Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Моля за помощ за канарче

Моля за помощ за канарче

Мнениеот pufa » Пет Дек 28, 2012 8:35 pm

Здравейте,
канарчето ми има проблем с окото, затваря го, сякяш има (конионктивид при хората). Спря да пее, няма настроение, стои си в клетката и не лети. Стои накукушинен, настръхнал. Яде малко и малко пие вода. Знам, че ще ме посъветвате да го заведа на лекар, но в момента съм далече от всякакви лекари. Тревожно ми е, само от 2 месеца е вкъщи, свикна много бързо с нас. Това, което правя в момента е, че му капя едни капки за очи- полиспорин- 3 пъти на ден. Тези капки са за хора, но ме посъветваха , че мога да му ги капя. Дайте съвет, моля ви, знам, че сте с голям опит! Благодаря предварително!
pufa
Животинче с въпрос

Re: Моля за помощ за канарче

Мнениеот simona623 » Съб Дек 29, 2012 12:33 am

Мисля, че трябва да спреш капките за хора. Ще опитам утре да мина през нашия ветеринар и да го питам какво се прави в такива случаи. Миналото лято намерих гълъб с подобен проблем на очите, промивах му ги с чай от лайка и се оправи. Но не знам при канарчетата дали действа това и дали не им вреди.
Иначе напоследък прочетох доста книжки и материали за най-различни птици, включително и за канарчета. Имаше и доста неща за заболявания и забелязвам, че симптомите за повечето болести са сходни. Възпалението на очите може да е симптом за много заболявания, както конюнктивит, така и за изстинка или недостиг на нещо. Единственото, което мога да ти дам, като съвет, е да му слагаш някакви витамини във водата. Има течни витамини, има и разтворими. В който зоомагазин отидеш, все ще има някакви. Ако пък не можеш да купиш, може да му капваш по 2-3 капки сок от лимон във водата. Водата се сменя всеки ден. Подсили му и храната малко, като му даваш допълнително жълтък от яйце или кълнове(например житните кълнове са много добра съставка).
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот meri » Съб Дек 29, 2012 9:39 am

Не зная кой е дал такъв съвет,но имайте предвид,че дори и със сходни симптоми,заболяванията са различни,породени от различни причини.В никакъв случай не самолекувайте,за да не влошите положението.Другото,което можете да направите е да се опитате да се свържете с лекар,който да каже какво се прави,въпреки че без преглед едва ли е възможно правилна диагноза и лечение.
Много е важно правилното отглеждане и хранене.И нещо много важно,което повечето хора почти никога не спазват,това е карантината при новозакупена птица.

Само информативно viewtopic.php?f=221&t=12397
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот pufa » Съб Дек 29, 2012 4:00 pm

Благодаря ви много за отговорите! Тези капки - полиспорин точно лекар ми ги препоръча и аз затова ги взех и започнах да ги капя.Вече ден откакто ги слагам, но не виждам ефект засега.Иначе преди това точно лайка му капех, но беше същото. Храната му - той има два вида храни, едната е канарена смеска, а другата е точно смеска с яйце, морков, мед и всякакви витамини. Тя е точно за канари.Освен това му слагам всеки ден брокула и ябълка,но засега ги спрях умишлено. Във водата ще капна лимонче, не се бях сещала. А за карантинният период- ние нямаме други животни.
pufa
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Съб Дек 29, 2012 4:43 pm

Карантината се прави не само, за да се предпазят другите птици,ако има такива,но и заради самата птица.А именно,ако случайно е била заразена и заболяването не се е проявило,защото повечето си имат инкубационен период,ако евентуално се прояви след това.За това след закупуване се поставят отделно и се наблюдават за евентуална проява на някакви симптоми.Когато всичко е наред,птицата се събира с останалите.Един ден е твърде рано,за да има някакъв резултат,но по-важно е да се открие причината и да се лекува,защото проблема си остава,този симптом е следствие от някакво заболяване.Има ли някаква вероятност да е попаднало чуждо тяло в окото? Ако заболяването е инфекциозно или друго,капките няма да помогнат сами по себе си.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот pufa » Съб Дек 29, 2012 5:49 pm

Благодаря ти Мери!
Не вярвам да е попаднало чуждо тяло в окото.Той е на свободен режим, лети си из помещението и когато реши се прибира сам в клетката.Чудя се, да не би да се е ударил някъде като е летял, макар че не сме го засичали да се удря. А капките са точно против някаква инфекция, ако има. Все си трие оченцето в пръчките.Иначе пи от водата с лимон 2-3 пъти и похапна малко. Далече съм в момента и всякакви съвети са ми от полза. Искам птичето ни да живее и да ни радва с песните си както преди!
pufa
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Съб Дек 29, 2012 6:22 pm

Нямам представа какво може да бъде.Но имай предвид,че някой птици/животни имат непоносимост(алергия)към някой медикаменти.Преди да започнеш да слагаш капките,триеше ли се?
Възможно е и травма да има,никак не е трудно да се удари и нарани.Ако е възможно нека го вземат в ръце и да огледат окото добре,да се види има ли зачервяване,побеляване, ако има травма си личи.
Но да ти кажа,че инфекция на окото да речем и инфекциозни заболявания,следствие на които могат да бъдат определени симптоми,са различни неща.

Това е форум за канарчета,виж дали може някой да ти помогне. http://bgbirds.com/forum/viewforum.php? ... f090ae96b3
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот pufa » Съб Дек 29, 2012 8:24 pm

Да, знам и съм абсолютно съгласна с теб. За окото- и преди капките започна да го търка в пръчките, явно го сърби и дразни. Благодаря ти сърдечно за отзивчивостта! Ще видя и този форум.
Остава ми надеждата, че ще се оправи...
pufa
Животинче с въпрос

Мнениеот simona623 » Нед Дек 30, 2012 12:21 am

Виж и този форум, има ветеринари там и хора, които се занимават с развъждане или сериозно с изложбени птици. Те могат да ти дадат нещо по-конкретно. http://forum.pernati.com/viewforum.php? ... 269bdb6bc2
Нямам регистрация, иначе бих питала вместо теб, но ги чета редовно.
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот pufa » Нед Дек 30, 2012 4:02 am

Благодаря ти и на теб, Симона!
pufa
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми с птици