Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Зайко почина :(

Зайко почина :(

Мнениеот dibk » Сря Юли 27, 2011 1:20 pm

Здравейте.
Днес не е много радостен ден за мен, тъй като се наложи зайчето ми да бъде преспано. [mood_feelings_hurt.gif]
Не мога да ви опиша колко зле беше ситуацията с него. Сутринта, когато станах видях, че част от козината на дупето му виси и мястото беше направо оголено до месо. Не посмях да огледам повече и директно изхвърчах с моя приятел до ветеринарната болница. Страшно много се уплаших. Когато ветеринарят го видя каза, че положението е направо на зле.Дори той се отврати от гледката.Чак ми е трудно да ви опиша какъв беше проблемът. Оказа се, че имало малки червеи, които са влезли чак в корема му и разяждат тъканите му.Пре задната му част са направили дупка...... общо взето не искам да продължавам с описанието.
Попитах го има ли шанс да оцелее и какво може да се направи, а той ми отговори, че червеите много бързо са се разпространили и вече е късно.И това само за 2 дни без видими признаци, че нещо не е наред. Нямало никаква гаранция, че ще оживее, ако се преприемат мерки, а манипулацията струва около 100 лв. Обясни, че най-доброто решение е да се упои. Почувствах се ужасно зле.
Зайко беше на почти 5 годинки. Общо взето зайко беше много здрав, никога не ми е правил проблеми.
Искам да ви посъветвам редовно да чистите дупетата на зайчетата си, когато им се лепват акита по козината. Също така редовно сменяйте талаша в клетката, за да не се развъждат през лятото мухи около нея.
Оказа се, че червейчета са се развъдили именно от мухи, които са "наплюли" дупето му. Аз редовно го миех от залепналите барабонки, но вижте какво ми дойде на главата. Миех и почти всеки ден клетката и сменях талаша, но ...........
Чувствам се безкрайно виновна, че не забелязах по-рано, че нещо не е както трябва. Вчера ми направи впечатление, че много се върти и скача из клетката, но си помислих, че не е нищо сериозно, тъй като и преди е правело така и просто си играе. После излизахме вечерта и се прибрахме късно. И тъй като го държа на тересата, а му бях дала предварително вече храна и вода, не излязах да го видя. Обаче сутринта като го погледнах муцунката му беше в кръв, просто изтръпнах.
Преди малко го погребахме....................
Пазете зайчетата си и обръщайте повече внимание на "зацапаните" дупета. Ако трябва ги водете на ветеринар да се обръсне козината. Така е по-добре, отколкото да се налага да страда животинката ви.
Реших да споделя опита си с вас, незнам колко често срещан е този проблем. Дано не е !
dibk
Животинче с въпрос

Re: Зайко почина :(

Мнениеот The Gabka » Чет Юли 28, 2011 8:43 pm

Много съжалявам [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] Ужасно гадно ми стана-и аз имах заек, но стана много голям и го изпратих в Китен.Още е жив.Ужасно съжалявам.Сигурна съм, че няма да има никога кой друг заек да го замести. [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]
ЛЮБОВТА Е ЧУВСТВОТО, КОЕТО ЩЕ СПАСИ СВЕТА!
Аватар
The Gabka
В ятото

Мнениеот viki-Ivanova1 » Пет Юли 29, 2011 3:47 pm

Ужасна история нека почива в мир и дано е на по-добро място.И на мен са ми умирали зайци 3 едното на 1 годинка другото на 6 и третото на 5 много е гадно. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
viki-Ivanova1
В ятото

Мнениеот hamsterchee » Пет Юли 29, 2011 4:12 pm

Много съжалявам [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]
Пъфии, винаги ще те обичкам миличко, много ми липсваш
Аватар
hamsterchee
В глутницата

Мнениеот wukuhip » Пон Май 07, 2012 1:51 pm

Миличкото [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
wukuhip
Животинче с въпрос

Мнениеот Милето » Пон Май 07, 2012 2:06 pm

Съжалявам за загубата ти. [mood_feelings_hurt.gif]

Правилно казваш да се обръща внимание. Аз бих допълнила уточняващо - да, бърсане на дупе, хигиена, това са последващи фактори.
Най-важното е да се дава на всеки шест месеца проба от акито за пълно изследване!!!
Аватар
Милето
В ятото

Назад към В тяхна памет