Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Костенурче с анорексия (вече незнам какво да го правя)

Костенурче с анорексия (вече незнам какво да го правя)

Мнениеот гарче » Чет Юли 09, 2009 11:04 am

Гледам костенурки от много време. При родителите ми има една която е на 15-16 години и никога не е боледувала. Заради нея си мислех, че няма по-лесно за гледане животно! Непретенциона, яде всичко и по-много.... зимата си спи поне два месеца и майка ми много я харесва. Исках да си я взема при мен , но тя ми даде пари да си взема друга, понеже не си давала ''бебето''.
Така се сдобих с сегашното зверче. При мен е отлятото на 2006 година и все още е с коруба 8 см в диаметър. [smile3537.gif]
Взех го уж здраво, жизнено с много апетит. На първия месец се появиха пробелмите с очите. Трудно се оправи сменихме доста капки за очи , стигна се до инжекции с антибиотик и витамини. После спря да яде. Спря напълно. Стигнахме до там да го храним насила, но предвид размерите му няма как да се храни изкуствено. По-едно време след поредната смяна на храната прояде. Похапваше си лакуму, но не за дълго. Хвана някакви гъбички на кожата които бързо засегнаха отново очите. Последва дълго лечеиние(няколко месеца). От есента на 2008 сме уж здрави и няма гъби. Преместих го в пласмасова кутия за храна за да мога да му сменям всеки ден водата. Всеки ден мия кутията почиствам старателно острова му. Взех различни видове храни за костенурки за да си хареса някаква. В последствие си хареса храна за златни рибки icon_crazy (като си отчаян пробваш всичко). Да но спряха да зареждат от въпросната храна (нещо съмнително в пакетче без надпис за срок на годност и производител). И се наложи пак да търсим какво яде???? Хареса си пак нещо съмнително на което пише само храна за костенурки. Представлява малки зелени гранули. Няма мириз на нищо. Взех му и една храна уж за бебета костенурчета с много калций и витамини в нея. Мирише на риба и изглежда ''апетитна''. Да ама не иска да яде само онова съмнителното , а хубавото не го помирисва. Не яде никакво месо(пробвах с риба, свинско, пилешко).Не яде червеи, не яде нищо освен тези зелените. Проблема с тая съмнителна храна е ,че не разте ,не е жизнен и само лежи. Хапва две гранулки и пак се качва на острова. пробвахме пак с витамин Б комплекс, но апетит няма.
Някакви идеи? Аз вече незнам какво да го правя.... Прилича на костенурче бонсай . На фона на това костенурката при майка ми плюска всичко даже и беше погнала цветята... [smile3537.gif] яде марули, зеле и всякакви неща. Само и го дай и вече го няма като прахосмукачка е! :bu:
Аватар
гарче
В ятото

Re: Костенурче с анорексия (вече незнам какво да го правя)

Мнениеот 4o4incety » Чет Юли 09, 2009 12:21 pm

Гледам костенурки от много време. При родителите ми има една която е на 15-16 години и никога не е боледувала. Заради нея си мислех, че няма по-лесно за гледане животно! Непретенциона, яде всичко и по-много.... зимата си спи поне два месеца и майка ми много я харесва. Исках да си я взема при мен , но тя ми даде пари да си взема друга, понеже не си давала ''бебето''.

Това въобще не е така!Хамстерите дори са по-безгрижни от костенурките.И ние имахме такива проблеми с нашата,но за жалост не можахме да я оправим и почина.Пробвали ли сте храни за костенурки в кутии?Не може да сте опитали всичко!Ето още предложения:

http://shop.zoomania.org/Teraristika/Hr ... nurki.html

По-добре ходете отново на ветеринар да ви предпише някаква диета или да ви препоръча някаква храна.Слагате ли му във водата камъче за черупката,витамини и т.н.Общо взето неща,които да му повдигнат тонуса жизненността.

Стискам палци да се оправи!
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот crazy petunia » Чет Юли 09, 2009 12:33 pm

Не знам дали съм разбрала правилно, но гледаш костенурката в кутия - задължително вземи аквариум (малък, какъвто ще да е, но да има видимост). Гледай да бъде на слънце - аз моята я гледам на слънчево място и с лампа по цял ден (на 16 години е).
Сега, за храната - пробвай да дадеш сурово месо (моята по едно време само това ядеше), сега в момента и купувам от време на време щурци от зоомагазина - много ги обича, направо полудява. Чувала съм, че някои хора си хранят костенурките с котешка храна от консерви, но съм малко резервирана към тази идея...

Това е, за което се сещам засега :ay:
crazy petunia
В ятото

Мнениеот гарче » Чет Юли 09, 2009 1:25 pm

Кутията е прозрачна. Минах на този вариант след два спукани аквариума. Сменям водата всеки ден за да не се завъди пак нещо неканено в нея. По цял ден е на слънце. Дори я изнасям навън, но в жегата я прибирам да не се свари във водата.
Предлагахме и варено и сурово месо! Щурци не яде. Червеи не яде! Яде само от тези съмнителните зелени неща. Опитвала съм и котешки и кучешки гранули. Незнам дали да не опитам с консервите на котето???
В момента отказва тази храна :
Изображение
Пробвали сме и някои от останалите в кутии. Всички безславно заминаха при другата ми костенурка. Тя еде всичко като по книга. Майка ми се грижи да се храни разнообразно. Яде храни за костенурки, месо, червеи , щурци, марули. Онова цвете го нападна понеже я пуснаха на терасата докато и чистят аквариума.
Витамини и капехме във водата, но в тази жега се вмисрисваше за няколко часа. Немисля, че е полезно да кисне в булйон от витамини и аминокиселини в който могат да се завъдят много микроорганизми.. icon_dontknow
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот crazy petunia » Чет Юли 09, 2009 1:35 pm

Това мъниче като депресивно се държи... шегата настрана, ама животните си имат характер, някои доста ясно изразен. При толкова грижи явно самата животинка се инати. Хубавото е, че костенурките издържат много време без храна - моята понякога не яде с месеци през зимата. Като я видя, че се пече, поне съм сигурна че всичко е наред. Пробвай да намериш някой доктор, който разбира от костенурки - всичко друго вече си опитала явно...
crazy petunia
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 09, 2009 5:53 pm

Искам само да знам температурата на водата :ah: сложна диагностика и размисъл трябва...дай снимки на жилището :ah:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Нед Юли 12, 2009 10:14 pm

Температурата на водата през деня е 26-27 градуса, като на островчето е с градус или два по-висока. През ноща не пада с повече от 4-5 градуса. Снимки в момента немога да кача. Жилището му в момента представлява прозрачна кутия достатъчно голяма да може да плува свободно. Острова му е един голям камък , а до него като стълбичка са поставени два по-малки. Преди да сте казали нещо за кутията имайте предвид ,че сменям водата всеки ден. Вече пукнах два аквариума и нямам намерение да троша трети. С кутията е много по-лесно понеже е лека и нетолкова чуплива, мие се лесно и може да се дезинфекцира.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Юли 12, 2009 10:22 pm

Кутията не е проблема.
То трудно може да се каже къде е в момента проблема. Или къде е бил проблема преди.

26-27градуса спада през ноща с 4-5 става 20градуса....хм....

Въпроса е колко време е продължавало това качване и спадане на температурата.

На пръв поглед не е фатално, не е проблем за костенурките. Но за младо животно е възможно да е събудило проблем. Трудно да е смилало в стомаха си храната. В момента може да има нещо в стомаха.

Топлата вода увеличава апетита. Студената го намалява. Този е принципа. Топлата засилва активността. Студената убива активността на животното - костенурка.

Някъде сред повтарянето на тези цикли - топло - студено се е създал - родил проблема.

Нека да има вода с 32градуса...без да пада. Сложи термореле. Виж как ще се промени апетита. Дали ще се промени.

Нека доктор сложи и инжекционно витамини...
Може и запек да има.

Тествай с 32градуса 30-32 топлата вода ги разхлабва. Стомаха им работи на бързи обороти.

Не знам...разсъждавам си на глас. При мен апетита се губеше като падне под 22градуса. При вода под 18 градуса животното почти замираше...и стоеше само на острова под лампата.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Пет Юли 17, 2009 7:39 am

Качих температурата на 30-33 градуса. Нощем пада плавно до към 27. Термореле немога да сложа понеже съда в който живее е прекалено малък за някаква подобна система.
Вчера го забравих на слънце и се притесних да не го сваря, но водата беше 31 така ,че едва ли е било проблем. Рзултата е , че костенурчо яде по 5-6 съмнителни гранулки вместо по две. Не иска да яде последната (според мен хубава) храна която му взех. icon_dontknow Днес ще потърся друга, поне храни има много.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пет Юли 17, 2009 7:41 am

Опитай да му вземеш...тубифекс - и му пусни 5-10мм топче да го дразни. Като първо ядене. Постепенно ще увеличи яденето.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот katity » Вто Авг 25, 2009 6:30 pm

според мен трябва да остави6 едно малко парче месо и да излезеш от стаята исчакаи малко (някаде 10 мин.) и влез отново ако не яде незнам дано сам помогнала :ac:

Пиши грамотно!
Модератор
Отмъщението не връща загубеното.. :) !
Аватар
katity
В стадото

Мнениеот гарче » Чет Окт 22, 2009 9:12 am

При нас има развитие.
Качих температурата на 32 градуса постоянно(без да спада нощем). Купих му нагревател който да подържа температурата. Смених острова така че да може да се крие под него.
Дончо започна да се храни повече , но пак с онази странна зелена храна :ajaaski: . Както и да е поне яде.
Сега имам проблем, че се качва на острова само като не му свети лампата. Реших че е силна крушката смених я няколко пъти , но мъника явно не обича да му блести в очите. Спра ли я веднага се качва. Все пак му оставям по няколко часа на ден че да си получи нужните UV лъчи.
Поне се храни и вече не спи по 23 часа в денонощието ами си плува разхожда се . Доста по-жизненн е и има почти здрав вид. :ajatki:
Чудя се дали да не му пусна една малка рибка да му мърда из водата. Може да пробуди скрития хищник в него.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Окт 22, 2009 9:19 am

Чудя се дали да не му пусна една малка рибка да му мърда из водата. Може да пробуди скрития хищник в него.

Пусни.

Добри новини ни носиш :bp:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Чехълче » Чет Окт 22, 2009 9:48 am

Браво на костенурчето, че и на теб, че май не ви е било лесно. Хубави новини, давайте все така и да споделяш и с нас. :ba:
Всеки ден умират десетки кучета от човешка ръка. Ако и ти си против нечестните убийства на кучета, сложи това под подписа си!
Чехълче
В пасажа

Мнениеот гарче » Вто Яну 05, 2010 10:45 am

Пуснах рибка (гупа) преди месец на костенурчо. Мислех ,че ще си поплува ден два и мъника ще я погне да я яде. Да но тя си е жива и здрава и си плува безгрижно вече месец. :ag:
Все още не се храним разнообразно ами хапваме само от готовите храни за костенурки. Важното е че е жизнен качва се на острова (все още не иска да се напича), но си плува и се забавлява като си отлепя нагревателя от стъклото на аквариума. [smile3537.gif]
Искам да го похваля , че преживя и преместване. Поживя малко в по-малък съд , без остров (два дни), но с температура 30-32 градуса. Хапва си без проблем. Не расте, но какво значение има, нали се посъжави малко и вече не е моето ''цвете''.
Аватар
гарче
В ятото

Назад към Проблеми с костенурки