Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Съвети за рязане на ноктите при морското свинче

Съвети за рязане на ноктите при морското свинче

Мнениеот petqq » Нед Окт 05, 2008 3:53 pm

Значи проблема ми е следният: морското ми свинче е вече на 3 годинки майче и ноктите на едното му краче са малко големи и грозни :at: .Та да попитам могат ли ноктите да му се режат и ще го боли ли?
petqq
Животинче с въпрос

Re: Mогат ли ноктите да се режат

Мнениеот drebcho i glamcho » Нед Окт 05, 2008 4:54 pm

Ноктите могат и трябва да се режат. Но е добре първият път да ги покажеш на ветеринар и той да извърши манипулацията, защото има опасност ако не го направиш правилно да се получи кръвоизлив.
Ако изобщо не се режат, може да се получи изкривяване на ставите и пръстчетата , защото свинчето няма да може да върви правилно...
Свинчето не е от най-мирните пациенти за това първо се посъветвай с ветеринар , а след това може и сама да се справиш. . :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот petqq » Нед Окт 05, 2008 5:52 pm

drebcho i glamcho написа:Ноктите могат и трябва да се режат. Но е добре първият път да ги покажеш на ветеринар и той да извърши манипулацията, защото има опасност ако не го направиш правилно да се получи кръвоизлив.
Ако изобщо не се режат, може да се получи изкривяване на ставите и пръстчетата , защото свинчето няма да може да върви правилно...
Свинчето не е от най-мирните пациенти за това първо се посъветвай с ветеринар , след това може и сама да се справиш. . :ab:
Aха мерси за отговора, а няма ли някой който да ме посъветва как сама да ги одрежа-не ми се занимава пак по ветеринари да ходя, а и нашия ветеринар е доста далече :bu:
petqq
Животинче с въпрос

Мнениеот petqq » Нед Окт 05, 2008 6:20 pm

:bp: Порових се из търсачката и прочетах как да ги изрежа за да не се получи кръвоизлив и имаше 3 по големи нокътчета, които изрязах за 30 секунди :ab: и нищо му няма и няма кръв и даже и не усети че му ги режа :ab: :bp:
petqq
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Окт 05, 2008 6:22 pm

Гордеем се с теб :ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот drebcho i glamcho » Нед Окт 05, 2008 6:28 pm

:bi:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот petqq » Нед Окт 05, 2008 6:59 pm

А някой ако иска инфо как да реже ноктите да каже :ab:
petqq
Животинче с въпрос

Мнениеот sasin » Пет Окт 24, 2008 9:29 pm

Ми.. аз да взема да питам - ако са бели на цвят ноктетата лесно се вижда живеца, който трябва да се пази от нараняване, ама при морските свинчета има ли различно оцветяване на маникюра като при кучетата например :sunny:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот _KaTeNcEtO_ » Пон Окт 27, 2008 5:33 pm

Ето един англииски сайт в който е показано как се режат ноктите не свинче: http://www.guinealynx.info/nails.html . Но иначе саита е много полезен(лошото е че е на англииски:( )
Да помагаш значи емоция, труд, болка , сълзи , безсъние, непосилна умора,време, енергия ... Да помагаш означава да обичаш , да раздаваш любов, да даваш по една частичка от сърцето си на всяко животинче . ..
http://www.db-tierhilfe.de/index.php
Аватар
_KaTeNcEtO_
Пчела майка

Мнениеот beni4ka » Съб Ное 29, 2008 8:20 pm

Морските свинчета имат четири къси нокътя на всяка 'ръка' и по три на всеки 'крак'. Ако животното не ги изтрива, те ще израснат трърде дълги и извити.Така ноктите ще пречат на ходенето, ще се забиват в крачето.
Ako това се случи с вашето свинче, значи то не изтрива достатъчно ноктите си и има нужда от вашата помощ. Ако не искате да се заемете с подкъсяването на ноктите (ако се страхувате, че може да го нараните), то водете свинчето на ветеринар за рутинна поддръжка на крайниците. Ветеринарният лекар ще подкъси ноктите със специални ножички.

Бихте могли да се научите сами да режете ноктите на вашето свинче. За целта трябва или да си купите ножичка за подрязване на нокти за морски свинчета (7-10 лв.), или да намерите надеждна нокторезачка. Имайте предвид една особеност на ноктите на морските свинчета - по цялата им дължина минава кръвоносен съд, затова не трябва да отрязвате направо цялото парче нокът, което смятате за излишно. Трябва да отрязвате първоначално няколко милиметра (1-2), след това да изчакате няколко дни, докато кръвоносният съд се отдръпне малко назад. (Срещу светлина ще видите това). Постепенно ще подкъсите нокътя.

Ако засегнете кръвоносния съд, ще потече кръв. При здраво свинче кръвотечението трябва да спре своевременно. Попийте кръвта, изчакайте, докато се уверите, че всичко е наред. Не поставяйте свинчето веднага върху талаш, тъй като то все още има рана на крака, която не трябва да се инфектира. Ако имате проблеми или се чувствате несигурни, потърсете ветеринар.

Изображение

http://morsko-svinche.hit.bg/hranene.htm#nails
Изображение
Бъдещ ветеринар след около 6 години! :)
beni4ka
Животинче с въпрос

Как се режат нокти на морско свинче

Мнениеот Antonio » Нед Мар 22, 2009 7:09 pm

hammy96 написа:http://www.youtube.com/watch?v=UNAX_k2EGw4

ето как да изрежете ноктите на морското си свинче. Това последното е кръвоспиращо прахче ако засегнете някое нервче и потече кръв.

С побликуваното клипче за рязане на нокти изобщо несъм съгласен!
Режат ноктите на свинчето с нокторезачка(отлично, защото с уж специалните ножички за рязане на нокти на гризачи животинките ги болимного), обаче незнаят как да я държат, когато се режат нокти на свинче с нокторезачка тя трябва да е хваната обратно(не както си режем ноктите ние хората, а обратно). Клипчето е безумно.
Ако случайно срежете нерв(кръвен канал на нокътя) можете да спрете кървенето първо с марля и после с йод.
За спиране на кравта не е добре да се ползва прахче купено без да се знае каква му е концентрацията. Свинчетата са малки животинки и ако се употреби човешко прахче за сиране на кравта може да има последствия, защото нашите организми са много по-развити от тези на свинчетата.
Antonio
В ятото

Re: Полезно видео

Мнениеот Sarafina » Съб Апр 04, 2009 10:37 pm

Антонио, от къде за Бога, ти хрумна, че със специалните ножици за гризачи, животните ги боляло много? Веднага ще ти кажа, че именно с тях (спец. ножици) е в пъти по-безопасно, отколкото с нокторезачките! Тези ножици са за кръгли нокти, а не за плоски както при нас.
И още нещо - би ли ми казал какви би били последствията, ако използваш "човешко" прахче за спиране на кръвта? И защо пък йод? Той не е ли "човешки", или може би купуваш "ветеринарен"?! :ajaweki:
Only one thing makes a dream impossible: the fear of failure!
Sarafina
В стадото

Мнениеот Radost » Нед Апр 05, 2009 7:44 am

Ако прахът за рани съдържа антибиотик, не е зле да се провери дали въпросният е безопасен за свинчетата. Нали знаете, че някои антибиотици са смъртоносни за тях?
Дезинфекция с йод или нещо подобно е напълно достатъчно.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 8:01 am

Йода да е разреден...иначе сваля козината
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот гарче » Нед Апр 05, 2009 10:23 am

Зоо до колкото разбирам слагат йода на ноктите.
Аватар
гарче
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 05, 2009 10:30 am

гарче написа:Зоо до колкото разбирам слагат йода на ноктите.

Простете
Виж Радостта си е обновила профила - а така :ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Radost » Нед Апр 05, 2009 11:16 am

zoomaniak написа:Виж Радостта си е обновила профила - а така :ba:

Благодаря. :ah:

Руснаците много използват за дезинфекция на устата, ранички и кръвнали нокти Хлорхексидин диглюконат. Особено след рязане на зъби при тях е задължително да се обтрие устната кухина и срязаните зъби с тампонче, напоено с хлорхексидин. Твърдят, че така и зъбките пораствали по-бързо.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот DELAILA » Пон Апр 06, 2009 1:06 am

Случилото се на клипчето с рязането на ноктите на морското свинче е просто недопустимо ,то нямаше нокът,който да не кърви,тази е някаква съдистка,по-добре да не беше ги рязала,и от небето да пада човек пак ще се сети че е некадърница и хайде да се беше случило само на един нокът-да,но...това се случи с всичките нокти на горкото животинче... icon_crazy стара недовиждаща баба
Две зайчета много искали да си имат малки зайчета,пробвали дълго време ,но не се получавало,накрая решили да отидат при доктора,обяснили му как стоят нещата,доктора ги прегледал,позамислил се и казал: Абе момчета вие как я мислите тая работа?!
DELAILA
Животинче с въпрос

Мнениеот Antonio » Пон Апр 06, 2009 2:16 pm

Sarafina преди да пишеш няма да е зле да се запознаеш с това за което пишеш.
На въпросите ти хората са отговорили преди мен, прави си изводите като сравниш това което си написал/а и отговорите.
Antonio
В ятото

Мнениеот Sarafina » Сря Апр 08, 2009 10:40 pm

Добре, Антонио, но защо смяташ, че със специалните ножици гризачите ги боли много? Не успях да си отговоря :bi:
Sarafina
В стадото

Мнениеот Antonio » Сря Апр 08, 2009 11:08 pm

Огледай хубаво видовете ножички и сравни с формата на нокътя на морско свинче, след което, ако искаш да го заболи свинчето му одрежи нокътче.
Консултирай се, ако искаш с компетентен ветеринар.
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Чет Апр 09, 2009 6:48 am

Рязала съм и с нокторезачка, и със специална ножичка за гризачи. И двете са удачни, зависи обаче колко е голям и дебел нокътят. За малко свинче, когато се отстраняват само връхчетата, нокторезачката върши работа. Но когато нокътят стане дебел, груб и твърд, особено когато започне да се извива, ножичката определено е за предпочитане. То с нокторезачка няма как и да стане, тя първо сплесква нокътя, чак тогава го реже. Което определено е много по-неприятно и болезнено за свинчето. Ножичките са на принципа на гилотината, острието е скосено под необходимия за целта ъгъл и никак не съм съгласна, че е болезнено за свинчето, стига нокътят да се реже по правилата. Ако се вземе по-навътре, в близост до кръвоносния съд, естествено, че ще го заболи, с каквото и да го режем. А и да не забравяме, че малките лигльовци често преиграват и пискат, без да има нужда. Който е рязал нокти на малко дете, знае за какво говоря. :ag:
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Sarafina » Пет Апр 10, 2009 9:42 pm

Антонио :bi:
преди да пишеш няма да е зле да се запознаеш с това за което пишеш.
На въпросите ти хората са отговорили преди мен, прави си изводите като сравниш това което си написал/а и отговорите.

Абсурдно е дори да се казва, че със спец. ножици за гризачи ги боли. Нокторезачките са много по-неудобни и водят до проблеми. Но ти като искаш оДрязвай ноктите на свинчетата си с тях, Антонио :ajaweki:
Огледай хубаво видовете ножички и сравни с формата на нокътя на морско свинче

Точно! Формата на спец. ножици за гризачи е според вида на ноктите на свинчетата - не за плоски нокти като човешките.
Sarafina
В стадото

Мнениеот Antonio » Пет Апр 10, 2009 10:14 pm

Когато се режат ноктите със "спец" ножички, ако не се догледа може да се отреже кръвно каналче, тъй като "спец" ножичките са доста дебели.
Antonio
В ятото

Мнениеот Radost » Съб Апр 11, 2009 8:42 am

Трябва да се гледа! Вариант "недоглеждане" не трябва да се допуска. Който го е страх - има ветеринари за тази работа, обикновено режат нокти безплатно.
Изображение
Radost
В ятото

Мнениеот Antonio » Съб Апр 11, 2009 9:05 am

Това трябва да го знаят всички стопани, които си взимат животни без да знаят за какво животно става въпрос, също и тези от клипчето за рязане на нокти!
Antonio
В ятото

Мнениеот Sarafina » Съб Апр 11, 2009 9:29 pm

Рискът със спец. ножици е същия както с нокторезачките. Разликата е че със спец. ножици е по-лесно.
Sarafina
В стадото

Мнениеот Antonio » Съб Апр 11, 2009 9:34 pm

Не съм съгласен, обясних какво може да стане при неопитен стопанин със "спец" ножица. Рискът го има и с нокторезачката, но той е по-малък.
Antonio
В ятото

Мнениеот гарче » Съб Апр 11, 2009 10:40 pm

Antonio написа:Не съм съгласен, обясних какво може да стане при неопитен стопанин със "спец" ножица. Рискът го има и с нокторезачката, но той е по-малък.

Аз пък мисля ,че няма нужда да спорите! Всеки сам решава колко е голям риска...Всеки си има глава на раменете.Рязала съм нокти на заек, куче, морско свинче... със специална ножица. На моите ги режа с обикновена нокторезачка. Незнам с кое ми е по-лесно.Внимавам и толкова. Риск има когато не се внимава.
Антонио ---> Аз си пия кафето със захар , но не обичам сметана!!! :ajatki: Това не означава , че никой не трябва да пие кафе със сметана или без захар понеже му се разваля вкуса.
Аватар
гарче
В ятото

Re: Как се режат нокти на морско свинче

Мнениеот Antonio » Съб Апр 11, 2009 10:44 pm

Това, че всеки решава за своя домашен лубимец е така, но и всеки може да каже мнението си.

Виждам, че е пусната тема от мое име, наистина темата с видеото се разводни.
Под онава видео, обаче трябва да има коментар, защото то е недопостимо, дори може да се премахне. На всеки нокът му се закача живеца и тече кръв - НЕДОПОСТИМО Е.
Antonio
В ятото

Мнениеот aseto10 » Сря Дек 30, 2009 2:21 pm

http://www.morsko-svinche.com В ТОЗИ САЙТ ЩЕ НАМЕРИШ ВСИЧЧКО ЗА РЕЗАНЕТО НА НОКТИТЕ НА СВИНЧЕТАТА
[ideauu.gif] :bs:
aseto10
Животинче с въпрос

Режат ли се ноктите на морските свинчета?

Мнениеот svetlio » Пет Мар 19, 2010 11:09 am

Тук съм да попитам режат ли ноктите на морските свинчета :ab:
svetlio
Животинче с въпрос

Re: режат ли се ноктите на морските свинчета

Мнениеот kris4i » Пет Мар 19, 2010 11:14 am

Има специален раздел за морски свинчета.
Да, режат се, но много внимателно.
Има един кръвоносен съд, който минава по дължината на нокътя и не трябва да се засяга.
Ако редовно ги режеш, се реже по около 2 мм, но при самото рязане ще видиш как кръвоносният съд се измества по-наред, не бива да се реже много близо до него.
Bleed on, to the waves you talk in your fevered delight now
Dreep on, under burning rooms and falling mindstars
So long, keep the sun and the moon... and tell'em of your scars
...maybe they will care
kris4i
В ятото

Re: Режат ли се ноктите на морските свинчета?

Мнениеот drebcho i glamcho » Пет Мар 19, 2010 11:27 am

svetlio написа:Тук съм да попитам режат ли ноктите на морските свинчета :ab:

Запознавайте се първо с наличните теми, за да не се налага да се повтаря едно нещо по сто пъти.
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот luoshy » Пет Май 14, 2010 1:09 pm

Аз се страхувам да режа ноктите на свинчето си и затова го водя редовно на ветеринар :ad: :ad:
Пупче, липсваш ми! ;[
luoshy
Животинче с въпрос

Re: Съвети за рязане на ноктите при морското свинче

Мнениеот svetlio » Пон Сеп 10, 2012 1:46 pm

Здравейте

Аз заведох моето морско свинче преди 1-година на ветеринар и му ги клацнаха за 5 лева а аз само го държах
svetlio
Животинче с въпрос

Мнениеот selgomez97 » Сря Сеп 12, 2012 6:33 pm

svetlio написа:Здравейте

Аз заведох моето морско свинче преди 1-година на ветеринар и му ги клацнаха за 5 лева а аз само го държах

На колко годинки беше прасенцето ти, когато му отрязаха ноктите и за пръв път ли беше?
"Love is when a puppy licks your face... even after you left him alone all day."
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот veni_zvezdi4ka » Чет Сеп 20, 2012 9:00 pm

Здравейй!!! Аз на моето свинче му режа ноктите след като го изкъпем...рязала съм му ги вече 3-4 пъти, без да има някакви проблеми. Много лесно се режат, но по мъничко за да не потече кръв. :ab:
veni_zvezdi4ka
Животинче с въпрос

Мнениеот selgomez97 » Пет Сеп 21, 2012 7:11 pm

veni_zvezdi4ka написа:Здравейй!!! Аз на моето свинче му режа ноктите след като го изкъпем...рязала съм му ги вече 3-4 пъти, без да има някакви проблеми. Много лесно се режат, но по мъничко за да не потече кръв. :ab:

Сама ли ги режеш? :ai: А колко пъти си го къпала?
Трудно ли е да му изрежеш ноктите, с обикновена ножичка ли ги режеш и прасенцето ти не бяга ли?
"Love is when a puppy licks your face... even after you left him alone all day."
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот iatcka » Съб Фев 02, 2013 8:16 pm

Здравейте, проблемът ми е следния : днес рязах ноктите на едното ми прасенце . Едните ги режа с нокторезачка, а тези които са много завъртяни - с тънка ножичка с остри връхчета. Направи ми впечатление, че като хванах пръстчето леко прокърви в основата на нокътя , затова много внимавах и когато стихнах ножицата , нокътчето падна цялото. вероятно е било наранено, дезинфекцирах първо с кислородна вода , а след това полях със сребърна вода. Какво още мога да направя? Моля помогнете ми !
iatcka
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Фев 03, 2013 7:29 am

Чакаш да видиш дали твоите действия ще предизвикат инфекция и ходене до ветеринаря. Но от личен опит ти казвам, че проблеми няма да имаш - така, че чакай и наблюдавай мястото.... ако стои сухо няма да има проблем.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот iatcka » Нед Фев 03, 2013 10:12 am

много благодаря, за сега май всичко е спокойно, раничката е позавехнала.
iatcka
Животинче с въпрос

Назад към Грижи