Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Нано аквариуми

Нано аквариуми

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 06, 2008 12:01 am

Събираме с Надя инфо
до 15 литра
Другото е мислене и оборудване

Някой знае ли повече...

Скоро ще си пускаме един за сърбеж ама и с рибки :ap:
Снимки не ми е проблем да си намеря - требе ми текст - опит на други фенове ама са малко кат гледам дори в БАЕ :ac:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Нано аквариуми

Мнениеот jordanmilchev » Вто Май 06, 2008 12:08 am

[smile3537.gif] Не знам , аз май се оказах ,че не съм никакъв акварист....
Но все пак ще кажа мнение.
Нано аквариум:
Трябва да си намериш аератор с реле.
Нано аквариума не ти го препоръчвам да го правиш по литър на см рибка...
Бих сложил за растителност:
На преден план явански мъх точно по средата нещо като малка полянка, от двете стани на яванския мъх може да наредиш Acorus gramineus a na по заден ред в средата Azolla caroliniana а от ляво малко и от дясно някои от cambobite (Cabomba) Ами ако имаш въпроси някакви по точни питай ще се опитам да ти помогна :bp:
jordanmilchev

Мнениеот jordanmilchev » Вто Май 06, 2008 12:14 am

Ако случайно не си намерш малък аератор ,давай само на растения :) , Филтър ще слагаш ли ?
jordanmilchev

Мнениеот malomir » Сря Май 07, 2008 4:10 am

Добро утро!
Бях си казал че няма да пиша повече тук но ще направя малко изключение за Стамен и ще му отговоря на въпросите.
Стамене първо трябва да знаеш,че нано аквариума е висш пилотаж в акваристиката.Докато в по-големите аквариуми има място за експерименти тук уви няма.Спазват се основни правила и имаш аквариум.Не спазваш и го презапускаш всеки месец.Слава богу ,че това става бързо.Все пак да измиеш едно малко аквариумче не изисква кой знае колко време..Какво е нано аквариум първо?Виждал съм по форумите доста спорове и накрая надделява мнението за аквариум под 15 литра.Веднъж намерили отговора на този въпрос трябва да си зададем следващия-какво ще гледаме вътре?Отговора е ясен от само себе си.Или една бета,или някакво малко ято дребни риби,или просто няколко скариди и няколко охлюва.Лично аз съм пробвал всички тези варианти.Накрая стигнах до извода,че номера със скаридите е най-удачен.Не ми казвайте,че да завреш в такъв литраж каквато и да е риба ще и е удобно.Става въпрос за моето нано което е с "внушителните" 7 литра.Нека помислим за оборудването:В такъв размер аквариум е близко до акъла че да завреш филтър вътре си е жива тъпотия.Слава богу хората са помислили и на пазара се предлагат филтри които се окачват на страничната стена на аквариума и вътре влиза само една тръбичка която да засмуква вода от съда.За осветлението се предлагат лампи които се закачват на самия аквариум или отстрани и вършат чудесна работа.Ето вече имаме филтрация и осветление.Аха и да не забравя-наскоро пуснаха мини сипоракс(керамика) на Сера.Аз лично си купих,струва 3 лева.Сложих я в малкото филтърче и вече се сдобих освен с механична,и с биологична филтрация която лично за мен е най-важната.От тук нататък нека помислим за растения.И тук искам да ви уверя,че пазара в БГ предлага доста голям асортимент от дребнолистни растения.Уви те не са от най-лесните за гледане.Някой искат задължително Цо2.Ок.И за това има лесно.Нямате система за вкарване на въглероден диоксид.Няма страшно.Фирмата Продак предлага таблетки които се пъхват в грунда и имате насищане с газ за една седмица.Една таблетка струва 0.50 ст, и е за 50 литра аквариум.Аз лично една таблетка я чупя с нож на няколко парчета и слагам в грунда.Ето,че измислихме и подхранването.Има разбира се и таблетки на други фирми като Тетра,Диана Пет за растения с развита коренова система като Криптокорини,Лимнофили,Апоногетони и т.н.които също могат да се използуват.Всичко друго е фантазия и чувство за дизайн.За да не бъда голословен ще покажа един мой нано аквариум.Както казах вече по-нагоре 7 литра.За да разберете всъщност колко е голямо ще ви покажа снимка и моята ръка отпред.Смятам,че разберете за какво нещенце става въпрос:
Изображение
Изображение
Изображение
Благодаря за вниманието!
Колега Милчев растението Акорус не е аквариумно.Загива за няколко месеца каквото и да го правиш.Няколко пъти споменах,че аератора не е въобще необходим аксесоар в аквариума.Може да прозвучи грубо но според мен е отживелица.Особено ако имате филтър базиран на въздушно-капков принцип-или казано човешки входящата вода да има връзка с въздух.Било то с "флейта"или с окачваем филтър като моя по-горе.
Изображение
Моя RainbowFish канал:
http://www.youtube.com/tsetsoignatov
malomir
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 07, 2008 9:02 am

Благодаря Маломир
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот jordanmilchev » Сря Май 07, 2008 4:20 pm

Напълно съм съгласен! [applauseuu.gif] Аератора наистина е отживелица ако ще слагаш филтър, пък и без филтър пак ще стане защото ако има много растения те ще са направили достатъчно кислород и за през нощта ...
jordanmilchev

Мнениеот Stupid_boy » Нед Май 11, 2008 7:34 pm

говорейки за 'нано', малко мои снимки от днес:

временно убежище за поотрастнали бебета, на 1-2 седмици:
Изображение

майка родилка:
Изображение
само някой да не каже че няма да ражда! снимката е от сутринта, в момента имам поне 20 бебета при нея и продължава! хванах я поне 3-4 пъти и да си похапва де, ама да и е сладко, износила си е храната.

и цялата постановка...
Изображение

след 2 или 3 дена ще върна батковците при другите бебета, само да им изчезнат 'жълтите коремчета' :)

та, нано ли или не, има и малки обеми :)
Stupid_boy
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Чет Юни 12, 2008 6:40 pm

Значи в наноаквариума може да се гледат възрастни малки рибки? Или само бебета? Какви видове рибоци могат да с гледат да кажем в 15 литров? Ако съм ви досадна, не настоявам да отговаряте embarrasssed
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Чет Юни 12, 2008 6:53 pm

vikito40491 написа:Значи в наноаквариума може да се гледат възрастни малки рибки? Или само бебета? Какви видове рибоци могат да с гледат да кажем в 15 литров? Ако съм ви досадна, не настоявам да отговаряте embarrasssed

Въпроса не е в рибите а в изкуството да задържиш биологичното равновисие в тези 15литра вода. Задържиш ли го - всичко ще е наред.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот jordanmilchev » Чет Юни 12, 2008 6:54 pm

zoomaniak написа:
vikito40491 написа:Значи в наноаквариума може да се гледат възрастни малки рибки? Или само бебета? Какви видове рибоци могат да с гледат да кажем в 15 литров? Ако съм ви досадна, не настоявам да отговаряте embarrasssed

Въпроса не е в рибите а в изкуството да задържиш биологичното равновисие в тези 15литра вода. Задържиш ли го - всичко ще е наред.

Лесно е като детска игра! :ad:
jordanmilchev

Мнениеот vikito40491 » Чет Юни 12, 2008 7:07 pm

Благодаря за отговорите :о). Значи, ако сложа десетина гупи и направя така, че да изглежда като естествената им среда (водни растения, камъчета и т.н.) няма да има проблеми?
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот jordanmilchev » Чет Юни 12, 2008 7:10 pm

vikito40491 написа:Благодаря за отговорите :о). Значи, ако сложа десетина гупи и направя така, че да изглежда като естествената им среда (водни растения, камъчета и т.н.) няма да има проблеми?

Хаххахахахах
Не!
Първо правиш аквариума слагаш растения, след 1 седмица хвърляш растенията слагаш нови, сменяш всяка седмица по 10 процента вода и след около месец пускаш рибета! Ама аз бих препоръчал 15 неона или скариди ! Така най-лесно се образува биотопа в аквариума/.
jordanmilchev

Мнениеот vikito40491 » Чет Юни 12, 2008 7:15 pm

Хаххахахахах
Не!
Първо правиш аквариума слагаш растения, след 1 седмица хвърляш растенията слагаш нови, сменяш всяка седмица по 10 процента вода и след около месец пускаш рибета! Ама аз бих препоръчал 15 неона или скариди ! Така най-лесно се образува биотопа в аквариума/.

Много ясно, че първо правиш аквариума, а след това рибите, ама само не разбрах - защо след 1 седмица хвърляш растенията и слагаш нови?
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот jordanmilchev » Чет Юни 12, 2008 7:21 pm

Защото химията ще са в тях и са по някой път някакви дефектни стават гният и така..
jordanmilchev

Мнениеот vikito40491 » Чет Юни 12, 2008 7:28 pm

Ами като напълно сменям водата (не само 10%) пак ли трябва да сложа растения за 1 седмица, да ги изхвърля и да сложа нови?
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот jordanmilchev » Чет Юни 12, 2008 7:33 pm

не знам :ad: Питай зоо,маломир,китана :ag: Да но ти помогнат повече!
jordanmilchev

Мнениеот vikito40491 » Чет Юни 12, 2008 7:38 pm

Ей сега и те ще пропишат :ag: Тенкс че ме изтърпя :ag: Ами ти какво правиш, като си сменяш водата? Нали и ти си спец :ad: Щом рибите ти живеят, значи правиш всичко както трябва.
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот jordanmilchev » Чет Юни 12, 2008 7:51 pm

vikito40491 написа:Ей сега и те ще пропишат :ag: Тенкс че ме изтърпя :ag: Ами ти какво правиш, като си сменяш водата? Нали и ти си спец :ad: Щом рибите ти живеят, значи правиш всичко както трябва.

Според 1дин не се спрявам добре , ще го оставя да си каже мнението :ad:
jordanmilchev

Мнениеот bast » Пет Сеп 05, 2008 11:19 am

Здравейте!
Форумът е прекрасен, чета, чета и направо.. не мога да му се нарадвам!

От години се боря с нано-аквариуми (без да знам че така се наричат). Като малка четох за някакви джунгли, където в дърветата се събирала вода в хралупи и там живеели рибки. Изобщо не знам вярно ли е, но звучи романтично и от тогава си мечтая да си създам и аз локва.

Засега опитите ми все завършват трагично. Мисля си, дали причината не е температурата.. Апартаментът ми е южен, отгоре има огромни тераси. Дори и в най-сенчестите части често става много горещо. Заварвала съм в 17:30 водата да е с 28 - 29 градуса температура (апартаментът също). Не искам да мисля на обед какво е било.

От друга страна, растенията се развиват отлично (а като че ли се казва, че не издържали на горещо).

Имал ли е някой такива трудности и как се е справил? И според вас, дали търся в правилната посока проблема?
bast
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Сеп 05, 2008 11:46 am

bast написа:Здравейте!
Форумът е прекрасен, чета, чета и направо.. не мога да му се нарадвам!

От години се боря с нано-аквариуми (без да знам че така се наричат). Като малка четох за някакви джунгли, където в дърветата се събирала вода в хралупи и там живеели рибки. Изобщо не знам вярно ли е, но звучи романтично и от тогава си мечтая да си създам и аз локва.

вярно е

Засега опитите ми все завършват трагично. Мисля си, дали причината не е температурата.. Апартаментът ми е южен, отгоре има огромни тераси. Дори и в най-сенчестите части често става много горещо. Заварвала съм в 17:30 водата да е с 28 - 29 градуса температура (апартаментът също). Не искам да мисля на обед какво е било.

не е от темперетурата

От друга страна, растенията се развиват отлично (а като че ли се казва, че не издържали на горещо).

Имал ли е някой такива трудности и как се е справил? И според вас, дали търся в правилната посока проблема?

дайте снимки да видим локвите и да ги беседваме
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Акваристика