Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

С какво си храните морските свинчета :) ?

С какво си храните морските свинчета :) ?

Мнениеот ZaZiUiLo » Сря Авг 29, 2007 4:27 pm

Здравейте,

Аз си храня морските свинчета с смеска за гризачи която купувам от зоомагазина в варна , с зеле, обелки от краставици, моркови, някой път им давам банани, ябълки. Кажете дали е правилно те са дългокосмести и ги вчесвам по няколко пъти на седмица, мисля че си живеят добре само кажете дали е правилна храната за да съм сигурен :).
ZaZiUiLo
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 29, 2007 5:04 pm

По принцип аз не виждам нищо неправилно. Въпросът ми е по колко им даваш като количество. Особенно обелките от краставици и зелето - това са храни ако се прекали става опасно. Банана им е деликатес :lol:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo » Сря Авг 29, 2007 5:14 pm

Еми не съм много добре с грамажите но не ги прехранвам те са си приятно закръглени :) :lol: . А да наистина много обичат банани :) .
ZaZiUiLo
В стадото

Мнениеот kokerka » Сря Авг 29, 2007 8:21 pm

С гранулите и зелето не трябва да се прекалява, но краставиците вече не са толкова опасни. Пък и предполагам че повече от обелките на една краставица не ядат на ден.
Освен всичко това аз им давам кора от пъпеш и диня. Обожават я. Листа от глухарчета /млечка/, трева прясна от пред блока, че даже и люцерна ядоха оня ден, ама не им хареса особено.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo » Сря Авг 29, 2007 8:26 pm

:) Според мен това с тревата пред блока не е много добра идея защото може да се натровят с нещо :).
ZaZiUiLo
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 29, 2007 8:29 pm

Прибавете и любимата на мен добавка от сухи царевици (обелките от царевиците - листата не кочаните???); сухари; клончета от плодни дръвчета - сено. И още куп неща - те имат толкова богата диета, че спокойно може да им се направи седмично меню. Ден по ден :lol: :lol: :lol:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo » Сря Авг 29, 2007 8:46 pm

Да аз бях почнал но след време дадените плодове им писват както и на хората но оставят части от тях да загниват в талаша. И си мислех какво друго да им давам но зооманиак благодаря за идеята :).

Аз ще лягам, благодаря ви Руси.
ZaZiUiLo
В стадото

Мнениеот kokerka » Сря Авг 29, 2007 8:49 pm

С какво могат да се натровят от тревата? Да уточня, тревата не е на 2 метра от улицата, а на поне 15. Имаме си полянка /на която си разхождаме кучетата/ и там расте хубава натурална трева. По-скоро могат от нитратите на краставиците да се натровят отколкото от прясна, обилно измита зелена тревичка.

Зоо, покрай мен плодни дръвчета и царевица нема. Селото ми е далече, няма как да им взимам. Минават само с плодовете и зеленчуците, и смеските за прасета, и сеното и ..... каквото друго намеря наоколо.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 29, 2007 8:52 pm

И прибавете и тея тикви дето си ги печете у вас и онези тиквички дето са за тигана - и тех папат с удоволствие....
Опата и морковите.... :lol: :lol:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Сря Авг 29, 2007 8:55 pm

Морковите ги ядат само когато не са яли отдавна и няма друго покрай тях. Тиквички втора година не желаят да опитат даже, а виж за тиква не съм се сещала /тва щото аз не ям/.

Мойте са си капризи.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 29, 2007 9:02 pm

Ти си ги направила капризни :lol: :lol:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Сря Авг 29, 2007 9:05 pm

Не е вярно! Никога не съм ги глезила. Даже честичко остават гладни и въпреки това някои неща просто не ги искат. Като всяко живо същество и те си имат харакер. Не ме обвинявай мен във вкусова дискриминация.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Авг 29, 2007 9:46 pm

Кое не е вярно :D - свинчовците всичко ми казват на мен....щото от малки са при тебе а и ти си капризно моме и те са възприели от тебе това поведение.... :D
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Сря Авг 29, 2007 9:51 pm

Само Пухи е от малка при мене. Лари беше по-голям когато Ани ми го даде. И бъркаш за мене, аз изобщо не съм капризна :lol: :roll:
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo » Чет Авг 30, 2007 7:29 am

А извинявай за тревата мислехси че им даваш от тази която е до улицата, иначе и аз им давам тревица мия я добре на чешмата. Можете да им давате и акациеви листенца но не пркалявайте защото знам че не е хубаво :) .
ZaZiUiLo
В стадото

Re: С какво с храните морските свинчета :) ?

Мнениеот petqq » Съб Май 17, 2008 6:06 pm

Еми тъе всички са ти отговорили и аз съм на тяхното мнение.Но за банан вчера чух и неска като му дадах за 1 път и мн му хареса :bp:
petqq
Животинче с въпрос

Магданоз на морското свинче

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Пет Юни 13, 2008 8:12 pm

Дадох магданоз на морското ми свинче.Те могат да ядът нали.Моля ви кажете.
Да помагаш значи емоция, труд, болка , сълзи , безсъние, непосилна умора,време, енергия ... Да помагаш означава да обичаш , да раздаваш любов, да даваш по една частичка от сърцето си на всяко животинче . ..
http://www.db-tierhilfe.de/index.php
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Re: Магданоз на морското свинче

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пет Юни 13, 2008 8:35 pm

_KaTeNcEtO_ написа:Дадох магданоз на морското ми свинче.Те могат да ядът нали.Моля ви кажете.

А не беше ли по-правилно първо да попиташ??? Ако беше смъртоносен за свинчето какво щеше да стане? Магданоз не е хубаво да се дава на птици.. Но за морски свинчета не зная...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Пет Юни 13, 2008 8:39 pm

Да да може.Ух оспокоих се.
Да помагаш значи емоция, труд, болка , сълзи , безсъние, непосилна умора,време, енергия ... Да помагаш означава да обичаш , да раздаваш любов, да даваш по една частичка от сърцето си на всяко животинче . ..
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Пет Юни 13, 2008 8:39 pm

Това е препоръчителното съдържание на менюто на морското свинче:

- Зеленчуци : моркови, картофи, марули, спанак, зеле, чушки, краставици, тикви и тиквички, грах, керевиз или целина, магданоз, копър;
- На морковите ядaт и горната зелена част - Картофи, но без техните клифци (израстъци) . Опасни са.
- Зелето – в много малки количества. Могат да се подуят от него, ако преядат;
- Чушките – да не са лютиви;
- Краставици – в малки количества, поради съдържанието на вода в тях.
- Тикви – различни сортове, свински, за печене, и др.; - Тиквички- тези, които са за в тигана. Те също могат да им се дават и след като узреят за семе;
- Грах – само плодовете му;
- Керевизът или целината – може всичко;<п> Имаме 14 зеленчука в менюто на морското свинче, които могат да се намерят през цялата година. Трябва да им се дават пресни и сурови
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Мнениеот elidilidjova » Съб Юни 14, 2008 9:34 am

И аз съм давала магданоз на морските си свинчета преди години, когато имах. Спокойно! Но все пак не прекалявай!
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Re: За морското свинче

Мнениеот meri » Съб Юни 21, 2008 2:32 pm

морски свинчета:

Хранене

Ето основните храни , с които трябва да храните вашето свинче:

1.Пшеница

2.Царевица

3.Черен слънчоглед

4.Шарен слънчоглед

5.Сорго

6.Тиквено семе

7.Гранули

8.Метляно семе

9.Стафиди

10.Смеска от сушени плодове

11.Сушени сливи

НО В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ МУ ДАВАЙТЕ ПЛОДОВЕ , КУПЕНИ ОТ ПАЗАРА ИЛИ ВЗЕТИ ОТ ДРУГИ ХОРА!

Породи

Английски късокомсети

Английски дългокосмести

Късокосмести

Редки породи

Здраве и болести
Абцес - Ако свинчето има абцес, обикновено се виждат следи от зъби там, където е било ухапано. Ако не сте сигурни дали подутината е тумор или абцес, занесете прасето на лекар, който да установи това. Трудно се различават двете, особено ако няма следи от ухапване. Подутината ще бъде отстранена оперативно. Някои свинчета като това на снимката са твърде възрастни и при тях оперативната намеса може да е фатална. Във всеки случай, премахването на абцес е тежко за свинчето, защото след това ще бъде дълго време на антибиотици. Гъбички - Симптомите за гъбички приличат на тези на крастата и много често свинчетата първо се лекуват от краста, а след това се стига до заключението, че щом проблемът не е краста, значи е гъбички. Свинчето се чеше, козината пада, виждат се люспици като пърхот, кожата се лющи, има отекли или възпалени участъци. Свинчетата са предразположени към такива гъбични инфекции. Тези инфекции се премахват трудно. Често препаратите, продавани за натриване на козината, усложняват нещата. Съществува специален шампоан за гъбички, който ще облекчи животното от сърбежите. За по-леки случаи някои специалисти препоръчват и човешки шапоан против пърхот (с аргумента, че много от тези шампоани са били тествани първо върху свинчета в лаборатории, преди да стигнат до хората). Ако гъбичките са се развили на ограничена територия, помага и крем против гъбички с активна съставка миконазол. При по-тежки случаи трябва да се потърси помощта на ветеринар, а лечението може да продължи с месеци. Популярният препарат Imaverole се прилага успешно (и не само при морски свинчета). Гъбичките се пренасят чрез спори, затова ще ви се наложи да дезинфекцирате цялото помещение (попитайте във ветеринарна аптека или клиника за точния дезинфектант). Този тип гъбички не се предава на хората. Въшки, Паразити - Биват статични и движещи се. Някои не смучат кръв, а само дразнят. Предизвикват силни сърбежи, свинчето може дори да се хапе и да скубе козината си. Въшките могат да останат незабелязани с години, ако нахлуването на паразити е слабо. Ако въшките са много, лесно се забелязват около ушите. Третирайте с шампоан (потърсете, попитайте в местната ветеринарна аптека или клиника). Има и лекарства, приемани през устата, инжекции не са необходими.Статичните паразити са по-малки и се прикрепят към косъма. Не предизвикват сърбеж и дори се смята, че не вредят, а живеят в симбиоза със свинчето. Дори се допуска такова свинче до изложба. Все пак трябва да се лекуват, защото могат и да вредят. Дезинфекцира се всичко, в контакт със свинчетата, и самите свинчета с шампоан. Причинителят Chirodiscoides caviae се размножава само по морски свинчета и не се развива по други видове и хора. .Без очи и с Подути очи Без очи - Малко морско свинче, което е хомозиготно по отношение на доминантния алел за Далматинско оцветяване, се ражда без очи. Т.е. ако и двата родителя са Далматинци, вероятността детето да е без очи е много голяма. Ако кръстосвате и развъждате свинчета, не кръстосвайте два Далматинеца. Достатъчен ви е един родител Далматинец, за да ви се родят деца Далматинци, тъй като този алел е доминантен. НО можете да си вземете за отглеждане свинче без очи. То ще се оправя добре и така, защото разчита на слуха си и обонянието по принцип, а не на зрението си.Подути очи - Увеличение на долния конюктивален сак. Наследствено е. Понякога може да боли, окото да сълзи. Тъй като мигането се затруднява, окото може да стане сухо и болезнено, да се замърси много. Лечението е операция. Превенцията е никога да не се допуска такова свинче да има поколение, поради наследствеността на увреждането. Запушване на ануса - Често срещан проблем при мъжките свинчета, особено възрастните, наричан по различни начини. Свинчето задържа изпражнения в аналната торбичка. Тя е предназначена да разпространява привличащо женската вещество, а мускулите й - да изтласкват фекалиите навън. Ако тези мускули отслабнат, изпражненията се задържат и се разнася миризма... Обикновено се налага да почиствате ръчно свинчето до края на живота му. Повечето собственици използват ръкавици. Колкото по-често леко почиствате аналната торбичка, толкова по-слаба ще е миризмата. Ако свинчето не образува нормални kато консистенция изпражнения, налага се да добавяте витамин В в храната (тъй като животинчето няма да може да поема този витамин чрез вторичната преработка на изпражненията). Проблемът може да се избегне, ако свинчето се храни с богата на влакна храна, сено, а не преобладаващо със суха храна. Рани - Морските свинчета често се нараняват, ако живеят по много в едно жилище. Гризат си ушите, лапите, устните, скубят се. Обикновено раните им минават бързо и без инфекции, но ако забележите инфекция, промийте раната с антисептик и успокойте животното. Разбира се, попречете му да ближе медикамента. При по-сериозни случаи или рани на устата и очите, потърсете ветеринар още същия ден. За да предотвратите инциденти, разделяйте биещите се мъжки и следете взаимоотношенията между женските. Осигурете и безопасността на жилището - махнете всякакви остри или падащи предмети. Камъни в бъбреците - Образуват се от излишък на калций. Свинчето уринира затруднено, често квичи от болка. Лечението се извършва от опитен ветеринар, по оперативен път или с ултразвук. За да не се случи това с вашето свинче, хранете го с не толкова богата на калций храна. Гранулките са богати на калций, както и в някои опаковки сеното. Винаги четете какво пише на кутиите с храна, макар и надписите да не са винаги достоверни. Настинки - забелязват се - животните кихат, отпаднали са, също като хората. Поставете свинчето в топла стая без течение, почистете клетката и всичките му принадлежности, оставете го на спокойствие. Дайте му и добавки от Витамин С! Понякога те заспиват задълго и се събуждат здрави, значи проблемът е бил малък. Иначе трябва да се посъветвате с ветеринарен лекар относно някакви медикаменти. Зъби Морските свинчета имат 20 зъба - чифт горни и долни резци, кучешки липсват (вместо тях има промеждутък, наречен диастема - diastema), чифт горни и долни предкътници и три чифта горни и долни кътници. Такива зъби с "открити корени" (open-rooted) растат непрекъснато. При здравото морско свинче процесът на хранене, дъвкане и преживяне на храната (особено сеното, тревата и другите груби храни), обикновено поддържат дължината на зъбите в норма - тя варира и при всяко свинче е индивидуална. Здравите морски свинчета НЕ се нуждаят от скъсяване на предните зъби. Неправилна захапка Зъбите с неправилна захапка, като правило, лошо се допират или са много дълги. Често прекаленият растеж на предните и задните зъби се наблюдава едновременно, въпреки, че понякога силно растат само предните. Ако свинчето не получава правилното хранене, предните зъби започват да се допират неправилно. Обикновено, долните кътници започват да растат напред и понякога врастват в езика, в това време горните растат по направление на бузите. Зъбите с по-голяма дължина възпрепятстват нормалното сдъвкване на храната и могат да доведат до травми на устната кухина. Понякога неправилната захапка е обусловена от генетическата наследственост, особено, когато се наблюдава при свинчета под 2 години. Травми или инфекции също могат да нарушат захапката. Нарушаването на режима на хранене (недостатъчно количество, присъствие само на прясна и сочна храна) също спомага за растежа на зъбите и водят до нарушения на захапката. Проблеми със зъбите Симптоми Свинчето трудно се храни, избирайки само неголеми късчета или напълно се отказва от храна (анорексия - anorexia). По правило, когато собствениците забележат, че нещо се случва със свинчето, то вече е загубило значителна част от теглото си и е станало "кожа и кости". Понеже устните не прикриват напълно устата, козинката на гушката се мокри. Най-първата мярка на предвидливост, която може да предприеме собственикът, това е да тегли редовно свинчето си! Много е важно навреме да се забележи първият стадий на заболяването, когато свинчето започне да губи тегло, за да се спре своевременно. Диагностика За поставяне на точна диагноза е необходимо да се обърнете към ветеринар, който може да практикува лечение на зъбите при свинчетата. За съжаление, това често е сложно и свинчетата получават неправилно лечение. Загубата на тегло често свидетелства за скорбут поради недостатъчното количество храна. Някои ветеринари лекуват скорбут, но забравят първопричината - неправилната захапка. Много често ветеринарите режат само резците и забравят за извънредно дългите кътници, които създават проблема. Не всички ветеринари имат достатъчно опит, майсторство или просто необходимите инструменти, за да диагностицират своевременно неправилната захапка или да идентифицират други проблеми със зъбите. Ако вашето морско свинче си счупи зъбче, изчакайте резецът да израсте, като през това време хранете животинчето със смляна или настъргана на ситно храна. Не забравяйте, че прасето има още много зъби, разположени в задната част на черепа и, ако не може да разкъсва храната на малки парчета, то все още може да дъвче. Ето как изглеждат някои инструменти, с които се третират тези "зъбни" проблеми. Проблемът със зъбите и процесът на тяхното лечение се явява най-големият препъни-камък във ветеринарната практика. Пренебрегването на този проблем често води до тежки последици, а неправилната техника на лечение става честа причина за смъртта на свинчетата. Най-големият проблем е използването на анестезия при морските свинчета, която да позволи на ветеринаря да осъществи необходимите манипулации. Въпреки, че е добре известно, че в зъбите няма нерви, много често лекарите настояват за анестезия, за да свършат работата акуратно. Аргументите против работата с животни без анестезия е, че те се подлагат на голям стрес. НО НЯМА НИТО ЕДНА ОБЕКТИВНА ПРИЧИНА, ЗА ДА СЕ ПОДЛАГА СВИНЧЕТО НА АНЕСТЕЗИЯ ПРИ СКЪСЯВАНЕТО НА ПРЕДКЪТНИЦИТЕ И КЪТНИЦИТЕ. ЗА ДА ГО ПОДЛОЖИТЕ НА НЕЯ, ОЗНАЧАВА ДА ПОДЛОЖИТЕ ЖИВОТА МУ НА БЕЗПРИЧИНЕН РИСК! Правилното хранене с твърда храна отлично допринася за изхабяването на зъбите. Но, за съжаление, това не помага да се избегне появата на абцеси, които са честа причина за проблем със зъбите. Свинчето отказва да се храни и зъбите му стават много дълги, вследствие недостатъчното изхабяване. При първите признаци на загуба на тегло, първата мисъл, която веднага трябва да ни мине през главата, е "А какво е положението със зъбите?". Загънете свинчето с хавлия и огледайте резците. Ако долните зъби са прекалено дълги и горните започват да се подвиват навътре - това е първият признак, че нещо в устата не е наред. ДА СЕ ПОДРЕЖАТ РЕЗЦИТЕ, БЕЗ ДА СЕ РАЗБЕРЕ ПРИЧИНАТА - ТОВА Е БЕЗСМИСЛЕНА ЗАГУБА НА ВРЕМЕ! Прегряване - Особено през лятото, морските свинчета понякога страдат от температурен дисбаланс, дишат тежко и не се движат. Те по принцип са по-топли от хората, защото телесната им температура трябва да е около 37-38'С, но не издържат на задух и прегряване, така че вземете мерки. Увийте прасето в мокра хавлиена кърпа и ако се наложи, сменяйте я, докато стане по-хладно. След това го завийте в суха хавлиена кърпа. Много е важно да не го простудите с това охлаждане, погрижете се да няма течение в стаята. Опадване на козината - Ако козината пада без свинчето да се чеше, имате този случай. Иначе става въпрос за паразити или гъбички. Може да се дължи на различни причини, хормонални, тумори, и т.н. Случва се да окапе козината по коремчето на майка свинка, без това да е знак за проблем. Консултирайте се с ветeринар. Пододерматит - Крачето е отекло и уголемено. При морските свинчета се уврежда едно от предните стъпала, а при плъховете - едно от задните. Причинява се от бактерия, наречена Staphylococcus aureus, рядко от гъбички. Пододерматитът може да е опасен за морските свинчета, ако не се лекува. Води до увреждане на черния дроб, далака, бъбреците, адреналинната жлеза. Според някои книги възпалението засяга и ставите, съединителната тъкан, и води до артрит. Пододерматитът се лекува трудно, но не е нелечим.За да предпазите свинчето си, избягвайте груба постелка на клетката, застоял живот на свинчето, лоша хигиена. Самолечение няма, веднага потърсете ветеринар. Перде на окото - Морското свинче се справя добре с нарушено зрение. Няма нужда да му пренареждате клетката или да го третирате като инвалид. Скорбут - Витамин С е от жизнена важност за морските свинчета. Липсата му може да доведе до скорбут. Признаци : свинчето отслабва, става лениво и сънливо, може да изпитва болка при допир, ставите се подуват, козината е по-груба, появявaт се диария, секрет от очите и oт носа. Младите са предразположени към изкривявания на костите. Възможно е скорбутът така да се развие, че без лечение да причини смърт.Ako давате по 10мг/кг витамин С на 1-2 дни, би трябвало за 1 седмица свинчето да се оправи. Бременните и болните свинчета (особено с кожни проблеми) се нуждаят от повече витамин С. Прекомерните дажби обаче водят до псевдоскорбут, който е със същите признаци и може да ви обърка. Хранене с помощ - Важно е да не извивате главата на свинчето назад, когато го храните със спринцовка, например. Ако храните бебе, нека е на малки порции-капки и по-бавно. Ако свинчето отказва да яде по време на лечение, трябва да го храните насила, за да оживее. Можете да му давате каши, ако има проблем със зъбите, или неща за дъвчене. Зависи от проблема - ветеринарят ще ви покаже как точно да храните Прасчо. Диария - Не подценявайте диарията. Ако морското ви свинче не се почувства по-добре в следващите 24 часа, незабавно потърсете ветеринарен лекар. Ако изпражненията на животното са течни, ако козината около ануса е слепена, значи има проблем. Може би е налице някаква по-сериозна болест - храносмилателната система на морското свинче е чувствителна, едно от най-слабите му места. Възможно е също така свинчето да има спазми. Помислете с какво сте хранили животното в последните 6 часа, за да помогнете на лекаря с информация. Допълнително пръстче - Нормално морските свинчета имат по три пръста на задните крачета и по четири на предните. Понякога им израства и допълнително пръстче, което не е сериозен проблем. Причините са генетически. Някои собственици предпочитат да заведат свинчето на ветеринар и допълнителното пръстче да се премахне. Не е необходимо, но всеки си преценява сам. В развитите страни например има критерии за допускане до изложби на морски свинчета и се държи на броя на пръстите. В някои случаи допълнителното пръстче е цяло, с кост и нокът, а в други - обвито в кожа.

http://animalsbg.saitche.com/users/page ... 1192171421
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот 4o4incety » Вто Авг 12, 2008 1:52 pm

Моят дивак го храня с какво ли не,но ето най-вайните неща а и най-обичаните от едно морско свинче:

Зеле-да не се дава в много количества заради опасност от подуване на стомаха

Банани-деликатес е това за тях

Краставица-в умерени количества(опасност от въглехидрати)

Домати-като краставичката

Киви-малко е кисело и пак ще имат проблем със стомаха

трева-мърсотия

ПП:Всичко което е вредно в големи количества да се дава в умерени
Падна? Всички падат, важното е да можеш да се изправиш!
4o4incety
В пасажа

Мнениеот Sarafina » Сря Авг 20, 2008 9:33 pm

Трева - мръсотия? hsuh
Аз му бера трева от село или от планината. Но на второто по-често ходя. Там тревата не е мръсна, опикавана и т.н.
Първо трябва да се изсуши леко за няколко дни - колкото да повехне. Освен това, първоначално се дава в малки количества, като постепенно се увеличава.
От града трева за свинчетата не се бере. Причини - много.
Ако нямате село или вила на планината, купете му трева за гризачи. Подобна е като котешката трева :ay: Който е от Пловдив, в Зоо Мания има и е около 2-3 лв. Карам по спомени за цената.

Иначе за смеските, купувам му една на Vitacraft (всички продукти на Vitacraft са за предпочитане!).
Only one thing makes a dream impossible: the fear of failure!
Sarafina
В стадото

Мнениеот snuffed » Сря Ное 19, 2008 5:23 pm

А такава тревичка за прсенцата има по магазините , нали ?
snuffed

Re: С какво си храните морските свинчета :) ?

Мнениеот Radost » Сря Ное 19, 2008 10:36 pm

Според един от най-добрите ветеринарини специалисти по морски свинчета на Русия основната им храна трябва да бъде: сено, вода, по малко смески (така наречената суха храна - гранули и семена), морков, ябълка, цвекло. Всичко останало може да доведе до проблеми с храносмилателната система, които са източник на всички здравословни проблеми при тях.
Магданоз, листа от глухарчета, трева - по малко, като лакомство. Свинчетата се пристрастяват бързо към тях и отказват твърдите храни, което води до големи проблеми със зъбите, а оттам и до други заболявания.
Внимателно със зеленчуците и особено обелките им - химикалите, с които са третирани и особено нитратите в тях са равносилни на убийство!
Морските свинчета не са свине - имат много деликатна храносмилателна система и не се хранят с остатъци, обелки и помия, както истинските!
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот snuffed » Сря Ное 19, 2008 10:45 pm

И аз мислех само с такава храна да го храня ! НЕ на гранулките :ab:
snuffed

Мнениеот Sarafina » Сря Дек 31, 2008 3:52 pm

ДА на гранулите! Гранули трябва да се дават! Най-малкото за изпиляване на зъбите.

Ами, Радост, аз знам, че цвекло малко се дава. И поради тази причина никога не съм му давала, да не прекаля.
Only one thing makes a dream impossible: the fear of failure!
Sarafina
В стадото

Мнениеот Radost » Сря Дек 31, 2008 4:57 pm

За цвеклото не знам - не съм давала никога. Просто копирах какво съветват тамошните специалисти. Но така или иначе, всяка прясна храна трябва да се дава по малко, по-скоро като лакомство, отколкото като основно ядене. Друг е въпросът доколко човек може да устои на малките изнудвачи. :ap:
В момента нашият е пристрастен към Caviavoer Premium на FIT-AMI, но гранулите изобщо не ги яде, направо ги изхвърля от паничката. Обира сламките, семенцата и сушените зеленчуци. Направо им се нахвърля като наркоман. Ииии, скъпо, не скъпо, купувам. icon_dontknow
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Radost » Съб Яну 03, 2009 8:01 pm

За да не разводняваме повече темата за чинчилите, пускам го тук:

Храносмилането при свинчетата е устроено така, че даже и 12-часов глад може да предизвика при някои от тях язва на стомаха! Оставеното без ядене свинче ще изяде всичките си изпражнения, инстинктивно опитвайки се да спаси стомаха си. После идва ред на всичко, което е непригодно за ядене в клетката, включително и замърсения талаш. Толкова го боли коремчето! Затова постоянното дъвчене е физиологична потребност, а не кокерската ненаситност. Храната на морските свинчета е нискокалорична, трудномсмилаема и трудносдъвкаема. Така че постоянно дъвчещите тревичка или сламка муцунки няма да навредят на фигурата. Но сухарчетата, мюслито и другите калорийни вкуснотии трябва да се ограничават в порциона на почиващото свинче. Ако става дума за подрастващи, кърмещи и прочие трудещи се - нека ядат, докато се изморят, да починат и пак да ядат. Това е една от съставките на щастието - да не те боли от глад коремчето.

Автор - markovka от http://forum.svinki.ru/index.php?
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот keinegnade » Пет Яну 30, 2009 12:47 am

Виждам , че пишете , че давате обелки от краставици на свинчетата си ... не ви ли е страх , че са тъпкани яко с нитрати (разбира се не говоря за домашното производство) ?!?!
Не е същото без теб...! Липсваш ми всяка една секунда...!!! Ще те обичам вечно !!! http://vbox7.com/play:c6e30e8c
keinegnade
Животинче с въпрос

Мнениеот Radost » Пет Яну 30, 2009 8:44 am

Ами аз не давам, точно защото ме е страх. Даже през лятото, когато давам чисти домашни краставици, не давам обелки или откъм дръжката, а режа само от върха. За всеки случай.
За жалост, много хора, подведени от името "свинче", решават че са си завъдили домашна свиня и започват да го тъпчат с всякакви обелки и остатъци. И после следва: "Ох!" и "Ах!", и "Що така умря?" А и да не умре, едно посещение при лекаря обезсмисля всички икономии, които са направили дотогава с помията, с която са го хранили...
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот keinegnade » Пет Яну 30, 2009 10:15 am

Да и аз съм на същото мнение , но просто до сега не бях чела да им се дават обелки :)
Не е същото без теб...! Липсваш ми всяка една секунда...!!! Ще те обичам вечно !!! http://vbox7.com/play:c6e30e8c
keinegnade
Животинче с въпрос

Мнениеот Antonio » Нед Мар 22, 2009 12:50 pm

Четох, че давате понякога банани на свинчетата си - в бананите се съдържат киселини и др., което разтройва храносмилателната система на свинчето, това се отнася и за други плодове като киви,портокал и т.н.

Призовавам всички стопани на морски свинчета да не копуват зърнените смеси, които се продават в магазините:
1. Написаното като съдържание изобщо не е вярно
2. Съдържанието главно е от семки, които понякога са мухлясали
3.Всички сте забелязали, че това, което се съдържа в кутиите е многоцветно, това са бои.
4. Много от свинчетата не показват симтоми, но от тази храна увреждат някой от своите органи.
5.Бъдете съвестни и наблюдателни стопани.

Всичко това е за здравето на свинчето ви, освен боклука с който са пълни кутиите на по-малко от ПОЛОВИНАТА, цените са велики.

Можете да правите зърнената смес на вашите лубимци сами от екологично чисти съставки.Отивате някъде, където ще намерите различни фуражи, може да им купите жито, овес, ечемик, царевица. От магазина можете да им купите мюсли, но да е само мюсли без ядки, също така и белени семки. Смесвате всички продукти и се получава идеална вкусна и чиста зърнена смес.

Освен, че свинчето ви ще яде чиста, полезна и вкусна храна на вас ще ви излезе и по-евтино.

През студения период е най-добре да изключите копуването на всякакви плодове и зеленчуци за вашите свинчета освен моркови(дори купени и от пазара в тях няма много нитрати за разлика от други зеленчуци като крастевицата), магданоз и ябълки, които са видимо расли на дърво, а не такива, които са лъскави и големи(тези са подържани с стотици препарати и т.н.).
За да бъде свинчето ви здраво и силно подбираите това с което го храните. През студения период е най-добнре да се дава домашно приготвена зърнена смес, сено, моркови, ябълки, магданоз, клонки от ябълка(препоръчително е да се мият независимо дали са взети от гората или на 15м. от улицата), вода.
През топлата част от годината незаменима храна за тях е градинската, ако нямате градина, все има някой познат, който има. Можете да им берете листа от глухарче(трябва да ги оставите за поне 3-6 часа да повехнат, след което можете да им давате на воля), прясна чиста трвечка, марулки от градинката, крастевички от градинката, магданозче пак от градинката, сеното задължително присъства в менюто всеки ден(постоянно трябва да имат сенце и вода). През топлата част от годината менюто е богато и здравословно. Някой беше писал, че дава на свинчето си кора от диня и пъпеш, да обичат ги много, но не трябва да се прекалява(това е лакомство).

През зимата, както и през лятото, пролетта и т.н. можете да садите трева на вашите свинчовци, взимате жито или овес, може и ечемик насаждате го в саксия с пръст или просто взимате някакво плитко съдче и го пълните със съвсем малко вода(толкова колкото е голямо едно зрънце жито) и потапяте семената, до 3-5 дни ще имате буйна вкусна и здравословна трева, която няма да ви стига да задоволите апетита на вашето свинче.
Antonio
В ятото

Мнениеот Alouette » Сря Апр 01, 2009 6:23 pm

Моето моркови не обича; лудо е по магданоза и марулята. Давам му също така сено, смески от зоомагазина, краставица, огризка от ябълка, банан, ядки, сухари, обикновени бисквити, солети. :aa:
Alouette
В стадото

Мнениеот Antonio » Сря Апр 01, 2009 6:38 pm

1. Дори и да не обича моркови му давай, защото са полезни за очите и кожата.
2. Прекрати даването на банан(опасно е, написал съм по-нагоре)!
3. Бисквити, солети и т.н. не е препоръчително да се дават, особено, ако солетите са със сол.
4. Сено му давай постоянно.
Antonio
В ятото

Мнениеот Alouette » Чет Апр 02, 2009 8:21 am

Аз рядко му давам банан и обикновено малко парченце, написах го тук, защото ми прави впечатление, че много го обича, веднага го награбва да го яде, много му се радва. Но след като е вредно, ще прекратя, благодаря за съвета :) :bs:
Само не знам как да процедирам с морковите, давала съм му и обелка, и вътрешността, все остава в клетката, не ги яде :ac: Някакъв съвет?
А за солта - имам чувството, че има нужда от нея. Като го взема и го сложа на леглото, само ми ближе пръстите, някой ми каза, че това значело, че има нужда от сол... Разбира се, не му давам, освен от солетите (но и това ще прекратя щом е вредно), но откъде накъде пък ще ми ближе пръстите тогава, идея? :)
Alouette
В стадото

Мнениеот Antonio » Чет Апр 02, 2009 10:48 am

Относно моркова - бели му го и му го давай цял или нарязан, все ще прояви интерес, особено, ако около него няма нищо друго за хапване. Ако не го е опитвал никога незнае какъв му е вкуса.

Всяко свинче ближе пръсчетата на стопанина заради солта. В зоомагазините се продават солни, минерални и мн.др. камачета те са изключително вредни за морските свинчета, особено за бъбреците. Можеш да им даваш да ти ближат ръцете и от време на време да им даваш чиста сол(тук говорим за веднъж-двапъти в седмицата и то малко на пръста ти). Давай му клонки(от ябълка най-много им се овкусяват) в тях има микроелементи, които са изключително нужни на морското свинче.
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Чет Апр 02, 2009 8:42 pm

Всяко свинче ближе пръсчетата на стопанина заради солта. В зоомагазините се продават солни, минерални и мн.др. камачета те са изключително вредни за морските свинчета, особено за бъбреците. Можеш да им даваш да ти ближат ръцете и от време на време да им даваш чиста сол(тук говорим за веднъж-двапъти в седмицата и то малко на пръста ти)

Не виждам смисъл да не му слагаш солно камъче, а два три пъти в седмицата да му даваш чиста сол???? Каква е разликата?
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Апр 02, 2009 9:22 pm

Всяко свинче ближе пръсчетата на стопанина заради солта. В зоомагазините се продават солни, минерални и мн.др. камачета те са изключително вредни за морските свинчета, особено за бъбреците. Можеш да им даваш да ти ближат ръцете и от време на време да им даваш чиста сол(тук говорим за веднъж-двапъти в седмицата и то малко на пръста ти). Давай му клонки(от ябълка най-много им се овкусяват) в тях има микроелементи, които са изключително нужни на морското свинче.

Не си много прав...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Апр 02, 2009 9:23 pm

Не се продават солни камъчета по магазините. А витаминно - минерални....солни камъни за близане като при кравите са неприложими при морските прасенца.....никой не произвежда такива продукти...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Апр 02, 2009 9:27 pm

Много пъти погрешно се употребява фразата СОЛНО камъче.
Има разлика от СОЛ и СОЛИ и думата МИНЕРАЛИ....
Аз до сега никое от моите животни в миналото - свинчета не съм видял за БЛИЖЕ камъка, а си го гризкат със зъбки........

сол

соли
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Пет Апр 03, 2009 10:01 am

Има разлика м/у сол и соли, никой не е казал, че я няма.
Относно видовете камъчета, казах не са полезни!
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Пет Апр 03, 2009 8:34 pm

Брех, този Антонио! :ap:
Ти всъщност, караш ли му се?
По въпроса - то и синтетичните витамини не са особено полезни, но... Ако се наложи, може да спасят живот.

Тези ти думи нещо не ми харесаха:

Antonio написа:Относно моркова - бели му го и му го давай цял или нарязан, все ще прояви интерес, особено, ако около него няма нищо друго за хапване. Ако не го е опитвал никога незнае какъв му е вкуса.

Аз не бих насилвала някого да яде нещо, което не му харесва, независимо дали става въпрос за дете или за свинче.
Първото ми свинче обожаваше моркови, но не обичаше ябълки. Сегашното обича ябълки, а се муси на морковите. За мен това не е никаква драма. Просто се съобразявам от кое по колко да давам.
"Всеки с вкуса си" - казало кучето... :ad:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Antonio » Пет Апр 03, 2009 10:12 pm

Всеки с вкуса си, но е важно от всичко да се хапва по малко. Когато едно свинче има проблеми с кожата например(гъбички, краста и т.н.) освен различните лекарства, които са по него то трябва да се подхранва и с витамини, а най-добрия начин е да ги приема под формата на хубава прясна храна(моркова е много полезен за кожата и очите). Колкото и да не му допада едно нещо на някой все ще опита. С поста си главно исках да кажа, че когато не му харесва нещо на свинчето, дори и така да е не трябва да го лишаваме от това, което не му харесва.
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Пет Апр 03, 2009 10:49 pm

Antonio написа:С поста си главно исках да кажа, че когато не му харесва нещо на свинчето, дори и така да е не трябва да го лишаваме от това, което не му харесва.

И как по-точно? Насила ли ще го натъпчеш, ако то не иска и не иска? hsuh
Да не говорим, че един хубав, пращящ от витамини морков, може всъщност да е покрит с плесени или да мирише неприятно, което ти няма как да видиш и подушиш, но свинчето усеща? А ако е пълен с нитрати?
За ползата от морковите за свинчетата и най-вече децата съм съгласна. Но и най-полезното нещо може да бъде вредно - въпрос на много обстоятелства...
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Antonio » Пет Апр 03, 2009 10:55 pm

Радост никой няма да тъпче свичнето си насила, нито дето си.
Тук говорим затова, че свинчето не бива да бъде лишавано от храната, която не харесва.(може да гризне 2 пъти, но пак трябва да има достъп и до храната, която не харсва)
А относно това, че свинчетата са по чувствителни от нас хората, така е, никой не отрича.
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Съб Апр 04, 2009 7:55 am

Antonio написа:Тук говорим затова, че свинчето не бива да бъде лишавано от храната, която не харесва.(може да гризне 2 пъти, но пак трябва да има достъп и до храната, която не харсва)

Да, с това съм съгласна. Също и че даже и да не близва даден продукт, не е зле да му се предлага през определен период. Свинчетата, също като хората, менят вкусовете си с годините - прояждат нови храни или се отказват от любими.
По-горе споменах за свинче, което не ядеше ябълки 3 години. На четвъртата прояде. Не му станаха любима храна, но хапваше. А преди това даже не искаше и да опита.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 9:41 am

Да не говориме, че ако сте на ниво развъдник и имате поне 50 животни и селекционирате дори породи - използването на готови минерално-витаминни продукти е задължително. Има много по-добри от предлаганите в момента на пазара. Те дори не са във вид на "камъчета", а е шишенце с мерителна лъжичка от 0.5 - 1 и 3 грама - тоест 3 лъжички. И такива ДОБАВКИ се дават на строго определени животни, в строго определени ситуации - въобще говорим за съвсем друг поглед над ОТГЛЕЖДАНЕТО на морски свинчета, дори принципно казано само на животни. Защото тези шишенца са произведени от фирми, които са доказани имена в животновъдството - и на лабораториите им са се доверили хиляди хора.....които развъждат животни.

За 2-3 или 5 животни всеки може да положи нормални грижи - тоест да храни натурално дори. Но когато минете над 10 животни и искате те да се развиват на добро ниво - да достигнете натуралното хранене означава да стоите в кухнята по цял ден....а при 50 разплодници - а при 100..........

Хранел съм животни цяла година без натурално хранене...тоест само премиум клас храна за морски свинчета - вода - сено и седмична програма за даване на добавки....и нямах никакви проблеми или загуби.

Но 1 човек - аз - практика не прави. Тоест мнението и опита ми не са мерило за подражание.........имах колеги ходеха по поляни и косеха трева - моркови садяха - марули - ябълки купуваха от пазара с касетки..........и губеха по 20 млади всеки месец.............а аз 0 бройки..........

Но бяха други времена........ smilie8
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Съб Апр 04, 2009 10:19 am

icon_dontknow Къде са тези хора с толкова животни? Търся ги от миналата година и като питам някой който ми говори за развъдник отговора е ние ще му звъннем вие питайте нас????
Няма нищо по-хубаво от натуралното хранене. Като завъдя 100 разплодника може и да си променя мнението. Но докато съм с две прасенца какво му е лошото да им давам марулки? Относно солни, минерални камъчета и подобни добавки мисля че смеските са натъпкани основно със такива неща.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 10:28 am

гарче - за 2 броя няма какво да ги коментираме...като подход към храненето...

Няма в момента такива хора...
Аз съм стигал до 46 броя разплодници...

Храненето не е голяма философия - стига да знаете колко нива има в хранителната стълбица...и кое ниво искате да постигнете - някой скачат от нива на нива - сменяват храни - марки - слагат какво ли не - питат нон-стоп "А това дали го яде - четох че го яло..." - да ти писне....

И аз съм давал натурално...винаги първо качество - за хора. Не знам защо стопаните все пробутват на любимците си - второ - трето качество храна - набити ябълки - жито от пазаро....изсъхнал хляб - обелките от краставицата.........абе секва помия дето човека не я яде....
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Съб Апр 04, 2009 11:27 am

Зоо по-горе видях, че си писал за загобите при 2-та вида хранене, не ми харесва това, че приемаш свинчетата като бройка(така си написал).

Хората, които дават помия на домашните си лубимци(обелки от различни плодове и зеленчуци и т.н.)са хора, които не се интересуват от животинчето, те се интересуват само от това, че го имат, а пък как се чувства, дали го гледат правилно и т.н. за тях това не е от голямо значение....................
Antonio
В ятото

Мнениеот Alouette » Съб Апр 04, 2009 11:37 am

Не съм съгласна с това, че наричате помия обелките от краставиците. Моето свинче обича повече обелката, отколкото самата краставица! И не смятам, че е помия при условие, че мия цялата краставица преди да я обеля, то си е част от зеленчука, допреди няколко години дори в ресторантите слагаха в салатите необелена краставица, защо да е помия?! Относно остатъка от ябълката, т.е. огризката - също повече я обича. Ябълката не я яде, обича най-много семчиците на огризката. Не смятам, че това е помия... :bs:
Alouette
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 11:53 am

Alouette - краставицата като "храна" няма никаква хранителан стойност - ама никаква...за морското прасенце...тя е вода и семки...от нея само пикаят повече - тоест цапат :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Съб Апр 04, 2009 11:53 am

Когато си купил/а крастевица в зимния сезон от пазара, обелиш я и дадеш обелките на свинчето това е помия. Колкото и да я миеш нитратите си остават, най-много нитрати има в обелките.
Когато зеленчука/плода е от домашна градина тогава няма нужда да се бели, може да се изреже, ако е ябълка да се махнат семките и........................
Antonio
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 11:59 am

Зоо по-горе видях, че си писал за загобите при 2-та вида хранене, не ми харесва това, че приемаш свинчетата като бройка(така си написал).

Не си развъждал дребни гризачи и малко не ме разбираш. Ако си развъждал щеше да знаеш, че едно от основното мерило за работата на развъдника като проект е смъртността в младото поколение, в разплодниците и поколението което е закупено от разни хора ...... - тоест всичко това се изчислява с една дума БРОЙКА - това е просто термин който ражда числа. Те се записват в тетрадки или файлове. Всяка майка се знае колко ражда и е раждала - колко от тях са починали - защо са починали - търсят се причини и се правят изводи и се взимат решения...........

Да произведеш здраво животно - означава да напълниш много тетрадки или файлове с числа...........бройки.

Ако имаш нулева смъртност - 0 значи си добър развъдник.........и ще имаш супер добро име и сред хората.........

Дълголетието на разплодниците също се смята
Срока през който почиват също.....
Всеки разплодник има меню
Ако е женска - това меню търпи промяна през фаза бременност и фаза раждане.........

Та така.....бройка е термин просто.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 12:04 pm

И не е зле да разделяте храненето на две части - фази:

1 - основно хранене - видове продукти
2 - зеленчуци и плодове и добавки - видове продукти

Смесването на 1 и 2 е добре.

Ама понякога си мисля, че вие взимате 2 за 1 и храните само с 2..........а 1 оставате на заден план....

Едно свинче не се наяжда с 1 ябълка 1 краставица 1 стрък маруля 1 стиска трева 1 връзка репички...........то само се засища - числото 2 може дори да го забравяте от време на време.........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Съб Апр 04, 2009 12:07 pm

Бройката е термин и това всеки го знае, но когато развъждаш определено животинче ти го развъждаш, за да(има две основни причини които са противоположности)
1. Единия вид размножаване е с любителска цел

2.Другия вид размножаване е с главна цел търговия

И при двата вида цели я има търговията, защото за да отглеждат повече животни трябва да има доходи с които да го правиш. Обаче при 1-вия вариант животинките се гледат отлично и са щастливи, а при 2-рия вид развъдника гледа как да ги разкара по-бързо и да вземе парата.

Четох, че си развъждал свинчета, видях снимки, мисля че си от хората с цел любителство.
Antonio
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 12:22 pm

Четох, че си развъждал свинчета, видях снимки, мисля че си от хората с цел любителство.

А цел селекция - а цел - запазване на дадена разновидност - а цел утвърждаване на дадена-дадени породи в БГ.....много са целите. Всеки развъдник си знае неговата цел и си търси ниво.

Това, че разни "колеги" са кокошкари и обичат само парите не трябва да ви разочарова......

До сега не съм имал нещастно животно при мен.........а съм продавал и са купували от мен...

Но това е друга тема и се отплеснахме...от храненето.

Ако всичко е наред до края на 2009 ще възродя отново малката ми фермичка за дребни гризачи....ще дойдеш и ще видиш на живо....ще прецениш сам и ще си бъбрим пак.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Съб Апр 04, 2009 12:46 pm

zoomaniak написа:И не е зле да разделяте храненето на две части - фази:

Ама понякога си мисля, че вие взимате 2 за 1 и храните само с 2..........а 1 оставате на заден план....

Едно свинче не се наяжда с 1 ябълка 1 краставица 1 стрък маруля 1 стиска трева 1 връзка репички...........то само се засища - числото 2 може дори да го забравяте от време на време.........

В момента двете ми свинчета пасат райграса. Щастливи , диви... подксачат издават радостни звуци... общо взето щастливи прасета!
Миналата година за първи път ги пуснах да пасат. По едно време така се пристрастиха, че не искаха нищо друго! Само свеж райграс или сено от райграс. Зимата храненето ми беше проблем. Имах две гладни прасета които не искат нищо друго! Сега ги храня само вечер със смеска, която почти никога не дояждат , плюс сено ,а през деня са колкото се може повече навън. Изпасват си всичко. И не ми изглеждат гладни като ги прибера. Според мен не са гладни като им давам само 2, те просто трябва да гризат. Това им е в природата. Ако не гризат храна започват да гризат клетката, къщичката си, клончета... каквото им падне. Разбира се и гранулите са важни, но е важно да знаеш какво има в гранулата. По пазарите масово продават гранули за кокошки, като ги продават за гризачи или за какаво търсиш....
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 1:04 pm

Мисля, че в Монтана има щастливи прасенца :ajatki:

НО

Според мен не са гладни като им давам само 2

Какво е 2 - от какво е направен всеки плод - зеленчук. Ще трябва да говорим с термини и става много доцентски разговора ни....а и нямам време....

Когато една храна преминава през един стомах - на едно същество - (пиша по принцип - общо)....та цялото същество реагира и се развива от преминалата храна през стомаха....тук изваждаме на масата първите няколко фактора:

- вид на храната преминала през стомаха
- честота на храненията
- повтаряемостта на храната

С 2 в по-горните ми постове работете внимателно...при тях количествата са важни и честотата на даванията - храненията и до колко се пълни стомаха.........

От ябълка до Ябълка има разлика - разликата важи за всеки вид от 2 - хранителни продукти........

Когато почнете да усещате разликите - ще се замислите и за честотата на хранене. И дали е правилно де да се храни само с 2 и колко пъти и т н.....

Аз ако давам 7 дни - 1 седмица само Ябълки които се продават на пазара - но и се използват за производство на пектин - ще дам възможност през стомаха на свинчето да преминат опасно количество захариди - пектиниди (ако се изразявам правилно)......и заради това си давам само сортове за ядене....а дали всеки стопанин прави разлика между сортовете........

Дано ме разбрахте :ba: tongue

Райграса е супер - дупер добро решение :ax:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Съб Апр 04, 2009 1:24 pm

Хубаво е , че ги пускаш навън на свеж въздох и в изобилие от храна, но там където е храната(райграса) има и паразити от които трябва да предпазиш твоите свинчовци, взел/а ли си мерки?
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Съб Апр 04, 2009 1:37 pm

Имам две кучета, обезпаразитени, ваксинирани..... далеч от райграса! Имам ограда и нямам неканени гости, освен ено коте което спи в двора, но не се приближава до къщата.
Морските свинчета са накапани със Spot On препара против бълхи. Профилактично си ги преглеждам. Мислех да напръскам и райграса, но дали ще е годен после за ядене [dontuu.gif] -никой не знае.....
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Antonio » Съб Апр 04, 2009 1:42 pm

Условията са чудесни в такъв случай. :)
Antonio
В ятото

Мнениеот Alouette » Съб Апр 04, 2009 1:58 pm

zoomaniak написа:

Зоо, ще дадеш ли примери за видове продукти - основно хранене? Сеното спада ли към тях?
Alouette
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 2:08 pm

Зоо, ще дадеш ли примери за видове продукти - основно хранене? Сеното спада ли към тях?

Спада
Даже е на 1 място
На 2 място - висок клас пакетирани храни - въртиш ги 2-3 вида през 30 дни
Ако имаш достъп до село-села - взимаш и суха царевица - или сурова и на сянка я сушиш...цели стръкове ........

Ябълки - сорт за ядене
Тикви
Моркови
Цвекло
Кочана на зелката

Дори в момента има толкова видове изсушени треви че направо да се объркаш на БГ пазара.....вече дори се пакетират и продават - внасят де:

сушена люцерна
сушена детелина
сушена млечка - глухарче

Оооооооооооооо да не забравяме и кълновете.........

Аз си правех седмично меню....защото има достааааааааааа ЗАГУБА на време докато намериш качествени продукт тип 2. Презапасяването не е желателно.

Има и сериозна възможност за хранене СПОРЕД СЕЗОНА :ap: който е най-приемлив...според мен за всички........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Alouette » Съб Апр 04, 2009 2:16 pm

Благодаря, от полза ще ми е тази информация, въпреки че досега винаги съм съчетавала сеното с плодове и зеленчуци, но все пак ми е от полза, не се бях сетила за някои неща, които да му давам, благодаря :bs:
Alouette
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 04, 2009 2:42 pm

Благодаря, от полза ще ми е тази информация

Ето още :ap: :ap: днес имам време да пиша по форума :ai:

Науката за храненето е на повече от 200 години ако не ме лъже паметта.

Стопаните на животни изобщо не хранят животните си така както биха хранели себе си. Или тоест подхода към храненето на животните им е малко немърлив (пиша общо - никой не искам да засегна). Защото храненето винаги е свързано с думата пари - стопаните - тоест хората са много внимателни към човешката храна, така поне трябва да е. Но към храната на животните си - тоест, когато заговориме за ХРАНЕНЕ НА ЖИВОТНИ и се започват с компромисите:

- ама то яде всичко и е щастливо
- ама щом го яде значи му е вкусно
- ама вие луди ли сте да давам толкова пари за хранене...

Никой стопанин не познава колко нива има в храненето на животното което си е купил.

Кои са основните храни
Какво се наричат добавки - витамини - минерали - аминокиселини и т н....

Какво наричаме НАТУРАЛНО ХРАНЕНЕ

Познаваме ли храните на животните...

Как храната влияе на животните

Коя храна на коя част от животните влияе......

Кои натурални храни са най-добре да се дават.........и защо.

Какво наричаме глезотии

Кои храни животните биха яли - но самите храни са ненужни за животните - тоест не са носители на нищо полезно....

Какво значи животните да ги храним на грамаж.........

Какво наричаме фураж за животни..........

И т н...

-----------------------

Ако изградите мисленето си - ще сте способни да отгледате всякакви животни..........

Мда smilie8
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hammy96 » Съб Апр 25, 2009 6:12 pm

Аз му давам гранули, ябълка, моркови, понякога банан и хляб.
Аватар
hammy96
В пасажа

Мнениеот Antonio » Съб Апр 25, 2009 7:36 pm

Да допълния предишния пост банан е препоръчително да не се дава, ако се дава в минимални количества.
Хляб се дава, но изсушен(да не е мухлясал или овлажнен).
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Съб Апр 25, 2009 8:07 pm

Аз съм против хляба. Вярно е че го харесват, но намокрения сухар не става ли пак тестяв в стомахчето им? преди им давах по-малко сухар ,но после попаднах наедна статия в която доста на дълго и широко се обясняваше ,че не бива да се дава.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Antonio » Съб Апр 25, 2009 8:15 pm

Точно това говорим НЕ ТРЯБВА ДА Е ОВЛАЖНЕН(МОКЪР)!

Много статии твърдят, че не е полезен, но и много твърдят, че е, мнението е противоречиво.
Стопаните най-често дават сухар на свинчетата си, за да си наточът зъбките.

Аз лично не давам хляб, но на свинчето няма да му стане нищо ако опита една коричка.
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Съб Апр 25, 2009 11:34 pm

Слюнката и стомашните сокове не го ли овлажняват?
И защо трябва да се хапват сухар при голямото разнообразие от храни които могат да се дават?
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Antonio » Нед Апр 26, 2009 10:21 am

Незнам каквис а тези сламки, които пускаш за слинките, когато се казва овлажнен се има в предвид стоял много време овлажнен, което води до мухлясване и т.н.
Хляб не е задължително да се дава, както казах аз не давам на моите прасенца!
Нека стопаните сами си извадят изводите полезен или не, защото информацията за хляба при морските свинчета е изключително противоречива.
Antonio
В ятото

Мнениеот hammy96 » Нед Апр 26, 2009 11:04 am

През лятото му давам млечка и чушки, ама няма да са люти.
Последна промяна hammy96 на Нед Апр 26, 2009 11:20 am, променена общо 1 път
Аватар
hammy96
В пасажа

Мнениеот Antonio » Нед Апр 26, 2009 11:16 am

Лючи чишки не се дават.
Млечката трябва да се устави насянка за около час и тогава да се дава на свинчето, за да се избегне подуване.
Antonio
В ятото

Мнениеот hammy96 » Нед Апр 26, 2009 11:20 am

Знам че не трябва да са люти :ad:
Аватар
hammy96
В пасажа

Мнениеот Мъни » Нед Апр 26, 2009 11:25 am

Основният порцион на моите свине са сено, трева и клони от различни дървета (плодни, бук, габър, салкъм, липа и прочие). Давам и суха храна и плодове, но те не са в толкова големи количества. От плодовете давам основно ябълка, от зеленчуците-морков.
моите специално не обичат зърнени смески, даже почти не хапват от тях, а си налитат на гранули.
Зъбите си изпиляват предимно гризейки клони.
Обожават глухарчета-не само цветовете и листата, а и корените. И живовляк много обичат (в това отношение са точно като игуаните ми).
Общо взето всеки ден им разнообразявам менюто, но с нещо дребно.
П.С. Вода не пият.
Мъни
В стадото

Мнениеот гарче » Пон Апр 27, 2009 12:47 am

Мъни написа:П.С. Вода не пият.

Не пият или ти не им предлагаш?

Antonio написа:Незнам каквис а тези сламки, които пускаш за слинките, когато се казва овлажнен се има в предвид стоял много време овлажнен, което води до мухлясване и т.н.

Подръж в устата си малко парче сухар и после ми кажи с каква консистенция е! Знам ,че много хора съветват да се дава сухар за да се ''точат'' зъбките. Обаче попадайки в стомахчето им никой незнае какво точно става. А дали сушенето е унищожило маята??? Не ми се мисли каква бомба става вътре.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Antonio » Пон Апр 27, 2009 9:26 am

Мъни гледаш много животни, но знаеш ли как се гледа морско свинче!?
Какво значи не пият вода!? - само от този израз се разбират много работи за това как се гелдатс винчетата.

Скъпи стопани Морските свинчета пият вода и е задължително постоянно да имат достъп до прясна вода!
Мъни започни да даваш вода на свинчетата си, това че си им дал/а веднъж два пъти и не са пили не значи, че няма да пият никога, просто в този момент са яли храна, която е много водниста и са нямали нужда от прясната вода.
----------------------------------------------------------------------------------
гарче аз също съм на мнение да не се дава сухар(казал съм го по-нагоре), но недей така, не е доказано, че сухара вреди, не и все още.
Antonio
В ятото

Мнениеот Мъни » Сря Апр 29, 2009 12:06 am

Бре-бре :ad:
Забрави да споменеш в никакъв случай да не давам краставица, защото съдържа много вода...
Мъни
В стадото

Мнениеот Antonio » Сря Апр 29, 2009 1:59 pm

Дори и да им даваш храни, които са богати на вода, като краставицата, зелето и т.н. те не могът да изместят чистата, налята в поилка/паничка вода!
Нещо пречи ли ти да им даваш вода, та ги лишаваш от нея!?
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Сря Апр 29, 2009 2:15 pm

Преди година родители искаха да съдят лелки в детска градина ,че не дават вода на децата. Много пикаели и се напишквали в леглото.... Това с непиенето на вода ми напомня на този случей.
Морските свинчета имат специфична урина която по начало е гъста. Ако се намали количеството на водата (щото краставицата не му е стигнала) или има прекалено много соли урината се сгъстява още повече. И после четем постове- Свинчо умря , какво му стана???? [smile3537.gif]
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот Мъни » Сря Апр 29, 2009 7:57 pm

Една трета от свинете ми (два броя) имат вода непрекъснато. Не близват. На другите 4 вече не предлагам (също сами се отказаха от нея). Джербилите и дегутата ми също не пият вода. За разлика от плъховете и китайските мишки.
Гризачите най-общо се делят на две големи групи по отношение на храненето:
-предимно зърноядни - на практика ядат всичко, но основната им храна са сухи зърна. Те пият много вода.
-хранещи се основно със свежа растителна маса. Също ядат много неща, но основно трева, свежа листна маса, зеленчуци и плодове. При правилно хранене нямат нужда от вода, дори им е противопоказно.
Едно време (преди 20 и повече години) беше забранено да се дава вода на хамстерите, морските свине и чинчилите. Тогава дегу и джербили не се отглеждаха. Свинете живееха по 10 и повече години. Нещо, което сега е ужасна рядкост.
Тогава, обаче, никой не хранеше със супер прехвалените гранулирани храни. Съответно животните не нарушаваха нарушения на водно-солевия баланс.
Мъни
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 29, 2009 8:15 pm

Пак се заформя спор... :bu: [mood_feelings_hurt.gif]
Мъни такива съвети са опасни за животните - мнения. Тука се говори за новаци дето попиват всяка наша твоя дума и на всеки и я прилагат буквално...

Ама новака не е зоолог като тебе и морското свинче за него е мишка......

Тея неща дето ги говориш не са за масово ползване......... :bu: :bu: ниво експерт са. Нали знаеш нивата на всеки стопанин icon_dontknow Чирак - Калфа - Майстор......

Бъдете внимателни. Не знаем кой ни чете и кой какво прилага на животните си........и как го прилага.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Мъни » Сря Апр 29, 2009 8:19 pm

Прав си, Зоо. Аз за това натвърдвам, че зависи от начина на хранене.
А моят начин не е за всеки-непрекъснато следене на витамини и минерали, на бързи и бавни въгрехидрати, протеини и прочие.
Но не съм съгласна всеки разбрал-недоразбрал да ме обвинява, че си скапвам свинете. Аз се скапвам да ги обгрижвам :ad:
Мъни
В стадото

Мнениеот Antonio » Сря Апр 29, 2009 9:36 pm

Мъни фактите, които излагаш за миналото са вярни, обаче както е написал Зоо, новаците попиват всичко. - с времето всичко с епроменя
Относно гранолираната пакетирана храна знаете и моето мнение(боя и устатъци от продуктите, които са написани в съдържанието), когато продуктите с егранолират те губят голяма част от свойствата си. Аз лично правя зърнената смес за моите свинчета сам от екологично чисти продукти, които се копуват по отделно на грамаж и се смесват --->обяснявал съм подробно как правя зърнената смес.

Ти смяташ, че не трябва да даваш на свинчетата си вода, защото те я получават от богатата на вода свежа храна, която им даваш, но въпреки това те трябва да имат достъп до прясна вода.
Зимата, когато няма от къде да намериш свежа тревичка, крастевица без нитрати и т.н. какво става, от къде свинчетата ти получават достатъчно вода!?
Antonio
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 29, 2009 9:41 pm

Antonio написа:Относно гранолираната пакетирана храна знаете и моето мнение(боя и устатъци от продуктите, които са написани в съдържанието), когато продуктите с егранолират те губят голяма част от свойствата си.

Това не е вярно
Или просто казано има производители и производители
Погрешно е да обобщавате

Мога и да докажа думите си :ag:

За пример ще ви дам кучешката храна тип Агнешко с ориз. Вземете 10 марки. 10 чувала от по 15 кг и получавате 10 различи цени. А сега се запитайте защо цените са различни като суровините са еднакви :ag: :ag:

Обобщаването е неправилно. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Antonio » Сря Апр 29, 2009 9:45 pm

Говорим за храните за морски свинчета, които се пердлагат в търговската мрежа на България.
Всички те са под всякаква критика.
Единствено малко по-качествена е храната за морски свинчета(само някой видове от предлаганата) на Versele - Laga --->тя също не е идеално, но на фона на останалите се различава малко

Отново казвам пакетираната храна за морски свинчета по-скоро вреди на морските свинчета от колкото да ги стимолира в различни сектори(развитие и т.н.).
Antonio
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 29, 2009 9:55 pm

Единствено малко по-качествена е храната за морски свинчета(само някой видове от предлаганата) на Versele - Laga --->тя също не е идеално, но на фона на останалите се различава малко

Как ТИ стигна до този извод.
Имай в предвид, че ТИ или хора около ТЕБ не са и правили анализ в лаборатория на ХЕИ и ДВСК :ag: :ag:

Няма БГ изследвания на тема 100 свинчета хранени с Верселелага и 100 с мечти, за да правиме сравнение :ah:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 29, 2009 9:56 pm

Отново казвам пакетираната храна за морски свинчета по-скоро вреди на морските свинчета от колкото да ги стимолира в различни сектори(развитие и т.н.).

Дай да прочета изследване от видни учени. Научни работници. Зоолози и профисори в БГ....с поне 1 година ралбота над проблема.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Апр 29, 2009 10:01 pm

Да забравим пакетираните храни

Да си представим зърното от пазара..........
Намеквам ти, че там е голо вода положението.........

Като купувах за моите прасета - развъдника ми компоненти, никой от великите търговци не можеше да ми каже кога е ожънато житото.............царевицата...............ечемика................семките..............граха..........тиквените семки................и т н...........и често житото даваше фира. царевицата също........и над 5 кг приготвена смес за хранене на свинчета отиваше на гълъбите и парите ми?

Писна ми и започнах да си купувам 10кг чували с екструдирани гранулирани храни.
Виж в интернет има описан процеса на обработка...

Дори при Илчо на живо видях машина за създаване на гранули...БГ производство.......имам и снимки.........

Не твърдете нещо така силно.............
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Чет Апр 30, 2009 9:05 am

Това за водата ми е много интересно. Колко ли време са живее ли??? Някак съм много резервирана по темата.
Имах съоченичка баща и работеше в някаква лаборатория и тя имаше хамстер. Не му даваше вода. Когато мишелето се спомина 6-8 месеца (нямаше година) ми казаха че толкова си живеело???? Имаше няколко хамстера и всичките по толкова си живееха. Водата си набавяха от краставици и домати. След години имах хамстер от зоомагазин с поилка и всякакви екстри. Хайме живя почти 3 години и ако не се бе случил злощастен инцидент....кой знае колко щеше да живее.

И аз като Зоо искам изследвания и научни факти??? Кой, кога и къде е гледал МОРСКО СВИНЧЕ без вода 10 години.
Мъни твоите от колко време са при теб ?
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот dR--- » Чет Апр 30, 2009 12:01 pm

Моя приятелка имаше за подарък морско свинче, което след месец и половина взе, че роди. Обаче сега, 2 месеца по-късно, едното й малко свинче умря. Другото, по думите на докторите, също натам отива. Тя е много разтревожена защо се случва това, казали й че било от краставицата, защото купените краставици били пръскани, трябвало само домашно произведени краставици да им дава :ai: . Това е и въпросът - може ли умре морско свинче от краставица, нали това им е част от храната, а не всеки си гледа краставица на балкона?
dR---
В стадото

Мнениеот Antonio » Чет Апр 30, 2009 2:23 pm

Ако сами си правите зърнената смес винаги можете да намерите компетентни търговци стига да ги търсите.
Аз лично имам на скалад много зърно, което е чисто и е жънато от ниви на дядо ми(жито, ечемик, овес). Останалите съставки ги намирам от магазини за фуражи, в които всяка реколта е описана ясно.

dR---, приятелката ви е попаднала на изключително некомпетентни относно морските свинчета лекари. В купената крастевица има нитрати, които са опасни за малките животинки, но не до такава степен, че свинчето да умре от две хапки. Нека потърси компетентни ветеринари.
Antonio
В ятото

Мнениеот dR--- » Чет Апр 30, 2009 2:38 pm

Ами ние сме от Добрич и тук има само 1 ветеринарна клиника, която в общи линии си прави каквото иска, точно защото е една. Другото си е отделни лекари, които работят на частно и повечето се занимават основно с кучета и котки, а не с по-малки животинки. Ще й кажа все пак да потърси, преди да й е умряло и другото свинче.
dR---
В стадото

Мнениеот Antonio » Чет Апр 30, 2009 2:41 pm

Ако не намери бързо компетентен ветеринар, относно морските свичнета в Добрич, нека потърси в съседен град.

Относно крастевицата, нитратите ги има в цялата крастевица, но най-вече в обелките, така че да се бели крастевичката и в малки количества. --->става въпрос за купените скрастевици.
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Чет Апр 30, 2009 8:51 pm

Не само в корите, нитратите се натрупват и в участъка, който е близо до дръжката. Ако се дава краставица, добре е да е винаги откъм върха.
И не подценявайте нитратите - много свинчета са загинали благодарение на тях. Не само в краставиците, но и в марулите, доматите - всички извънсезонни зеленчуци, както и в стайни растения, торени редовно. Смъртта настъпва бързо - до 2-3 часа след консумацията. Има случаи и на спасени свинчета, които са били заведени веднага на лекар след проявата на първите признаци на отравяне.
Относно спора за водата - моето лично мнение е, че такава трябва да присъства в клетката, като изборът дали ще пие или не се предостави на самото животинче. Предишното ми свинче цяло лято не близваше вода, независимо от високите температури (гледахме го в стая без климатик), но пък през зимата се спукваше да пие. Обяснението ми е, че това се дължеше не толкова на ограничаването на свежата храна през зимата, колкото на сухия въздух в стаята, въпреки че се отопляваме с камина на дърва и проветряваме няколко пъти дневно.

ПП Мъни, мисля, че дълголетието на едновремешните свинчета се дължи не само на храненето, но и на самия им ген (а може би и порода). Сегашните са някакви изродени и кекави пародии. Което е напълно естествено - първата работа на всяко хлапе, което се снабди с такова животинче, е да го развъди. За недобросъвестните търговци да не говорим. "Генетика" е дума от китайския език у нас.
То и хората вече се израждаме, камо ли животните...
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Апр 30, 2009 9:27 pm

Абе краставицата не е никаква храна [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Чет Апр 30, 2009 9:54 pm

Не е, разбира се. Лакомство е.
Като бонбоните и шоколада за децата. По малко и рядко.
Изображение
Radost
В ятото

Следваща

Назад към Грижи