Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Трябва ли да даваме кости на кучето?- статии и дискусия

Re: Трябва ли да даваме кости на кучето?

Мнениеот rodegunda » Сря Фев 17, 2010 12:24 pm

Тук има описана в снимки една операция по отстраняване на заседнали парчета кости.
СНИМКИТЕ МОЖЕ ДА НЕ СА ПРИЯТНИ ЗА ГЛЕДАНЕ.
Най-долу има снимка на изваденото.
http://www.animobg.com/index.php?option ... &Itemid=13
rodegunda
Животинче с въпрос

Мнениеот freiya » Сря Фев 17, 2010 1:02 pm

Много добър,нагледен пример [mood_feelings_hurt.gif]
Ще се въздържа от подробен коментар. :bu:
Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 3:05 pm

Тези снимки трябва да се видят от всички :ac: нищо, че не са приятни за гледане :ac:
И ако тогава пак се намерят хора, дето ще кажат "Това не може да се случи на моето животно" hsuh , наистина няма смисъл от спорове по такива теми.
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот freiya » Сря Фев 17, 2010 3:22 pm

На тези снимки,мястото им е по стените на вет.кабинетите.Ама в по-голям размер,че да бият на очи.
Та всеки като влезе да ги види и да му бъде обяснено какво се е случило и защо.
Повечко хора смятам ще се замислят дали да дават кокали,варени ли било,печени ли,каквито там са смятали че са подходящи за храна.
Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот meri » Сря Фев 17, 2010 3:46 pm

Пак ще дават,сигурна съм.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Space » Сря Фев 17, 2010 3:51 pm

Не, че не съм съгласен, но мога да дам и контрапример - кучето ми, което 12 години яде кокали и нищо му намаше ... icon_dontknow Секви! Пилешки, свински, телешки .....
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот kitana » Сря Фев 17, 2010 3:56 pm

Space написа:Не, че не съм съгласен, но мога да дам и контрапример - кучето ми, което 12 години яде кокали и нищо му намаше ... icon_dontknow Секви! Пилешки, свински, телешки .....

Нали не смяташ,че щом твоето куче е оживяло,гарантирано нищо няма да се случи на нечии други?Контрапример за какво?Давам контрапример на твоя контрапример:има кучета,които се нуждаят чак от операция,след като са консумирали кости.Справка:поста на Родегунда.
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Мнениеот Space » Сря Фев 17, 2010 3:58 pm

Аз предлагам да избягваш пък да ми говориш с тоя тон, щото вече почваш много да ме дразниш :ab: Просто споделям опита си на самоук, дори неук кучкар. Да видя някъде да крещя "ХРАНЕТЕ СИ КУЧЕТАТА С КОКАЛИ!!!"? :ad:
Space
Пчела майка

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 4:15 pm

Добре, бе, хора :ac: не четете ли, кво пише вече 3 страници icon_dontknow ама верно и аз ще спра да пиша по такива теми :bu: ... не, че на някой му пука :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот valnata » Сря Фев 17, 2010 4:17 pm

Хранте само с висок клас гранула!!! На моя Ричко му готвех преди време, но се бях превърнал в "Ути", и в нас постоянно имаше тави и тенджери с неговите манджи. Кокалите не са полезни за кучето. А откакто храня с "Хилс" сме готови за ИПО1, ИПО2, и ИПО3. [applauseuu.gif] За да имате куче шампион хранете с хубави гранули... :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Fabregas » Сря Фев 17, 2010 4:20 pm

5 кучета, сега гледам 6-то. :ab: Нито едно не е умряло или му е станало нещо от кокал. :ag:
Ако искате го наречете късмет. :ag: Дядката на село от 30 години гледаше кучета :ab: и не знае какво е ваксина. :ag: И нито едно куче не умряло или се е разболяло поради липса на ваксини. :ajaweki: (бяхте намесили и ваксините, за това споделих) :ab:
Fabregas

Мнениеот Space » Сря Фев 17, 2010 4:22 pm

Fabregas написа:5 кучета, сега гледам 6-то. :ab: Нито едно не е умряло или му е станало нещо от кокал. :ag:
Ако искате го наречете късмет. :ag: Дядката на село от 30 години гледаше кучета :ab: и не знае какво е ваксина. :ag: И нито едно куче не умряло или се е разболяло поради липса на ваксини. :ajaweki: (бяхте намесили и ваксините, за това споделих) :ab:

И ти кат моя пример :ajaweki:
А, бе не си хранете кучетата с кокали и т'ва е :bs: Моето ги ядеше с нож и вилица :ajaweki:
И ваксини да слагате редовно! [ideauu.gif]
Space
Пчела майка

Мнениеот bubsa » Сря Фев 17, 2010 4:26 pm

Fabregas написа:5 кучета, сега гледам 6-то. :ab: Нито едно не е умряло или му е станало нещо от кокал. :ag:

И аз влизам в кюпа,ма моя си слага и салфетка :ag: :ag: :ag:
bubsa
В ятото

Мнениеот rinusha » Сря Фев 17, 2010 4:30 pm

И аз познавах един,който пуши 70 години по 2 - 3 кутии на ден и умря от старост,но каква е вероятността...........
rinusha
Пчела майка

Мнениеот kitana » Сря Фев 17, 2010 4:31 pm

drebcho i glamcho написа:Добре, бе, хора :ac: не четете ли кво пише вече 3 листа icon_dontknow ама верно и аз ще спра да пиша по такива теми :bu:

Аз трябва да спра ,защото само си губя времето в приказки :да убеждавам ,че не може да си балък,щото си си регистрирал кучето и му плащаш данъка,да давам информация и доводи,че кастрацията не е осакатяване,да говоря,че кучето не е прасе,за да яде помия,и че е добре да бъде закарано на вет,вместо стопанина му да пише на компютъра ,докато то прави гърч,да обясняваш,че смисъл от поколение на едно куче няма .И за чий?
Кокерка в началото я мислех за луда и злобна.Па тя се оказа ,че е права жената.
Ма правете си с кучетата каквото искате,аз ще си купя някой пистолет със стоп патрони и ще се движа с детето навън като на война.Правете си от кучетата квото щете ич ме не интересува.Ако щете и с найлон ги хранете,нали не е мойто?
Последна промяна kitana на Сря Фев 17, 2010 4:33 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 4:31 pm

Никой от вас не отговори, защо го правите :ab:
/Не защо им давате нож, и вилица, и салфетки :ab: то ясно, че те сами си ги вземат./

Пак ще се ядосваш, Ели :ax: и пак ще пишеш :ab: защото не го правиш само за да убедиш хората, а заради животните.
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот bubsa » Сря Фев 17, 2010 4:32 pm

rinusha написа:И аз познавах един,който пуши 70 години по 2 - 3 кутии на ден и умря от старост,но каква е вероятността...........

Аз познавах и по точно ми беше роднина дето цигара не беше палило детето и на 8 годинки си отиде от рак на белия дроб.КАКВА Е ВЕРОЯТНОСТА
bubsa
В ятото

Мнениеот freiya » Сря Фев 17, 2010 4:32 pm

Не е истина направо :ajaweki:колко сте упорити. :bu:
Аз например сега се чудя,защо вече третото куче(в рамките на 10 години) на комшията пак е болно понеже яде кокали.
Дали защото не е от Русе например :ag: Май да. :ajaweki:Другите не ви знам от къде сте,ма същото важи и за вас. :ajaweki:

На мен ми се иска,ако може вет.докторка която пише във форума да се включи и да каже нещо по въпроса.
Все пак мисля,че нейното мнение ще е най-на място.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 4:35 pm

bubsa написа:
Аз познавах и по точно ми беше роднина дето цигара не беше палило детето и на 8 годинки си отиде от рак на белия дроб.КАКВА Е ВЕРОЯТНОСТА

Не ти е много на място примера :ax:

Ще разчитате само на съдбата ли icon_dontknow и на Теорията на вероятностите.
Почваме да се повтаряме :ax:
Темата отново загуби смисъл, както всички останали подобни. :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот Space » Сря Фев 17, 2010 4:39 pm

А, бе квото и да си говорим, кокали не трябва да им се дават и т'ва е! [dontuu.gif]

П.С. То човек да не каже една приказка тука icon_crazy
Space
Пчела майка

Мнениеот kitana » Сря Фев 17, 2010 5:06 pm

drebcho i glamcho написа:Пак ще се ядосваш, Ели :ax: и пак ще пишеш :ab: защото не го правиш само за да убедиш хората, а заради животните.

Независимо заради какво е.Почти безсмислено е.
Радо ми напомни за едно друго нещо: форумното общуване е много по-различно от общуването на живо.Тогава можеш да чуеш тон,да пуснеш интуицията в действие,да видиш човека.И нещата звучат различно.Така става и с нещата,които пиша:абсолютно същите са,но звучат различно.За разлика от други,които познавам,държа на мнението си и не го променям в зависимост от ситуацията.Каквото и да ми струва това.
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 5:09 pm

kitana написа:Независимо заради какво е.Почти безсмислено е.
Радо ми напомни за едно друго нещо: форумното общуване е много по-различно от общуването на живо.Тогава можеш да чуеш тон,да пуснеш интуицията в действие,да видиш човека.И нещата звучат различно.Така става и с нещата,които пиша:абсолютно същите са,но звучат различно.За разлика от други,които познавам,държа на мнението си и не го променям в зависимост от ситуацията.Каквото и да ми струва това.

За това ти казах, че пак ще пишеш :ax: и аз ще пиша :ab: със спам, със стон, с тон, ... целта понякога оправдава средствата :ax:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот kitana » Сря Фев 17, 2010 5:12 pm

Каква цел?Тази : :bu:

За тъмните умове всичко е ясно.Когато ги попиташ какво им е ясно,отговарят с обида,увъртат,повтарят мнението си ..каквото и да е,но никога не отговарят с "не знам".
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 5:14 pm

Ами :ab: знам ли icon_dontknow един от сто, може пък да каже - "Абе, аджаба, тия щом си блъскат толкоз главите, може па и да са прави, я да взема да ги послушам" icon_dontknow :ab: :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот Space » Сря Фев 17, 2010 5:27 pm

Ели, аз ли съм тъмните умове? :ab:
Освен да се видим и да ги обсъдим тия кокали, защото за мен е много важно [smile3537.gif]
Красьо, къде се буташ и ти между шамарите? Както ти каза Китана, който нема акъл, почва да си размахва пръстчетата и разни други работи с риск и тях да загуби, кат спора .... [wo1rry.gif]
Space
Пчела майка

Мнениеот meri » Сря Фев 17, 2010 5:27 pm

Защо всички теми ги превръщате на скандали,спам и глупости?

Гледайте си кучетата както искате,морете ги от глупост и се надявайте да не ви сполети злото.То поне здравия разум да си казваше думата,а то?
Какво да ви кажа,от глупост,инат,простотия ........или само ей така,за да сте наопаки пишете всичко това? icon_dontknow То бива,ама.....
Същата работа и с кастрациите и много други неща,докога се питам?

Тая медицина все глупаци ли създава, та се намериха все учени стопани,дето не признават и най-вече НЕ ИСКАТ да видят истината в очите? smilie8
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот kitana » Сря Фев 17, 2010 5:30 pm

Не,нямах предвид теб като казах тъмните умове.Ти задаваш въпроси.
Други се намират в абсолютното състояние на безвъпросност.
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот valnata » Сря Фев 17, 2010 9:03 pm

Хренете с гранули бе хора. :ay: С тия кокали нищо не става. smiley23 Нито кучето ви ще е готово за ИПО1,2,3, нито ще е здраво.

Кокалите за нищо не стават.. smiley23 Моят ШАМПИОН като го минах на гранула подобри всички рекорди, и лайното му е супер яко. :bp:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 17, 2010 10:22 pm

Jan 22 2009, 02:30 PM
navar - пише и тука

http://forum.dog.bg/navar-m894.html

даването на кокали е една много тънка материя.да ,кучето е хищник и в природата хищниците от семейство кучета ядат кости..НО тук идва голямото но..
домашното куче отдавна не е типичен хищник,одомашняването му променя начина му на хранене и той се доближава повече до този на прасето,отколкото до този на вълка...което е довело до съответните промени в храносмилателния тракт...
освен това костите не са храна,никой хищник не се храни основно с кости-абикновено костите биват оглозгани, и оставени ,или счупени,изяден костния мозък и ..оставени..е понякога има изключения..
аз давам големи говежди кокали като играчка...но тях кучето не може да ги счупи,камо ли да ги изяде

ако някой толкова държи кучето да получава натурален калций-има костно брашно,ползва се за добавка в стартовия фураж за малки прасета

Както казах:

- Необразованият стопанин е най-опасен за своето животно. Нищо друго. :ap:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Fabregas » Сря Фев 17, 2010 10:23 pm

Това го знам зоо. :ab:
Кокалите по принцип не се дават на гладно... нещо като десерт са. :bs:
Fabregas

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 17, 2010 10:24 pm

Ама и аз го знам :ag: - само глупака не чете и му умира кучето. После кокалите били виновни :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот valnata » Сря Фев 17, 2010 10:25 pm

Fabregas написа:За това не можем да вземем ИПО 3 :ag: щото от време на време давам кокалчета. :ajaweki:

Ако продължаваш да даваш кокалчета никога няма да го вземеш. Моят Ричко работи много по-добре откакто го храня с гранула "Х..с". :ay:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот Fabregas » Сря Фев 17, 2010 10:25 pm

zoomaniak написа:Ама и аз го знам :ag: - само глупака не чете и му умира кучето. После кокалите били виновни :ag:

Ами така е, като не знаят как се борави с кокал. :ag:
Fabregas

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 17, 2010 10:37 pm

drebcho i glamcho написа:Що не отидете да се забавлявате другаде :ax:

Само да Ви кажа - ако си купите транжорна ножица или ползвате сатър :ag: и познавате кокалите ще отделите полезното от боклука в кокалите.

Ще почнете да разделяте кокалите на два типа:

- птичи (гърди - хрущял)
- говежди; телешки - (само костен мозък)

Днес ме мързеше да снимам входното ни куче - тоест трапезата му - но има време - хората се грижат за нея - кой колкото и даде - подхвърли. Аз и гранули и давам - но не ги яде - свикнала е на кокали и манджа с хлеб.....

Та...ако се познава материята - както се изисква от всеки стопанин ще се осъзнае факта, че и с "вилица можеш да си извадиш окото ако не внимаваш"...

Аз и като дете помня за ловните ни кучета как с чук - железен - съм чупел кости и съм вадел мозъка само с парчета хляб......защото според баща ми и дядо ми той е бил най - ценното за храненето. Внимателно цепех костта и вадех мозъка. Тогава те - кучетата ни се хранеха натурално - нямаше изобщо гранули.

Но всичко опира до мозък....

Натуралното хранене не е за всеки. Изисква диплома. Но не е опасно ако си в час - ако си тъпак убиваш си кучето и тва е.

:az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 10:44 pm

Добре бе , от два дена питам...........Защо е необходимо да яде кокали ??? С какво му помагат???Какви полезни вещества получава от тях???Никой ли не знае ???
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 17, 2010 10:48 pm

drebcho i glamcho написа:Добре бе , от два дена питам.........Защо е необходимо да яде кокали ???С какво му помагат, какви полезни вещества получава от тях???? Никой ли не знае ???

ако някой толкова държи кучето да получава натурален калций-има костно брашно

Този продукт за кучета има високо съдържание на калции и фосфор. Той е специално предназначен за подрастващи, бременни или прекарали травми животни, като много ефективно компенсира дефицитните симптоми.

Изображение

ПЕТВИТАЛ ® ГАГ - таблетки
- съдържа 30 % екстракт от Новозенландската зеленоуста мида
“Perna canaliculus”, Омега - 3 мастни и аминокиселини
- при проблеми на съединителната тъкан в областта на костните капсули,
сухожилията, връзките и ставите
- препоръчва се и при артрози,
тазобедрена дисплаза (HD) и спондилоза
- при повишени натоварвания например при тренировки, състезания, лов,
бременност, период на лактация
- препаратът е много икономичен
състав:
30 % екстракт от Новозенландската зеленоуста мида (Perna canaliculus), мая,
рибено брашно, брашно от морски водорасли, калциев карбонат
добавки на килограм:
Витамин Е (като алфа - токоферолацетат) 10.000 мг
Селен 12 мг
препоръчителна дозировка за животно на ден:
до 15 кг телесно тегло: 1 таблетка
над 15 кг телесно тегло: 2 - 4 таблетки според големината на кучето
видове разфасовки за търговската мрежа:
90 таблетки / 180 таблетки / 600 таблетки

Изображение

Костното брашно е златна мина за животинската индустрия - ако не знаеш :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 17, 2010 10:52 pm

Това не ми прилича на кокал от тенджерата :ax: аз за тях кокали питам :ab: :ab: :ab: Ако и да съм счетоводител :ab: и аз съм чувала за костно брашно
:ax:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 17, 2010 10:57 pm

drebcho i glamcho написа:Това не ми прилича на кокал от тенджерата :ax: аз за тях кокали питам :ab: :ab: :ab: Ако и да съм счетоводител :ab: и аз съм чувала за костно брашно
:ax:

Това са кокали от екарисажа :ag: в Пловдив :ag:

Иначе ако са от тенджерата - примерно пиле - ползваш само гърди и двата бута - бутчета - меката част. Изрязват се лява част и дясна част. Средата отива в коша ти защото е куха и безполезна...лявата и дясната част са меки и полезни...

И с тези две кокалчета най-много да овкусиш гранулите на кучето си. Нищо повече.

Ако си тъпак ще му дадеш и шииките и ребрата и трътката да се задави и да пукне...тва е.

:ag:

Ама на кой истински стопанин тука в този форум или дори в дог.бг форума му е умирало куче от кокали :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Чет Фев 18, 2010 6:50 am

zoomaniak написа:
Ама на кой истински стопанин тука в този форум или дори в дог.бг форума му е умирало куче от кокали :ag:

Болонката на едни познати заради миниатюрно безопасно кокалче,подадено от масата - станало им жал
rinusha
Пчела майка

Мнениеот freiya » Чет Фев 18, 2010 7:47 am

Чудя се от къде да подхвана тази тема вече,и дали изобщо да я подхващам. :ajaweki:
Моите уважения Зоо :ax: ,но това за което ти говориш е далече от твърдението,че "кокала дори понякога е полезен за кучето".
Иначе ако са от тенджерата - примерно пиле - ползваш само гърди и двата бута - бутчета - меката част. Изрязват се лява част и дясна част. Средата отива в коша ти защото е куха и безполезна...лявата и дясната част са меки и полезни...

Въпросните лява и дясна части,изобщо не многат да бъдат наречени кокал.Те са толкова меки именно защото не са кост,а хрущял.Положението с гърдите е същото:ребрата се махат и остава хрущяла,отново мека част.
Тук ние говорим за кокали,а не за хрущяли.
Костния мозък,за да бъде изваден,коста трябва да се счупи..но както пишеш ти,счупените парчета се махат,и се оставя само мозъка.Това също не е като да храниш кучето с кокали.
Сега,все едно аз да кажа че ям кокали,ако ги варя на бульон например,и пия бульона. :ag:
Хубаво го е казала и Меги :ax: ,че костното брашно не е като кокалите от тенджерата,и мисля че всякакви увъртания са безмислени.
Обясненията за "истински"стопани и "дипломи" ще ги прескоча напълно умишлено. :ajatki:
Вчера си позволих да отнема от ценното време на лекарката от форума, :ax: и за моя голяма радост тя пък намери време да ми отговори.
Сега ще копи-пейстна нейното мнение по въпроса,и с това за мен тази тема се изчерпва.

freiya написа:
Здравейте:)
Първо се извинявам,че отнемам от времето Ви за подобно нещо,но много бих искала да чуя компетентно мнение.
Повод е тема дали е полезно,уместно и пр.куче да бъде хранено с кокали.
Вече втори ден седи в челната десятка на активните теми във форума.
Ако не представлява проблем за Вас и имате време,аз лично бих искала да чуя и Вашето мнение на лекар.
Поздрави,и още един път моля да бъда извинена. :ax:
София

Храненето с кости е крайно вредно и безотговорно. Костите не съдържат нищо хранително и на практика са неразградима инертна субстанция за живите същества и техните храносмилателни системи. Има две безумни твърдения, че доставяли калций на организма и че почиствали аналните жлези, които са чист фолклор. Ако в костите имаше нещо полезно, нямаше да откриваме праисторически скелети - все някой щеше да ги е изял - поне едноклетъчните организми щяха да са ги разградили с времето. Храненето с кости води до остъргване на лигавицата на червата и стомаха - все едно се яде пясък и съответно до гастрити и ентерити и до запушвания и перфорации на хранопровода, стомаха и червата, ако костите се погълнат на по-големи парчета и заседнат някъде.
Да, животните ги дъвчат с удоволствие - костният мозък е много хранителен и вкусен, а хрущялите са си вид четка за зъби и играчка, но самата кост предизвиква само проблеми.

GSM 0887 14 30 91
НОВО!!
По случай Новата 2010 -та година заедно с двама колеги открихме нова клиника в центъра на София:
Ветеринарна клиника "Доверие"
София, ул. Любен Каравелов 10
GSM 0887 14 30 91

Последна промяна mommovet на 18 Фев 2010 02:07, променена общо 1 път

Изтрий съобщение
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Фев 18, 2010 7:55 am

freiya :ag: ама ние това го знаеме - истинските стопани - :ag: ти и да прескачаш тая фраза и да не я прескачаш има два типа стопани:

- истински - образовани - отговорни
- стопани с пациенти при докторите...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот freiya » Чет Фев 18, 2010 8:02 am

zoomaniak написа:freiya :ag: ама ние това го знаеме - истинските стопани - :ag: ти и да прескачаш тая фраза и да не я прескачаш има два типа стопани:

- истински - образовани - отговорни
- стопани с пациенти при докторите...

Ами не си пролича Зоо,че го знаете.Поне смесихте две различни неща..храненето с кокали и храненето с хрущяли от кокали :ajaweki:
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Фев 18, 2010 8:04 am

Темата си е полезна :ag: на когото е нужна ще си отсее нещата - ако ли не при доктора :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот freiya » Чет Фев 18, 2010 8:07 am

zoomaniak написа:Темата си е полезна :ag: на когото е нужна ще си отсее нещата - ако ли не при доктора :ag:

Ама разбира се.. :ay: То и аз за това отделих бая време да се обяснявам. :ajaweki:
Повече от полезна е темата. :ajatki:
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот kitana » Чет Фев 18, 2010 9:22 am

:ag: Ние като искаме да дадем нещо вкусно и полезно на кучето,му даваме,.....да не повярваш :ai: .....месо.... :ajaweki:
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот meri » Чет Фев 18, 2010 10:21 am

Какво обяснявам и аз през цялото време,все едно и също, превода на статиите се покрива с казаното от докторката,какво повече?

Няма да си тровя нервите вече с тая тема,край!
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот dmm » Чет Фев 18, 2010 10:44 am

Много се е изписало по темата, но ще отговоря с риск да се повторя с някои мнения.
zoomaniak написа:Храна си е - ама се иска акъл да се дава по правилен начин.

Храна не е. Може би части от него - хрущял и мозък, но не и целия. Не смятам, че кучето ми ще се нахрани с кокаляци. Може единствено да се оповръща и задави, а е сериозно куче.

А като няма акъл страдат кучетата и излиза лошо име на храната. То дори не е основна храна де...ама кой да чете...

Това пак ще повторя не е храна. Основна пък съвсем (тук съгласна :bs:).

Аз искам да вметна, че един необразован човек и с парче салам - шпек - може да си задави кучето и да му умре пред очите...метафорично казано де. И шпека не е храна за кучета...

Да, необразования и с ярма храни и смята, че всичко е ок. А шпеков салам едва ли ще му се откъсне от сърцето за песа.

Дори кокалите са според породата на кучето...

Кокалите са според джоба на хората, защото българина е егоист. Ако може да мине евтинко разхода за песа, ще е супер, но пък няма да се замисли, за да си купи последния модел GSM телефон, примерно.
Всички знаем каква е цената на килограм кокали, килограм хубави гранули или килограм телешки шол и кое от изброениете е най-тънко като разход. Нека не се заблуждаваме, че само защото на нас ни е добре да минем икономично и на кучето ще му е добре с кокаляци.
Не налагам на никой с какво да храни. Няма да отрека, че макар и да не ми е на главата, ми е жал за всяко куче хранено с кокали. Но като ми кажат, че дават кокали защото нямат пари е много по-различно, от това да те заблуждават, а всъщност лъжат себе си, че хранят с кокали щото е храна и пък и полезна.
Стига сме се кандардисвали. :av: Всеки има глава на раменете и сам да решава. Избор има.
На ядящите кокали успех!

Без лоши чувства. :bs:
dmm
В стадото

Мнениеот kitana » Чет Фев 18, 2010 11:04 am

Мда,повечето пъти е някаква стиснатост.И повечето при лек натиск си признават:даваме кокали,щото нямаме пари(разбирай "не ми се харчат") за месо.
Кой нормален човек пред месото,ще избере отпадъка(разбирай костта)? icon_dontknow
Да си чеше зъбите....няма ли достатъчно качествени чесалки на пазара?
Да е заради нещо полезно вътре....нал има добавки с брашно и качествена храна ?
Да е заради овкусяване...нал има бульони,парчета месо,тва онова?
Да е по-удобно...не е-що цялата ми кухня тряя да става в кокалени трески,като мога чистичко да си сготвя на песа някое вкусновато бульонче с месценце?
Ич не панимаю "защо". icon_dontknow
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот egoistparty » Чет Фев 18, 2010 1:05 pm

Кучетата не възприемат кокалите и костите като храна,а като играчки.Костите ,особено тези,който са прясно сварени ,миришат на месо и за това са толкова апетитни за кутретата . От хората на село и от баба си знам,че кокали на куче не е хубаво да се дават,освен за играчка и то много много много рядко . Никога няма да забравя , как едно кутре се задави на село пред очите ми и понеже нямаше никой на около , то умря пред мен.Повяервайте ми , след такава ледка се съмнявам да дадете на кутрето си каквито и да било кокали.
Разбирасе,че всеки има право на избор за това ,с какво да храни кутрето си ,но мисля,че ще е от ваша полза ,ако се влусшвате в съветите ,който дават ветеринарите и полезните форуми като този.В интернет има достатъчно статии,който обясняват защо не е полезно да даваме кокали на кучетата ни.Който се интересува,може да прочете и да реши за себе си и своя любимец дали ще му дава кокали.
Изображение
egoistparty
В стадото

Мнениеот HERITA » Чет Фев 18, 2010 1:11 pm

Точно така всеки сам решава!Ама когато не си много на ясно
по някой въпрос,абе почети поинтересувай се forum_simp0065 пък
тогова решавай!Защото живота на любимецати зависи от това :ay: !
HERITA
В ятото

Мнениеот meri » Пон Май 30, 2011 8:55 pm

Хранене на кучета и котки с кости или както обичат някои да ги наричат - КОКАЛИ

http://linuxvet.eu/blog/veterinarni/6-h ... okali.html
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Май 30, 2011 10:43 pm

Необходими ли са кости на кучето?

Даже сред развъдчиците често може да се чуе мнението,че кучето има нужда от кокали.Само гризачите се нуждаят от постоянно гризане,защото зъбите растат през целия им живот.След смяната на млечните зъби,постоянните остават за цял живот и не се сменят никога повече.Те могат дълго да служат на кучето,ако са здрави,това зависи от наследствеността и храненето.Ако давате кости, то на възраст 6-8 год. вместо зъби ще останат малки "пънчета".

Колкото до любителите на широките муцуни,при кучетата като пит,стаф,ротвайлер и др. мнението е че само костите могат да развият дъвкателните мускули,това не е вярно,а предимно наследствеността и общата физическа подоготвка на кучето.Ако много искате кучето постоянно да дъвче нещо,купете подходящи за дъвчене кокали или свинско ухо.
По-сериозна опасност при хранене с кости е травмирането на стомаха и червата.Костите не се преработват в червата и преминават транзитно като травмират лигавицата по своя път.След консумация на голямо количество кости се наблюдава запек или диария.И то поради нарушаване работата на червата.

Често кучетата поглъщат големи остри парчета кост и това може да доведе до сериозни усложнения:

1.Костта може да заседне в гърлото,може да се извади само под наркоза,а понякога се прибягва до хирургична намеса,случва се доста често.

2.Костта не може да премине от стомаха в червата и причинява постоянно повръщане.Кучето може да се спаси само с операция.

3.Костта засяда в червата и причинява запушване,до перфорация,това е най-опасното до което може да доведе храненето с кости.Лечението е само хирургично.След операцията кучето дълго време трябва да бъде на строга диета.

4.Парчета кост достигат до дебелото черво,кучето не може нормално да изпразва червата.Животното заема съответната поза,даже,може да се появят капки кръв.

Ветеринарните лекари се борят с този проблем от дълго време.

Какво са костите? Безполезно парче с нищожна хранителна стойност.Макар да е вярно,че стомаха на кучетата е приспособен за тяхното преработване.Стомашната киселина е достатъчна, за да превърне костния фрагмент в мека маса за няколко часа,така ли е наистина?

Сред стопаните на кучета често се чуват доводи,че костите са необходими за почистване на зъбите.Не винаги стомашния сок е в норма,често стомаха при кучетата е препълнен.За това много често костите не се преработват в червата и травмират лигавицата.

Птичите кости

Те не трябва да се дават изобщо.В природата вълците не ловуват птици.Острите парчета тръбни пилешки кости не веднъж са пробивали червата на домашните кучета.Втората опасност не е толкова очевидна, но не е по-безопасна.Птиците имат по-висока температура на тялото и много опасните за бозайниците микроби не им вредят.Но това не означава,че птиците нямат.При съвременното промишлено отглеждане на птиците във фермите,има заболяване на костите на краката,разпростренени повсеместно.Така на практика се регистира муден стрептококов остеомиелит(възпаление на костната тъкан).Инфекцията е вътре в костта,не се съдържа в месото, много стопани купуват за кучетата си именно пилешки крака.За хората понякога този микроб не е опасен,защото се намира вътре в костта.Но,когато се дава на кучето ,започват да действат не микробите,а това което е останало от тях- техните токсини.Хората не се хранят с това, но кучетата - да.При кучето може да се развие токсикоинфекция(отравяне с токсини).Възрастно здраво куче се разболява за 4 часа,преболедува и оздравява.А при малкото кученце или бременна женска не всичко завършва толкова лесно.

http://wolcha.ru/polezno-znat/542-kosti-dlya-sobak.html
http://www.biglik.ru/index.php?option=c ... Itemid=126
превод:meri
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Май 31, 2011 5:33 pm

Отивам да пазарувам в месарския магазин и докато си избирам какво да купя, след мен няколко човека потърсиха кокали за кучетата си.Попитах една от жените:"Знаете ли колко са вредни кокалите и че не трябва да се дават?"
Тя ме погледна и каза: " Наистина ли"?- и си излезе без да купи.
Жената,която продаваше каза, че на ден продава страшно много кокали,въпреки,че се е опитвала да им каже да не го правят,евтино им е на хората, а и повечето са свикнали така да "хранят"кучетата си.Същата жена каза:" Аз също имам куче,но никога не давам кокали,или ако взема, сварявам го, взимам месото и кокала хвърлям",но повечето хора мислят, че по този начин добре си хранят кучетата.Повечето даже се присмиват,когато им каже човек колко са вредни и какво причиняват,та нали символа на кучето е кокала.

Да не говорим за храните в зоомагазините,така нареченото рагу,кайма и подобни боклуци,които съдържат не само отпадъци,но и смлени кости,които понякога въпреки че са ситни,са много остри.Знае се какво причиняват....

Чудя се защо хората винаги искат да минат евтино в храната....разбираемо е понякога хората нямат пари,обаче като дават такива боклуци,не си и дават сметка после колко ще им струва при ветеринаря(и как за жалост повечето не водят или водят животните твърде късно).

Също така прословутите шийки, какво е една шийка за едно куче голяма порода,как вместо да го сдъвче,направо го поглъща и след това тази кост как хубаво може да заседне и запуши червата.
Пилешки главички,крака...също неподходяща храна,а даже и опасна поради токсините и бактериите.

В последно време започнаха да пишат все повече за пилешките продукти,които били натъпкани освен с антибиотици,но и със солена вода,а солта е особено вредна за кучетата.Да не говорим пък за тези,които дават продуктите и сурови......да се запитат какво точно предлагат на животните си?

Прословутите фенери...същата работа,нито кучето се наяжда,нито пък има някаква хранителна стойност,въпреки че мнозина биха казали обратното.Каква точно хранителна стойност има малко месо и кокали?

Много добре да се замислим с какво храним кучетата си и защо им вредим, като вярваме на митове,че кучето яде кокали или че е "полезно"за тях.

Замислям се как ли е с малките породи кучета,при които гръкляна е по-малък и ако не успее да преглътне шийката, главата,краката....какво става на практика?
Вет. клиники сигурно са пълни с такива пациенти...всеки ден вероятно има поне по едно оперирано животно.

Както за всичко винаги има хора "ЗА И ПРОТИВ", но живота и здравето са много по-важни, а когато става въпрос за спестяване на пари......да се замислим,какво точно спестяваме,особено когато се наложи лечение или операция?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Май 31, 2011 5:45 pm

Въпрос: Трябва ли да давам кокали на кучето си?

Интуитивният отговор, до който повечето от стопаните стигат е - да. В действителност храненето на кучето с кокали е изключително вредно, като това се отнася за вашият любимец независимо от породата и възрастта му. Голям брой заболявания изискващи хирургическо лечение се причиняват именно от подобен тип храна. Най - общо приемът на кокали води до следните нежелани, опасни, а понякога дори и критични състояния:

1. Гастроентерит - възпаление на стомаха и червата. Проявява се със силни болки, повръщане (често пъти многократно), отказ от храна и изтощение. В някои случаи заболяването се усложнява от вторична бактериална инфекция.

2. Илеус - непроходимост на червата - тежко състояние изискващо задължително оперативно лечение.

3. Инвагинация - вгъване на червата - предизвиква се от усилване на перисталтичните движения, което се получава при прием на твърда и груба храна, каквато са кокалите; също изисква оперативно лечение, като често пъти при ненавременно диагностициране води до смърт.

4. Разширяване и превъртане на стомаха - критично състояние, изискващо незабавна оперативна намеса. Предразположени са кучетата от едрите породи, но в нашата клинична практика сме имали и такъв случай с пекинез. Заболяването е изключително тежко, почти винаги съпроводено с интоксикация от разлагащите се в стомаха храни, при което се отделят вещества подтискащи дейността на сърцето и други вътрешни органи. Поради това, независимо от успешно извършена оперативна намеса, рискът животното да умре остава сравнително висок.

5. Стоматити, гингивити, счупвания на зъбите, нараняване на меките тъкани в устната кухина.

6. Обстипации - задръстване на дебелото черво с твърди и сухи фекални маси, които водят до невъзможност за дефекация, напъни и от там разнообразни усложнения - от интоксикация до перианални хернии.

Ползата от приема на кокали се свежда до механичното почистване (в незначителна степен) на плаките по зъбите и съотнесена с рисковете при консумацията им е повече от минимална. Твърденията, че по този начин кучето поема необходимият му калций, или че преминавайки през ануса несмлените остатъци масажират перианалните жлези и по този начин ги освобождават от натрупания секрет, са далече от истината. Калцият в костите е под формата на малкоразтворими соли, които не се усвояват от организма; що се отнася до перианалните жлези, натискът върху тях може да предизвика възпаление, а естественият начин за освобождаването им от секрета са разходките, при които кучето маркира територията си.

В заключение нашето мнение е: не правете това - не давайте кокали на кучето или котката си и по-този начин ще спестите време и средства, и ще осигурите по-дълъг и здравословен живот на любимеца си.

Автор: д-р Петър Ефтимов
http://centralvetclinic.com/104/%D0%B2% ... 82%D0%BE-/
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот eli_jojo » Пет Авг 19, 2011 12:01 am

на село преди години имахме куче, което живееше в двора цял живот си е яло кокали - пилешки, телешки, свински и нищо му нямаше почина от старост, аз и сега давам на домашното ми кученце кокали но се съобразявам с количеството защото ме е страх да не ги повърне до сега от кокалите нищо не му е ставало
Аватар
eli_jojo
Животинче с въпрос

Мнениеот valnata » Пет Авг 19, 2011 8:19 am

Един единствен път става това нещо. После каквото и да се говори и прави е късно.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот arthemida » Пон Авг 22, 2011 11:35 am

bubsa написа:Погрешно е и сляпо да се вярва на доктори,ветеринари и тн.(това е мое мнение)

МНОГО грешиш!Те са учили много години,за да станат такива и имат представа за нещата.
Все пак (примерно) когато биеш ваксините къде отиваш?Когато кучето ти е болно-пак..така,че и т'ва за кокалите е вярно..замисли се..ти ядеш ли кокъли?Не,нали?Тогава защо кучетата да ги ядът? :ag:
When you love only yourself,you means nothing for the World,but whe you love one special people,you're all the world for him.. :]
Аватар
arthemida
Животинче с въпрос

Мнениеот kitana » Сря Авг 24, 2011 10:39 pm

Вълкът, когато яде трупа, ОСТАВЯ костите. Защо? Може би защото организма му не може да ги смеле и усвои... [smile3537.gif] Хиената яде кости, затова изпражненията й са бели - от КАЛЦИЯ, съдържащ се в костите.
МИслете със собствените си глави малко... :bu:
"То кучето на село 15 години само с кости го хранихме, нищо му нямаше". А като го отвориш, се оказва, че си е живяло почти през цялото време с перитонит...
Случва се да се запуши някое кутре. Вземе, та се гътне и после - ветеринарите виновни... Ако проблема се хване на време - 5 клизми за един ден и вой до небесата, докато ги изкара. Ако не - операция.
Продължавайте да давате кокали.
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот meri » Чет Авг 25, 2011 10:24 am

Кучетата обичат МЕСО,не кости,които са безполезни и вредни.Безмислено е да им се дават.

Странно,когато давате кости на кучето,какво си мислите, че то се нахранва с тях ли?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот BioSphere » Съб Авг 27, 2011 12:25 pm

Съгласен съм ,че твърдата част на костта е вредно за кучето ,но не мисля ,че костният мозък е вреден .А вие как мислите ?
Аватар
BioSphere
В стадото

Мнениеот larinka » Съб Авг 27, 2011 3:39 pm

Ми аз на мойта глезла и давам чист костен мозък ,обран с клечка за зъби /ми тя нали принцеса :ag: / Не давам кости и кокали,можело да пробият стомаха на кучето.Мале не ми се мисли,един ден бяхме яли пиле и оставихме костите на масата и отидохме в другата стая,а през това време лисицата се качила на масата и изяла някакъв кокал -най-големия.Че после ме ръмжи и не връща :ai: Добре че лошо не се случи,да чукам на дърво icon_dontknow
larinka

Мнениеот BioSphere » Съб Авг 27, 2011 4:23 pm

Точно това казвам и аз не е вредно .По въпроса с костите ,мисля че има кучета на ,които стомахът им може да смели твърдата кост .Или греша?
Аватар
BioSphere
В стадото

Мнениеот larinka » Съб Авг 27, 2011 4:44 pm

Зависи.Ако се нагълтат с кости,е възможно и задавяне.
larinka

Мнениеот meri » Съб Авг 27, 2011 4:45 pm

BioSphere написа:Точно това казвам и аз не е вредно .По въпроса с костите ,мисля че има кучета на ,които стомахът им може да смели твърдата кост .Или греша?

Не е вярно.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот larinka » Съб Авг 27, 2011 5:06 pm

А костният мозък полезен ли е?
larinka

Re: Трябва ли да даваме кости на кучето?- статии и дискусия

Мнениеот meri » Сря Май 18, 2016 7:21 pm

Костите могат да станат причина за смъртта на вашия любимец!

Състав на костите

Това са минерали с нищожна хранителна ценност. За това, ако вие смятате, че костите ще заменят витаминните комплекси при кучето- грешите. Така че, ако вие давате кости на кучето, мотивирайки се че в тях има витамини- не сте прави.

Ползата от костите за зъбите на кучето

Стопаните смятат, че кучето си точи зъбите. Кой ви е казал, че кучето трябва да си точи зъбите? То не е гризач, при който зъбите растат през целия му живот. Кучетата не се нуждаят от острене на зъбите, и костите не са им необходими за това.
Редовната употреба на кости в диетата на кучето води то това, че срока на служба на зъбите, намалява.

Една от причините за краткия живот на животните от семейство кучета е специфичната диета, която до голяма степен се състои от костите на дивите животни.

Да си спомним, че млечните зъби при кученцата се сменят с постоянни на възраст 3,5 месеца. И този процес продължава до 6,5 месеца. След това растат постоянните зъби и природата не се е погрижила за тяхната замяна. И всичко ще зависи от наследствеността, от грижата за тях, но и от това какво яде кучето. Ако включвате в диетата кости, не се учудвайте, че когато кучето стане на 6-8 години, там където са били зъбите, в устата ще останат само малки пънчета, и освен преждевременното изтриване и нарушение на пулпата, пулпит, в резултат, и при отсъствие на адекватно лечение, кучето скоро ще загуби зъбите си.

Вредата от костите

Парчетата от костите лесно могат да травмират стомаха на кучето, тъй като не винаги стомашния сок в организма на животното се произвежда в необходимите количества, за да се разтворят костите. Ако кучето преди това се е нахранило добре, или има нарушение в работата на стомашно-чревния тракт, то тогава стомаха произвежда недостатъчно количество стомашен сок. Съответно, костите не могат да се разграждат и преминават транзит, наранявайки по своя път лигавиците. Много често при кучета, които са изяли много кости, може да се наблюдава запек или диария.

Поглъщайки големи остри парчета кост, животното може да си нарани гърлото, костите могат да заседнат в него, и могат да се премахнат само под наркоза. Костта може да заседне в стомаха и да не влезе в червата, провокирайки по този начин редовни пристъпи на повръщане. В този случай ситуацията може да се коригира само с оперативна намеса.

Ако костта заседне в червата, тя става причина за неговата непроходимост и наранява червото. Може дори да възникне перфорация на червата- този проблем е изключително опасен. Лечението в този случай предполага хирургична намеса, резекция на червата. След такава сложна операция животното още дълго трябва да седи на строга диета, и няма да се върне скоро към пълноценен и привичен начин на живот.

В случаите, когато парчетата от костите достигнат дебелото черво, там те могат да бъдат компресирани, и да пречат на нормалното изпразване на червата на кучето. Това се изразява по следния начин: кучето е заело удобна поза за дефекация, но не може да изпразни червата, изпитва рязка болка, от ануса може да потече кръв, а кучето да скимти и вие от болка. В този случай може да помогне очистителна клизма на маслена основа, но само под наблюдение на ветеринар, след което на кучето се назначава строга диета за няколко дни. Именно с този проблем се сблъскват повечето стопани, които хранят кучетата си с кости.

Вредата от птичите кости

Въпреки мнението, че те не са толкова опасни, категорично е забранено да се дават на кучето. Дори в природата дивите кучета, вълците, не ловуват птици. Те ги избягват инстинктивно, а вие трябва да знаете, че парче от тръбна птича кост може да пробие стомаха на кучето. Последиците са много страшни.
Дори ако това не се случи, има още един риск- при птиците има висока телесна температура, съответно, много вредни и дори опасни за другите бозайници микроби, не могат да им причинят вреда. Но това съвсем не означава, че птиците не могат да бъдат пасивен приносител на такива микроби. Такова неприятно явление е свързано с отглеждането на птици в съвременните фабрики- заболявания на краката, в това число и на костите, и е много разпространено. Резултатите от експертизите и анализите показват, че практически при всички пуйки в такива птицеферми в организма протича възпалителен процес на костните тъкани(бавно протичащ стрептококов остеомиелит). И инфекцията се намира не в месото на птицата, а вътре в костите на краката, които впоследствие се продават в магазините, и често се купуват от стопаните, за да хранят кучетата с тях.

За щастие този микроб не е опасен за човека, когато се намира вътре в костите- ние не ядем кости. Но когато ги сварим и нахраним кучето с тях, ние му даваме истинска отрова, тъй като микробите в костите при висока температура вече са загинали, но от тях са останали токсините. От такова угощение може да се развие токсична инфекция, причинена от тежкото отравяне с токсини. За възрастното, здраво и силно куче ще създаде проблеми и ще причини дискомфорт, но след няколко часа кучето ще се чувства нормално. Но, ако дадете на кученце или бременна женска- последиците могат да бъдат сериозни.

Ако подозирате токсична инфекция, преди посещението при ветеринаря се погрижете да дадете на кучето бисептол и бактисубтил, в дозировка, съгласно теглото и възрастта на животното.

https://www.youtube.com/watch?v=daj1woGyjn4

Кои кости са опасни

Пилешки кости

Имат малки размери и тръбна структура. Кухи отвътре, те лесно се разцепват при най-малкия натиск на зъбите на множество малки и остри парчета, които могат да перфорират червата, да причинят развитието на перитонит и да доведат до смъртта на животното.

Изображение

Варени кости

Не са никаква хранителна ценност. Тъй като те са по-меки, отколкото суровите, то кучето лесно ги разгризва на малки остри части, което ги прави не по-малко опасни от пилешките кости.

http://drugvet.ru/2015-12-07-CAV-Kosti-ris-3-O.jpg

Нарязани кости

Те губят структурната си цялост след разрязване, често имат остри краища, множество незабележими парчета в остатъците месо, а това води до травми на храносмилателните органи и стомашно-чревно кръвотечение.

С какво могат да навредят костите?

- Парчетата кости се впиват в горното небце, бузите и венците, причиняват силна болка и възпаление.

- В процеса на разгризване се изтрива зъбния емайл и се чупят зъбите.

Изображение

- Постоянната употреба на кости води до изтриване на зъбите. За това, към 5-8 годишна възраст в устата остават само малките пънчета от зъбите.

- В хранопровода костите могат частично или напълно да блокират лумена, което води до разкъсване на стената (перфорация), попадане на храна и вода в гръдната кухина.

- В стомаха остават по-големите кости и парчета. Те нанасят травми на лигавицата и причиняват стомашно кървене.

Извадени кости от стомаха на куче
ИзображениеИзображение

- В дванадесетопръстникът попадат кости с малки размери, които водят до чревна непроходимост.

- В тънките черва парчетата могат да надраскат стената на лигавицата, причинявайки възпалителен процес(ентерит), или да я пробият, след което се развива перитонит.

- В дебелото черво малките фрагменти не разградени кости формират много твърди изпражнения, които дразнят лигавицата, причиняват възпаление и запек.

– Ентероколит. Това е възпалителен процес, който се развива едновременно в дебелите и тънките отдели на червата след тяхното травмиране с парчета кости.

- Запек. Кучето дълго не може да ходи до тоалетна, изпитва болка, скимти. Изпражненията се отделят само с капки кръв.

Симптоми на заболяване след хранене с кости:

- Повръщане, понякога примесено с кръв;

- Диария(възможно кървава);

- Болки в корема(кучето не дава да го докосвате, изгърбва се);

- Анорексия (намаляване или липса на апетит);

- Запек, напрежение при дефекация;

- Летаргия, сънливост, апатия;

- Хиперсъливация(повишено слюноотделяне);

- Поведенчески особености- кучето тръска глава и трие муцуна с лапи, все едно се опитва нещо да извади оттам.

Диагностика

Тъй като описаните симптоми са характерни и за други заболявания, трябва да се извършат редица допълнителни изследвания, резултатите от които ще помогнат на ветеринарят да съди за тежестта на заболяването и избора на лечението.

- Рентгеново изследване, което е "златен стандарт" в диагностиката на чуждите тела. Костите в храносмилателния тракт добре се виждат на снимките.

- УЗИ- изследване- спомагателен метод на диагностика на рентгеново -отрицателно за чужди тела и състояние на чревна непроходимост;

- Общ анализ на кръв- използва се за оценка на тежестта на възпалителния процес;

- Биохимичен анализ на кръв- необходим е за контролиране на състава на електролитите(калий, натрий,хлор, фосфор, калций, магнезий), отразяващи работата на вътрешните органи;

- Общ анализ на урина- необходим е за контролиране на работата на бъбреците;

- Бърз тест за инфекциозни заболявания, помага да се уверите за тяхното отсъствие, а това е особено важно в случаите, когато животното няма ваксини или е пропуснат срока на поредната ваксинация;

- Гастроскопия- дава възможност нагледно и обективно да се уверите в наличието на чужди тела, повредена лигавица и стени на стомаха.

Лечение

В зависимост от локализацията на костите, техните размери и степен на увреда на храносмилателния тракт, ветеринарния лекар избира лечението. То може да включва консервативно лечение на възпалението, както и последиците от преминаването на костите по стомашно-чревния тракт, както и хирургична намеса.

Много често, живота на кучето може да се запази само чрез операция за премахване на забитата кост в червата.

Възражения на стопаните- много стопани могат да възразят:" Моето куче вече няколко години яде кости и всичко е нормално с него."
Разбира се, не всяка костица изядена от кучето води до такива последици. Но всяко куче попада в зоната на риска.

Какво НЕ ТРЯБВА да правите:

- Да се опитвате да предизвикате повръщане с цел за експулсиране на костите;

- Да давате слабително, тъй като рязкото свиване на стомашните стени и червата може да провокира пробождане на стените на тези органи;

- Да давате вазелиново масло;

- Да давате някакви лекарства;

- Да правите клизма.

Съвети на ветеринарния лекар, ако все пак сте решили да давате кости на кучето:

- трябва да давате само сурови кости и с такъв размер, че да не може случайно да ги погълне цели;

- плоски кости от млади животни, където има много хрущял и остатъци от месо;

- сурови кости може да давате в периода на смяна на зъбите: от 3,5 до 6,5 месеца. По-късно тяхната употреба трябва да се ограничи, тъй като постоянните зъби не трябва да се изтриват, чупят и изтриват до емайл;

- на възрастните кучета трябва да давате специалните кости продавани в зоомагазините;

- при хранене с риба трябва да премахвате здравите и остри кости на перките, както и от гърба на големите риби;

- може да давате костите само във ваше присъствие;

- не трябва да давате месо на свински кости, то е много мазно и съдържа хелминти, които са опасни за кучето;

- обръщайте внимание и на най-малките промени в поведението на кучето след употреба на кости;

- не правете нищо самостоятелно при подозрение, че кучето е погълнало чуждо тяло (кост).

Останки от пилешки кости извадени от стомаха на кучето
Изображение

http://drugvet.ru/
http://nutriacultivation.ru/
Аватар
meri
Пчела работник

Предишна

Назад към Кучета