Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Ашолотъл (Ambystoma mexicanum)

Ашолотъл (Ambystoma mexicanum)

Мнениеот jordanmilchev » Пон Фев 18, 2008 9:19 pm

Търся информация за отглеждане, развъждане, среда на живот и други такива за Ambystoma mexicanum, както и откъде мога да си го закупя и на каква цена? Благодаря ви предварително! :ax:
jordanmilchev

Re: Ambystoma mexicanum.

Мнениеот zoomaniak » Вто Фев 19, 2008 1:54 am

Виждах на пазара преди месец. Ама не знам дали са законен внос и не питах за цената а и нещо бяха жалки... icon_dontknow не ми гепиха окото :ac:

Относно другото, ето цитат от Уикито:

Класификация
царство: Животни Animalia
тип: Хордови Chordata
клас: Земноводни Lissamphibia
разред: Опашати Caudata
семейство: Амбистоми Ambystomatidae
род: Амбистоми Ambystoma
вид: Аксолотъл A. mexicanum

Изображение

Ашолотълът (Ambystoma mexicanum) (на нахуатъл: āxōlōtl, на испански: ajolote, на английски: axolotl) е вид воден саламандър. Неговият интересен външен вид се дължи на факта, че не извършва метаморфоза, а остава във водната си ларвовидна форма, дори в полово зряла възраст. Неговото развитие е добър пример за неотения.

Напълно израсналият ашолотъл, на възраст 18–24 месеца, е с дължина 15–45 см, но обикновено не достига 30 см. Характерни са непокритите им папратообразни хриле. Ашолотлите дишат през кожата, но притежават и бели дробове. По цвят варират от чисто бели до черни, като се срещат и сиви, и кафяви. Ашолотлите са месоядни и ловят малки плячки, като насекоми и дребни рибки, които гълтат цели. Въпреки че се случва рядко, ашолотлите могат да претърпят метаморфоза и в тази си форма приличат на Ambystoma mavortium, сродник на тигровия саламандър.

Ашолотлите обитават езерата Хочимилко и Чалко в централно Мексико, както и вулканични кратери, пълни с вода. Дивата популация е застрашена поради разрастването на Мексико Сити; видът е в списъка CITES.

Дивите ашолотли рядко са бели. Мутантът албинос, често срещан в лаборатории и зоомагазини, е създаден в американска лаборатория през 1950-те. Ашолотлите се развъждат и използват в големи количества за научни цели. Най-забележителният им белег е тяхната способност за оздравяване: аксолотлите са в състояние да регенерират цели крайници, а в някои случаи дори още по-жизненоважни структури, като части от мозъка.

Природозащитен статут
* Червен списък на световнозастрашените видове (IUCN Red list) - Критично застрашен (Critically Endangered CR)[1]

Любопитно
- Името им идва от нахуатъл (един от езиците на ацтеките), и означава водно чудовище (от думите atl, „вода“, и xolotl, „чудовище“).
- Аржентинският писател Хулио Кортасар има разказ на име „Axolotl“, в който главният герой се превръща именно в ашолотъл.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hunter » Пон Апр 14, 2008 10:14 pm

Ха законен внос :ag: те ги въдят като червеи ти закоенен внос.Даже в България ги развъждат по 4 лв съм виждал да продават 15 сантиметрови.
hunter
Животинче с въпрос

Мнениеот jordanmilchev » Пон Апр 14, 2008 10:33 pm

ИСКАММ :ajaaski: Къде?!
jordanmilchev

Re: Ашолотъл (Ambystoma mexicanum)

Мнениеот zoofan » Чет Авг 20, 2009 4:48 pm

колко години живеят?
zoofan
Животинче с въпрос

Мнениеот Чехълче » Чет Авг 20, 2009 5:48 pm

Щом са застрашени, едва ли всичко това е законно. Помислете си за какво ще отидат парите ви, купувайки си такова животинче. Нека не поощряваме незаконната търговия с животинки. Това е като онова с кожите от одрани на живо животни в Китай.
Чехълче
В пасажа

Мнениеот souzed » Пет Фев 05, 2010 7:31 pm

Здравейте. Нов съм, и ако тук не се толерира писането в чужди теми се извинявам :)

Искам да попитам, някой имал ли е успех с развъждането на тези животинки. При мен предстои да се изправя пред това начинание. Животинките са на около 3 години, за първи път женската си хвърля хайвера. За момента яйцата са около 2 мм във вътрешността си. Но не намерих информация дали тези яйца трябва да се преместят (за да не бъдат изядени) и с какво да ги храня мъниците като се излюпят.

Благодаря предварително!
souzed
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 05, 2010 7:46 pm

Търсихте ли информация от англоезичен вид - текст!
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот souzed » Пет Фев 05, 2010 8:53 pm

аксолотл дот орг... английският не ми е перфектен, но прочетох целият сайт - каквото не разбирам с речници и т.н. Пишеше че малките може да се хранят с парченца скариди - без обвивката... А скариди си нямам и идея от къде мога да си намеря.
Търсих и информация дали яйцата да седят при животните - в различни англоезични сайтове имаше различно инфо...
Та за момента съм си отделил около 20-тина яйца извън аквариума и ако това което го пише по сайтовете е вярно, след 15-тина дни ще има малки..
в краен случай ще правя салата от нарязани червейчета :)
souzed
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 05, 2010 9:02 pm

А скариди си нямам и идея от къде мога да си намеря.

Живи или в суров мъртъв вид :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот souzed » Пет Фев 05, 2010 9:08 pm

в мъртъв вид мога - но всички са напоени с марината :) Която доколкото знам няма да им се отрази добре :)
souzed
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 05, 2010 9:10 pm

Има и без марината :ag: с мастика са направо убиец и маслини - с чесън :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот souzed » Съб Фев 06, 2010 5:54 pm

Днес намерих речни скариди... Във изсушен вид са, но мисля че ще свършат работа. Лошото е че не потъват, а възрастните си висят все на дъното :) Едва ли знаят че горе ги чака храна дето струва 2 лева грама :)
остава да седя и да чакам... :)

Изображение
souzed
Животинче с въпрос

Назад към Земноводни Amphibia