Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Кучо не си изяжда дажбите.

Кучо не си изяжда дажбите.

Мнениеот Ike » Съб Мар 10, 2012 12:17 pm

Здравейте, от осми март насам сменяме марката храна за кучо. Засега сме още в преходен период, комбинирам Eukanuba и Royal Canin. Ветеринарната лекарка, от която купихме храната, ни даде и мерилка, съответно и отбеляза на нея по колко храна на ден в грамове може да яде Айк. Дневната дажба е около 100 грама. Препоръча пет хранения с по 20 грама храна. (Само да отбележа, че момичето е ветеринарен лекар, но работи в аптека, която е към ветеринарен кабинет). Смесвам двете храни и му оставям в купичката, но куч започна да си яде дажбите на порции. Първите дни у дома го хранехме по 4-5 пъти на ден, омиташе всичко, което дадем за много кратко. Откакто започнахме да смесваме храните, спря да изяжда всичко наведнъж.
Дни преди да започнем прехода в храните имаше газове, които все още получава, обикновено вечер. Когато се изхождаше по голяма нужда, акото му беше по-редичко, но не разстройство, добре оформено, просто леко кашкаво. Тази сутрин за първи път, от дни насам, когато почиствах след него, забелязах, че вече акото не е кашкаво. Надявам се, че вече започва да свиква с храната и ще му понася добре, но все пак продължава да яде на порцийки. Тази сутрин си изяде снощната дажба храна. Не може да става въпрос за 5 хранения на ден в никакъв случай, сякаш по скоро му приляга изяждането на три дажби на ден? icon_dontknow. Понеже не му прибирам купичката с храна между храненията, има възможност по всяко време да си хапва повече или по-малко. Четох доста за режима на хранене, но все още нямаме такъв. Единственото хапване на цяла дажба храна беше вчера следобяд, когато му сложих лъжичка или две гореща вода в купичката, след което дадох гранулките леко поомекнали.

Момчето, от което го купихме, каза, че е обезпаразитяван при първата ваксина, на 45 дни (паспортите са все още във въпросното момче и вчера обсъждахме марката на първата ваксина и дали Айк е обезпаразитяван). В понеделник вече паспорта ще е при нас и ще можем да посетим вет и да се консултираме и за храненето.

Храненията му към момента (вече е на 71 дни) са сутрин към 8:00, на обяд към 12/1, следобяд към 4 и вечер към 8.
Преди да дам храна, гледам да се е изходил, не искам от сега да му се разширява коремчето или да получи изкривяване на костите на по-късен етап от развитието си. След изхождане обикновено му чистя аз и не забелязвам паразити след като се изходи. Оглеждам много внимателно.
Аватар
Ike
В глутницата

Re: Кучо не си изяжда дажбите.

Мнениеот zoomaniak » Съб Мар 10, 2012 1:25 pm

Свиквайте с газовете :) и проветрявайте :) така е и при хората :ajaweki:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Ike » Съб Мар 10, 2012 2:56 pm

:ajaweki: На мен не ми пречат въобще, ама се притеснявам да не би новата храна да не му понася нещо ... :ah:
Аватар
Ike
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Мар 10, 2012 3:07 pm

Ike написа::ajaweki: На мен не ми пречат въобще, ама се притеснявам да не би новата храна да не му понася нещо ... :ah:

Възможно е, но също така задължително направи режим на хранене.Не оставяй пълна купа,или неизядена храна по цял ден в купата,кучето не трябва да се прехранва.Не се чуди после защо пие много вода и пишка,ака по много.
На опаковката на храната има определена дажба за деня,ще я спазваш стриктно.Кучето трябва да яде най-много 4 пъти,не повече.Има вероятност и да не харесва новата храна.Има вероятност и новата храна да не се отразява добре на стомаха,всичко е възможно.
Малко за четене :ab:
viewtopic.php?f=275&t=17206
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот kitten_554 » Съб Мар 10, 2012 3:10 pm

За мини пинчерче на тази възраст,не му ли идва много 5 порцийки?
~..Justt smile..~
Аватар
kitten_554
В ятото

Мнениеот valnata » Съб Мар 10, 2012 3:16 pm

Много му идва, затова не ги изяжда. Раздели 70-80 грама на три порции(сутрин обед и вечер), а като дръпне още малко го мини на две хранения. Ако му идват много и остава ще намалиш още. Посочените на опаковката грамажи не ги гледай, а си нагласи дажбите така, че да омита всичко. Разграфената чашка най-добре я хвърли и ползвай обикновена чаша с която да загребваш гранулките. :ay:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Ike » Съб Мар 10, 2012 5:00 pm

Засега взех насипна, защото ги съхраняват много добре. Зная, че не е препоръчително да се купува насипна храна, но съхранението на храните в аптеката е добро (Роял Канин в огромни кръгли кутии, затворени непрекъснато, а тази която купихме беше от среден пакет с цип отгоре, също затворен непрекъснато, затова и взехме насипна). На мен обаче ми се стори, че на пакета пише 60 грама за кучето между 1 и 3 килограма, затова и винаги слагам под равнището на 20-те грама. Момичето отбеляза написаното на пакета върху чашката с маркер, съответно 100 грама за деня, които аз така или иначе не слагам за ден.

Днес в обедната му доза пак сложих лъжичка топла вода, изчаках да изстине и му дадох, излапа си я цялата доза. :ag:
Дали има някаква възможност да са му били труднички за дъвчене гранулките? icon_dontknow

За графика трябва да му направя наистина. Вече наваксвам и аз самата със ставането рано сутрин, подготвям се от сега за разходките след ваксините :ajatki: :ag:

Мери, много благодаря за статиите. Вчера четох няколко, аз всеки ден чета тук де, особено коментарите след споделени проблеми с различни кучета.

А нещичко, което ще дойде оффтопик за тази тема, но не искам да флуудя всяка от категориите.

Той си върши неговите си неща на еднократни чаршафчето. От няколко дни започнахме да слагаме две различни - едно в спалнята, където сме по-голяма част от времето и едно в хола. Имам чувството, че се обърква страшно много по този начин, с две места, където може да си върши неговите си работи. Първоначално едно чаршафче го местех от горе, долу, за да му мирише на неговите си нужди и да се ориентира по-лесно. Чистим акото след всяко изхождане. Сменяме чаршафчето долу-горе на ден и половина. В началото, за да знае къде точно да пишка и ака ползвахме капки няколко дни, които след това вече не бяха нужни, ходеше си само там. Когато видяхме, че си е послушко и си върши нещата само където трябва, приятеля ми предложи да сложим още едно чаршафче и в спалнята, за да не размъкваме едно и също. И от тогава май постигнатото с навиците се затри. Ака на стълбите между етажите, днес обаче засякох, че всички стълби от средата на стълбището до долу бяха маркирани. И сега се чудя - дали е бързал да стигне до спалнята, защото по-често ака там?
Същото и с пишкането - горе не пишка никъде другаде, освен на чаршафчето си. След сън - знае, след игра - знае, когато има нужда си отива там, а долу пишва по мокета, а на чаршафчето по-рядко. Мисля, че тотално го объркахме с тези две чаршафчета. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
Ike
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Мар 10, 2012 5:08 pm

Объркали сте го, да.Мястото за тоалетна трябва да бъде само едно,ето за това както ти казах,в началото кучето не трябва да обикаля навсякъде,особено когато е малко.Именно за това кучето се обърква и не знае къде може и къде не може и ходи където свари.
Съсредоточете го само в едно помещение,за сега.
Тези гранули нали са за дребни породи,не са големи.И да ти кажа гранулите не трябва да се размекват.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Ike » Съб Мар 10, 2012 5:55 pm

Благодаря за съвета с размекването.
А за стоенето в една стая ... много трудно преди да се стопли, а като се стопли вече, ще сме го изтървали [mood_feelings_hurt.gif] Ние самите се местим горе или долу, затова и отопляваме стаята, когато сме в нея. А той търси внимание непрекъснато, обикновено гледам по обяд, когато е официалната обедна почивка да не сме в спалнята, защото той щъка, играем, лае, да не притесняваме въпросните свадливи съседи отново. smiley23

Ще помисля как да коригираме това с чаршафчетата, макар че не знам дали ще има някакъв ефект, купите му с храна и вода са горе..., но там няма как да се спи, освен това и целия етаж е без стени, т.е. ако ще е горе, ще може да щъка навсякъде - кухнята, стълбите, коридора, тоалетната.
Аватар
Ike
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Нед Мар 11, 2012 9:46 am

Какви проблеми останаха още за решаване :ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Ike » Нед Мар 11, 2012 12:16 pm

Само ходенето по нужда [smile3537.gif] [smile3537.gif] [smile3537.gif]
Аватар
Ike
В глутницата

Мнениеот meri » Нед Мар 11, 2012 1:58 pm

Не знам как ще ви е удобно,но трябва да измислите някакъв начин на едно и също място да си ходи,защото,когато почне да излиза пак ще е объркан и има вероятност да прави пак в къщи бели.
Вземи една тава от котешка тоалетна и постави вътре пелената,но не трябва да я местиш.Прецени си как ще ти е удобно.Защото после ще е трудно да се отучи да не ходи на толкова места и може да смята,че е разрешено пак вътре.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Ike » Нед Мар 11, 2012 3:42 pm

Благодаря много за всички съвети. Точно това си мислех снощи, четох из темите за кученце, което се изпишква преди или след разходка и точно това си мислех, че и нашия беладжия ще стане такъв, ако продължаваме в същия дух. Явно много мекошаво подходихме към възпитанието още от самото начало - със спането в леглото, с пишането, с акането, с всичко....
Ще пробваме да сложим памперс в тава.
Аватар
Ike
В глутницата

Назад към Хранене