме някакъв антибиотик 28 дни и това беше! Вече не му се вие свят,не пада,но главата леко остана наклонена...А разстройството си го има от време на време. Може да е страничен ефект от стероидите,но би трябвало да са се изчистили вече от организма..
Храня го с нормална храна за зайци..Като обаче той си подбира определени неща и си ги яде тях основно. Лекарката каза,че не трябва да подбира и ми каза да му меля храната и да му я давам със спринцовка,но това е невероятен стрес за него..И за това реших да го оставя да яде каквото иска и да е щастлив,защо да го мъча. И вече 1 година е добре да чукна на дърво,като изключим разстройството от време на време..Знам,че може би звучи несериозно от моя страна за някои от вас,но аз съм на мнение,че трябва да си изживее живота като щастлив заек..толкова го мъчихме с тези антибиотици и какво чудо беше,че сега остава и със спринцовка да го карам на сила да яде докато е жив,това живот ли е...? Подбира някакви неща,които обича да си яде,но като му оставя купичката и си изяжда всичко,когато е много гладен.
Храната,която му давам е на гранули..В нея НЯМА семки ,ориз,жито и т.н..
Само да отбележа,че самата докторка ми каза когато получи разстройство да му давам това лекарство...И аз съм се "заредила" вкъщи с ампули от него. Докато пие вода по някога се чува шум от червата..и след това получава разстройството..И сега реших да му преварявам водата,пък да видим дали ще има ефект.
Зайчето е на 8 години и е много борбено :ab:
Аватар
Meri_Vaf
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Дек 04, 2013 9:47 am

Понякога методите само изглеждат като мъчение, но са полезни,защото ако не се спазват може да се навреди.Но това си е личен избор на стопанина.Но принципно животните свикват и не е мъчение.Пък и предполагам, че няма да се храни постоянно със спринцовка. Защото има вероятност самата храна да му създава проблеми,които могат да се предовратят,ако се спазват съветите на лекаря. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Проблеми със зайци