Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Морско свинче или Хамстер

Морско свинче или Хамстер

Мнениеот blue_berry » Пон Авг 03, 2009 11:21 am

Здравейте на всички!
С приятеля ми решихме да си купим някакъв гризач, но се колебаем между хамстерче и морско свинче. И двамата много обичаме животните,рано ни е за бебета :ag: и за това се спряхме на идеята за хамстерче или морско свинче. Е първо трябва да намерим от някъде аквариум за да го оборудваме. Изчетох доста по темата за свинчетатаи за хамстерите.Хамстерите хапят много и живеят по-малко, а пък малко ме е страх дали ще се справя с храненето на свинчетата....може да ви звучи тъпо...но наистина това ме притеснява много - разбрах,че в зависимост от годините зависи и по колко пъти ще го храниш, но незнам какво количество храна се дава..Знам,че е тъпо, но няма родени научени на всичко.Можете ли да ме посъветвате на кое да се спрем. Виждам,че всички сте много информирани по темата и ще се радвам да ми дадете съвети.

Поздрави,
Валя
[URL=http://BlueBerryy.mondozoo.com][IMG]http://my.mondozoo.com/mondozoonfs/f01d8b365e2097c4f3e2d0b3fd22c0fc.png[/IMG][/URL]
blue_berry
Животинче с въпрос

Re: Морско свинче или Хамстер

Мнениеот Antonio » Пон Авг 03, 2009 12:16 pm

Здравейте, и Хамстера и Морското Свинче са невероятни домашни любимци, но аз лично ви препоръчвам Морско Свинче, тъй като морските свинчета са активни през деня(хамстерите през ноща), морските свинчета се привързват по-бързо към стопанина си и определено са по-галйовни и редица други причини.
Относно количеството храна и изобщо вида на храната, всяко свинче е индивидоално, има свой характер и свой вкусове, вие сами ще видите каква храна харесва като му предлагате различна, но все пак храна, която не моеж да навреди на свинчето ви.
Задължителната храна е сено, сено трябва да има постоянно в клетката/аквариума му, същото се отнася и за водата.
Докато свинчето е по-малко е задължително да се храни по-често(4-5 пъти на ден), когато попорасне може да се храни 2-3 пъти на ден, но в повечето случай стопаните глезят свинчетата си и им предлагат повечко храна и по-често, свинчетата оставят храната, която не могат да изядът, тъй като са животни с мярка за храната. Имат много по-бърза стомашна функция от човешката, която ще рече че храносмилат храната невероятно бързо, която им позволява да изядът храната, която са оставили за по-късно едва след като подремнат малко(20-40 мин, но все пак зависи и от количеството останала храна), ако обаче свинчето ви не изяжда дадена храна, не е оставяйте в жилището му да окислява и т.н., изхвърлете я.
Отново да спомена задължително е постоянно свинчето да има достъп до сено и прясна вода.
Не ви препоръчвам зърнените смески в магазините, изписаното на опаковката е пълна лъжа можете да се уверите сами, като си купите пакетирана храна и сравните съдържанието в кутията с написаното на нея, вътре ще намерите множество боядисани черупки от орехи и тем подобни, много семки и т.н., храната може да се каже, че е вредна, моите свинчовци бяха получили обриви...
Можете да правите зърнената смес сами, като си намерите екологично чисти продукти като жито, овес, ечемик, царевица, мюсли, семки(за предпочитане белени, защото иначе люспите се завират между зъбите на свинчето и се налага да се вадят често от стопанина(люспите)). Няма свинче, което да отклаже магданоз, магданоза е една от редовно-задължителните храни в менюто на свинчето, магданоза съдържа достатъчно витамин Ц, за да оправдае нуждите на витамин Ц в организма му, кличеството на ден е половин-една връзка в зависимост от големината на свинчето. Морковите също са част от редовното меню, те са изключително полезни за кожата и очите на свинчето, може да се дава по половин-един морков на ден в зависимост от големината на свинчето.
Може да му давате ябълки, но без семките, дръжките и т.н., едно пърченце на ден. Може да давате зеле, но в по-малки количества, защото е с високо съдържание на вода и подува свинчетата, същото се отнася и за краставицата, но е препоръчително да не лишавате свинчето си и от тези две храни. Количеството на храните за ден, което съм написал е за едно свинче и в зависимост от самите тях, което ще рече, че се дават по толкова, ако менюто е това което съм написал.
Менюто на свинчетата е много разнообразно и включва много други храни, като различни видове прясна трева и т.н.
Ако искате да попитате нещо друго, независимо какво не се колебайте а питайте, може в темата, може и на лично съобщение.
Има още много работи, които трябва да знаете и очаквам въпросите ви, ако решите новия ви домашен любимец да е морско свинче.
Antonio
В ятото

Мнениеот andaluz » Пон Авг 03, 2009 1:34 pm

При избора си съобразете и това колко време ще можете да го гледате. Хамстера живее 2-3 години, а морското свинче 8-10. Това е важно да се съобрази по 2 причини
1. Ако сте от хората, на които бързо им минава мерака и търсят разнообразие да не се окаже, че след време свинчето ви е омръзнало. В този случай хамстера е по-доброто решение.
2. Ако сте планували бебето да дойде след около 2 години и не сте склонни да гледате бебе заедно с домашен любимец после да не се чудите на кого да го давате.
Но ако сте от хората, които силно се привързват и страдат за дом. любимец, свинчето ще е по-дълго време с вас.
Изобщо има доста неща, които да се съобразят, а не амо характерите и оцобенностите на самите животни.
А аз лично бих ви предложила да обмислите и друг вариант - китайски мишлета.
Извинете, но не се сдържах - те са моите фаворити сред гризачите :ba:
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот petere » Пон Авг 03, 2009 1:57 pm

Ха ха, като видях Андалуз, ке ва, китайско мишле? А защо не плъхче?Последното беше шега. Аз също бих предложил свинче. Повече прилича на домашен любимец от един хамстер.
Peter
petere
В ятото

Мнениеот blue_berry » Пон Авг 03, 2009 2:06 pm

Ами аз по принцип много обичам животните, имам куче.Беше в апартамента докато живях с родителите си.След като заживях с приятеля ми, я занесох на село, защото на никой не му се занимаваше с кучето ми. Сега искам някакъв гризач, много се привързвам към животните, обожавам ги. И риби съм гледала, и котка също. Приятеля ми пък едно време е имал хамстери, обаче каза,че много са ги хапели,пък и честно казано не ме устройва нощем да ми църка постоянно, а денем да спи. За това май морското свинче е по-добрия вариянт за мен. Баща ми се занимава на село с дърводелство и дървесните стърготини ще сменям много често. А бихте ли ми казали какви други видове гризачи има и които са на достъпни цени,че немога да си позволя много парички да дам в момента. Благодаря на всички ви за отговорите

Поздрави,
Валя
[URL=http://BlueBerryy.mondozoo.com][IMG]http://my.mondozoo.com/mondozoonfs/f01d8b365e2097c4f3e2d0b3fd22c0fc.png[/IMG][/URL]
blue_berry
Животинче с въпрос

Мнениеот petere » Пон Авг 03, 2009 2:32 pm

От един, един и петдесет за лабораторна мишка, до двайсетина лева за някое по-засукано свинче. Мисля, че горе-долу, така вървят цените
Peter
petere
В ятото

Мнениеот andaluz » Пон Авг 03, 2009 2:47 pm

Джербили, дегута .....и до над 100 лв за чинчила
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Antonio » Пон Авг 03, 2009 3:59 pm

освен морското свинче, както е написано вече възможностите са, джребил, мички, китайски мишки, плъхче и т.н.
Чинчили се продават по-евтино на пазара за животни в Подуене/София по 80 лева съм ги виждал, но здравето им е доста зле.

Има различни видове свинчета, но в България не се срещат чистопородни.
Има тъй наречените Гладкокосмести, Розетки и Дългокосмести, Дългокосместите са най-скъпи от трите вида, но пак всичко зависи от къде ще си купите животинчето и в какво здраве.
След като си купите животинчето, го заведете на ветеринар за цялостен преглед, възможно е, ако го вземете женско, дори да е беременно, тъй като търговците не делят животните на мъжки и женски, а на видове(в една клетка морски свинчета, в друга мишки и т.н.).

Животно, което не е гризач, но също е добър домашен любимец е заека, цените му са в зависимост от породата и това от къде ще си го купите, но една примерна-норамална цена в зоомагазините е 35-45лв.
Antonio
В ятото

Мнениеот Калинката » Пон Авг 03, 2009 4:05 pm

Аз препоръчвам повече свинчетата защото живеят по-дълго,те са по-големи и по-пухкави.Но малко зависи и от теб защото ти се превързваш към животното и после си много тъжен аз имах свинче но то почина и аз много често :ajaaski: а после без да разбера ми взеха друго и сега съм с него.
Калинката
Животинче с въпрос

Мнениеот blue_berry » Вто Авг 04, 2009 10:52 am

Аз да се похваля. Комшията ни имал две морски свинчета, розетки. Женската е бременна и според тях ще роди към средата на септември. Дадох си заявката и края на септември ще си имам свинчееееееее. Много се радвамммм :bi: [applauseuu.gif] :bp:
Колко е продължителността на бременност при свинчетата? Комшиите смятат, че е забременяла към средата края на юни месец. Но иначе ще проверя и по зоомагазините,макар,че в нашия град само в един продават животинки. Една приятелка ми каза,че като ходила да си вземе зайче най-обикновенните свинчета са по 25лв, а розетките по 35 hsuh Магазина е уникален явно.
Благодаря за инфото.

Поздрави,
Валя
blue_berry
Животинче с въпрос

Мнениеот petere » Вто Авг 04, 2009 11:47 am

62 - 65 дни
Peter
petere
В ятото

Мнениеот dolittle » Вто Авг 04, 2009 12:28 pm

Аз не бих заменила хамстерчетата за свинчетата в никакъв случай!
Всичко е въпрос на симпатии. Аз задавах същия въпрос, когато отново исках да имам животники и се чудих между точно тези два вида. След много ровене и четене установих, че свинчетата изобщо не ми харесват. Харесваше ми това,че живеят по-дълго и са по-големички, но просто не можах да ги харесам. Не мога да сравня усещането да гушкаш или просто да гледаш мъничкото хами с усещането, когато съм при свинчетата. На светлинни години са.
Най-добре не търси животно по характеристики все едно купуваш пералня. Иди, виж ги и когато ти затупка сърцето, това си е твоето животинче!

Виждам,че ще си имаш свинче. Ако това е,което искаш, честито! Много се радвам за теб! :ab:
http://AmeliaMarinova.mondozoo.com - ИГРА ЗА ЗООЛЮБИТЕЛИ! Да играем заедно!
Аватар
dolittle
В глутницата

Мнениеот Antonio » Вто Авг 04, 2009 7:10 pm

Женското свинче се разгонва веднъж на 15-20 дни за около 24 часа, а бременноста трае м/у 60-72 дни.
Antonio
В ятото

Мнениеот blue_berry » Сря Авг 05, 2009 10:04 am

Благодаря за отговорите. А относно въпроса хамстер или морско свинче, мога да кажа,че вече съм решила. Когато отидох в комшията и видях неговите, направо ми се изпълни сърцето. Толкова галъовни и мили животинки, просто се влюбих. А като съм виждала хамстери не са ми харесвали толкова. За мен лично са едни по-обикновенни. Тези дни ще си правим терариум с подръчни материали. :ad: Моя мъжо ще се погрижи за това, а аз си чакам свинчето :ab:
blue_berry
Животинче с въпрос

Мнениеот 4o4incety » Сря Авг 05, 2009 10:20 am

:bi: Браво за решението!Напълно съм съгласна за свинчето :ay: !Като направите аквариума и вземете любимеца пуснете снимки :ab: !
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот blue_berry » Чет Авг 06, 2009 10:33 am

Е как...чакам само да се роди свинчето....офф...да иде по скоро, чеее :ag: Много го искам вече :ap:
blue_berry
Животинче с въпрос

Мнениеот 4o4incety » Чет Авг 06, 2009 11:15 am

А как върви построяването на жилището му?
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот nelka26 » Пон Дек 21, 2009 1:55 am

здравейте.реших и аз да пиша по темата.досега и аз съм гледала хамстери но те не са толкова любвеобвилни както свинчо :))))
но по нагоре дадоха събет да го заведете на ветеринар.аз си купих свинче от зоомагазин и се оказа с гъбички и начална форма на краста.сега го лекувам и се надявам скоро да оздравее.
поласкана съм от вниманието което ми отделя свинчето ми.души ми ръцете,облизва ми пръстите,гушка се в мен с две думи търси внимание ..
я върви накарай един хамстер да се гушка в теб ихихииииихихихих :ag: :ag: :ag: :ag: :ag:
nelka26
Животинче с въпрос

Мнениеот slipknot_1996 » Чет Юни 24, 2010 11:13 am

Вижте според мен някои от вас въобще не са прави,хамстерите хапят ако не им обръщате внимание или ако го вадите докато спи всичко зависи от стопанина :av: [ideauu.gif] :bu: .Не слушайте хората които чули не-дочули icon_dontknow казват че хамстерите хапят,миришат и така на татък,ако не им се сменя талаша ще миришат разбира се!Ако не се занимавате с морското си свинче може би то също ще ви хапе!Аз имам хамстери но може да си купя и морско свинче някой ден.Това е мое мнение! :bs: :ac: :bs:
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Назад към Морски свинчета