Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Породи морски свинчета

Породи морски свинчета

Мнениеот turquoise » Пет Ное 14, 2008 1:41 pm

Здравейте icon_wavey , това е линк към сайт с няколко породи морски свинчета:
http://www.ohmypiggy.org/index.php?ind= ... ew&iden=30
В България какви се срещат други освен розетка, гладкокосместо и ангорско? Много ми е интересно дали някъде из нашата страна се срещат такива породи като в линка към този сайт!
Ако може някои да пусне и някоя и друга снимка ще е много хубаво!
Благодаря!
Аватар
turquoise
Животинче с въпрос

Re: Какви породи морски свинчета се срещат у нас?

Мнениеот zoomaniak » Пет Ное 14, 2008 1:44 pm

Не се срещат - защото в България няма чистопородно развъждане.
За да им се изисква внос на елитни животни с цена над 50лв...за родител до 150лв даже. И на никой БГ развъдчик не му се занимава.......да инвестира и развъжда - тоест плоди - това което му е под ръка.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 25, 2009 9:51 pm

Тези не се срещат: [mood_feelings_hurt.gif] :bu:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Пон Яну 26, 2009 4:03 pm

zoomaniak написа:Тези не се срещат: [mood_feelings_hurt.gif] :bu:

То, само тези да не се срещаха... :ac:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот гарче » Сря Яну 28, 2009 1:19 am

Ситуацията е сложна и разнообразна. Никой не знае какво продава, нито какво си взема вкъщи!
Обикновено свинчетата се развъждат на място в зоомагазина. Помъчихсе да намеря развъдчик, но като се стигне до координати се казва ''Оставете си телефона ние ще му кажем че го търсите!.....''???? Явно развъдниците са на много тайно и скришно място , дето никой не го знае даже и тези в зоомагазина.А по пазарите се появяват всякакви прасета...
Моето прасе се оказа с порода (или поне много прилича).Намерих снимка на нейн двойник в един руски форум и сериозно се захванах да и търся мъж достоен за нейната хубост.Намерих, но се оказа че докато той порасне ,тя вече ще е стара. Няколко развъдчика ме посъветваха да не я развъждам повече, риска е неоправдан а възможните усложнения много.
Аз искам да имам развъдник за чистопородни прасета.Иска ми се да инвестирам в няколко хубави родителя с родословие, но сама няма да мога. В другите страни си имат клубове и си разменят свинчета от една порода. Така хем пазят породата , хем не развъждат братя и сестри. А тук ако искаш да развъждаш и обменяш прасета е почти невъзможно.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот sasin » Сря Яну 28, 2009 2:57 am

Ама колко уникално красиви са петте прасета от първата от трите снимки - Warren Photographic :sunny:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот andaluz » Сря Яну 28, 2009 6:23 pm

Не разбирам от морски свинчета и не знам какви породи има или няма в България. Следващия материал го предоставям само с желанието да бъда полезна на феновете на тези животинки.

Породи морски свинчета

Съществуват множество разновидности на морско свинче:
Късокосмести
Наричат ги индийски общи, отнасят се към екземплярите приличащи на дивите, козината е обикновена, къса, компактна и нежна. Цвета е кафяв, но в днешни дни могат да се намерят различни разцветки. Тялото е дундесто с голям нос и очи, между ушите има голямо разстояние и са достатъчно развити.
Дългокосмести
Наричат ги перуански или ангорски. Козината покрива и главата създавайки оптически ефект тя да се вижда по-малка от тялото. При избор на тази порода трябва да се гледа най-вече козината. Тя трябва да бъде достатъчно светла (което е свидетелство за здравето на животните). Пълната си дължина козината достига след няколко месеца. Това са прекрасни животни, но трудни за отглеждане - леглото не трябва да е постлано с материали, които могат да се залепват по козината и трябва да се сменя често. Освен това трябва да се решат често с гребен с твърди зъбци, подобен на този, използван за персийски котки (ако, обаче, козината се заплита е необходимо да се изкъпе животното с топла вода и специален шампоан). Ресането трябва да бъде направено и в двете посоки: от врата към главата, и от този момент към опашката.
С розетки
Известни като мешани.Те са полу-дължина на козината, кичурите идва на няколко точки от тялото и са разположени във всички посоки, при което се образуват уникална цветя или розетки. В най-добрите копия, трябва да бъдат формирани чрез изобилие на козината и да се покаже някои симетрии, но за жалост те са много редки случаи. Копия могат да бъдат намерени много лесно но са несъмнено нередовни розетки и козината е твърда и прекалено дълга (те са вероятно пресичания с перуанско морско свинче).
Разновидност на цветовете
АЛБИНОС - Тотално бял с червени очи, това е аномалия на пигмента, който се среща в природата Изображение
ЧЕРЕН - Цялата козина е наситено черна и кожата също
СИН - Това са копия от кръстоски между черен и сив, сиво-метална козина с отражения на синьо
ЧЕРВЕНИ или КРЕМАВИ - Тонът е от оранжево до червено-оранжеви или направо кремав, а козината трябва да бъде един и същи цвят по цялото тяло, включително и ушите.
СРЕБЪРЕНО АГУТИ - Цвета е по-наситен в основата някои завършват на върха с бели, други с черно или бяло сребро.Изображение
ЗЛАТНО АГУТИ - Както по-ранната вид, но с косми от един цвят (златен кафяв).Изображение
ХИМАЛАЙСКИ - Цвета наподобява този на сиамската котка. В основата е светъл, а към върха става по-тъмен и контрастен. Те са бързи, неспокойни, приличащи по-скоро на зайчета с този тип козина. Имат розови очи, а носа, ушите и краката могат да са черни или шоколадови. Петното на муцуната трябва да бъде кръгло, не прекалено малко и определянето на границите между белия цвят и тъмния трябва да бъдат ясно дефинирани. Шоколадовия цвят е рецесивен в сравнение с черния затова родители с черен цвят могат да дадат потомство с шоколадов, но ако и двамата родители са шоколадови не могат да имат потомство с черно.Изображение
КОСТЕНУРКОВИ - Два или три цвята се смесват в определени пропорции и е обичайно черни, червени и бели петна разпръснати в цялото тяло, вероятно малки и симетрични.
ХОЛАНДСКИ - Този вид имат много общо със зайчетата със същото име. Предната част на животното е бяла и задната е а друг цвят, с две или три места по главата, ушите, очите и някои и по бузите. В идеалния вариант петната са симетрични. Границата между цвета и бялото, в центъра на тялото се маркира също както при холандските зайчета. В подножието на задните крака са бели. В част от тялото може да има всеки цвят, докато най-актуалната - ключът е черно.Изображение
ТЕXEL - Разпознава се бързо и лесно по къдравата козина. Къдриците покриват цялото тяло, има малко и компактно тяло, кръгла глава.ties.co Произхождат от Англия.Изображение
SHELTIE - Kозината пада върху всяка страна на гърба. Но не може да се говори за точна граница.Тези животни имат брада по бузите, която се присъединява към останалата част на тялото. Те изискват редовно grooming да запазят палтата си в добро състояние, така че не са благоприятни за домашни любимци на хора които нямат твърде много време или желание да четкат за всеки ден, да проверяват дали няма слама между козината за да не се образуват топки косми.Изображение
САТЕНЕНО ГЛАДЪК - Морско свинче с кожата сатен, с произход от Съединените щати, отличаващи се със зрелищен блясък на кожата си. Те имат къси косми, и козината се нуждае от повече внимание отколкото при обикновените. Изображение
СЕЛСКИ - Имат комбинирана по дължина козина от бяло с различни цветове включително черно, червено или смесица от черно и червено. Възможно е бялото да доминира прекалено или видимо под формата на петна, но това е равномерно разпределено в тялото на животното.Изображение
ПЕРУАНСКИ - Разпознат се по дългата козина, която достига до нарасне няколко инча, козината му расте дори пред главата му, което му дава кръгла форма.Изображение
КАЧУЛАТ АМЕРИКАНСКИ - Те са високо ценени в много страни. Размножаването им е доста сложно, защото специфичното \перфектното\ при тях е че качулката трябва да се отличава, да е напълно оформена и да се намира точно отгоре в центъра на главата, да бъде чисто бяла без примеси на друг цвят. Бялото се ограничава само в короната без да присъства на друго място по тялото.Изображение
АНГЛИЙСКИ ГРЕБЕН - Короната на козината придава особения аспект.Изображение

Материала е взет от http://es.geocities.com/rincondelascobayas/razas.htm. А по несъвършенството на превода и сами можете да се досетите, че е мой :bs:
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Radost » Сря Яну 28, 2009 8:35 pm

andaluz, не, че не оценявам труда ти, но щом сам/а казваш, че не разбираш от свинчета, що се захвана?
Щом става въпрос за породи, свободният превод не е за препоръчване, има си стандарти и точни наименования, за които някои и хора убиват... :ap:
Как ти се струва да наречеш ГОК "онова голямото с щръкналите уши"? Ами ще те пребият, като немска овчарка див заек ще те разкъсат... [wo1rry.gif]
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот andaluz » Сря Яну 28, 2009 9:20 pm

Захванах се, защото не виждам разбиращите да се захванат-това като първо.И като второ-показала съм линка откъдето съм всела информацията,ако някой се заинтересова по-детайлно може да го отвори и да провери и сам какво точно го интересува.Аз не претендирам да уча знаещите,а да дам малко просветление на незнаещите.
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Radost » Сря Яну 28, 2009 10:15 pm

andaluz написа:Захванах се, защото не виждам разбиращите да се захванат-това като първо.

Сигурна ли си? :ad:
(Аз го направих тук. Също превод, разбира се, в България породисто свинче е по-голяма рядкост от диамант в пустиня.)
В описанието на породите има специфични термини, които не бива да се заместват със синонимните им думи. Стандарт!
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот andaluz » Чет Яну 29, 2009 11:48 am

Radost,поздравления за перфектния превод и по всичко си личат познанията при направата му.И ако вместо поста ти
Radost написа:zoomaniak написа:
Тези не се срещат: [mood_feelings_hurt.gif] :bu:

То, само тези да не се срещаха... :ac:
беше дала направо линка с информацията и аз нямаше да се напъвам и да се излагам на опасността
Radost написа:като немска овчарка див заек ще те разкъсат... [wo1rry.gif]

В крайна сметка има хора,които не търсят информация,а искат да си зададът въпроса и да получат на същото място и отговора.Има и други,които не боравят с езици,ровенето из нета не им се отдава,но се интересуват истински от даден въпрос или проблем и именно за такива хора трябва разбиращите да си направят труда да им дават максимално точна и пълна информация.Ако смяташ,че поста ми не само не е полезен,а дори е объркващ или подвеждащ пусни ЛС на някой от модовете да го изтрие.Не само че няма да имам нищо против,а и ще съм благодарна да не се четат объркващи информации.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Чет Яну 29, 2009 1:05 pm

Защо не си помагаме - а се нападаме [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Чет Яну 29, 2009 1:38 pm

andaluz написа:И ако вместо поста ти беше дала направо линка с информацията и аз нямаше да се напъвам и да се излагам на опасността.

Не пуснах директно линка, защото темата е за породите у нас, а не по света. Т.е. - става въпрос, че у нас не се срещат породисти свинчета. А относно това какви породи има по принцип, който се интересува, пита Гугъл и излизат много неща.
Другата причина, поради която избягвам да пускам често линкове е, че не съм много сигурна как би се посрещнало това тук. Не, че сме конкуренти със Стамен, но някои от интересите ни се припокриват. Не ми е направил впечатление за ревнив отрицател на други сайтове и форуми, ама знам ли? Може да не му е приятно. icon_dontknow Сещам се за един друг, който налага банове за линк към други сайтове за морски свинчета, та гледам да избягвам пускането на линкове без належаща нужда. :ad:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Яну 29, 2009 1:41 pm

Не, че сме конкуренти със Стамен, но някои от интересите ни се припокриват. Не ми е направил впечатление за ревнив отрицател на други сайтове и форуми, ама знам ли? Може да не му е приятно. Сещам се за един друг, който налага банове за линк към други сайтове за морски свинчета, та гледам да избягвам пускането на линкове без належаща нужда.

Спокойно. ТОВА е единствения форум който приема линкове към други форуми и цени информацията скрита зад тези линкове.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Яну 29, 2009 1:45 pm

Radost - андалуз когато си идва в БГ ако може и всичко е наред ще ни донесе породисти свинчета.

Аз десетки пъти съм опитвал да внеса. Никой не иска да внесе - преди време съм плащал за 2 мъжкаря 200лв........но отидоха в рая. Скапан свят.........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Чет Яну 29, 2009 3:26 pm

Не е единственият форум, който поощрява линкове към други такива, ама хайде да не издребняваме... :ap:
Проблемът с породистите свинчета е, че освен че са много скъпи, но и трудно понасят пътуването, по-точно стреса от него. Не знам точно как транспортират свинчета през границата големите развъдници, но доколкото схващам, предават се от ръка на ръка, от стария на новия собственик - не става чрез куриери или търговци.
Другото, което ми направи впечатление е, че хората се занимават с генетика, а не просто с безразборно размножаване. Т.е. - когато събират мъжко и женско, те знаят какво точно поколение могат да очакват. Обсъждат се доминантни и рецесивни гени, евентуални здравословни проблеми и т. н.
Та изводът ми е, че това е много скъпо хоби, което малко хора могат да си позволят. Отделно, че трябва да има и богати купувачи на стоката. Знаеш какво е положението в България. icon_dontknow Колкото и да точа лиги пред някоя снимка, не мога да си позволя да дам 500 или 1000 лева, примерно, за някое рошаво топче, независимо колко сладка муцунка има. [mood_feelings_hurt.gif]
Друг съществен проблем е, че това животно силно се подценява от търговците - лесното им размножаване и високата смъртност поради неправилни грижи ги правят евтини и бързозаменяеми животинки, чиято интелигентност силно се подценява (подозирам и умишлено, освен от простотия и невежество). За слабата подготовка на ветеринарите относно гризачите вече е обсъждано, но и това има огромно значение за наличието на скъпоструващи животни у нас.
Затова няма да имаме скоро породисти свинчета у нас.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот andaluz » Пет Яну 30, 2009 12:28 am

zoomaniak написа:андалуз когато си идва в БГ ако може и всичко е наред ще ни донесе породисти свинчета.
Зоо не помня да съм обещавала нещо такова icon_dontknow Казала съм че ще попитам за породисти дребни гризачи,но това все още не е обещание за внос.А и аз изобщо, ама изобщо не съм запозната с превоза на тези животинки през граница.Не казвай неща,за които после и двамата да ни обвиняват че сме излъгали или подвели моля те. :ay:
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 30, 2009 6:59 am

ако може и всичко е наред
:ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Пет Яну 30, 2009 10:27 pm

Ето какви свинчета гледат хората по света...

Алпака:

Изображение
Изображение
Изображение

Американски крестед:

Изображение
Изображение
Изображение

Английски крестед:

Изображение
Изображение
Изображение

Американски Теди:

Изображение
Изображение
Изображение

Швейцарски Теди:
Изображение
Изображение

Коронети:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение

Хайде, стига засега. :bu:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 31, 2009 2:59 pm

Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 31, 2009 3:05 pm

Хора - фенове за какво си говорим:

http://www.fantasyrodents.net/actualidad.26.html
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот drebcho i glamcho » Съб Яну 31, 2009 3:09 pm

:ajaweki: :ajaweki: Каква Букла :ba: :bp: :bp: :bp: :bp:

Изображение
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот andaluz » Съб Яну 31, 2009 5:57 pm

Kak изглежда един истински развъдник за морски свинчета !!! :ay:
Виж ТУК- http://lilaccavies.piczo.com/aboutlilac ... 0044&pc=tr
ИзображениеИзображение
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот hammy96 » Съб Яну 31, 2009 10:23 pm

Преди имах и беше много космато :ag:
Аватар
hammy96
В пасажа

Мнениеот az_pamela » Пон Авг 24, 2009 5:55 pm

Здравеите някаде вижда ли ли сте такова морско свинче,То е моито маика му е същата беще бяла с щръкнато отгоре !!! :bi: :ajatki: [applauseuu.gif]
az_pamela
В стадото

Породи

Мнениеот Ico_zooman » Пон Май 31, 2010 7:46 pm

Здравейте, може ли тук да пишете за различните породи.Моля ви качвайте снимки.
I LOVE MY PET
Ico_zooman
В ятото

Re: Породи

Мнениеот zoomaniak » Пон Май 31, 2010 7:49 pm

Разкажете за вашата порода.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Re: Породи морски свинчета

Мнениеот vani-nani » Вто Авг 17, 2010 7:26 pm

Моето е обикновена розетка с тъмно какафява главичка,бяло телце и тъмно-кафяво гъзле

ето и снимки:
http://www.prikachi.com/images/141/2410141f.jpg
More or less every day is happiness! :)
Аватар
vani-nani
В пасажа

Re: Породи морски свинчета

Мнениеот marielka13 » Вто Яну 29, 2013 4:28 pm

Здравейте! Току що се регистрирах! Имам 2 свинчета-мъжко и женско-момчето е Лъки (Свинчо), а момичето-Монти. Лъки е с чистокръвни родители-трицветно и сомелийско свинче. Така че той е получистопороден. Някой да каже развъдник, защото маше един, но линка не се отваря. smiley23
marielka13
Животинче с въпрос

Назад към Морски свинчета