Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Костенурчето ми умря :(

Костенурчето ми умря :(

Мнениеот mimi » Пет Юни 20, 2008 7:41 pm

Дино го взех някаде края на месц май, а сега в мъртъв. Ще ви разкажа всичко ако може някой да ми помогне да разбера каде збърках. Купих го от магазина с малък дефект - малко червено петнце на едната люспичка. После забелязах че всъщност е олюпено и има и по крайщата на другите люсшички. Един човек беше пуснал тема в която питаше за такова нещо и го посъветвахте с ув светлина, понеже нямам лампа аз ги изнасям когато пече и е хубаво времето на слънце. То много обичаше да се пече и прекарваше под лампата или на слънце всеки възможен момент(за разлика от другото което ме притесняваше че не се пече). Бях ги изнесла на балкона като следя водата колко градуса става. Беше станала 31, 32 и долях студена водичка. След малко като излезнах Дино ровеше към сянката (част от аквариумът е в сянка) и предположих че му е станало жега, за това го внесох вътре. Действително нещо дишаше тежко и го сложих в паничка с по хладка вода 27 28 градуса заедно с другото костенурче. Пъхнах им дръвцето вътре и Дино се покатери от горе. През това време аз взех аквариумът да му правя цялостно почистване (миене на пясъка на камъните на стъклата), защото оследното беше преди седмица и нещо, като миналата седмица смених цялата вода, а всеки ден с храната сменям по малко вода. Като се върнах Дино лежеше на дъното на аквариумът и не дишаше. Предполагам Кости(другата костенурка) го е бутнала а на него му е било много тежко да излезе сам. От какво е умрял слънчев удар? Или аз нещо съм объркала. За тези 3 седмици през които беше при мен съм хранила с риба месо и червейчета, имам си помпа температурата държа около 25 27 градуса. Дино много обичаше да се пече под лампата даже му бях сложила един орех и една стара коркова тапа той се катереше върху тях и се печеше. Бях забелязала и малко агресия от страна на Кости към Дино но това се изразяваше обикновено по време на хранене, или просто Кости буташе Дино или се катереше от горе му. Каде сбърках в слънцето ли? В храната ли? Дино много трудно го карах да яде месо и то само като му го пъхна в водата и му го натрапя пред лицето и калцият обикновено се разтваряше или той го плюеше последните 3, 4 дни , и за това ядеше предимно червейчета.
mimi
В стадото

Re: Костенурчето ми умря :(

Мнениеот mimi » Пет Юни 20, 2008 7:51 pm

Възможно ли е прекалено често да съм сменяла водата. Едно момиче ми каза че от софииска вода понякога пускали хлор и е възможно да се е натровило, обаче на мен не ми се вярва другото костенурче е добре.
mimi
В стадото

Мнениеот krizzia » Пет Юни 20, 2008 9:24 pm

За жалост смъртността при малките костенурчета е голяма.Понякога са болни още в зоомагазините и дори собствениците им да ги гледат добре после ... Съжалявам наистина!Не мога да си представя какво ти е или как аз ще се чуствам ако нещо се случи на някое от моите бебчета!Не знам,може би недей повече да изнасяш другото костенурче навън,когато е прекалено горещо или слънцето пече силно.По-добре го прави рано сутрин или в късният следобед.А най-добре си вземи UV лампа!
Да варваш в свърхестественият извор на злото не е задължително.Хората сами по себе се са способни на всякакви злини.
krizzia
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 20, 2008 11:50 pm

Требе мислене? Утре ще пиша пак - сега съм скапан и съм пил? :bs:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 12:10 am

Значи е от слънцето така ли? icon_bawling icon_bawling icon_bawling ? Атова с люспичките какво представлява? Ако е от липса на УВ няма начин да е заразно нали?Другото костенурче е добре нищо му няма даже малке,доста е напълняло?
Добре чакам те да изтрезнееш icon_bowdown с нетърпение. Да кажеш каде ми е грешкатаа и какво му е било на костенурчето.
mimi
В стадото

Мнениеот krizzia » Съб Юни 21, 2008 8:36 am

Това с люспичките,както си го представям ми прилича на пукната черупка
(и едната от нашите нинджи имаше подобен проблем,когато я купихме,но със смяната на черупката го израстна),но по-добре качи снимки,ако можеш,за да го огледаме.UV светлината е много важна за влечугите,защото им помага за синтеза на витамин D3,но силното слънце или жегата не са препоръчителни.ХУбаво е,че ги храниш предимно с месо,но трябва да им даваш и някакви витамини поръсени върху храната.Колкото до водата,по-добре е да слагаш престояла вода в акватерариума,първо защото в "прясната" чешмяна вода наистина има хлор(и какво ли още не) и второ все пак червенобузата костенурка е "блатно животно" и в естествената си среда се цопва предимно в застояла вода.И пак,съжалявам за случилото се с Дино,но дано поне Кости да ти е жив и здрав и да те радва!
Да варваш в свърхестественият извор на злото не е задължително.Хората сами по себе се са способни на всякакви злини.
krizzia
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 21, 2008 8:57 am

Има едни въпроси които се задават в зоомагазина, преди да вземеш костенурче:

1 - от колко дни е при вас
2 - яде ли и какво
3 - може ли да му дадете да видя дали яде...
4 - според вас кога е внесено...

И ако усетиш професионален отговор го купуваш. Аз лично никога не съм купувал малки - взимам си големи или поне над 3 години животни. Опитай и ти.

Да се питаш за причината - за грешки е добре - развива те. Ама може и да направиш грешните изводи. Може и от слънцето + топлинната лампа. Сега в тез жеги е голям риск за всички животни?

Може още от Гватемала - когато се е родило да е просто със слаби гени. Божа работа.

Трупай опит и смело напред. Може да спреш със слънчевите бани - помисли за УВ пура. Тя поне не може да прегреее животното.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 9:12 am

dino.JPG

Мислех че това ервеното е чукнато или от липса на УВ светлина а другите горе от разтежа на черупката (те не бяха червеникави а имаше около крайщата на почти всяка люспичка, за съжаление нямам снимки с по добро качество)
mimi
В стадото

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 9:19 am

2.JPG
mimi
В стадото

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 9:50 am

Зоо, току що намерих в акитата на Кости от чакълът по дъното. Ти беше казал че твойте костенурки си хапват от чакъла, ама твойте са големи а моят пясък е изкуствен( в смисъл боядисани камъчета). Имам в един плик на балкона истински и по дребен пясък. Да го сменя ли ? В смисъл да му е по лесно да го яде или пък да не му стане нещо от боята (бях забелязала че ако го мия с по гореща вода,чакълът, боята пада)!
mimi
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 21, 2008 11:21 am

mimi написа:Зоо, току що намерих в акитата на Кости от чакълът по дъното. Ти беше казал че твойте костенурки си хапват от чакъла, ама твойте са големи а моят пясък е изкуствен( в смисъл боядисани камъчета). Имам в един плик на балкона истински и по дребен пясък. Да го сменя ли ? В смисъл да му е по лесно да го яде или пък да не му стане нещо от боята (бях забелязала че ако го мия с по гореща вода,чакълът, боята пада)!

Смени го с истински?
Хапването е за храносмилателни цели...
Ама де да знам - боята - може и тя да е причина за смърт?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 5:36 pm

Неее не ми се вярва, аз изпражненията лично ги вадя от аквариума и внимателно ги наблюдавам особено след като ме предопредихте за глистите. Преди не бях намирала камъчета вътре. Кажи ми за да умре толкова скоро (няма 4 седмици от както е при мен не помня точно кога го везех около 3 са) какви са възможните причини? От какво умират толкова бързо?
mimi
В стадото

Мнениеот mimi » Съб Юни 21, 2008 5:44 pm

А може ли боята да се е разтворила във водата и да е станало нещо? Тя от горещата вода пуска, иначе е за аквариум специален. Тези бои би трябвало да са измислени някак да не са вредни нали? Или това че пада значи че злокачествена?
mimi
В стадото

Назад към В тяхна памет