Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Объркана дневна дажба - посъветвайте ме

Объркана дневна дажба - посъветвайте ме

Мнениеот rplamen » Пет Апр 22, 2011 11:21 pm

Взех си кученце на 40 дена(немска овчарка) и първата ми работа беше да го заведа на ветеринар.Да ама не случих на правилния доктор.Ветеринарката ми набута храна royal canin starter(не е за НОК) и ми разталкува таблицата така че излиза да давам на кучето по 55гр. на ден.И че този грамаж трябва да му го разделя на 4 пъти примерно.Абе намириса ми нещо цялата работа,отивам втори път и питам пак , е така било и аз кво да направя доверявам на специалистите все пак.И чак сега се разчитам и разбирам за какво става въпрос - килограмите на таблицата са за възрастно куче от съответната порода , а оная ми ги бройка за килограми в момента на колкото е кучето , е.....ти ветеринарката.И така храних кученцето 5 дена.Та молбата ми е някой да ме посъветва каква храна да ползвам и дали да слагам добавки към нея - ама да е от личен опит.
rplamen
Животинче с въпрос

Re: Объркана дневна дажба - посъветвайте ме

Мнениеот kitana » Пет Апр 22, 2011 11:51 pm

Аз лично храня " на очо". :ag:
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Мнениеот rplamen » Съб Апр 23, 2011 1:03 am

Абе на око ама немога да го разбера,щот то е женско ама се държи мъжки - няма скимтене и т.н.....Единствено ми прави впечатление че спи малко и ходи по голяма рядко.
rplamen
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 23, 2011 6:23 am

някой да ме посъветва каква храна да ползвам и дали да слагам добавки към нея - ама да е от личен опит

Опитайте тази Породна храна. На 3кг. Има си и мерителна чашка - изисквайте да ви я предоставят.

Добавки нямате нужда да давате. Когато храните с Премиум или Супер Премиум храни.

За акането е нормално да е малко и 2 пъти на ден. Ако храните с правилната храна.

Като порасне кучето ви - може и с тази Породна храна.

Хранене на кучето:

Когато започвате да храните за пръв път с Eukanuba, ние препоръчваме въвеждането на храната да става постепенно, за минимум 4 дни. Препоръчваме хранене на кучето по 2 пъти на ден. Разделете дневната дажба, която е показана на диаграмата на броя на храненията. Кучето ви може да яде повече или по-малко, в зависимост от възрастта си, темперамента и нивото на активност.

Винаги трябва да има достатъчно пряснa вода за кучето.

Послепис: Иначе има още марки храни, които могат да се дават на вашето куче. Ако желаете ще ви ги покажа. Те са просто за малки и развиващи се кученца от всички породи.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 23, 2011 6:35 am

По време на растежа се изгражда скелета на кученцето.
То наддава със 130 г/ден, като до 5 месечна възраст е достигнало 50% от теглото на зряло куче.
Заедно с това започва растежа на постоянните зъби, който приключва напълно на около 7 месечна възраст.

Развитие на скелета и оформяне на мускулатурата

За правилното развитие на костната система, на растящото кученце е необходима два пъти повече енергия в сравнение със зряло куче.

На 5 месечна възраст костно ставното развитие е почти завършило.

Растежът, обаче, все още продължава: оформя се мускулатурата на кучето и то все още се нуждае от повече енергия.

Въпреки това енергийния прием трябва да се контролира стриктно, за да бъде избегнато натрупването на наднормено тегло, което може да доведе до скелетни деформации.

достигнало 50% от теглото на зряло куче

Изображение

Значи 50% от 240грама е 120грама. Разделете на две хранения в точно определени часове и получавате по 60 грама. НООО и по 100грама да му давате не е проблем. Въпроса е да разберете идеята на храненето по грамаж.

За повече информация
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Апр 23, 2011 7:53 am

Храните като Роял Канин се дават в малки дажби, на опаковката е показано според килограмите на животното какво количество трябва да се даде.
Едно малко кученце не изяжда много,не прехранвайте, за да нямате проблеми.При малките животни количеството екскременти е според храната,колкото повече яде, толкова повече изхвърля.
Храните супер премиум не се нуждаят от добавки,те са балансирани,за това трябва да се спазват точно указанията за грамажа(даже и да ви се струва много малък).
Също така си има и специализирани храни от различни марки за породата НОК.
Важно е да се съобразите с възрастта и теглото на кучето.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Съб Апр 23, 2011 8:37 am

zoomaniak написа:
Изображение

Значи 50% от 240грама е 120грама. Разделете на две хранения в точно определени часове и получавате по 60 грама. НООО и по 100грама да му давате не е проблем.

Това не ми стана много ясно - защо 50%.Според тази таблица една немска овчарка на 2 месеца,която ще става около 30 кг,трябва да яде около 240 г на ден,разделено на 3-4 пъти.А според таблицата приложена приложена в по-долния линк,куче което ще става 30 кг и е на 6 седмици трябва да яде между 170 и 225 г на ден роял канин макси стартер.
http://www.zooplus.co.uk/shop/dogs/dry_dog_food/royal_canin_size/maxi/214614
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 23, 2011 9:11 am

rinusha написа:трябва да яде около

Рядко някой храни 100% стриктно по грамаж. Има мерителни чаши. Трябва да пусна отделна тема за тях. Думата, която съм оградил в червено "прецаква" всички теории за храненето по грамаж. Тоест никой не мери истински грамажа на кантар и до сега не е показал статия - резултат в България като каже: Ето аз храних този НОК по толкова грама на ден и той се развива така и така и тежи толкова кг и промените в теглото му са между 1-2 кг според природните сезони примерно.

Страшно много кучета има с недопустимо и нереално тегло...

Заради това всичко е около...и следене на КГ - кръвна картина - Апетит на кучето - Акото и това е май. Косопада също.

Всичко е около времето, което ще е нужно да си създаде стопанина усет за хранене на кучето.

Според мен малкото кученце да изяжда дажбата на възрастното куче но давана 3-4 пъти през деня не е правилно. Защото няма никакво натоварване на кучето и по скоро ще трупа само грамаж и ще наддава на тегло, което тегло ще му прецака костите много бързо. Но аз само разсъждавам логично.....много е важно всеки стопанин да знае логиката на хранене.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rplamen » Съб Апр 23, 2011 9:41 am

Аз лично си тегля храната на везничка,Благодаря за отговорите и коментарите,полезни ми бяха всички мнения.
rplamen
Животинче с въпрос

Мнениеот rinusha » Съб Апр 23, 2011 9:16 pm

zoomaniak написа:
Според мен малкото кученце да изяжда дажбата на възрастното куче но давана 3-4 пъти през деня не е правилно. Защото няма никакво натоварване на кучето и по скоро ще трупа само грамаж и ще наддава на тегло, което тегло ще му прецака костите много бързо. Но аз само разсъждавам логично.....много е важно всеки стопанин да знае логиката на хранене.

Но ако продължим да разглеждаме едно 30 кг куче,на два месеца трябва да яде 240 г,а в зряла възраст между 350 г и 420 г в зависимост от натоварването.И да,дажбите естествено са ориентировъчни,естествено трябва да се следи теглото на кучето и общото му състояние,но от друга страна човек има нужда от база за да дава определено количество и след време да прецени как това количество се отразява на неговото куче.Между другото роял канин дават в таблиците си на джуноир храните тегло на зряло куче точно по тази причина - един начинаещ стопанин не винаги може да прецени как се развива кучето му и ако го храни спрямо моментното му тегло,а то е наднормено или поднормено - проблемът се задълбочава.Какво исках да кажа всъщност - ако кученцето тежи 4кг,например,а трябва да тежи 6 кг,стопанинът обаче е неопитен все още и ще му дава дажба като за 4 кг - в резултат,кучето няма да може да качи кг и да се развива правилно.
А иначе всичко е много индивидуаклно - имам две кучета,които тежат едни и същи кг,но едното яде точно два пъти повече гранули от другото.
Офтопик:
Извинявай,че пак питам,ама ми стана наистина много любопитно - как реши точно 240 г(на каква база) и защо ги раздели на две?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 23, 2011 9:48 pm

zoomaniak написа:То наддава със 130 г/ден, като до 5 месечна възраст е достигнало 50% от теглото на зряло куче.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Нед Апр 24, 2011 7:58 am

zoomaniak написа:То наддава със 130 г/ден, като до 5 месечна възраст е достигнало 50% от теглото на зряло куче.

zoomaniak написа:Значи 50% от 240грама е 120грама.

Добре,но тук говорим за 40-днеано кученце,а не за пет месечно и защо точно 240г.Както и да е - явно тия дни съм много руса.Според мен обаче,ако едно кученце яде по 120г дневно,както ти изчисли,то няма как да наддава по 130 г дневно,поне според мен.
rinusha
Пчела майка

Назад към Хранене