Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Въпрос за мръсотия

Въпрос за мръсотия

Мнениеот Stupid_boy » Пет Апр 11, 2008 9:31 pm

здравейте
през годините съм стартирал много аквариуми, които по една или друга причина след постигане на естествения баланс ми се е налагало да разкарам. тогава обаче нямаше сегашните технологии.
от около месец пак стартирам поредния аквариум, като този път ползвам въпросните модерни глезотиики. този път аквариума е малък, 25 литра, нищо особенно. оборудван е с автоматичен нагревател, който поддържа почти константна температура 25 градуса и има вътрешен филтър атман 150 литра на час ( при норма 3 пъти обема на аквариума за час ), за сега с времянка осветление, но напълно достатъчно. аквариума има стъклен капак. рибите и водораслите вече се чустват повече от комфортно. водата се третира с биофилтър на dajana pet ( по около 5мл веднъж седмично при препоръчана доза коло 12мл седмично ), както и еднократно около втората му седмица с 10мл алгумин на тетра. вътре в момента има 8 неонки, 2 малки скаларии и 3 сомчета, утре ще има още обитатели. хранят се със сушена дафния ( хич не я обичат ), чернодробна храна и от няколко дена с тетра неон на dajana pet. остатъци от храна няма. водорасли има, дори за момента повече от достатъчно, като те се развиват идеално.
проблема е че във водата плуват много прашинки. отдалеч не се виждат, но от близо вътре е направо виелица, дразнят ме. въпроса ми е: как да се разделя с тези прашинки? при старите те просто си падаха на дъното и си оставаха там, но в този помпата на филтъра осигурява постоянно течение.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Re: въпрос за мърсотия

Мнениеот jordanmilchev » Пет Апр 11, 2008 9:40 pm

Може да са просто малки балончета от филтъра?
jordanmilchev

Мнениеот Stupid_boy » Пет Апр 11, 2008 9:47 pm

не. прашинки мърсотия, които се въртят заедно с водата. има ги в целия аквариум, не само под/около филтъра. той успява да хване много малко от тях, тъй като той е с малка 'гъба', а отгоре има ( извинявам се, незнам дали си има име ) тръбичка с много изпускатели отвори над водата ( на около 2-3мм над нея ) и в резултат постоянно движи водата в целия аквариум.
дъното е дренажирано уж читаво.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот jordanmilchev » Пет Апр 11, 2008 9:49 pm

Ами да бре :) тя ги създава спри филтъра за 5 минути и кажи как е ?
jordanmilchev

Мнениеот Stupid_boy » Пет Апр 11, 2008 10:07 pm

ами, ще паднат на дъното, как ще е :)
май не това е идеята.
номера е че не са балончета въздух, а твърди и плътни парченца :)
така изглежда въпросната тръбичка отгоре:
Изображение
( бялото покрай термометъра е лепката му на около 6-7см под водата, не е купчинка мехурчета )
така отдолу:
Изображение
Изображение

мисля, ясно се вижда че помпата не прави мехурчета. за съжаление апарата ми е достатъчно слаб, за да не хване и въпросните мизерии.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот jordanmilchev » Пет Апр 11, 2008 10:17 pm

Аз не ги виждам но както кажеш. Ами явно от сушената дафния са остатъци , след 3-4 смени водата ще е идеална.
jordanmilchev

Мнениеот Stupid_boy » Пет Апр 11, 2008 10:31 pm

вода не се сменя всеки ден :)
според мен това са изпражнения, раздобени и обработени от биофилтъра. пак казвам, апарата ми е слаб и не може да ги покаже, а те са мноого малки по размер.
други идеи?
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот jordanmilchev » Пет Апр 11, 2008 10:37 pm

Като се образува до месец биотопа ще се оправи :)
jordanmilchev

Мнениеот zoomaniak » Пет Апр 11, 2008 11:00 pm

ама какоф е проблема
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stupid_boy » Пет Апр 11, 2008 11:55 pm

извинявам се, но мисля че вече споменах какъв е проблема!
във водата свободно плуват малки твърди частички, които ме дразнят. все едно съм бъркал по дъното са, но са постоянни и без да съм пипал долу.
въпроса е, как да ги почистя БЕЗ смяна на водата?

за мен, мащабното сравнението е като покрай мен да летят бобови зърна навсякъде. естествено, няма да ми е приятно, нали.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Апр 11, 2008 11:56 pm

1 май външния филтър или вътрешния е боклук
2 или не чистите всяка седмица филтрите
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stupid_boy » Съб Апр 12, 2008 12:23 am

по 1., нямам идея. доверих се на явно рекламни трикове из интернет. исках да взема на друга китайска фирма ( самоцензура, да не е релкама ), но нямаше с толкова малък дебит. това бе причината да се спра на този. само вътрешен имам, за 25 литра май няма нужда и от външен, знам ли?
по 2. чисти се всяка седмица, понякога и по-често. все пак тепърва стартирам и е нормално филтъра да се чисти по-често. според писанията за биофилтъра, прекалено честото чистене на механичния филтър е нежелателно, тъй като бактериите живеели и се развивали именно в него Изображение.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот malomir » Съб Апр 12, 2008 6:57 am

Добър Вечер!
От 11 поста досега никой не даде и едно смислено обяснение на човека.Нека се пробвам аз.
Глупаво момче(извинявай ама сам си се представил така)нямаш хигиена в аквариума си.Факта че се реят отпадъци из аквариума ти говори ясно за това.Ако не искаш да се дразниш от това просто почисти по-добре.Не знам по твое време как е било-говориш за нови технологии но сега има една технология която се нарича сифон.Представлява цилиндър с маркуч.Грунда се сифонира на всяка смяна на водата и просто няма да има какво да се рее из водата повече.Ако толкова държиш на водата си пак има лесно.Сифонираната вода я слагаш в кофа или бутилка от минерална вода.В началото ще е мътна но ако я оставиш за 1 час мръсотиите ще се слегнат на дъното и горната част на водата пак можеш да си я сложиш обратно в аквариума,което е невероятна глупост за мен.Но всеки си има мнение.Аз ти казвам моето.Дали ще ме послушаш ти си знаеш.
Поздрави и успех!
Постарах се да намеря нещо по-нагледно от едно тъпо обяснение.Ето виж какво имам в предвид:
http://www.youtube.com/watch?v=3aj5L6sUxR4
Продължих да търся ето нещо по подробно:
http://www.youtube.com/watch?v=Sa_440OaQxE&NR=1
От това по- ясен не знам дали ще мога да бъда.
Изображение
Моя RainbowFish канал:
http://www.youtube.com/tsetsoignatov
malomir
В ятото

Мнениеот Stupid_boy » Съб Апр 12, 2008 11:14 am

да, това е решение, което отлагам леко във времето. искам първо малко от органичните отпадъци по дъното да се хванат под формата на торф.
технологията сифон я знам, имам самоделен такъв от преди години, както и доста други такива самоделни технологии, сега налични по магазините :)
с последния ми аквариум се разделих преди 10 години, когато се роди сина ми. от 4-5 годишен имам аквариуми покрай мене, сега съм на 36. това е въпросното време. тогава филтрите бяха като най-евтините сюнгери сега, и със стъклени тръбички и мембранна помпа правехме система за засмукване на водата от дъното и качането и във филтъра. при този метод нямаше такова движение на водата из целия аквариум и съответно всичко потъваше на дъното.
въпроса ми беше по-скоро дали няма нещо измислено за премахване на тези отпадъци без да се вади част от водата.

нея пък не искам да я сменям често защото искам да стигне до естествен биологичен баланс и, не на последно място, защото знам каква е чешмяната вода в софия. явно ще мина със сифона и ще върна водата след като се утаи. другия вариант е да не се взирам отблизо във водата и така няма да ги виждам :)

а за 'Глупаво момче' не се притеснявай, няма нужда да се извиняваш. сам съм избрал това име за в интернет и доста хора ме знаят така :)

благодаря за отговора [applauseuu.gif]
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 12, 2008 1:50 pm

я покажи снимка на аквариума си в общ план
май фотографията ти е хоби или...

в малак обем вода всичко е по трудно - но кефа е по голем

какво като си плуват разни боклуци - сега съм на 30 - едно време когато бях на 15 и с проста гъба пак си беше ОК всичко
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stupid_boy » Съб Апр 12, 2008 2:08 pm

в 'общ план'
Изображение
Изображение
напомням че все още стартирам този аквариум, по тази причина още не е в окончателен вид.
преди малко със сина леко го пренаселихме, ама как да откажа на детето. май в скоро време ще минавам на по-голям. детето напълно заряза морското свинче и постоянно виси пред аквариума. напомня ми за мене едно време. дори днес избираше новите риби все едно че има голям опит в занаята :).

фотографията отдавна не ми е хоби, но е крайно необходима за другите ми хобита, а те, дал бог.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 12, 2008 2:12 pm

какви хобита :ad: тука сме бая хобисти
иначе аквариумчето кефи има какво още да се желае...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Stupid_boy » Съб Апр 12, 2008 3:49 pm

аквариумчето ЩЕ се развива! този му вид е на един месец все пак. ако имаш конкретни забележки на този етап, ще ги приема с удоволствие.

питаш какви хобита....
малко ми е неудобно да ви занимавам с 'глупости', но щом питаш:
мото туризъм, разбирай на мотор ВИНАГИ щом времето позволява. разбирай, ПОНЕ 15000км на година върху него.
друго много сериозно хоби ми е стендовия моделизъм. за много хора това е детско занимание, но зависи до къде стигнеш.
3-то хоби ми е дървото. обичам да работя истинско дърво. иначе казано, дърводелство.
електроника също много пипам, вече в сверата на хоби заниманията.
имам и още, но нека не бъркаме тематиката на форума с другите неща :)

а, да, по професия в момента, програмист.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот joro_76 » Съб Апр 12, 2008 6:51 pm

аквариум с такъв размер не може да се развие кой знай колко но чуй и моя съвет като начало си вземи поне 3 анцистроса и още малко растения като например сърцевиден крептокорин и поне 3 -4 дни чисти филтарът всеки ден мисля че ще ромогни за прашинките
Аватар
joro_76
В ятото

Мнениеот malomir » Съб Апр 12, 2008 9:16 pm

Нищо му няма на размера.Защо да не може да се развие много.Даже е голям бих казал.Я поразгледай тези аквариуми и ще си промениш мнението бързо.Горе в дясно има прозорче:To NEXT ENTRY .Кликваите там за да видите следващия:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... ry=0&vol=0
Изображение
Моя RainbowFish канал:
http://www.youtube.com/tsetsoignatov
malomir
В ятото

Re: Въпрос за мръсотия

Мнениеот Stupid_boy » Съб Апр 12, 2008 10:01 pm

уоу!
някой да има идея какво е Ludwigia inlinata "cuba", как се отглежда, кара да цъфти, и от къде мога да си набавя малко?
питам за това от горния линк:
Изображение
съжалявам за въпроса ако е общодостъпно и тук, но ми хареса, а съм ...

колкото до размера, правил съм и 10 литрови, че и по-малки :)
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот Stupid_boy » Нед Апр 13, 2008 2:54 pm

айде още един въпрос от мен
какви лампи да сложа?
ще правя сам капака. хоризонталните размери на аквариума са 22х42см външно. външна височина 33, вода около 26см, като над водата до ръба има 4см. възнамерявам да сложа 2 'пури', една в предната част и една в задната. поради малкия размер, май няма да намеря специализирани аквариумни, та ще търся с цветна температура около 5-6000, толкова мисля е трябва да е. колко вата да са? имам спомени че беше по половин или по 1 ват на литър, имаше значение и дълбочината, ама само спомени. другото е че интензитета на светлината не зависи пряко от електрическата мощност.
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Апр 14, 2008 12:52 pm

Stupid_boy написа:айде още един въпрос от мен
какви лампи да сложа?
ще правя сам капака. хоризонталните размери на аквариума са 22х42см външно. външна височина 33, вода около 26см, като над водата до ръба има 4см. възнамерявам да сложа 2 'пури', една в предната част и една в задната. поради малкия размер, май няма да намеря специализирани аквариумни, та ще търся с цветна температура около 5-6000, толкова мисля е трябва да е. колко вата да са? имам спомени че беше по половин или по 1 ват на литър, имаше значение и дълбочината, ама само спомени. другото е че интензитета на светлината не зависи пряко от електрическата мощност.

малка е дължината на аквариума ти и мисля че няма да намериш тази дължина
има вариянт - смел да купиш офис осветление в слънчевия спектър на филипс и да си седи комфортно отгоре на аквариума - има чупещо се тяло и т н...но не се произвежда за аквариуми но свети като за него - намират се по марковите магазини само за осветителни тела...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Рибчо » Съб Авг 02, 2008 9:58 pm

Stupid_boy написа:здравейте
през годините съм стартирал много аквариуми, които по една или друга причина след постигане на естествения баланс ми се е налагало да разкарам. тогава обаче нямаше сегашните технологии.
от около месец пак стартирам поредния аквариум, като този път ползвам въпросните модерни глезотиики. този път аквариума е малък, 25 литра, нищо особенно. оборудван е с автоматичен нагревател, който поддържа почти константна температура 25 градуса и има вътрешен филтър атман 150 литра на час ( при норма 3 пъти обема на аквариума за час ), за сега с времянка осветление, но напълно достатъчно. аквариума има стъклен капак. рибите и водораслите вече се чустват повече от комфортно. водата се третира с биофилтър на dajana pet ( по около 5мл веднъж седмично при препоръчана доза коло 12мл седмично ), както и еднократно около втората му седмица с 10мл алгумин на тетра. вътре в момента има 8 неонки, 2 малки скаларии и 3 сомчета, утре ще има още обитатели. хранят се със сушена дафния ( хич не я обичат ), чернодробна храна и от няколко дена с тетра неон на dajana pet. остатъци от храна няма. водорасли има, дори за момента повече от достатъчно, като те се развиват идеално.
проблема е че във водата плуват много прашинки. отдалеч не се виждат, но от близо вътре е направо виелица, дразнят ме. въпроса ми е: как да се разделя с тези прашинки? при старите те просто си падаха на дъното и си оставаха там, но в този помпата на филтъра осигурява постоянно течение.

ако имаш гъба на филтърт я извади изцеди я и я върни чиста на другият ден прашнките трябва да ги нямя
Аватар
Рибчо
В ятото

Назад към Акваристика