Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Новак с въпрос

Новак с въпрос

Мнениеот fam » Нед Мар 15, 2015 10:42 am

Здравейте!.. Написах си заглавието на темата и почти "чух" пуфканията :). От нещата които прочетох, хич не ви е хубаво мнението за новаците, пък и статистиката сочи че 40-48% от животните умират попаднали "в ръцете" на неопитни стопани. Обаче преди да ме овикате едно хубаво сега: Защо съм се забъркала с нещ за което си нямам и хал- хабер и задавам (вероятно за запознатите) малоумни въпроси.. ето защо.. Не обичам костенурки. Никога не съм ги харесвала, никога не съм имала. За мен домашните любимци са - котки и кучета. Всичко останало ми е непонятно и далечно...обаче сега в къщи все още нямаме ни котка, ни куче.. но пък за сметка на това имаме 7 рибки и отскоро 2 котенурки. Костенурките се озоваха в къщи ..заради доброто сърце на половинката. На работата му, колега споделил че са му в повече и са му омръзнали и ще се оттърве от тях. И понеже той си ми е добряк с огромно сърце казал: Ама как ще се оттървеш, те ще умрат. Ние ще ги вземем..и си е така де.. как да ги оставим животинките. Знам че не са ми в топ листата на домашните, но можеше да е далеч по- зле например змия (е това няма как д аго прибера в къщи просто ме докарват до ужас) какато и да е... Та така. ПОлучихме 2 броя водни остенурки и големия аквариум, кото щеше да даде простор на рибките, сега подслони костенурките. От прочетенето тукк и там сочи че би било аквариума им да е по- голям, но за сега това е с което разполагаме. Търсим им по- голям, но последното кото видях беше с цена 750 паунда и... малко е невъзожно за сега. Инструкцията за отглежданетоим гласеше: абе искат да ядат и това е.. И от тук и въпросите Какво точно хапват? колко често хапват? къде точно си хапват?--> Храня ги през ден когато им давам шримп и всеки ден когато им давам зеленчуци. Под зеленчуци обикновено е къдрава маруля- нея забелязах я обичат повече от зелето и кора от краставичка. Пак от самообучението ми научих че са студенокръвни и е важно наоколо да им е топло- взехме нагревател и помп за да поддържа водата чиста. Обаче.. ей т'ва няма начин водата да им е чиста повече от 3 дни. Снощи за пореден път чистих аквариума- 5 часа. И остави това ами и след 3 дни вече е мръсен отново.. тогва чистя само филтъра и така няколко пъти преди Голямото чистене... защо ви разказвам всичко това- аи за да ви запозная със случая и какво правя аз за тях, така че ако правя нещо гршно, недостатъчно, или каквото е не по реда си да може да го "видите" и да ми кажете, пък аз обещавам да с епоправя..защото аз не ги обичах костенурките, но като че ли си свиквам с тях и дри си им говоря :ah: :ah: . Не знам каква порода са, нито колко са възрастни. При въпрос предишния им стопанин е отговорил: Не знам... и така. Корубата им е около 1 педя дълга. Имат дълги маникюри на прдните крачета- мъжки са значи, нали? (пък аз все им казвах "дами" :ag: ) Ако нещо съм пропуснала по описанието и начина им на живот сега.. моля питайте...
Така глваната причина да се разпиша тук и това което ме стресна, че нещ са ми болнички е промяна в цвета на корубата и по- скоро появата на едни бели петна, които са видими и ясноразличими, когато корубата е суха. Ще се опитам да прикача снимки. Това е притеснението ми за единия герой, а за другия има странно кафяво оцветяване в основата на опашката отгоре. (снощи го забелязах това- не ги гушкам и не ги оглеждам по принцип). .
та така.. имам нужда от мнение по двата им проблема и от ъвет за отглеждането им. Поръчах си глухарчета- семе и в една саксия ще се опитам д аим отгледам, защото четох е обичат много да го хапват..не мога да обещая че ще направя всичко в най- кратки срокове за отглеждането им , особено ако включва стабилен разход на пари, но постепенно и с подходящите съвети ще се опита да им създам хубав- не знам, но здравословен дом в който да си живеят двамата рицари...

Опс.. опитвамс е да прикача снимка, обаче кода изисква линк.. т.е. някъде другъде трябва да ги кача и тук само да ги споделя, така ли??? исках да ви покажа какво имам предвид за проблемите им..
Изображение
Ох така и не ми с еполучи това със снимката да бъде в поста, за това ако не възразявате, ще ги оставя като линкове...
snimka 1
URL snimka 2
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Re: Новак с въпрос

Мнениеот meri » Нед Мар 15, 2015 11:12 pm

Тези костенурки са за ветеринар. Освен това трябва да им се дават витамини. Хранят се не във водата, а на сушата, за да не замърсяват водата. Нашият раздел може да ви помогне с информация viewforum.php?f=197 и този viewforum.php?f=250
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот fam » Пон Мар 16, 2015 2:18 pm

:ai: а изобщо не предполагах, че положението е толкова зле.. ще взема урова риба т магазина и витамини и ще търся ветеринар.. всъщност това е което ме безпокои най- много, ащото тук са луди на тема кучета и котки , но не знам как ще открия доктор за нашите двама ....ужас.. аз четох миналаа ввечер по темите ви тук ( за изписването им на които съм мн благодарна) че те не обичат да живет заедно, че са единици...пък аз си мислех че поне няма да им е самотно..те така са живяли през цялото време у ..предния им сопанин.. Имаме един малък допънителен аквариум.. мъничък.. мислех да имам бета рибка в него..дали няма да е по- добре да ги отделя тогава...опасявам се че ще му е ( на единия) много тсно в него..временно докат намеря по- голям.. ужас.. ужас.. аз ще прочета и ще се опитам да съм по- ...компетентен стопанин, ще съм много много благодарна за всяко предложение своевременно.. не може д аме оставите да ми умрат в ръцете.. моля ви.. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Мар 16, 2015 4:38 pm

За жалост не разбирам от костенурки и не мога да давам съвети, съжалявам. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот fam » Пон Мар 16, 2015 5:20 pm

Сега аз не разбирам.. това иронично ли е??? защото от темата посветена на костенурките виждам доста от подтемите са твои..т.е. ти си автора....
както и да е..вероятно просто ти е писнало от хората с тяхната некомпетенция- разбирам... но пък аз ти послушах съвета и резултата ми от днес:
1. за първи път ги храних извън аквариума им и старателно ги наблюдавах. Пръв беше този с болната опашка. Бързо е ориенира, беше малко изплашен в началото, но си хапна прясна рибка. Количество- 3 парчета големи колкото нокът на палец ( дори не знам дали му е достатъчно, но не пожела повече). веднага след храненето имахме а'ко. Измих съда, напълних го отново чиста и топла вода и извадих вория - с болната черупка.. той е по- муден. Страхлив и не пожела да яде. Оставих го за 30 минути. Дори го оставих сам в стаята да не би да го смущвам, но нищо. Беше се изходил само и забелязах камъни във фекалиите. (значи трябва да сменим камъните с по- големи)
2. Купих калциево блокче да плува във водата.
3. Поръчах витамини и калиев перманганат от Амазона да ми доставят, не намерих в магазина за дом.любимци.
4. Работя по въпроса да открия ветеринар.
5. Ще ги разделя. Имам една голяма пластмасова кутия за съхранение на нещо си. Не е прозрачна, но ще го отделя в нея, за сега. И щ потърся по- голям аквариум от този дето имам за да го настаня там.
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Мар 16, 2015 5:44 pm

Ами не, не е иронично. Аз превеждам статиите във всички раздели. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 16, 2015 7:22 pm

Не трябва много да стоят във водата. Болна е не костенурката, а нейната черупка. Не е фатално болна.... но това си е заболяване на черупката и като стане фатално - заболяването отива и при животното.

Трябва да се остави черупката на сухо - водата пречи на процеса и на всичко. Микроскопични организми/микроби разяждат веществото от което е изградена черупката.

Лечението е просто и ефикасно - сух топъл въздух прави чудеса... причини за заболяването е прекалено много престой във водата и черупката омеква на поресто ниво и микробите проникват в нея и разяждат веществото...

В интернет има описано всичко. На UK / USA език може да се запознаете.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот fam » Пон Мар 16, 2015 7:52 pm

Блгодаря, Zoomaniac [2141.gif] ..казваш не е добре да стои във водата, а той постоянно е на дъното. Но аз съм виновна де. Мислх си "водни костенурки" вода им трябва и им ълня аквариума доста. Те имат едно плуващо островче, но явно не е спасение. И сега като съм го оставила в стаята да го наблюдавам.. той не се показва на повърхността стои си на дъното..А и преди когато се опитвах да го нахраня забелязах тези милиони малки мехурчета и всичките точно по повърхносста, която изглежда нездрава...Сърдечно благодаря.. че доста се притесних и днес съм цял ден отнесена.... Ще си намеря УВ стояща лампа да му напича черупката и ще оставя съвсем мъничко водичка в този отделен съд където съм го настанила временно...
:ah: И не искам да злоупотребявам, но какво е мнението за другия герой с проблемната опашка... аз имам съмнение е тези двамата се бият......не, не разделени ще ги гледам вече то е ясно..

PS: Благодаря много и на meri .. каква съм глупава само аз реших че си авторката на всички тях.. извинявам се.. :ax:
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Мар 17, 2015 8:55 am

Какъв е размера на жилището на костенурките.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Мар 17, 2015 9:06 am

Няма проблеми. :ab:
А за водата: Нивото на водата също зависи от размера на костенурката. Най-минималният - това е ширината на черупката на костенурката.
Една идея за островче viewtopic.php?f=78&t=18318
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот fam » Вто Мар 17, 2015 1:36 pm

Добър ден! На въроса на zoomaniak- аквариума където до сега живееха 2-мата е с разери ДхШхВ=> 76х30х37 в см. Обикновено го пълнех малко над половината с вода. И понеже водата им се цапаше бързо, купих помпа с по- голям капацитет. Обаче тя пък е с по- големи размери.. е за да работи трябва да е потопена във водата и следователно по- високо ниво ...и така следвайки логиката и желанието ми да им помогна всъщност мнго логично съм била в грешка... имат плаващо островче, но не могат 2мата едновременно да са на него. За това търсихме по- голям аквариум около 120х50х50 в см.. но последния който видяхме беше с тази ужасна цена. Пък и сега мислите ми с апо- скоро за още един същия размер, за д амогат да живеят отделно. Че то започва да възниква и въпроса къде да ги разполагам аквариумите. Живеем под наем и жилището не е най просторното, което може да се появи във въображението :).
Meri Благодаря за предложенията ти :) и в предния пост също. Като наръчник си с неизчерпаем източник от информация :) Харесах този изградения от стъкло и ... не съм рзала стъкло до сега. Понеже вкъщи аз съм DIY майстора.но ме зазинтригува възможността да се построи един те. скоро 2 :)

Дължината на корубата им е 19 см. Пиша го защото до колкото помня правилото за аквариума беше 5 пъти дължината..но не знам дали дължината на корубата или нада дбавя и шията с главата...

Днес се опитах да нахраня Белите петна- отново без резултат. Не обръща никакво внимание на рибата във водата.. да не би да е вегитарианец???
Понеже калиевия перманганат и УВ лампата ще бъдат доставени в четвъртък или петък днес му промих черупката с 3% разтвор на кислородна вода. Сега съм го оставила за малко на пода под радиатора в хола - Парното работи за да е на топло ..обикновено аз съм най- големия измръзлак в къщата, но сега имам конкуренция.

Втаминище ще ги получа скоро също. Тях как д аим ги давам? трябва да ги накапвам в устата им или???
И още нещо докато ги премествам за хранене - във вода ли става това или на сухо се хранят?
Благодаря ви много за отделеното време и споделените знания.
ЗНам че за сега успокоението е по- скоро мое, но ще с епостарая това да донесе и успокоение и по- качествен живот и на животинкте в къщи..

Edit:Ха, сега видях забележката на Meri за дълбочината на водата и мерих - широчинат на корубата им е 15 и 16 см...хмм .т.е. преди като съм го пълнила около 20 см е било ок...ох май се оплитам вече..
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот fam » Пон Мар 30, 2015 1:04 pm

Здравейте отново. Малко новини относно моите 2ма герои. 15 дни вече откакто започнах да ги лекувам и ..ами единия не е хапвал нищо почти, а другия хапваше в началото и сега вече и той не се храни. Обаче пък продължават да се изхождат ежедневно. Предполагам, че са стресирани.
Мислех си че ще им е мъчно един за друг. дори единия ден ги пуснах пак заедно в единия аквариум- никаква реакция..вероятно са си доста сърдити :)
За сега и двамата са лечение, но им взех 2 големи пластмасови кутии за да им ги превърна в жилища. и в двете с помпа и нагревател. За сега ще оставя само няколкото по- големи камъчета които имам за да не го ядат като дребните преди.. Имам идея да им сътворя по едни плажчета за печене. Поръчала съм си изкуствена трева . когато съм готова с майсторенето ще покажа за да споделите мнение и ако нещо не е съвсем добре.
За сега ги наблюдавам в по- малки съдове под лампата като се опитвам да съблюдавам следния режим:
всеки ден поне 3- 4 часа във водата. В началото по- малко обаче им липсва. Така се оживяват като им напълня легенчетата и се цопкат.
Правя им промивка с вода и калиев перманганат за около 5- 10 минутки. После ги изплаквам. Опитвам се отстраня ако има люспички и с четката им изчетквам корубката. Плакнене и после 3% кислородна вода. Подсушавам ги и се опитвам да им капвам витамините в устата (понеже както казах не се хранят напоследък). След това под лампата поне за около 4 часа. Нощуват на загасена лапма и на мъничко водичка на дъното. ( около 8 часа).
всъщност дори започнах да ги различавам. И не само визуално ами и темпераментите им са различни. Единия е голяма злоба само дебне да ме хапе, но това помога за витамините да са в устата.
Ако имате идея какво още мога да направя за тях за д оздравеят по- бързо- моля споделете. Инак те не са унили. Живи са и дори като ги пусна на мокета правят тигели из цялата стая и супер обичат да се завират под възглавниците ми на пода.
Edit: Забравих да кажа за ветеринаря- Ходих до големия магазин в който продават домашни любимци и те не знаеха за специалист в града в който живеем. те ако имат проблем с влечугите ги водят в едно съседно градче къдещо по график няколко пъти в месеца някой си посещавал.. изобщо тъмна Индия. Звъних във ветеринарната клиника която е в квартала, те се извиниха и ме пратиха по дяволите.. Имам една последна идея за посещение на един магазин, собтвеничката на който се занимава с влечуги от години ( така ми казаха аз не знам0 но тя е в другия край на града и понеже са ми игриви и се надявам че терапията ще е успешна и ... може ли д ами кажете след колко време мога да очаквам някакви резултатаи. Да знам дали съм на правилния път с Нико и Симо :) така ги кръстих в края на краищата. На местата където съм тстранила поразения най- орен слой на корубата са си все още светли почти бели...
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот fam » Вто Мар 31, 2015 1:12 pm

Добър ден. Имам малка победа и бързам да споделя. Ядоха. :sunny:
Снощи им бях настъргала малко морков и ги оставих за през нощта, на сухи легенчета. На сутринта нямаше забелижима разлика в количеството обаче, видях- не видях и им напълних с топла вода и оставих храната вътре ( да е както бяха свикнали преди) и след 2 час ги проверявам- единия омел всичко, другия с по- болната корба, дето беше на каменна диета, не всичко, но повечето. Ами това е за сега. Леле наявам се да се похваля с глямата победа и да озравеят :) Благоаря сърдечно :ax: и до пак
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Мнениеот fam » Нед Авг 09, 2015 3:11 pm

Изображение;Изображение;Изображение
https://img2.brain4.photobox.com/485762645463a311b98b115150fc26911f9100889ee83ddd27c090529da0580fef7b772b.jpg
https://img2.brain4.photobox.com/57472201796f8d5ee5992726627bfaabe9ae211f79f9ade7c48f5a6f36df7ff0dad80c98.jpg
https://img2.brain4.photobox.com/963948941148bd55d992862e570861b6b724e831b2d05a2e46910f980483284436a37f61.jpg
Здравейте. Отдавна не съм досаждала, но исках да мине повече време за да имам впечатления.
На снимките може да видите какво съм измайсторила. очаквам си доставката с още изкуствени зелени лиани да покрия металната мрежа. Минахме през период на обучение да се катерят по наклончетата и да си намират храната на сушата. И няма 6-5 свикнаха и вече си знаят къде да си търсят хапването. Единия от другарите е доста нервен. Само като чуе стъпки и ще си счупи и 4те крака да се гмурне във водата. Въпреки това правят по няколко часа на ден на сушата под лампата защото аз дри през нощта им я оставям. Понеже да се печат на спокойствие когато всички спим и никой не им тропка.
Относно петната, които бяха повод да кацна във форума- Симо е по- добре и видимо е по- спокоен. Дори когато съм наоколо той си стои на плажното каре и не мърда, е освен ако не взема а се приближа до тях ..тогава с пълна газ във водата. Нико е другаря с повечето бели петна изначално..и за мое притеснение и съжаление той продължава да генерира нови петънца. педнъж в седмицата им накапвам витамини върху храната и така знам че консумират , освен това им давам зеленчуци.. може ли да е от лампата. Ламите ми не са от най- най- скъпите. Тук има едни по 35 паунда, но моите са UV и са 100 ватови...Ако имате идея да им подобря живота или д аги излекувам, моля споделете. :ay:
Пък аз сега ще пиша в темата за рибките и аквариумите че имам едно питане :) хубав ден.
Аватар
fam
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми с костенурки