Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Инфекция = "shell rot"

Инфекция = "shell rot"

Мнениеот tali_kali » Чет Окт 23, 2008 3:34 pm

icon_wavey Здравейте! от 2 месеца имам костенурка и по черупката се появиха тъмно зелени петна. И не знам как да ги махна. Чистя й черупката с малка гъба, защото между плочките се цапа, но не мога да изчистя тъмно зелените петна, които са най-много в горната част на черупката. Имам и снимка, на която може да видите и да ми кажете какво може да е това.

Изображение

Взех си и втора костенурка миналата седмица, но нейната черупка е нормална:
Изображение
tali_kali
Животинче с въпрос

Re: Костенурката ми има нещо на черупката

Мнениеот stefi » Чет Окт 23, 2008 3:42 pm

на мойте им се беше появило нещо като мъхче ли е?
stefi
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Окт 24, 2008 12:15 am

Това се казва "заблатяване" на костенурката... Получава се когато във водата се завъдят водорасли. Местата между люспите са зоните откъдето черупката нараства. В началото са по-порести от останалата част на черупката и водораслите попаднали там не могат да се изстържат при почистване и си остава зелено. Принципно не е страшно, но пък точно там са и местата откъдето най лесно прониква инфекция и води до така наречения "shell rot". Поради тази причина е добре водата на костенурката да не се оставя да стане чак тъмнозелена...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 12:19 am

Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Инфекция = "shell rot"

Мнениеот tali_kali » Пет Окт 24, 2008 9:14 am

Сменям им водата през един ден. Може би трябва да им взема филтър за водата.
А трябва ли да я лекувам с нещо?
tali_kali
Животинче с въпрос

Мнениеот sasin » Пет Окт 24, 2008 2:30 pm

mommovet написа:Това се казва "заблатяване" на костенурката... Получава се когато във водата се завъдят водорасли. Местата между люспите са зоните откъдето черупката нараства. В началото са по-порести от останалата част на черупката и водораслите попаднали там не могат да се изстържат при почистване и си остава зелено. Принципно не е страшно, но пък точно там са и местата откъдето най лесно прониква инфекция и води до така наречения "shell rot". Поради тази причина е добре водата на костенурката да не се оставя да стане чак тъмнозелена...
Снимките от линка, който Стамен даде изглеждат ужасно [mood_feelings_hurt.gif] Това означава ли че тези зелени петна могат все пак да се махнат.. И ако въпреки всичко костенурката се разболее, това успешно ли се лекува и за колко време?
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Окт 24, 2008 3:15 pm

Вина има стопанина.
Сега да седне е да се образова...чрез интернет - пише си с какво може да се лекува и т н...друг е въпроса дали в БГ има лекарствата...

Момо да каже?
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Пет Окт 24, 2008 11:30 pm

Зелените петна не могат вече да се махнат, може да се попречи да се образуват нови. С растежа на костенурката и падането на горните слоеве люспи и зеленото ще падне, но след време. Филтър не е лоша идея - самото движение на водата пречи на водораслите да се развиват в такива мащаби и все пак подобрява и чистотата на водата. Shell rot се лекува, но дълго и упорито и винаги остават белези по черупката.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Назад към Проблеми с костенурки