Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Помощ от вас за моите рибки

Помощ от вас за моите рибки

Мнениеот madamfifi » Сря Яну 14, 2009 1:07 pm

защо гупите ми в аквариума остават без опашки?помогнетеееее!
madamfifi
Животинче с въпрос

Re: помощ от вас за моите рибки

Мнениеот bubetodve » Сря Яну 14, 2009 1:12 pm

Аватар
bubetodve
В глутницата

Re: ДАЙТЕ СЪВЕТ

Мнениеот madamfifi » Чет Яну 15, 2009 12:43 pm

Два пъти ми се случи за едно седмица на 2 от гупите ми в аквариума опашките им да са изядени до основата. Каква е причината? Аквариума е 54 л. и в него има 4 гупи, 2 неона, 3 златни рибки, 4 данио, едно сомче и един голям охлюв. h2o сменям изцяло веднъж в месеца, а на 8-10 дни - 1/2 от обема. За избистряне добавям метиленово синьо. Храня ги с изсушени дафнии и изсушена растителна храна. icon_bawling Имах и периоди на агресия между рибоците дори между един и същи вид! [mood_feelings_hurt.gif]
madamfifi
Животинче с въпрос

Re: Помощ от вас за моите рибки

Мнениеот in4eto » Чет Яну 15, 2009 9:00 pm

Два пъти ми се случи за едно седмица на 2 от гупите ми в аквариума опашките им да са изядени до основата. Каква е причината? Аквариума е 54 л. и в него има 4 гупи, 2 неона, 3 златни рибки, 4 данио, едно сомче и един голям охлюв. h2o сменям изцяло веднъж в месеца, а на 8-10 дни - 1/2 от обема. За избистряне добавям метиленово синьо. Храня ги с изсушени дафнии и изсушена растителна храна. icon_bawling Имах и периоди на агресия между рибоците дори между един и същи вид! [mood_feelings_hurt.gif]
:bu: Първата голяма грешка е ,че принцеси се гледат само с принцеси.Защо ли?Най - елементарната причина начина на отглеждане и температурата на водата.Защо сменяте изцяло водата в месеца?Сменяйте всяка седмица 20% и всичко ще е наред.А това метиленово синьо :ai: за пръв път чувам,че служи за избистряне на водата.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот madamfifi » Чет Яну 15, 2009 10:05 pm

in4eto написа: :bu: Първата голяма грешка е ,че принцеси се гледат само с принцеси.Защо ли?Най - елементарната причина начина на отглеждане и температурата на водата.Защо сменяте изцяло водата в месеца?Сменяйте всяка седмица 20% и всичко ще е наред.А това метиленово синьо :ai: за пръв път чувам,че служи за избистряне на водата.

Златните рибки са от най-големия вид и съжителстваха с гупите 3-4 месеца без проблеми. Отглеждам ги при 23-24 градуса поне от година. Метиленовото синьо го копувам от зоомагазин в Ямбол и според предприсанието на флакона и продавач-консултантката за профилактика и избистряне на водата се слагат по 1 капка на 3 л. вода. Месец преди инцидентите с гупите в аквариума ми миролюбиви риби ставаха агресивни. Например молинезии и хелери ми изядоха бетата, музаечния макропод и неончета. На едно от сомчетата ми (албиносче) беше изядено коримчито и част от главата. Сега съм отделила хелерите и молинезийте в друг аквариум и зацари мир и спокойствие, но ...до миналата седмица. И още един въпрос: Възможно ли е на гупата да й израсте опашка (другата изчезна безследно след като живя едно денонощие без опашка.
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Пет Яну 16, 2009 9:01 pm

Златните рибки са от най-големия вид и съжителстваха с гупите 3-4 месеца без проблеми. Отглеждам ги при 23-24 градуса поне от година. Метиленовото синьо го копувам от зоомагазин в Ямбол и според предприсанието на флакона и продавач-консултантката за профилактика и избистряне на водата се слагат по 1 капка на 3 л. вода. Месец преди инцидентите с гупите в аквариума ми миролюбиви риби ставаха агресивни. Например молинезии и хелери ми изядоха бетата, музаечния макропод и неончета. На едно от сомчетата ми (албиносче) беше изядено коримчито и част от главата. Сега съм отделила хелерите и молинезийте в друг аквариум и зацари мир и спокойствие, но ...до миналата седмица. И още един въпрос: Възможно ли е на гупата да й израсте опашка (другата изчезна безследно след като живя едно денонощие без опашка.

Няма да споря с теб за тва метиленово синьо както и не опашките ами и гупите могат да започнат да ти изчезват.Също така 24 градуса е топличко за принцесите,а за останалите рибоци хладничко.Ти си знаеш аз ти казах моето мнение.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Рибчо » Сря Яну 21, 2009 6:02 pm

Според мен in4eto е права, но и ти имаш право се пак рибките са си твой и ти си решаваш.За гупите мисла че неможе но незнам не съм сигурна. ти от Ямбол ли си? Защото аз съм от там и има много хубави и (с извинение) много скапъни зоомагазини.
Аватар
Рибчо
В ятото

Мнениеот Рибчо » Чет Яну 22, 2009 11:38 am

впрочем и аз ползавам метиленово синьо но то не е за почистване а за болни рибки или профилактично а и обива зелената гадост която се получава от лампата :bs:
Аватар
Рибчо
В ятото

Мнениеот madamfifi » Чет Яну 22, 2009 7:34 pm

Рибчо написа:впрочем и аз ползавам метиленово синьо но то не е за почистване а за болни рибки или профилактично а и обива зелената гадост която се получава от лампата :bs:

радвам се,че ме защитихте.инчето ме караше да се чувствам ако не глупачка,то пълна невежа.а аз не исках да се доказвам като добър акварист-просто исках съвет.браво на ямболии!отново докаваме,че сме човечни.Благодаря!
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Чет Яну 22, 2009 8:10 pm

радвам се,че ме защитихте.инчето ме караше да се чувствам ако не глупачка,то пълна невежа.а аз не исках да се доказвам като добър акварист-просто исках съвет.браво на ямболии!отново докаваме,че сме човечни.Благодаря!
Ако обичаш по полека с интригите,нестига ,че ви се казва кое как е ами и интриги въртите.Не мога да разбера защо искате съвети като не ги приемате tongue
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Чет Яну 22, 2009 8:12 pm

впрочем и аз ползавам метиленово синьо но то не е за почистване а за болни рибки или профилактично а и обива зелената гадост която се получава от лампата :bs:
Зелената гадост се нарича алги.Каква ви е лампата,че от нея се появяват алги?
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот Рибчо » Пет Яну 23, 2009 1:30 pm

Първо мисля че и двете имате право в някой отношения и второ не съм на ничия страна и не участвам в интриги голям проблем стана този въпрос просто явно някоя риба се закача с гупите не се карайте зара ди това МИР smiley24
Аватар
Рибчо
В ятото

Мнениеот madamfifi » Пет Яну 23, 2009 6:38 pm

Рибчо написа:Първо мисля че и двете имате право в някой отношения и второ не съм на ничия страна и не участвам в интриги голям проблем стана този въпрос просто явно някоя риба се закача с гупите не се карайте зара ди това МИР smiley24

не се чувствам интригантка.за съветите-благодаря!
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 23, 2009 6:41 pm

madamfifi - какво Ви липсва като знания според вас...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот madamfifi » Пет Яну 23, 2009 8:02 pm

zoomaniak написа:madamfifi - какво Ви липсва като знания според вас...

съжителството между отделните видове риби според биотопа им
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 23, 2009 8:39 pm

madamfifi написа:в него има:
- 4 гупи (битопа им е общ - нямат супер спецификации)
- 2 неона - (не ги събирайте с изброените от вас риби - имат специфичен биотоп)
- 3 златни рибки (не може да ги отглеждате с изброените от вас риби - биотопа им е нормален)
- 4 данио (може с гупите и неоните и сома - биотопа им е нормален)
- едно сомче - (кой вид е!!! - те са сложни риби за вас)
- един голям охлюв (биотопа на никоя риба не е от значение за него)

Декоративни риби - четете - пише за биотопи и изисквания на всеки вид риби

НО не е препоръчително да отглеждате много видове риби и от всеки вид по 2 броя...

Съвет:

55литра вода - чиста вода 45литра = 30 неона или 10 мъжки гупи с 20 неона или 10 гупи + 10 данио + 10 неона...

Може и: 10 дребни сома и 20 неона......след време ще оставите най-едрите и добре изградили се екземпляри....

Вода - смяна 15 литра седмично.

Купете си хубави препарати за да можете да предпазвате рибите от болести - а не да ги лекувате след това.

Растения сложете и осветление. Външен хубав филтър - и тва е icon_wavey
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Aquila » Пет Яну 23, 2009 9:28 pm

Интересно ми е какво означава "нормален биотоп" и "специфичен биотоп", както и сложността на сомчетата каква е tongue
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот madamfifi » Съб Яну 24, 2009 8:23 am

zoomaniak, Дъното на аквариума е покрито с 2-2,5см.дребен чакъл.има и два еднородни речни камъка,една амфора,водорасли-тънки,дълги,които съм закрепила в амфората,а в горния си край плуват свободно до повърхността.филтъра е Шампион с камъче-аератор,дълго около 30 см.,заровено в чакъла.Имам и лампа върху капака на аквариума.радвам се,че получавам съвети точно от вас!с интерес чета,всичко писано от вас.голямо удоволствие ми доставиха птичите звуци.БЛАГОДАРЯ!
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 8:32 am

madamfifi - Имате проблем с почистването - пречистването - механичното пречистване - улавянето на акита и т н...от водата. Това камъче трябва да е в дунапренова гъба - продават се различни размери.

Имате ли такава гъба или нямате.....защото ако имате да не пиша излишни думи.

Не е зле една снимка от джиесем поне да сложите да видим какво е положението. А то не е идеално - но ако схванете принципа на правилното подбиране на брой риби с брой риби и вид риби с вид риби - другото ще се нагласи постепенно и от самосебе си.

Формула:

(Брой риби) + (Вид риби) + (Обем вода) + (Храна и грижи) = на щастлив акварист.

Ядрото на всеки проблем е неразбирането на формулата тук: (Брой риби) + (Вид риби) + (Обем вода)
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 8:37 am

madamfifi - интересува ли ви да споделя с вас една интересна философия на тема БИОТОП....защото малко тази фраза сред акваристите остава неразбрана...а всеки иска да се съобразява с нея и става голяма каша (според мен де).
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот madamfifi » Съб Яну 24, 2009 10:19 am

zoomaniak написа:madamfifi - интересува ли ви да споделя с вас една интересна философия на тема БИОТОП....защото малко тази фраза сред акваристите остава неразбрана...а всеки иска да се съобразява с нея и става голяма каша (според мен де).

Да,да,да!За съжаление,чак довечера ще мога да прочета съвета Ви.Чакам с нетърпение вечерта
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 10:47 am

Накратко - какво е Биотопен аквариум:

Биотопни аквариуми са тези, в които се отглеждат риби и растения от едно и също природно място на обитаване.

Вие и да искате не може в 55литра вода да имате 5 вида различни рибки с 5 вида различни биотопи и да искате да се съобразявате с всеки отделен биотоп на всяка отделна рибка в аквариума ви.

Какво правим тогава!!!
Започваме да мислим [smile3537.gif] заболява ни глава... :ajaweki: но не спираме да мислим:

1 - да имам само рибики от един биотоп - но много видове и цветови форми
2 - да подбера риби със сходни или само леко разминаващи се биотопи...
3 - да рабера фразата "нормален биотоп"

Нормален биотоп е съчитание от усилията ви на акварист. Познанията ви. Времето, което можете да отделяте - парите ви дори....за да осигурите на определен брой и вид риби - внимателно подбрани - условия близки до идеалните. Те да не умират - дори не се иска да се размножават - просто да нямате никакви проблеми. Когато постигнете този вид биотоп и спрете да мислите за биотопа на всяка отделна рибка във вашите 45 литра чиста вода - ще ви спрът и проблемите.

Физически вие не можете да постигнете 100% истински биотоп в България...поради това дори и не трябва да се стремите да се доближите до някакъв биотоп.

В комплекса от фактори:

- брой риби
- вид риби
- вода
- храна и хранене
- отделяне на време за аквариума
- химизация на водата
- растения

В този комплекс вие ще откриете частици; парчета от мозайката за да създадете вашия нормален биотоп - този биотоп, който ви пасва на вашата душевност; знания и мислене.

Акваристиката е супер лабиринт...лесно можете да се загубите в термини; латински наименования; мнения; форуми и статии и линкове и каквото още се сетите...

Вие искате идеален аквариум. Всеки иска това...и гони целта......докато стигне до нея - ако изгради свое мислене над лабиринта ще успее да стигне до края му.

Малко се исказвам метафорично - НО така АЗ мисля, че ВИЕ ще ме разберете по-лесно.

От вас се изисква да създадете аквариум без проблеми.

Може спокойно да си четете за биотопите на всяка рибка. Да трупате знания - НО да постигнете истински биотоп...за какво ви е. Не превръщайте акваристиката в мания - да ви обземе и превземе....да чакате ръкопляскания и признания?

Запазете аквариума си без проблеми и да не ви умират рибките - контактувайте с живия подводен свят....другото времето ще покаже.

Какво е биотоп...биотопа е вашия мозък?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 10:52 am

Да вземем НЕОНИТЕ при вас за пример. Те са от семейството на:

Представете си столитров аквариум, гъсто заселен с водни растения, с красив корен и кристално чиста вода. Ако вашия обем е още по-голям, толкова по-добре. По повърхността подобно на призрачни ладии плува малко стадо карнатели. На пясъчното дъно, приел неговата окраска, почива африканския херацидиум. С главите надолу чифт хилодуси непрекъснато търсят нещо по дъното. С точно обратна стойка плуват група екуеси. Чифт копела се завърта във вихрена спирала и се устремява към покривното стъкло на аквариума, за да залепи там хайвера си. А после мъжкия дълго ще се върти под него и ще го пръска с плавници, докато ембриона оживее. Ако потопите ръка в аквариума, първи до нея ще доплуват сребристо – розовите рибки без очи – Astyanax mexicanus jordani. Макар и напълно слепи, със своята свръхчувствителна странична сензорна линия, те долавят всяка промяна в аквариума. Изведнъж сякаш невидима ръка разпилява шепа скъпоценни камъни – рубини, сапфири, изумруди, ахати. Около пуснатата ръка се суетят червени, сини, зелени и черни неони. Из аквариума заблестяват цветни огньове.
Тези няколко лирични реда едва ли могат да пресъздадат пред вас цялото богатство от цветове и форми на рибките от семейството* на харацините. Предизвикали истински бум в световната акваристика в края на 60-те и началото на 70-те години, днес те са отстъпили лидерството си на едрите сомове, африканските цихлиди и тропическите коралови риби. Но независимо от модните тенденции те продължават да бъдат ограждани с любов и внимание от страна на много акваристи. Това, което ги прави толкова желани са техните малки размери (до 6см.), ярките и същевременно приглушено нежни цветове, невзискателност към храната, миролюбивост, не повреждат водните растения (изключение правят някои растителноядни видове като дистиходус (Distichodus), метинис (Metynnis), каудовитатус(Hemigrammus caudovittatus) и др.), запазват кристално чиста водата. Разбира се, те имат още много “екстри”, с които привличат любителите.

Искам да изведа някои правила при отглеждане на харацини :

- растителноядните видове се отглеждат в аквариуми с изкуствени растения (дистиходуси, метиниси, каудовитатуси, паку – Myleous pacu и др.)
- хищните видове трябва да бъдат самои в аквариум (пирани (Serrasalmus), мечарот (Boulengerella, Ctenolucious),фаго (Phago) и др.)
- Удачно е по-дребните видове риби да бъдат събрани в един аквариум – неони (Paracheirodon, Cheirodon), наностомуси (Nannostomus), грацилис (Hemigrammus gracilis), фантоми (Megalamphodus), акселродия (Axelrodia) и др.
- Едрите харацини, като аностомуси (Anostomus), лепориноси (Leporinus), абрамитеси (Abramites), дистиходуси имат нужда от укрития (широки тръби, изкуствени укрития от камъни, пещери и прочие).

и т н...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 10:56 am

Биотопен аквариум

Наиминованието на този аквариум е малко подвеждащо , защото всеки аквариум е биотоп. Това означава, че в този аквариум ще съжителстват рибки и растения от един и същ географски регион и може би водоем
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 11:21 am

За да е и визуализацията истинска за всеки биотопен аквариум определени фирми произвеждат - определени неща :ag: и всеки, който желае да потъне в истински биотопен аквариум - ако има време и пари, може да погледне този сайт:

http://www.ekolnet.pl/

Изображение

Забавлявайте се icon_wavey
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 24, 2009 11:22 am

Освен живите растения и рибите....всичко друго е МНОГО ДОБРЕ ИЗРАБОТЕНА имитация :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот madamfifi » Нед Яну 25, 2009 8:31 pm

zoomaniak написа:Освен живите растения и рибите....всичко друго е МНОГО ДОБРЕ ИЗРАБОТЕНА имитация :ag:

Благодаря Ви!Дано успея да приложа съветите Ви,които всъщност ми се сториха цяла наука.Но...аз обичам животните,а за да обичаш някого трябва да се научиш как.
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот madamfifi » Сря Яну 28, 2009 6:17 pm

родиха ми се малки рибчета-молинезии.В отделен аквариум са.Бихте ли ме посъветвали с какво да ги храня,при каква температура да ги отглеждам,нацяло ли да сменя водата в аквариума или частично и кога мога да ги пусна в общия аквариум?
За втори път имам бебе-рибки в аквариума,но за съжаление първия път бяха изядени от собствената си майка,която не отделих,разчитайки на майчинското и чувство.
madamfifi
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 31, 2009 5:13 pm

родиха ми се малки рибчета-молинезии.В отделен аквариум са.Бихте ли ме посъветвали с какво да ги храня,при каква температура да ги отглеждам,нацяло ли да сменя водата в аквариума или частично и кога мога да ги пусна в общия аквариум?
За втори път имам бебе-рибки в аквариума,но за съжаление първия път бяха изядени от собствената си майка,която не отделих,разчитайки на майчинското и чувство.

Малко животни правят - проявяват майчински чувства

Всеки живот ако искаме да го запазиме во името на господа, трябва да се развива отделно от родителското тяло. Тоест, има си специални родилни отделения - женската ражда ржад ражда и спира и тя се маха.

Младите войни се поемат от вас при нормална темперетура и с микроскопична храна, те се захранват и тренират, докато достигнат дните на арената

Младите войни са жертва - жертви ако се раждат в общия аквариум.

Направете им родилен дом - направете от тях силни риби и нека славят името ви.
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Акваристика