Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

"Зазимявате" ли леопардовите си гекони?

"Зазимявате" ли леопардовите си гекони?

Мнениеот Marssy » Чет Авг 23, 2012 2:46 pm

Здравейте,

Имам мъжки леопардов гекон на 2 години. Здрав и красив, хранен само с щурци с калции. Търсих информация за зазимяването, но по БГ форумите не открих почти нищо, а от английските разбрах, че се препоръчва за възрастни животни(след 1.5 год.), но ако няма да се размножават не е задължително...
На мен ми звучи плашещо и се притеснявам да не объркам нещо и да навредя на Студи (гекона ни се казва Студен).
Бих се радвала на всяко споделено мнение, особено ако е от личен опит!

Благодаря!
Marssy
Животинче с въпрос

Re: "Зазимявате" ли леопардовите си гекони?

Мнениеот Marssy » Сря Авг 29, 2012 10:06 am

Хайде бе хора :) Кажете нещо! :ab:
Аз се отказвам да преспивам моя, ще си го гледам както до сега, но все пак споделете инфо...
Marssy
Животинче с въпрос

Мнениеот Mendo » Сря Авг 29, 2012 5:45 pm

Не съм много запознат със зазимяването. Мойта е на 1 годинка и не го правя.. разцъква си редовно.. хапва и тн мисля, че няма проблеми ;)
Аватар
Mendo
В стадото

Мнениеот Marssy » Чет Авг 30, 2012 9:20 am

Май в България никой не ги преспива. И аз мисля, че няма проблем, но четах по анг. форуми, че в природата естествения им цикъл е със зимен сън и го преживяват от хранителните запаси в опашката си. А имате ли си влажно място в терариума?
Marssy
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Авг 30, 2012 8:33 pm

Зазимяване:

Зазимяват се по принцип само гекони, които не са болни, не са прекалено слаби или прекалено малки. Гекона трябва да е израстнал на около една година и няколко месеца и да има достатъчно резерви. За това преди да се зазими, се подхранва повече.

Аз така зазимявам моите:

През ноември започвам да им давам все по-малко храна, след две седмици им намалявам светлината с по 1 час на ден докато изобщо нищо вече не свети. Температурите падат лека по лека докато станат горе долу 15 градуса в терариума. Тогава вече и никаква храна не получават. Геконите автоматично изпадат в сън. От време на време им сменям водата и това е всичко което правя от началото на декември до края на февруари. После обратното. Лека по лека им дигам температурата, пускам светлината първо за 1 час, на следващия ден 2 часа и. т. н. т. Като стигне температурата до 28-30 градуса им пускам по 1-2 щуреца. Ако на следващия ден са още в терариума ги махам и изчаквам още няколко дена.
Важното е в терариума да не е повече от 18 градуса иначе им върви метаболизъма и започват да отслабват.

Взето от: http://zoo-info.org/forum/index.php?topic=2044.0
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Marssy » Пет Авг 31, 2012 1:27 pm

Благодаря!
Marssy
Животинче с въпрос

Назад към Гекони Gekkonidae