Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

За жабките

За жабките

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 08, 2008 3:12 am

Ами трудно ли се гледат жаби?? Такива, обикновени, дет ги има по язовирите?
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Re: Трудно ли се гледат жаби?

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Мар 08, 2008 10:53 am

vikito40491 написа:Ами трудно ли се гледат жаби?? Такива, обикновени, дет ги има по язовирите?

Ами не се гледат трудно... Но ,,тия дет ги има по язовирите" някои са редки видове, защитени от закона... Така че първо събери малко повечко информация преди да си вземеш..
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 08, 2008 2:24 pm

Добре. А можеш ли да ми дадеш латинското наименование на незащитените видове, които мога да си хвана?
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Съб Мар 08, 2008 2:44 pm

Мисли за храната на тая жаба пре 365 дни - странни ще са за нея.
Полово зрял екземпляр е риск - зимай малко жабе...лятото за да го приучиш и на терариумна храна не само на насекоми...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Мар 08, 2008 2:49 pm

zoomaniak написа:Мисли за храната на тая жаба пре 365 дни - странни ще са за нея.
Полово зрял екземпляр е риск - зимай малко жабе...лятото за да го приучиш и на терариумна храна не само на насекоми...

Да.. Ще бъде хубаво! Даже ако не те затруднява можеш да си вземеш направо попова лъжичка... И ако след това жабата е от някой рядък вид ще можеш спокойно пак да я върнеш :) ... Аз лично след няколко месеца мисля да си взема някоя от нашенските водни жаби...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 08, 2008 3:29 pm

Ако намеря попова лъжичка ще си взема... Иначе зоо не се притеснявай ако не намеря попова лъжичка - малки жаби колкото искаш! Аз такива си хващам на язовира, ама пак ги връщам. Ама вече няма да връщам...:о)
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Мар 08, 2008 5:30 pm

vikito40491 написа:Ако намеря попова лъжичка ще си взема... Иначе зоо не се притеснявай ако не намеря попова лъжичка - малки жаби колкото искаш! Аз такива си хващам на язовира, ама пак ги връщам. Ама вече няма да връщам...:о)
Само като ги хванеш ги снимай и качвай снимки тук... За да ги определяме!
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 08, 2008 7:27 pm

ОК
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот bu6i » Съб Мар 08, 2008 11:03 pm

Абе зависи кой какво разбира под "трудно"....трябва си терариум,температура ,влажност,фураж.....занимавка си е :ad: И трябва да знаеш кой вид как се гледа ....ама иначе ако се запалиш може да стане приказен терариум.... :ay:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 10, 2008 2:20 am

zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот SIO » Пон Мар 10, 2008 3:18 pm

Заби особено екзотични се гледат много трудно... Особено ако нещо не им е наред в обстановката и капят като дървесни листа е края на есента... А ако се опитваш да ги развъждаш... Може би в бг ще си първия или там някъде... Ся за язовирните... Аз съм гледала, ама много се стресират и спират да ядат и трябва да се освободят в природата... Доста капризни животни са...
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот vikito40491 » Пон Мар 10, 2008 5:09 pm

OK, аз се отказах от язовирните, харесах си друг вид и няма да ги развъждам. :wink:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Мар 10, 2008 7:26 pm

vikito40491 написа:OK, аз се отказах от язовирните, харесах си друг вид и няма да ги развъждам. :wink:
Ами хубаво.... Мисля че ще е по-добре... С язовирните можеше да хванеш някой рядък вид... А така поне ще си сигурна че са здрави :ay: .
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот hyla » Съб Мар 15, 2008 11:28 pm

Виждала съм хора, които гледам Бумки - и двата вида обаче са отровни - червенокоремна и жълтокоремна.
От водните жаби (Rana) - у нас 5 на брой, най-лесно ще намериш обикноветана Rana ridibunda, също и горската дългокрака - другите са планинска, гръцка и зелена - срещат се по-рядко, а зелената има много ограничен ареал.
Крастави жаби - Голяма (Bufo bufo) и зелена (B. viridis)
Чесновници - у нас 2 вида - те са нощни жаби, крият се в пръстта, снасят й яйца във влажната пръст, едната е защитена.
И последната жаба - Hyla arborea - адаш ;) Много симпатични жабчета, много нежни и крехки животинчета.

Погледай снимки в нета, потърси повече инфо и пак се посъветвай. Независимо какво избереш, все пак това са диви животни, постарай се да им осигуриш необходимата среда за живот, храна, декор ...

Виж я тая Rana ridibunda - има ги по много, не само в язовирите, но и във всякакви блата, езера, селски бари и пр. Поне за мен са най-достъпни.
А има и жаби по зоомагазините - интересни екзотични видове :ay:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот vikito40491 » Нед Мар 16, 2008 2:08 am

Благодаря за информацията, но утре ако не стане нещо ще ми донесат жабата. Ноктеста жаба джудже. Georg я продава за 7 лв. :) Не съм се похвалила още, да не се урочасам :ag: Пу, пу! Утре като вече мия донесат чак тогава ще съм свободна да се фалям колкоото си искам!
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Нед Мар 16, 2008 4:09 am

Поправям се: във вторник, дай боже
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Georg » Вто Мар 18, 2008 2:23 am

vikito40491, жбката пътува вече към тебе. Имаш е-маил.
Имай предвид, че този вид живее само във вода - като рибите, така че няма нужда от суша.
От нашенските жаби не са защитени от различните закони и конвенции само три вида :

Rana temporaria (Планинска жаба)
Rana ridibunda (Голяма водна жаба)
Rana kl. esculenta (Зелена водна жаба)

Всички други не бива да се ловят и отглеждат.
Отглеждането от попова лъжичка не е много лесно. Първо трябва задължително да са няколко броя. Сами не живеят, не ми е много ясно защо. Ако ще се взима такава жаба, е добре поне вече да са започнали да и израстват крачетата, а опашката да се резорбира. Такава вече може да живее сама. След 3-4 дни вече е напълно оформена жабка. Аз отгледах такава от вида Голяма водна жаба и си живее съвсем добре. Освен това през зимата не спа и вече е около 4 см. Връстниците и в природата вероятно са не повече от 2 см. Само че аз отглеждам щурци за храна на терариумни животни и нямам проблем с изхранването на насекомоядни по всяко време на годината. Нямаш ли предварително подготвена хранителна база или място от където да се снабдяваш редовно с хана, по-добре не си взимай животни, независимо какви са.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Вто Мар 18, 2008 10:57 am

Georg написа:vikito40491, жбката пътува вече към тебе. Имаш е-маил.
Имай предвид, че този вид живее само във вода - като рибите, така че няма нужда от суша.
От нашенските жаби не са защитени от различните закони и конвенции само три вида :

Rana temporaria (Планинска жаба)
Rana ridibunda (Голяма водна жаба)
Rana kl. esculenta (Зелена водна жаба)

Всички други не бива да се ловят и отглеждат.
Отглеждането от попова лъжичка не е много лесно. Първо трябва задължително да са няколко броя. Сами не живеят, не ми е много ясно защо. Ако ще се взима такава жаба, е добре поне вече да са започнали да и израстват крачетата, а опашката да се резорбира. Такава вече може да живее сама. След 3-4 дни вече е напълно оформена жабка. Аз отгледах такава от вида Голяма водна жаба и си живее съвсем добре. Освен това през зимата не спа и вече е около 4 см. Връстниците и в природата вероятно са не повече от 2 см. Само че аз отглеждам щурци за храна на терариумни животни и нямам проблем с изхранването на насекомоядни по всяко време на годината. Нямаш ли предварително подготвена хранителна база или място от където да се снабдяваш редовно с хана, по-добре не си взимай животни, независимо какви са.
Аз мисля да си взема планинска жаба... А за храната Герог наистина е прав... А най-интересното е когато им падне опашката....
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Вто Мар 18, 2008 4:58 pm

georg, жабата пристигна, страхотна е! има вече аквариум, камъни, скришно място, водорасли... а да - и плакат, да изглежда вс едно е на свобода. Има лампа, има и балончета. :sunny: :ba:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Вто Мар 18, 2008 5:10 pm

А случайно да знаете какъв пол е? Не че е толкова важно, ама все пак трябва да има име... :ba: А пък и да незнаете все ще и измисля някво име дето става за мъж и жена... :ab:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот vikito40491 » Чет Мар 20, 2008 8:12 pm

Женско е - Георг ми каза! :sunny: Та, тя има: истинско водорасло (едно с широки листа), камъчета по дъното, голям керамичен камък с дупки, балончета, изкуствено водорасло, нагревател,термометър, обикновена лампа, колкото да осветява и картина лепната отзад за фон :sunny: Какво ще кажете? Ето снимки на жабката и аквариума.
П.П.: Не съм фотограф и не мога да изхващам жабата да стои на едно място и фотоапарата е гаден, тъй че снимките са ужасни
П.П.2: Някои работи не се виждат на снимката, но това не означава че липсват!
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 20, 2008 9:25 pm

Викитуу - искам пясък - от какво се притесняваш - липсва ти пясък за да имаш все по истински терариум-аквариум :bp: :ai: :thankyou:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот vikito40491 » Чет Мар 20, 2008 9:35 pm

Аз четох че на тях пясък не им трябва, защото не се заравят. Затуй сложих камънчета. А вече гладката ноктеста жаба - това е друг въпрос...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот bu6i » Чет Мар 20, 2008 9:38 pm

Браво viki и честито....и да му вземеш другарче скоро :bp: :bi:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот vikito40491 » Чет Мар 20, 2008 9:39 pm

мислех си за гупа и сомче ;) По-късно, ако потръгнат нещата и още една жабка! Благодаря :thankyou: :ba:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Georg » Пет Мар 21, 2008 2:21 am

Ако има пясък и се храни с тубифекс, не е много приемливо. Поне докато е само жабата. Живите тубифекси се заравят и на жабата и е трудно да ги открива, а те след време умират и развалят пейзажа :ag: . Когато има и други животни, например сомчета Coridoras, може да има и пясък.
Много добре си се справила с жилището на Жабчо. Харесва ми, както ти писах на е-mail - a, "жабешки рай".
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Пон Мар 24, 2008 8:24 pm

Здравейте! :sunny: Надявам се, че въпросът ми в общи линии ще се върже с темата и няма да бъде спам. :ah: Та, ходихме си вчера из Мала планина, близо до София и по пътя на места имаше локви със застояла вода и вътре жабешки яйца на кълбета. Не се сдържах и напълних едно шише с вода и водорасли от една от локвите и, разбира се, си откраднах яйчица... :bk: Надявам се искрено, че не съм убила (много) бъдещи жабчета, вадейки част от събратята им. Интересно ми е какъв вид може да са тези жабки, при положение, че в близост нямаше никакви водни източници, а в самите локви нямаше възрастни индивиди. Възможно ли е да са някакъв дървесен вид и ако не са, то къде се бяха скрили "мама и тате"?

Благодаря предварително! :bq:
Символите вече губят своята цена... Остава човекът, сведен до голотата на съществуването си, а тогава е все едно дали си жив или мъртъв...
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 24, 2008 8:58 pm

verstorbene написа:Здравейте! :sunny: Надявам се, че въпросът ми в общи линии ще се върже с темата и няма да бъде спам. :ah: Та, ходихме си вчера из Мала планина, близо до София и по пътя на места имаше локви със застояла вода и вътре жабешки яйца на кълбета. Не се сдържах и напълних едно шише с вода и водорасли от една от локвите и, разбира се, си откраднах яйчица... :bk: Надявам се искрено, че не съм убила (много) бъдещи жабчета, вадейки част от събратята им. Интересно ми е какъв вид може да са тези жабки, при положение, че в близост нямаше никакви водни източници, а в самите локви нямаше възрастни индивиди. Възможно ли е да са някакъв дървесен вид и ако не са, то къде се бяха скрили "мама и тате"?

Благодаря предварително! :bq:

Никой тук не е гадател - нима мислите че някой ще ви даде отговор :ag: :ag: :ag:
оффф сасин пак ще ми се скара

Ама осигурете на яйчицата условия за излюпване и после на нас снимки и ще гадаем icon_bowdown icon_bowdown icon_bowdown
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Мар 24, 2008 9:12 pm

Здравейте!

Много се радвам че искате да отгледате жабчета... Макар и по този начин вие ще научите много :) . Ако имате някакви въпроси задайте ги тук. В какво ги гледате сега? С какво смятате да ги храните? Споделете и ние ще ви помогнем!
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Georg » Пон Мар 24, 2008 9:24 pm

Щом ги няма мама и тате, яйцата са на някой "сухоземен" вид жаба. Толкова рано през годината е вероятно да са на Кафявата крастава жаба - Bufo bufo . "Кълбетата" като тези от снимката ли изглеждаха? На каква надморска височина се намират тези локви?
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Пон Мар 24, 2008 10:01 pm

И аз предположих, че сухоземна трябва да е, иначе няма логика само бебетата да са във водата. :bs: А яйчицата са по-скоро такива http://magickcanoe.com/frogs/frog-eggs-15-04-1-large.jpg, но не бяха около клонче, а просто така си стояха по дъното. Не бяха толкова правилно разположени като на Bufo Bufo, а приличаха на деляща се клетка някак. Надморската височина - около 700м и такива яйца се срещаха в голяма част от локвите. :) В центъра на кълбото бяха белички, което пропуснах да споемна, а външните са си черни и съвсем като зародиши с опашчици даже.
Иначе, все още са си в шишето, то е 5-литрово и отрязано отгоре, водата е до по-малко от половината - така ще имат въздух новоизлюпените. Нямам аквариум, за съжаление, за това ги държа още там. :( Мисля да сложа малко вода на слънце да зеленясва, като предварително ще отсипя малко от застоялата, за да има материал и да стане по-бързо.
И проблемът с храната... Надявам се водораслите, които съм събрала от локвата да вършат работа - нали с това се хранели поповите лъжички.
Приемам съвети, критики и мнения! :bs:
Символите вече губят своята цена... Остава човекът, сведен до голотата на съществуването си, а тогава е все едно дали си жив или мъртъв...
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Мар 24, 2008 10:12 pm

verstorbene написа:И аз предположих, че сухоземна трябва да е, иначе няма логика само бебетата да са във водата. :bs: А яйчицата са по-скоро такива http://magickcanoe.com/frogs/frog-eggs-15-04-1-large.jpg, но не бяха около клонче, а просто така си стояха по дъното. Не бяха толкова правилно разположени като на Bufo Bufo, а приличаха на деляща се клетка някак. Надморската височина - около 700м и такива яйца се срещаха в голяма част от локвите. :) В центъра на кълбото бяха белички, което пропуснах да споемна, а външните са си черни и съвсем като зародиши с опашчици даже.
Иначе, все още са си в шишето, то е 5-литрово и отрязано отгоре, водата е до по-малко от половината - така ще имат въздух новоизлюпените. Нямам аквариум, за съжаление, за това ги държа още там. :( Мисля да сложа малко вода на слънце да зеленясва, като предварително ще отсипя малко от застоялата, за да има материал и да стане по-бързо.
И проблемът с храната... Надявам се водораслите, които съм събрала от локвата да вършат работа - нали с това се хранели поповите лъжички.
Приемам съвети, критики и мнения! :bs:

Ами да... Вземи им малко аквариумче - 5-6 литра.. Струват от 5 до 10 лв... Сложи камъни на дъното, няколко камъчета да се показват от водата.. Тоест да са островчета, след като се излюпят си купи тубифекс, от рибарските магазини купи малки бели червейчета и ги нарежи на парчена и им ги давай.. Малки мушици и дребни насекоми... Слагай ги на слънце и имай в предвид че няма да останат малки жабчета.... Но за това пък стават идеални домашни любимци защото се опитомяват лесно....
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 24, 2008 10:15 pm

Зазууууу :ag: - а нагревател + помпа :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот verstorbene » Пон Мар 24, 2008 10:25 pm

Аз получих снимките! :bp: Ето ги, не се виждат много добре, но все пак: Изображение
Веднага щом се излюпят ли да им давам червейчета? :ai:
Пък за опитомяването.. хаха дали? Ще квакат ли, когато са гладни, за да ги нахраня?! :ba: Размечтах се... :ag:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Мар 24, 2008 11:12 pm

verstorbene написа:Аз получих снимките! :bp: Ето ги, не се виждат много добре, но все пак: Изображение
Веднага щом се излюпят ли да им давам червейчета? :ai:
Пък за опитомяването.. хаха дали? Ще квакат ли, когато са гладни, за да ги нахраня?! :ba: Размечтах се... :ag:
Ами... Някой хора казват че нямало невъзможни неща... Все-пак аз не им вярвам :ag: , но да... Жабките наистина ще квакат... И даже ще идват при теб.. Но трябва да си много търпелив/а и да се занимаваш с тях... Да ги милваш и да им четеш приказки за лека нощ :ad: ...

Това с приказките е шега :ag: ...
Но да.. Червейчета, тубифекс, ларви на повечето от насекомите и най-вече на комари... И това горе-долу е менюто..
Можеш да им вземаш нагревател... Макар че за това бих искал Георг да се изкаже.. И малка помпа или вибраторче (ако ти се сменя често водата можеш вибраторче само да си вземеш) което е за въздуха... Ако ги изкарваш до прозореца да се пекът няма смисъл от УВ лампа... Но иначе ще е хубаво да им вземеш... И след като се изляпят и поотраснат, излязат им задните крачета се разходи до зоомагазините и попитай за някакви витамини за земноводни.. Или попитай пак тук, защото аз не съм много просветлен на тема витамини и разни таблетки :) . Макар че съм гледал попови лъжички... :)

И успех! Вярвам че ще се справиш! И ако може кажи какъв брой яйца си взел/а за да зная какво да ти препоръчвам :) ...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот verstorbene » Сря Мар 26, 2008 5:18 pm

Благодарско за съветите! :ax: Яйцата са наистина много и не мога да ги преброя, но сигурно не голяма част ще оцелеят в крайна сметка. Вече малките попви лъжички мърдат в обвивките си и до утре предполагам, ще заплуват из водата, в която между другото забелязвам поне три вида други организми, най-"едрите" от които приличат на миниатюрни рибки. Трябва да са ларви на някакви насекоми и част от менюто на бъдещите жабки. icon_dgrin
А, когато порастнат, ако не успея да се споразумея с майка ми, сигурно ще се наложи да ги пусна всичките на свобода... icon_dontknow
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Нед Мар 30, 2008 4:44 am

След новите подробности, май става дума за яйцата на Голямата водна жаба - Rana ridibunda. Това е цитат от моя статия, в сайта ми за българските животни,който подготвям и като стане с приличен вид, ще ви го предоставя на вниманието :
"Размножаването става във водоемите, в които живее, а понякога и във временни локви, където женската отлага 5000 – 10000 яйца, които мъжкият опложда по време на привидния копулативен акт. Яйцата са кафяво-черни отгоре и светли на цвят от долната страна. Обвити са в пихтиеста маса и плуват на групи из водата, като често се прикрепват към растителността. След излюпването на ларвите, в пихтията около яйцата се развиват зелени водорасли, които са първата храна за поповите лъжички. Дишат кислород от водата с помощта на външни нишковидни и вътрешни хриле.
Няколко дни след снасянето може да се забележи движението на зародишите в яйчната обвивка, а излюпването става след седмица. Отначало поповите лъжички се струпват на купчинки, а скоро след това се разпръсват из целия басейн. В дълбоките водоеми те се придържат в плитките, огрени от слънцето прибрежни зони. Нарастват сравнително бързо – с 1 мм. на ден до началото на метаморфозата, а след това с 0.5 мм. Дължината на ларвите в зависимост от условията, в които се развиват достига от 50 до 90 мм. Превръщането им в жаби става за 3-4 месеца след излюпването (от средата на юли до края на септември в планините). В някои по-студени части от ареала превръщането става чак на следващата година, след презимуването под леда."
ZaZiUiLo2 е предложил менюто на поповите лъжички в по-късен етап. То е основно за ларвите на опашатите земноводни - тритони, саламандри и др., които са хищни. Ларвите на малко видове безопашати земноводни са хищници.
Топлина трябва да се подържа, когато е хладно - 28 - 30*С през деня и около 18 - 20*С през ноща. Това не е задължително, но ако се прави, жабките растат по-бързо. Помпичка за въздух не е необходима. Поповите лъжички живеят и при доста ниски нива на кислород във водата, като си набавят недостига, поглъщайки мехурчета въздух от повърхността. Все пак ако има аерация, няма да им навреди, само трябва да се внимава да не се разбърква прекалено силно водата. На ларвите на Голямата водна жаба и това не пречи, защото те понякога живеят в течаща вода.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Нед Мар 30, 2008 11:17 pm

Благодаря, всичко си отговаря съвсем точно на описанието. Вчера започнаха да се излюпват и вече са се закачили по водораслите и стените. :) Много ми се иска да са зелени... Обаче то май няма голямо значение, защото до сега ми четоха лекция, че това е издевателство над животинките и краен егоизъм и трябва всички до една да си ги върна, където им е мястото... :ajatki: Ще поживеем, ще видим.. :)
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Нед Мар 30, 2008 11:50 pm

verstorbene написа:Обаче то май няма голямо значение, защото до сега ми четоха лекция, че това е издевателство над животинките и краен егоизъм и трябва всички до една да си ги върна, където им е мястото... :ajatki: Ще поживеем, ще видим.. :)
Ами не мисля че вида е толкова рядък.... Спорде мен ще можеш да задържиш поне една... А като порастне достатъчно можеш да я пуснеш..
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот verstorbene » Пон Мар 31, 2008 12:26 am

А, между другото, откъде да намеря залени водорасли, защото в момента има много малко при лъжичките? Блато ли трябва да търся или в зоомагазините се някакви продават 'ядливи' заместители? :ab:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 31, 2008 12:45 am

Търси - растения за аквариум - ричия или водна леща smiley24 - те са плаващи - направи си алпинеум - най-ОК е така и най-красиво :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Georg » Пон Мар 31, 2008 4:02 am

Не е лошо да се прави разлика между водни растения (такива, които растат под водата, частично във водата и надводна част или могат да растат под вода и в близост до нея, притежават листа, стебла и корени, могат да цъфтят и да дават плодове), които са висши растения и водорасли, които са низши растения и не притежават от гореспоменатите белези. Водораслите са тези зелени налепи, които се обазуват от ярката светлина. Водорасли като свободни клетки съществуват и във водата, когато тя стане със зелен цвят. Поповите лъжички се хранят с водорасли. Има и такива водорасли, които не са зелени, а синьозелени, кафяви (кремъчни) или мъката на акваристите - черна брада и др. Тези незелените не стават за храна, а са вредни и в някои случаи и токсични. Получават се при слабо осветление.
За изхранването на поповите лъжички може да се ползват попарени до омекване зелеви листа, моркови или краставици, ако не е позеленяла достатъчно водата им или стените на съда, в който се отглеждат. Може вместо чистата чешмяна вода да се ползва "зеленясала" от локви.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Пон Мар 31, 2008 11:11 am

:ax: Аз в началото мислех да сложа в едно шише чешмяна вода на слънце, за да зеленясва, обаче докато това се случи малките вече ще се хранят с друго. Ще използвам идеята за попарените зеленчуци, отново благодаря много, без вас не бих се справила! :bs:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Чет Апр 03, 2008 1:57 am

А с малките животинки, които приличат на рибки, какво стана? Все си мисля, че ако оцелеят, ще се превърнат в тези хрилоноги сладководни рачета - http://images.google.bg/images?q=Fairy% ... a=N&tab=wi
Като по-млад се опитвах да ги отглеждам. Изглеждаха ми много екзотично с външния си вид и начина си на живот. Срещат се във временните локви от пролетните дъждове, обикновено в канавките край пътищата. Мъжките имат много импозантен вид с огромните си "челюсти", а женските с торбичките си с яйчица. Тъй като са прозрачни се виждат и всичките им органи. И като цветове - има сиви, жълти, червеникави, кафяви, зелени и сини. За жалост живеят кратко, а яйцата им се люпят чак на следващата пролет.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот vikito40491 » Чет Апр 03, 2008 2:00 am

Абе Георг, жабата ми отпра едно шкембе, да не е от прехранване?
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Georg » Чет Апр 03, 2008 2:09 am

Единия вариант е този :ajaweki: . Другият, по-малко вероятния, е да развила хайвер, но мисля, че и е рано още. Все още нямам мъжки от този вид, но ако това се е случило, тя ще си го снесе и неоплоден. Ще се наложи да го извадиш от аквариумчето.
Не я храни докато яде, а и нормирай порциите. Да изглежда добре коремчето, но не подуто. Добре е ако имаш възможност, да я храниш по 2 пъти на ден с малки порции.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот vikito40491 » Чет Апр 03, 2008 6:42 pm

OK! Как изглежда хайвера и? Ама най-вероятно е от преяждане, защото аз все не мога да я видя как яде и й слагам много, защото си мисля, че тя не забелязва храната :ah:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Georg » Пет Апр 04, 2008 12:43 am

Рано и е за хайвер, но по принцип - прозрачни слузести топчета с тъмно малко топченце в центъра.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот vikito40491 » Пет Апр 04, 2008 1:08 am

:ai: Ти се бъзикаш нали? Преди да и почистя аквариума на керамичното и скривалище имаше полепнали ткива, ама не бяха много. Това обаче беше преди големото шкембе, така че, очевидно това е било храна и нещо гадно около нея. Както и да е, няма значение :sunny:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Georg » Съб Апр 05, 2008 12:05 am

Вероятно е било храна :ab:
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Пет Апр 11, 2008 12:54 pm

:sunny:
Изображение
Изображение
Изображение
:ba:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Апр 11, 2008 5:39 pm

ееееееееееееееееееееееееееее Кефиш smiley24
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ocean_lover » Съб Апр 12, 2008 3:08 pm

Аз имам жаби /сигурно бумки/, но май са ми обявили гладна стачка. Предложих им мушици /дори живи, щото четох че не ги пипат ако не се движат/, червеи и всичко останало о менюто им, но те не ги и погледнаха icon_bawling . Направих им хубав дом с водна леща/много е яко/ но те не искат и да знаят. HELP ME [mood_feelings_hurt.gif]
ocean_lover
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Апр 12, 2008 8:48 pm

ocean_lover написа:Аз имам жаби /сигурно бумки/, но май са ми обявили гладна стачка. Предложих им мушици /дори живи, щото четох че не ги пипат ако не се движат/, червеи и всичко останало о менюто им, но те не ги и погледнаха icon_bawling . Направих им хубав дом с водна леща/много е яко/ но те не искат и да знаят. HELP ME [mood_feelings_hurt.gif]

Ами пускай им живи насекоми!!!
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот verstorbene » Съб Апр 12, 2008 9:08 pm

Нем, просто наистина да си ги пусне на свобода, защото са взети като възрастни индивиди и аз лично не мисля, че ще са адаптират някога... Най-много да си умрат от глад и стрес. [smile3537.gif]
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Пет Апр 18, 2008 2:16 am

Хранят се, но лошо. Освен това двата вида наши бумки са защитени и не бива да се отглеждат вкъщи. Продават се домашно развъдени бумки Bombina orientalis, които са много по-атрактивни, хранят се и се развъждат лесно на затворено и от много поколения вече не са добивани чрез лов от природата. Цената им е също достъпна за всеки любител.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот ocean_lover » Пет Апр 18, 2008 3:16 pm

От къде да си взема?
ocean_lover
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Съб Апр 19, 2008 1:34 am

За сега предимно от внос. В София, доколкото съм чувал има един човек, който ги развъжда, но не съм чувал да се продават. Ще опитам да направя нещо по изясняването на въпроса. Ако има интерес, не е невъзможно да се внесат малко такива жабки.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Съб Апр 19, 2008 11:54 am

А на поповите лъжички какви витамини и вещества конкретно им трябват, за да се развиват добре? Знам, че в зоомагазините се продават, обаче така наготово не е много интересно. tongue Примерно, мога да им давам пчелен прашец, в него има всичко. :ag:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Вто Апр 22, 2008 2:06 am

verstorbene написа:...Знам, че в зоомагазините се продават, обаче така наготово не е много интересно...

Но пък е по-балансирано. В домашни условия трудно се постигат добри пропорции в съставките. Малко бирена мая ще свърши добра работа. От нея се подхранват разни водорасли, от тях инфузории, те пък са храна за поповите лъжички. Зелените водорасли и храните за растителноядни риби и скариди също са добра добавка.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот verstorbene » Сря Апр 23, 2008 4:59 pm

Не знам до колко е нормално, но поповите лъжички станаха канибали. Не мога да преценя дали двете жертви сами са си умрели и другите просто почистват като изяждат труповете им или по-големите са решили да си освободят пространство във водата. Може би им липсва нещо както при хамстерите. icon_crazy
Време ли е вече да им давам червеи - явно добре се справят с по-"твърди" храни? Тъкмо вчера им събрах водорасли и съм загребала и някакъв червен заедно с тях, но не им го пуснах...

Поздрави! :sunny:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 23, 2008 5:04 pm

Растежа на жабите е неравномерен - на лъжичките де - канибализма е спорт при тях - внимавай
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот verstorbene » Сря Апр 23, 2008 5:08 pm

Значи да ги разделя докато станат достатъчно големи.. или най-добре по-дребните да ги пусна и да си запазя най-едрите 3-4... И въпреки всичко малките се тълпят около труповете, а големите са безразлични и си пасат кротко настрана. hsuh
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 23, 2008 5:11 pm

Искам мислене - мисли - питай когато наистина не си намерила отговор - удоволствието от стигането до извод е като да оближеш кожата на жаба, която отделя халюцоген :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 23, 2008 5:18 pm

Купи им тубифекс :ay: ситен - млад да е?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот verstorbene » Сря Апр 23, 2008 5:21 pm

Или като да си на мястото на Джим Морисън след пейоте-ва салата?! :ag:
Изтрий ми последните мнения, ако искаш. Обещавам, че няма да спамя повече! :ax:
С тубифекс ще пробвам, да. Колко бързо порастнаха.... :ajafr5t6ki:
verstorbene
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Пет Апр 25, 2008 1:56 am

Ако са ти много, пусни една част, но не оставяй по-малко от 10. От тях ще останат 3-4 жабки. И в природата е така - по-силните оцеляват. Има естествен подбор. Ако останат само 2-3 ларви - това е минимума. Ако е само една, май съм чувал, че няма да оцелее.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Жаби

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 1:08 am

Вижте на какви жаби попаднах. Направо се опулих :ai: ! Никога не съм виждала толкова красиви жаби. Едва ли се продават в зоомагазините. Не се стърпях и реших да пусна тема, за да изплакнете окото и вие :ajaweki: :ad: .

Изображение

Изображение

Изображение
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Re: Жаби

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 1:10 am

Има и още:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 1:12 am

И още:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 1:14 am

И последно:

Изображение

Изображение

Изображение

Дано не съм прекалила, но са страхотни? Не мислите ли?
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 07, 2008 9:10 am

Красотата им убива - отровни са :ajaweki: :ajaweki: и се продават но не по БГ магазините цената тръгва от 50евро нагоре - развъждат се без проблеми извън БГ :ajaweki: :ajaweki:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Сря Май 07, 2008 9:59 am

Азуровия дендробат ми е любим :sunny: :ba: :ba:

Изображение
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 07, 2008 10:27 am

Имах приятел даде 230 евро за жабе с особенни жлези - при дразнене с боцкане изпускаха халюцогенни некви неща и той с пръста си пипаше жабето и го облизваше после и отиваше на 7мото небе :ag: :ag: :ag: :ag:

Некой жаби имат яки фенове :ag: :ag: :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Сря Май 07, 2008 11:01 am

zoomaniak написа:Имах приятел даде 230 евро за жабе с особенни жлези - при дразнене с боцкане изпускаха халюцогенни некви неща и той с пръста си пипаше жабето и го облизваше после и отиваше на 7мото небе :ag: :ag: :ag: :ag:

Некой жаби имат яки фенове :ag: :ag: :ag:

Облизвал си е жабата? :ai: Защо забога!?!? icon_crazy
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 12:43 pm

zoomaniak написа:Красотата им убива - отровни са :ajaweki: :ajaweki: и се продават но не по БГ магазините цената тръгва от 50евро нагоре - развъждат се без проблеми извън БГ :ajaweki: :ajaweki:

Отровни :ai: ? А на мене направо ми се дощя да си взема и да си ги гледкам - толкова са красиви icon_bawling .
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Сря Май 07, 2008 2:50 pm

elidilidjova написа:
zoomaniak написа:Красотата им убива - отровни са :ajaweki: :ajaweki: и се продават но не по БГ магазините цената тръгва от 50евро нагоре - развъждат се без проблеми извън БГ :ajaweki: :ajaweki:

Отровни :ai: ? А на мене направо ми се дощя да си взема и да си ги гледкам - толкова са красиви icon_bawling .

Е добре де отровни са само ако ги изядеш :ag: като ги пипаш и си миеш ръцете после няма да има проблеми.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 3:15 pm

COLUBER написа:
elidilidjova написа:

Е добре де отровни са само ако ги изядеш :ag: като ги пипаш и си миеш ръцете после няма да има проблеми.

Ааааааа, така става :ab: . Че кой ще иска да изяде толкова красиво животно ? Аз между другото обожавам жабешки бутчета, но такива жаби никога не бих яла - такава красота да се унищожава ....
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Сря Май 07, 2008 4:10 pm

elidilidjova написа: Ааааааа, така става :ab: . Че кой ще иска да изяде толкова красиво животно ? Аз между другото обожавам жабешки бутчета, но такива жаби никога не бих яла - такава красота да се унищожава ....

Какво грозно намираш във водните жаби, че ги ядеш тях icon_eek3
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Сря Май 07, 2008 4:36 pm

COLUBER написа:
elidilidjova написа: Ааааааа, така става :ab: . Че кой ще иска да изяде толкова красиво животно ? Аз между другото обожавам жабешки бутчета, но такива жаби никога не бих яла - такава красота да се унищожава ....

Какво грозно намираш във водните жаби, че ги ядеш тях icon_eek3

Не че са грозни, но тези другите са направо красиви. Между другото, като малка съм гледала обикновени водни жабки и много си ги обичам тези животинчета. Ами ям ги, баща ми преди правеше жабешки бутчета и съм се научила да ги ям, както ям пиле, риба и т. н. От доста години всъщност не съм яла - много са скъпи.
Сега се сетих, че си вегетарианка - уважавам много хора като теб :ay: .
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот Georg » Чет Май 08, 2008 2:55 am

Тези жабета от снимките като възрастни са едри колкото нокътя на мъжки палец. Не им се силете за бутчетата :ag: . Гледат се трудно и още по-трудно се развъждат. Отглеждани в терариум не са така отровни, като дивите си събратя. Ония събират и концентрират отрова от храната си - мравки. Отровата им действа дори и през кожата. В терариума се хранят с дрозофили и новоизлюпени щурчета, от които не могат да се напушат с отрова :ay: . Единствено Филомедузата запазва отровата си, но тя е доста по-едра и дървесница, а не дърволазка. Доколкото зная от нея в Англия има само 2-3 броя и е изключително рядка. Опитват се да я размножат с научна цел, за да използват отровата и във фармацевтиката.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 08, 2008 8:01 am

Благодаря за инфото :ay: :bs:.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот hyla » Чет Май 08, 2008 1:31 pm

Ето още едно жабче за Ели

Изображение

:ag: :ag:
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот COLUBER » Чет Май 08, 2008 1:40 pm

ОМГ! Защо е вътре :ai: :ajaweki: :ajaweki:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hyla » Чет Май 08, 2008 1:52 pm

Явно по грешка са я пакетирали :ag: :ag:
Представете си каква е била изненадата за този, които си е купил продукта [smile3537.gif] :bu:
hyla
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Чет Май 08, 2008 2:05 pm

COLUBER написа:ОМГ! Защо е вътре :ai: :ajaweki: :ajaweki:

И аз точно това се чудих :ai: . Къде е сега жабчето? Живо ли е? Не се ли е задушило? hsuh hsuh
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот hyla » Чет Май 08, 2008 7:11 pm

Идея си нямам, намерих снимката в нета.
Всъщност това в плика не знам какво точно е, на мен ми прилича на киселец :ag:
hyla
Пчела майка

Мнениеот jordanmilchev » Чет Май 08, 2008 9:36 pm

Много красиви жабки :bi:
jordanmilchev

Мнениеот sasin » Пет Май 09, 2008 12:52 am

Ето една жаба домат и от мен (ако наистина това й е името :ad: )
Изображение
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Май 09, 2008 12:59 am

hyla написа:Ето още едно жабче за Ели

Изображение

:ag: :ag:

Къде може да срещнете дървесни жаби?
* BgNewsroom

Къде може да срещнете дървесни жаби? За австралийците отговора на този въпрос е лесен - в супермаркетите.

По официални данни, ежегодно над 50 хиляди различни земноводни при разфасоването попадат в пакетите със зеленчуци, съобщава ИТАР-ТАСС, цитирана от БГНЕС.

Неотдавна жаба бе открита от жителка на курортния район Голд Кост. Домакинята решила да си приготви зеленчукова салата, но при отварянето на опаковката със спанак се стреснала, виждайки жабата. Бедното животинче, изстрадало заради липсата на въздух, гледало изцъклено стопанката. Последната, след като превъзмогнала шока си, отнесла земноводното на ветеринар. В момента жабата Пипа преминава своеобразен курс на рехабилитация в един от приютите за животни.

Служител на ветеринарната клиника заяви, че «жертви на разфасоването“ стават не само жаби, но и змийчета, гущери и даже бозайници. Затова при отварянето на пликовете на местните жители се препоръчва да бъдат внимателни.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот sasin » Пет Май 09, 2008 2:03 am

Зоо, много добре че я даде тази информация за жабчето :ba:

Ей тая жаба е страхотна :bs: (последната от албум с 13 страници змии и жаби :ad: )

Изображение
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот hyla » Пет Май 09, 2008 12:12 pm

Сладко хиленце-хуленце :ag: :ag:

Ето и още едно изцъклено

Изображение
hyla
Пчела майка

Мнениеот COLUBER » Пет Май 09, 2008 12:26 pm

:ai: :aja5tki: :aja5tki: :aja5tki: :aja5tki: :aja5tki: :bu:
Супер яко е :ba:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Пет Май 09, 2008 12:36 pm

Уау :ai: . Много опулено жабе!
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Re: За жабките

Мнениеот vikito40491 » Вто Юни 10, 2008 10:26 pm

На мене последно време сички жаби са ми симпатични (и тези в язовира) :ajatki: :ba: :ba: :ad: хихи
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Ivetо_ » Чет Авг 14, 2008 7:20 pm

Не трябваше да влизам в тази тема,сега ще сънувам кошмари от тези снимки на жаби! :bu:
Изображение
Ivetо_
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Пет Авг 15, 2008 2:46 pm

Ivetо_ написа:Не трябваше да влизам в тази тема,сега ще сънувам кошмари от тези снимки на жаби! :bu:

Страх те е от жаби?!?!?! :ai:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот Ivetо_ » Пет Авг 15, 2008 5:34 pm

Да,какво чудно има? :ai:
Изображение
Ivetо_
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Пет Авг 15, 2008 6:06 pm

Еми от какво точно те е страх? Те не хапят, не драскат, не нападат..? :ac:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот Ivetо_ » Пет Авг 15, 2008 9:29 pm

Е да не са опасни,но на мен не са ми приятни изобщо и се ужасявам от тях. icon_dontknow
Изображение
Ivetо_
Животинче с въпрос

Следваща

Назад към Земноводни Amphibia