Микроелементите и тяхното влияние
Дефицит на йод и хипотиреоидизъм
Това е дефицит на функцията на щитовидната жлеза.
Причини-недостиг на йод в храната или хранене с голямо количество зеле.
Симптоми-летаргия,микседема
Лечение-добавяне на морски водорасли в храната.
Селен
В големи количества е отровен,а в малки е добър антиоксидант и има голяма роля в репродуктивната физиология,селена действа в комбинация с витамин С.
Цинк
Цинка е необходим за формирането и развитието на костите,също участва в развитието на половите органи и помага за мобилизирането на витамин А.Цинка е важен компонент,който участва в протеиновия синтез и въглехидратната обмяна,има важна роля в процеса за заздравяване на раните.
Хром
Хрома регулира въглехидратният обмен,поддържа нивото на захарта в кръвта,регулира отделянето на инсулина,недостига често завършва с хипоглекимия.
Молибден
Има важна роля в окислението на пурините до пикочната киселина.
Кобалт
Кобалта има участие в метаболизма на витамин В12 при всички тревопасни.Симптомите на дефицит са анемия с анорексия,забавен растеж,обща слабост и заболяване на червата.
Желязо
Това е съставен елемент на хемоглобина и участва в хематологичните процеси.Дефицита на желязо може да звърши с анемия.При тревопасните се среща рядко,защото зелените листа са богати на желязо.Голямо количество желязо се съдържа в черния дроб,магданоз,плодовете,зеленчуците.
Манган
Мангана участва в метаболизма на въглехидратите и протеините,той е много важен за нормалната дейност на щитовидната жлеза.Дефицита може да наруши формирането на костите при някой животни.
Недостиг на витамин С
Причини: хранене на костенурките с храна,която не съдържа витамин С.
Симптоми: хиповитаминоза С се проявява с много симптоми,освен това често стоматит и обща възприемчивост към бактериални инфекции.
Лечение: балансирана диета от пресни храни с добавка на цитрусови плодове.
В напреднал стадий трябва да се направи инжекция с витаминен комплкес.
Недостиг на витамин D3 и калций
Това е най-разпространената група заболявания при отглеждане на костенурки.
Рахита е специален случай на заболяването-дисбаланс на калций.Заболяванията от тази група може да преминат в различни форми,но във всеки случай това е свързано с една или друга степен на намаляване концентрацията на калций в костната тъкан.
Остеопения- това е общо понятие,означаващо ненормално ниска маса костна тъкан.Различават се три вида:
- остеопороза (едновременна загуба на органична матрица и минерални вещества)
- остеомиелация (недостатъчна минерализация на костна тъкан)
- фиброзно-кистозен остеит ( повишена резорбация на основното вещество на костите и неговото заместване с фиброзна тъкан).
Обикновено черупката на костенурката трябва да бъде гладка,без гърбици и спадове,например с еднакъв цвят,куполообразни за сухоземни и продълговато рационализирани при водните.
Причини: при хранене на костенурките с фуражни смеси,не обогатени на калций и витамин D3,също при липса на естествено или изкуствено ултравиолетово облъчване при всички костенурки(млади и възрастни) се развива извличане на калция от организма.Някой храни също способстват извличането на калция от организма.
Симптоми:
Млади водни костенурки- черупката става мека и някак тясна за костенурката,крайните щитчета на върха загиват при растежа,може да се изкривят.При младите костенурки черупката трябва да се втвърди към края на първата година.
Млади сухоземни костенурки: пирамидален растеж на черупката и изкривяване на крайниците.
Възрастни костенурки: повреда в задната трета от черупката,която не издържа налягането на тазовите мускули.Цялата черупка става по-светла и плоска.Костните щитчета в областта на моста между черупката и нагръдника се разраства и разстоянието между горните и долните черупки се увеличава,черупката може да бъде мека при палпация.Черупката може неконтролируемо да се разрастне и костенурката да се превърне в нещо като сферична форма.
Старите костенурки: черупката обикновено не е мека,но силно изсветлява и напомня пластмаса.Костенурката все едно е "празна" вътре.Общото тегло може да бъде в норма във връзка с развитието на отока в кухината на тялото.
Освен това се наблюдават: спонтанни фрактури на крайниците,кървене,загуба на клоаката,костенурката не може да повдигне тялото си при ходене и да плува,нагръдника докосва земята,костенурката се движи само на предните крака-защото чувства слабост или има пареза на задните,водните костенурки не са способни да излязат на своя "сал"и ако в терариума не е построен плосък бряг,може да се удави,клюна по-скоро напомня на патешки.В последния стадий може да настъпи смърт от дифузна хеморагия,остра сърдечна недостатъчност и белодробен оток.
Когато калция в храната е нормален,а фософора е в излишък,може да се развие оток и натрупване на течности под черупката,но липсва кръвотечение.Подобни симптоми може да предизвикат много други заболявания,за това костенурката трябва да се прегледа от лекар,който да направи анализ и да определи количеството калций и фосфор в организма.
При остеопения е възможна пареза или слабост на задните крайници,нарушение на флотацията и повръщане на слуз от стомаха,т.е.симптоматиката да имитира пневмония.Възможни са проблеми с дишането(то е хрипливо и тежко),кожата е лепкава,в гънките на кожата има жълти лепкави люспи.
Лечение:
При оглед на рахитична черупка трябва повишено внимание-възможни са фрактури на костите и деформация на меките органи.Падането на такива костенурки даже от малки височини е свързано със сериозни травми.Всяка диагноза "рахит" трябва да бъде поставена от лекар.Омекването на черупката може да бъде свързано с бъбречна недостатъчност, хиперпаратиреоидизъм,елементарна остеодистрофия,класически "рахит" и др.
1. Рахит 1-2 стадии(крайниците са нормални,липсват системни сиптоми:кръвотечение,оток пареза).
- Поставя се инжекция Калциев глюконат на всеки 24 или 48 часа в зависимост от степента на рахита в продължение на 2-14 дни.
- Ако костенурката яде самостоятелно,1-2 в седмицата поставяйте в храната или давайте добавка на калций.
- Костенурката трябва активно да се облъчва,всеки ден по 10-12 часа.
- Коригирайте храната,добавяйте повече продукти съдържащи калций.
Лечението продължава 2-8 седмици.
2. Рахит 3-4 стадий (отбелязва се пареза на крайниците и червата,спонтанни фрактури и кръвотечение,анорексия,летаргия и недостиг на въздух).
- Лечението се назначава и провежда от лекар,то отнема най-малко 2-3 месеца.През първата година трябва да следите за диетата и ако е възможно за биохимичните показатели на кръвта.
Недостиг на витамин А
Витамин А в организма на животните отговаря за нормалния ръст и състояние на епителната тъкан.При недостиг на вит.А в храната се развива десквамация на епитела,особено кожата,стомашно-чревни и респираторни,конюктивити,бъбречни тубули(нарушение на изтичането на урина в бъбреците),каналите на някой жлези,протича бързо усложнение на вторични бактериални инфекции и запушване на тънки канали и кухини,силен растеж на рогово вещество(хиперкератоза),което предизвиква разширяване на клюна,ноктите и пирамидален растеж на черупката при сухоземните видове.
При бременни дефицит на вит.А може да предизвика нарушение в развитието на ембриона,включително анофталмия.
Костенурките трябва постоянно да получават малки дози витамини,по-добре под формата на провитамини,а не изкуствени витаминни добавки."Излишния" витамин А,който не е активиран в организма е токсичен и предизвиква цял комплекс разстройства.
Симптоми: десквамация на кожата,на големите щитове на главата и краката,отцепване на роговицата на щитовете,особено гранични,на черупката и нагръдника,блефароконюктивит,некротичен стоматит,загуба на органи на клоаката,разрастване на рогова тъкан,характерен "папагалски" клюн.Често авитаминоза А прилича на бактериално заболяване.Възможна е хрема,като неспецифични симптоми обикновено е отказ от храна,изтощение,летаргия.
Лечение: за профилактика редовно давайте витамин А с храната,по-точно настъргани моркови,листа от глухарче,водно-говеждо,черен дроб.За сухоземните костенурки обезателно витаминни добавки.
В случаи на силна хиповитаминоза А трябва обезателно да се направи инжекция само от вит.А,или витаминен комлекс.
Не трябва да се капят мастни препарати в устата на костенурката,това може да доведе до предозиране на вит.А и смърт на костенурката.
Обикновено симптомите на заболяването даже при тежки форми изчезват в продължние на 2-6 седмици.Ако в продължение на 2 седмици не се забелязва подобрение,трябва да се назначат антибактериални препарати.
Ако костенурката е много малка и поставянето на инжекция е сложно,може да се ограничите до поставяне на витаминни препарати в очите,но това се прави веднъж на две седмици и не се превишава дозата на вит.А за костенурки.
Съпътстващи заболявания(блефарит,блефароконюктивит,дерматит,ринит и др.),лекува се отделно.По време на лечението и изобщо,костенурката трябва да се отглежда в подходящи условия с лампа и температура,необходима за дадения вид.
Недостиг на витамин В
Причини: често от хиповитаминоза В страдат водните костенурки,ако се хранят с размразена риба без термична обработка,съдържа тиаминази-ферменти,разлагащи витамините от група В,по-точно В1.Това не значи,че костенурките не трябва да се хранят със сурова риба.Необходимо е малко да се разнообрази храната.Вит.В6 и В12 се синтезират в чревната флора,ето защо по някаква причина се засяга флората на дебелото черво,може да предизвика хиповитаминоза.
Симптоми:
Атаксия, мускулен тремор, временна слепота, брадикардия, както и по-бавен растеж, анорексия, диария и дерматит, парализа на задните крайници, анемия. Един типичен симптом за костенурките е спазъм на дъвкателната мускулатура (тетанус). В този случай устата на животното е практически невъзможно да се отвори.
Лечение:
- използва се В комплекс,дозата се определя В12-50мг/кг тегло,седмично се поставя 1 инжекция,пълния курс е 3-4 седмици.
Повечето витаминно-минерлни добавки съдържат в състава си йод,в допълнение към редовните диета на такова хранене проблема обикновено е ограничен.
- в остри случаи може да се назначи тироксин орално,дозата трябва стриктно да се спазва и да не се предозира йода.
Недостиг на витамин Е
Причини: това заболяване не се среща при сухоземните костенурки,въпреки това при водните видове,които се хранят с тлъста морска риба и рибено масло,стеатита е обичаен,особено при млади животни,защото от окисляването и полимеризацията на мазнини се образува цероид.
Симптоми: отказ от храна и образуване на болезнени мехурчета в подкожната тъкан,в бъдеще може да се развият отоци,затлъстяване,нарушение на координацията и пареза на задните крайници-симптоми,отчасти напомнящи на чернодробно-бъбречна патология.Костенурката започва да се движи странно,в аквариума и водата може да има мазни остатъци.
Лечение:
- витамин Е във формата на инжекция или орално,пълен курс 2-3 седмици,профилактично: 50 МЕ /кг на 3 месеца.
- при наличие на комплексен препарат,съдържащ селен е достатъчна една инжекция,при предозиране на препарата лечението е както при отравяне със селен.
- при развитие на неврологични симтоми и отоци-вит.от групата В
- корекция на храната:премахнете тлъстата риба и други храни с повишено съдържание на мазнини.
Излишък на витамин А,D3
"Излишния" витамин А при костенурките не се усвоява и "резервен"запас няма.Неговия излишък води до хипервитаминоза,която се проявява остро (в продължение на 1-2 седмици)и е значително по-опасно от хиповитаминозата.
При хипервитаминоза А отказват бъбреците и бързо се развива бъбречна недостатъчност.При ненавременно лечение оживяват само около 5% от костенурките.
Причини: хипервитаминоза А се развива при многократно инжектиране на витамини в дози(15-20)000 МЕ/кг. Добавяне на витамини в храната в големи дози също води до хипервитаминоза.Излишната храна,богата на провитамин А не предизвиква хипервитаминоза,но прехранването с черен дроб при водните костенурки също може да доведе до развитие на заболяването.
Водоразтворимия витамин А се натрупва в черния дроб и предизвиква увреда на кожата.
Симптоми: образуват се неопределени мехурчета под кожата,за това стария епидермис се лющи,отварят се лепкави,сълзящи,зачервени участъци дерма,а понякога и мускулен слой,подуват се клепачите.В началото започва лющене на епидермиса в областта на шията и клоаката,по-късно повърхността се разширява по цялата повърхност на тялото.Кожата на костенурката мирише на вит.А,след това се развиват симптоми на токсична дистрофия на черния дроб:оток,жълтеница,мазни изпражнения и пареза на задни крайници.
Лечение
- назначават се топли бани,ако е необходимо,антибиотици от пеницилиновата група
- gemodez epitselomicheski по 10-20мл/кг два пъти на ден ,първите 3-4 дни два пъти на ден,след това инжекциите продължават веднъж в седмицата до изчезване на симптомите на интоксикация.
- сълзящите участъци на кожата след банята трябва да се обработят със подсушаващи агенти,след това с бактерицидни мехлеми.
- за протекция на черния дроб се назначава витамин В комплекс,в лечебни дози всеки 2 седмици,поставят се само 2-3 инжекции.
Пълното оздравяване може да отнеме 4-6 месеца.
Може да мажете кожата и клепачите с хидрокортизонови мехлеми,за да намалите сърбежа и ускорите епитализацията.
Предозирането с витамин D3 води до отлагане на калция в съдовете и различни участъци на червата,главно за минерализация на лигавицата на тънкото черво и пикочния мехур.При костенурките се наблюдава летаргия и анорексия,също минерализация на тънкото черво и калциеви отлагания на гладките стени на мускулите на стомаха,в артериите и бъбреците.
http://www.cherepahi.ru/
превод:meri