Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Леопардов гекон, порастнал, не иска да яде

Леопардов гекон, порастнал, не иска да яде

Мнениеот ChochoD » Нед Май 10, 2009 7:03 pm

Незнам на колко време е гекона, може би около година- взех го миналата есен , но незнам точно колко голям е нито дали е мъжки или женски. живее в голям терариум сам. Храня го с щурци. от доста време не е ял-може би 2 седмици, ако не и повече. температурата му в терариума е 20-22 градуса. вечерта може би 18-20, тъй като откакто се постопли спрях да го отоплявам. не е оставал без храна. винаги има поне 5-6 щуреца вътре при него. но от известно време забелязах, че не яде по това, че няма изпражнения, а и щурците не намаляват (освен от естествена смърт) Скоро като му чистих терариума му го реаранжирах, и той се завря в хранилката където слагам щурците. Тя е с вид на камък-и има 1 кръгла тупка която се затапва да не излизат. Там държа и витамините-заедно щурците.Последния път обаче ги пуснах на сводода, а той се навря вътре и затова не затапвам дупката. много бавно и несигурно се придвижва. забелязах че има и останала стара кожа по ръцете му- поне на 1 от тях (незнам точно дали така се наричат точно крайниците му).,Някой да е имал подобен проблем и да сподели ако знае какво и как да се опрай.
ChochoD
Животинче с въпрос

Re: Леопардов гекон, порастнал, не иска да яде

Мнениеот COLUBER » Нед Май 10, 2009 7:25 pm

Изобщо не си подготвен да глеждаш гекон. Има много теми във форума прочети ги и разбери как и при какви условия се отглеждат. На гущера ти му е прекалено студено за да се храни и движи. Не можеш да спреш да го отопляваш освен ако температурата в терариума не е на 28-30 градуса, което не виждам как ще стане ако не го изкараш на слънце. Лампата се включва и лятото, не може да разчиташ, че навън като е топло и в стаята ще е топло. Когато навън е 30+ градуса в къщата ми е някъде 5-10 градуса по-хладно. Животните, които не могат да бъдат изкарани навън им се пуска лампа.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ChochoD » Нед Май 10, 2009 8:11 pm

ами включих му пак лампата, от това което суъм чел останах с впечатлението че не иска чак такава жега. явно съм забравил зимата. четох и че се зазимява на 15-18 градуса. Не го разбрах това много - задължително ли е, яде ли през това време...

Благодаря за отговора. Дано сега с лампата се оправи, иначе докато му я слагах го изкарах от хранилката(не съм го бутал с рък аили нещо друго -просто и махнах горната част), а той се опита да ме хапе :) не е свикван да седи на ръце и се плаши по принцип като бъркам вътре в терариума. Понеже го взех голям предполагам сега му е късно да се свиква да се взима.
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот ChochoD » Пон Май 11, 2009 5:59 am

Май ще се окаже точно това-тази сутрин анмерих 1 изпражнение-много малко но все пак е нещо , надявам се сега да почне и да яде
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Пон Май 11, 2009 9:31 pm

Прочети все пак каквото намериш във форума за геконите. Вероятно имаш и други пропуски.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ChochoD » Сря Май 13, 2009 7:42 am

Нямаше напредък с храненето откакто му слозхих лампата. днес го взех (за 1ви път и беше малко уплашен) и му дадох насила да изяде един бежов, средно голям за вида си щурец. Утре сутрин ще видя дали има изпражнение. В мначалото седеше под керемидата, чиито край се напича от лампатано на следващия ден пак се зажря в хранилката за щурци (която е с формата на камък и има само 1 отвор който може да се затапва). Сега съм му махнал единия капак на терариума (той е високо и не може да го стигне за да излезе през дупката) така ако му е много топло ще има по проветрив и хладен край.а за старата му кожа останала малко на пръстите на едната му ръчичка - колко време да го държа във 1/2 пръст вода и аз ли да я махна или той сам ще си я свали?
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Май 13, 2009 8:56 am

Накисни я хубаво и я махни...ти smiley24 ...и друг път не оставяй стара кожа по него :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот COLUBER » Сря Май 13, 2009 10:27 am

ChochoD имай предвид, че тея гекони за активни нощем и ако се движи и яде, то е когато в стаята е тъмно. И моя геко през деня най-често си дреме, а през нощта се разхожда.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ChochoD » Сря Май 13, 2009 5:20 pm

накиснах го 10 мин. отстраних му козхичката лесно и сега е обратно в терариума. Утре сутрин мисля да му дам 1 схтурец и 1 вецхерта също. освенако не ми казхете несхто друго да правя.
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот hyla » Пон Май 25, 2009 6:01 pm

Дай снимки на животното.
Даваш ли му вода?
Спомена за витамини, а минерали слагаш ли?
С какви размери е терариума, има ли вентилация?
Кога последно е сменял кожа?
Не е голям за да се опитоми, хващай го понякога внимателно и ще посвикне с теб, макар разбира се да не е задължително. Но наистина като за начало покачи температурите. Вида е пустинен - има нужда от по-високи дневни и ниски нощни температури.
Има невероятни статии в интернет и по форумите. Отдели 1-2 часа за да се запознаеш повече с отглеждането. Имаш късмет, че животното е живо, но със сигурност е измършавял доста за тия две седмици. [smile3537.gif]
Чакам отговори
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот ChochoD » Вто Май 26, 2009 6:19 am

Ами, кожа смени последно оня ден. Май е останала още малко кожа на едната му ръка и ще го кисна сега да му я махна. продължзава да не яде въпреки темепреатурата която повиших. седя 2 дена близо до лампата , и след това се премести на по хладно. Има паника с вода 3-4 мм. Терариума е висок и не може да се покатери до горе, капаците са махнати така че въздух влиза. терариума е около 80х50х70. Принципно Стамен (zoomaniak) , го снае и препоръча да се гледа в него гекон, така че мисля че е ок терариума. Давам му JBL TerraVit (също даден ми от зооманиака). Това са витамини и минерали
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот hyla » Вто Май 26, 2009 7:27 am

Не е нормално да отказва храна толкова време. Продължавай да опиташ да го храниш, опитай с по-малки щурци, брашнени червеи ... все нещо трябва да хапне.
Животното изглежда ли болно?
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот Aquila » Вто Май 26, 2009 8:37 am

Като гледам температурата, на която е бил, животното се е зазимило. В този съд не гекон а крокодил може да отглеждаш. Защо си взел толкова голям терариум за един гекон ти си знаеш. В толкова голям съд, без капак не може да се поддържа правилната температура. Защо си махнал капаците, ако съда е терариум, би трябвало да има вентилационни отвори на капака. Гекона изобщо ли не обръща внимание на храната или се опитва да я хване и се отказва? Какъв е субстрата?
Ако е добре охранен и с дебела опашка, няколко седмици гладуване не са нищо.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот ChochoD » Вто Май 26, 2009 11:59 am

Ами преди бая хапваше - зимата. обашката му е дебела според мен. А по принцип този терариум беше в офиса ни, гледали са бебе боа удушвач, ама умряло животинчето и дойде Стамен (zoomaniak) по покана на шефа, и за този размер терариум препоръча гекон да гледаме. Сложиха му пясък (фин , но не прекалено) декорация от едно старо дърво , 1 керемида, хранилка и поилка от тея дето имитират камък. Всичките неща, и витамините включително ги е дал Стамен. Така че предполагам са правилния избор. Днес го киснах - на 4те крчета му беше останала кожа, горе долу до лакътната става.и частично на опашката, но беше сцепена. Та това е - ще го снимам довечера с телефона ми и ще кача снимка. Сега всичката стара кожа съм я отстранил. Изобщо не съм забелязал да гони храната. Макар че веднъж так ами се стори. За размерите на терариума ще кажа точно като се прибера - тези които дадох са по памет, но не е малък терариума. им авентилационни отвори - тип отрязано ъгълче на стъкото похлупак, 2 са. Махнах капаците за по добро проветрение, мислех че са малки. А лампата му е в единия край, той не седи близо до нея, въпреки че има къде да седи така че да му е топло и да не го грее директно крушката. вместо това седи в средата ан терариума. НЕзнам дали се е зазимил, как мога да позная-има ли някакви специфични признаци или просто е неактивен ? А и доколкото разбрах се зазимява на около 15 градуса....
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот Aquila » Вто Май 26, 2009 12:49 pm

Вземи по-дълбок съд с гладки стени(стъклен, пластмасов, керамичен) нека в него постоянно има брашнени червеи, които да дразнят ловните му инстинкти с постоянното им шаване. Може в съда да поставиш и калция. Ако и това не подейства, ти препоръчвам временно да го прехвърлиш в кутия, само с хартия и съд с вода. Кутията да не е прозрачна, за да не се притеснява от околните движения, например матова , за да влиза светлина. Тогава би трябвало да хапне, а и така ще знаеш, колко точно от дадената му храна изява. В момента всичките ми леопардови гекони са на стайна температура, без допълнително отопление и се хранят изключително добре.

ChochoD написа:Така че предполагам са правилния избор.
В повечето случаи означава точно обратното.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот ChochoD » Вто Май 26, 2009 2:05 pm

ChochoD написа:Така че предполагам са правилния избор.
В повечето случаи означава точно обратното.

Не те разбрах, имаш предвид преценката на Стамен или... ?
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот Aquila » Вто Май 26, 2009 2:23 pm

Пробвай това, което ти предложих. Провери за останала кожа покрай клоаката. Опипай коремчето за втвърдявания и/или подувания. Ако се усъмниш, че има някакъв физически проблем, заведи го на лекар.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Съб Май 30, 2009 4:47 pm

ChochoD какво е развитието :ah:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ChochoD » Съб Май 30, 2009 7:40 pm

Значи. Вчера се изака пак. този път изглеждаше по-нормално , а не само пясък. Беше част от старата кожа и явно част от щурците дет преди му дадох, защото изглеждаше нормално. Отслабнал е доста, но днес му купих пак щурци и едни червеи - като брашнения, ама 2 пъти по големи , не им запомних името. Велко каза че би трябвало да няам проблеми и че хамелеоните му ги ядат. като му пуснах червейчето се опита 4-5 пъти да го захапе, но не можеше, затова след това го взех и му го дадох насила. После го пуснах пак в малкия тератиум дето е на салфетки, постоя малко и си се прибра в хранилката за щурците - нея си я е харесал най много за укритие и тва е. Утре какво да му дам? смятам 1 червей и 2 щуреца (Сутрин и вечер по 1 щурец и около обяд 1 червей). Явно пак ще е насила, че доста е отслабнал. Като го взема в ръка 1во се опитва да бяга ама като полежи на топлата ми длан и се кротва и не се мъчи да бяга. Даже май му е кеф. оглежда си се ама си седи.днес поне 10 мин сутрин и 30 вечерта си го държах:)
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот Aquila » Съб Май 30, 2009 11:37 pm

Зофобаси на дребни влечуги, аз лично никога не бих дал. Изключително твърд хитин, който може да предизвика запушване и много силни челюсти, които могат направо да убият животното(ако предварително ларвата не е убита).
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот hyla » Нед Май 31, 2009 12:21 am

Много хора са се оплаквали от зоофобасите и сигурно и сега могат да споделят нещастни случки.
Давай само щурци. Веднъж на ден е напълно достатъчно. Оставяй животното само да се храни, даже може в някое укритие да му ги пускаш.
Щурците са напълно достатъчни, но може да даваш и брашнени червеи.
А ял ли е за да ака. Кога, колко? Давай му по един, като изяде още един и така, за да следиш какво яде.
hyla
Пчела майка

Мнениеот ChochoD » Нед Май 31, 2009 7:15 am

:ah: :bu: ами Велко на животинския от подуене ми каза, че са ок да му давам, питах го. През нощта беше излязло иначе гекончето , но не е изля щуреца, ама май сега не може да го стигне , че седи на укрититето му отгоре. Дано нищо не му стане че много се притесних като ви видях пост-овете... Иначе- не е ялсам - преди повече от седмица му бях дал насила 2 щуреца за 2 дена. посел смени кожа, и не е ял, защото понеделник умря и последния щурец. Иначе ок- няма да му дамповече зоофобаси ...Не трябваше явно да се доверявам на Велко
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот Aquila » Нед Май 31, 2009 8:04 am

След като има апетитни и мекички брашнени по 5 стотинки, защо се хвърляте на тея твърди изроди. Пробвай да преместиш гущера в кутия. Снимай ако можеш терариум, имам чувството че нещо не е наред, така от само себе си не виждам какво може да му е.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот ChochoD » Нед Май 31, 2009 8:32 am

Aquila написа:След като има апетитни и мекички брашнени по 5 стотинки, защо се хвърляте на тея твърди изроди. Пробвай да преместиш гущера в кутия. Снимай ако можеш терариум, имам чувството че нещо не е наред, така от само себе си не виждам какво може да му е.

Аз съм го преместил още във понеделник в химическа вана. и е само на салфетки. Ето снимка на ваничката вкоято е от седмица близо. Изображение Махнах укритието за да мога да го знимам и ето го и него: Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот Aquila » Нед Май 31, 2009 10:18 am

Снимки на терариума искам. Слабичък е но все още не фатално слаб.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот ChochoD » Нед Май 31, 2009 4:58 pm

Ще го снимам и него тая вечер, нищо интересно няма - средно еднър по скоро към дребен пясък, укритието от снимката в химическата вана, една паничка за вода в стила на укритието и едно чепато дърво. В него го държах до понеделник, от септември насам, а проблема с тва че неще да яде е от месец и половина- 2 вече някъде. сега тоя щурец му го сложих снощи и още не го е ял, а и не проявява интерес изобщо. Дали всичко е ок след като му дадох вчера зофобас-а, дали е успял да го смели ? гледах тази сутрин (на снимката се вижда също) нещо жълто, дали е повърнал или е някакъв екскремент...?
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот ChochoD » Нед Май 31, 2009 6:00 pm

Ето и големия където до преди 2 месеца нямаше проблем. Снимките не са добри, правени са с телефона, (5mpix е камерата), но нямам цифров фотоапарат.
Изображение
Изображение
Изображение
ChochoD
Животинче с въпрос

Мнениеот ChochoD » Сря Юни 03, 2009 5:15 pm

Тази сутрин видях че има екскремент. Явно нп с зофобаса. Но от 2 - дена има 2 щуреца при него и не ще и не ще да яде. влиза илиза от скривалището ама не яде. Този щурец на снимката е големия (мисля че Велко каза, че се води бананов ако не се лъжа, малко по - голям е от класическия бежов) а другия е по-малък-бежов.
ChochoD
Животинче с въпрос

Назад към Проблеми с влечуги